Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Макро пръстени
Автор: SHALIS   
Дата:   16-01-14 10:49

плусове и минуси на макро пръстените и могат ли да се използват с обектив 70-300?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: rx   
Дата:   16-01-14 11:44

Плюсовете предполагам са ти ясни, така, че няма какво да ги обсъждаме.

Минусите:
- Обектива ти става пропорционално по-тъмен
- Апертурата спира да отговаря на "реалната"
- Поради горното, се променя релативната дълбочина на фокуса(което реално е плюс)
- Ако използваш безконтактен пръстен(който не свързва електрониката на обектива с тази на апарата), обектива ти е разкачен - всичко ръчно. При канон - нямаш контрол на апертурата, нямаш стабилизация, нямаш EXIF. Затова тоя вариант никак не го препоръчвам
- "разпъваш" проекцията върху матрицата - т.е. мазния обектив ще стане още по-мазен, острия ще стане по-малко остър. Това на фулфрейм не влияе толкова, но на кропка с обектив, който не е абсолютна резачка, си личи
- губиш фокус на безкрайност - при 70-200 ф/4 фокуса е до ~3-4 метра.

Сега по втория ти въпрос, сещам се за поне 5 обектива 70-300 за канон, вероятно и за никон има поне още толкова. Ако си по-конкретен, някой може да ти помогне с опит. Ако не, мога да ти кажа, че 70-200 L ф/4 ИС си работи перфектно с пръстени и то при доста сериозно увеличение. Но той е резачка така или иначе.

Един съвет - пръстените дето ги продават в България за 200лв само защото има 5 клечки за зъби, които свързват обектива и апарата, в ебей ги дават за 40-50лв. Ти си решаваш :)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: Marten   
Дата:   16-01-14 11:48

Аз си купих такива без потвърждение на фокуса просто за пробва. Евтини са, мисля че към 18 лв ми струваха. Тези, които имат потвърждение бяха около 120 лв. Тъй като количеството светлина, което влиза е намалено брутално, реших, че автоматичния фокус така или иначе няма да работи.

Пробвах ги на Nikon AF-S Nikkor 50mm f/1.8G и Sigma 18-200mm F3.5-6.3 II DC OS HSM. Честно казано, някакси ми е по-удобно да ги ползвам с 50-милиметровия никор (може би защото е по-светъл).

Иначе, работят си, няма грижи.

За мен плюсовете и минусите спрямо истински макро обектив са следните:

+ определено излиза по-евтино
+ почти всеки обектив става макро

- много малко светлина, съответно няма как да направя снимка без статив
- ръчния фокус си е играчка докато го настроиш, налага се да ползвам LiveView, но дори и там е трудно, защото е тъмно

Ето малко примери с трите пръстена:


https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/t31/1402149_10202033201544166_875504397_o.jpg



iPhone 5

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1501465_10202033227064804_797538756_o.jpg



Химикал

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1487848_10202039900831644_494155078_o.jpg



Това е снимано само с първия пръстен (най-малкия):


https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1484061_10202267080630997_268236913_o.jpg



Не помня първите снимки как ги снимах (в момента няма как да видя exif-а), но последната е на ISO 100, 30 seconds. Тъй като няма връзка между обектива и тялото, блендата остава максимално отворена, т.е. 1.8 (снимани са с никора).


Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: gbdesign   
Дата:   16-01-14 12:05

С макро пръстени се постигат огромни увеличения, които само с обектив няма как да станат.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: SHALIS   
Дата:   16-01-14 12:49

искам да ги ползвам с сигма 70-300

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: rx   
Дата:   16-01-14 13:34

Ето и един бърз пример от мен

https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1389871787_IMG_9418-Edit1.jpg



Lens: Samyang 85mm f/1.4
Extension = 80mm
Subject Distance = 400mm
fr = f/11
fe = f/24
DOFe = 0.2mm
m = 1.2
crop = 1.6

Още по-интересно става ако се обърне обектива на обратно - там вече увеличението става зверско, но трябват и обръщащи приставки:


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1389874625_IMG_9424-Edit1.jpg



Lens: Canon EF 70-200mm f/4L IS USM @ 180mm f/6.3 & reversed Samyang 85mm f/1.4
Extension = 10mm between lens
Subject Distance = 80mm
fr = f/6.3
fe = f/11
DOFe = 0.08mm
m = 4.0
crop = 1.6

Забележи, че с втория метод, ефективната апертура не страда толкова, но зрителното поле изцяло зависи от апертурата на обърнатия обектив отпред - ако е тъмен, снимката ти ще представлява кръгче в центъра на кадъра, затова идеалната комбинация е дълго теле като главен обектив и стандартен, много светъл обектив обърнат отпред.

Малко са омазани изображенията, защото не използвам приставки - просто нареждам обективите на една маса и ги покривам с черен плат :) Та зависи какво макро ти трябва...



Публикацията е редактирана (16-01-14 14:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: didesignbg   
Дата:   16-01-14 14:58

Последният пример е леко объркващ.
Когато се говори за обърнат обектив се има предвид просто обръщане на обектив. Когато слагаш след него друг обектив той действа като проксарна леща, в случая около 10 диоптъра. Колкото по-широкоъгълен - толкова по-голяма оптична сила. Т.е. имаш съчетаване на два метода за постигане на макро.

