Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: stoianeca   
Дата:   15-01-14 21:58

Здравейте! Какво бихте направили, ако си видите своя снимка на сувенир или в случая на магнитче за хладилник /не че има значение/, без производителя (търговеца) да е искал позволението ви?

Ето картинката в оригинал:
https://photo-forum.net/i/1575041


Ето го и магнитчето...

http://www.truenorth.bg/images/magnit.jpg



Ще ви помоля за съвет. Въобще има ли смисъл да се занимаваме с някакво търсене на права и т.н. Някой има ли подобен опит?


Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: BOZO   
Дата:   15-01-14 21:59

Има адвокати във форума. Може да пратиш нотариална покана за изплащане на хонорар към производителя на сувенира.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: sitaplast   
Дата:   15-01-14 22:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: bleki1   
Дата:   15-01-14 22:24

Как може дори да си задаваш въпроса дали има смисъл? Хора, докога ще търпите да се гаврят с труда ви?
Да, има смисъл!!!
Извинявай че с такъв тон говоря, но докато не спрем да си търсим правата ще ни правят на маймуни в този разграден двор.
Това ми напомня, когато се "засъдих" с Топлофикация. Всички ме съветваха "не се занимавай", "няма смисъл". Като приключи делото същите тези хора се надпредварваха да ми искат телефона на адвоката, че "и тях ги лъжели" ама мислели че няма смисъл.
Действай!

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: imitev   
Дата:   15-01-14 22:24


Да не е правено у Кетай, че тогава ще си види парите през Кетайски макарон...

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: cameraman   
Дата:   15-01-14 23:23

Правено е на някоя мастиларка из пловдивските агенции. Не можеш да откриеш производителя. Никога никой не е издал фактура или касова бележка за този продукт. Значи такъв продукт няма. Един го е изпечатал за дъщеря си на магнитче, пък тя се похвалила в училище и и го взели....и така... Кого да съдиш?[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: kioto   
Дата:   15-01-14 23:54

Защо да не си търсиш правата?Това е все едно да отидеш да работиш на някой и накрая да не ти плати.Друг е въпросът ,че интелектуалното изкуство в България се счита като нещо елементарно- "Ами... те си си снимат.Какво толкова работят?"

http://www.lex.bg/forum/viewforum.php?f=28&sid=e52bcfbf6cd2ba43cbac9bc441fbed49

По-горното е линк към форум за правна помощ.Има теми и за интелектуална собственост.По-скоро и там би могъл да потърсиш помощ!

Успех![cool]

Ето един пример за успех:
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=1&i=1605015&t=1605015&phorum_uriauth=



Публикацията е редактирана (16-01-14 00:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: stown   
Дата:   16-01-14 01:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: svilen77   
Дата:   16-01-14 08:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: MikeDimit   
Дата:   16-01-14 09:36

Погледни щендера от който ги продават. Ще разбереш производителя. Две са по-сериозните фирми , които ги пласират из цяла България и с тях може да се разговаря цивилизовано.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: mIRCata   
Дата:   16-01-14 09:57

Търсете си правата!
Там където ги продават, ще кажат от къде ги зареждат. Зареждащия или е производителя или пък има връзка с него и ще се разбере кой е, или кой му е дал поръчката с тази снимка и и ще стане ясен крадеца.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: Vizov   
Дата:   16-01-14 10:18

Ако няма фактури и друга документация си има данъчни [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: the_cat   
Дата:   16-01-14 12:18

Тъй като си от Пловдив ще ти пратя на лични контакти на адвокат по авторски права и то в Пловдив! Пича е много добър и това му е основна дейност!
Търси си правата до дупка. Дори и да става въпрос за 50 - 100 лева обезщетение, защото тази ПОРОЧНА практика трябва да спре.
От 98-ма работя като графичен дизайнер и ми писна и на мен да се сблъсквам с казуси от сорта: "Ми няам снимки, нещо в нета няма ли да дръпнем..."
Слава богу от няколко години работя в агенция, в която това не работи!
Аз самият като фотограф съм твърдо зад това да си търсим правата, за да не допускамее трудът ни, талантът ни, дори и като хоби, да бъдат крадени от някой щото си е пуснал нет и видиш ли е решил да дръпне нечия снимка и да изкара лев на наш гръб!

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: m57d30   
Дата:   17-01-14 00:22

Аз може ли да задам един по...хъммм...ламерски? въпрос

Как доказвате, че кадъра е ваш ?

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: rx   
Дата:   17-01-14 00:29

На мен също ми е интересно това... би било добре някой, който е минавал по тези схеми да разкаже. Ясно е, че от RAW-а се стига до въпросния апарат, обаче там има ли драми като примерно "ама откъде да знаем, че ти си снимал с апарата" или "ми ти този апарат си го вземал втора ръка, как ще се знае, че е твой"?

Поне в компютърните престъпления това е сериозен казус - лесно е да се стигне до домашния ти компютър и да се установи, че оттам е направена белята. Оттам следва трудното, да се докаже, че ти Иванчо/Драганчо, на ХХ.ХХ.ХХХХ в ХХ:ХХ:ХХ с твоите собствени ръце си правил това и онова на конкретния компютър...

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: Rand   
Дата:   17-01-14 01:17

Кадърът все е на някого. Ако твърдят, че той е заснет от предишния собственик на апарата, то ще трябва да докажат това. А предишният собственик едва ли би се съгласил да лъжесвидетелства за сума по-малка от исканата от вас за въпросната снимка. Все пак е интересно каква е съдебната практика в това отношение.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: rx   
Дата:   17-01-14 01:32

Изхождайки от презумпцията, че човек е невинен до доказване на противното, ти, като ищец по въпросното дело си този, който трябва да доказва, че си ощетен. "Онзи" единствено трябва оборва аргументите.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: cameraman   
Дата:   17-01-14 11:54

Нали имате дата в екзифа на роу файла... май влязохте в голям филм... Тази значка е толкова малка, че изображението може да се копне и от вестник... Лесно се доказва авторството на фотографията. трудно се доказва производството на значката, защото всеки може да я произведе... Цехчето с халтураджии веднага ще каже: "Не е наша."... и не можеш да докажеш противното ако не видиш точно нея на заготовки, чакащи постпродуциране..

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: MikeDimit   
Дата:   17-01-14 12:07

Системата не работи така. Идва ти проверка ж магазиина и ти като собственик трябва да докажеш с документ произхода на стоката в магазина. И вече консигнационния договор не е легитимен -трябва ти фрактура. И ако ако производителя не си е платил ДДС-то влизаш в още по-гаден филм. Та произхода в случая е лесно издирваем!

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: Rand   
Дата:   17-01-14 12:29

Автор: rx
Дата: 17-01-14 01:32
Изхождайки от презумпцията, че човек е невинен до доказване на противното, ти, като ищец по въпросното дело си този, който трябва да доказва, че си ощетен. "Онзи" единствено трябва оборва аргументите.

Че аз да съм казал нещо различно? Аз има показвам ROW файла правен с моя апарат, от там нататък те трябва да доказват, че не аз съм го заснел.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: nsirakov   
Дата:   17-01-14 12:53

Имаш ли ROW файла - ти си автора. ТОЧКА! Никой не може да те оборва с нищо

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: tziko   
Дата:   17-01-14 13:13

Автор: nsirakov
Дата: 17-01-14 12:53

Имаш ли ROW файла - ти си автора. ТОЧКА! Никой не може да те оборва с нищо


Ako съм снимал директно в ЖПГ?

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: MikeDimit   
Дата:   17-01-14 13:59

Ми и в EXIF-а си има инфо за апарата, режима на снимане и т.н. Усложнявате излишно ситуацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: ando   
Дата:   17-01-14 15:36

А ако предоставя на клиент по някаква причина RAW файла, да не би да