Най-общо за да помогнеш на един обектив да достигне мащаб близък до 1:1 можеш:
1. Да увеличиш разстоянието между обектива и сензора - удължителни пръстени, макро мехове. Променя фокусно разстояние, предметно и диафрагма.
2. Да ползваш екстендер, увеличава фокусното разстояние като запазва предметното. Променя фокусно разстояние и диафрагма, запазва предметно.
3. Да ползваш проксарна леща, закрепена пред обектива като филтър, колкото по-близо са леща до леща толкова по-добре. Възможно е вместо проксар да се ползва широкоъгълен обектив. Намаля се фокусното разстояние и предметното, запазва се диафрагмата.
4. Обърнат обектив. Завиваш чрез адаптер обектива на обратно, получава се обектив който може да фокусира по-наблизо, донякъде има общо с макро пръстените.

Най-удачният вариант разбира се е да си купиш макро обектив. За дългофокусни обектив, бих опитал с качествен проксар, например канон 500д.
За нормален обектив, може би пръстен ще е подходящ вариант. И в двата случая ще има деградация на качеството, неминуемо е.


Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: rx   
Дата:   16-01-14 15:00

Съгласен съм, че действа като проксарна леща - това е идеята, но всички проксарни лещи, които съм опитвал нямат изобщо база за сравнение със закачен качествен обектив отпред :) Комбинирайки 2-те техники в малко по-екстремна насока и с подходяща монтировка и осветление можем да си построим микроскоп с доста, доста сериозно увеличение.



Публикацията е редактирана (16-01-14 15:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: SHALIS   
Дата:   16-01-14 16:42

на мен ми трябва преносим варянт за снимане на цветя и насекоми

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-01-14 17:12

Проксарните лещи са по-зле от пръстените, защото имат оптика, която неминуемо влошава образа. Пръстените не влияят на оптическите качества на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-01-14 17:24

Трябва ти нещо такова:



Видях в профила ти, че имаш обектив 50мм. , който с пръстен, като горния ще ти даде много по-добра картинка от вариото.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: BoneFletcher   
Дата:   16-01-14 18:11

Ако искаш погледни и моята темичка за различни варианти.

Ей т'ва "избива рибата":
http://imageshack.us/a/img560/5863/v64y.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: shalis   
Дата:   16-01-14 18:54

а вярно ли е че на зуум обектив пръстените на вършат работа ?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: BoneFletcher   
Дата:   16-01-14 18:56

вършат, даже със зуум-а е по-удобно, защото като мърдаш вариото и с него фокусираш ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: GOSPODIN   
Дата:   16-01-14 19:40

BoneFletcher, а качеството?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: shalis   
Дата:   16-01-14 19:58

да а качеството защото сигмата е хубава ама е доста тъмна

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: realnoncho   
Дата:   16-01-14 20:34

Аз имам точно такъв(по надписите даже) като на снимката която пусна GOSPODIN, рабoти и позволява автофокус и запазване на другите функции на обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: BoneFletcher   
Дата:   16-01-14 22:53

GOSPODIN, ако питаш за качеството на микроскопския обектив - по-добър от Mitutoyo няма. Резолюцията е перфектна от край до край на кадъра и има страшен контраст.
Ако питаш за "зуум"-а. Пробвал съм с 3 пръстена сложени на Canon EF 70-300 IS USM ( не L ) и с 2 моноблока със софтбоксове от 2-те страни ( бяха ми под ръка ). По мои спомени бях останал доволен от качеството. Имам и снимки, но ще ми е трудно да ги изровя, че съм ги правил преди години.

SHALIS, грабвай пръстените ( без пари са ) и ще си прецениш дали да ги ползваш по-натам.


Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: Стоев   
Дата:   16-01-14 23:35

Пръстена си е просто "пръстен" - с дупка :))
Ако не си Фен на Марката - вземай най-евтиния [beer] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: shalis   
Дата:   17-01-14 07:57

Благодаря за помощта на всички !!!

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: deadlirics   
Дата:   17-01-14 09:46

Моя опит е с едно КЕНКО 25мм завинтено между канон350Д и сигма 18-200 3,5/6,3. Пълен контрол на обектива, само малко загуба на светлина. Фокусира още от 0см предметно разстояние при около 60-65мм фокусно разстояние. Под това фокусно разстояние обекта влиза в обектива. Проблема е в това че на теория има някакъв доф, но на практика е под 1мм. Това е снимано от около 4-5см. на 200мм.фокусно разстояние.

https://photo-forum.net/static/site_pics/101/e_1289575593_komur.jpg



Ето го същия хубавец от около 7-8см с малко по прибран обектив:

https://photo-forum.net/static/site_pics/101/e_1287299453_invader.jpg



Пръстените вършат страхотна работа но искат страхотни умения за работа с микроскопичен доф. Искат много затворени бленди и по възможност допълнително осветление.


Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: SHALIS   
Дата:   17-01-14 11:35

то това не е ли същото като пръстените?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: SHALIS   
Дата:   17-01-14 15:32

да питам а с блендата при пръстените как се работи?

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: BoneFletcher   
Дата:   17-01-14 17:05

Вземаш си ръчно-фокусен обектив, най-добре на резба M42, че ги има много и си вземаш и макропръстени на резба M42 и си готов за около 50 - 100лв. И да строшиш нещо, не че ще ти е лесно, няма да ти пука.

Отговори на това съобщение
 Re: Макро пръстени
Автор: SHALIS   
Дата:   17-01-14 17:35

с пръстените макар и управление и обектив сигма 70-300 можели да се постигне офект ката снимките на deadlirics

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »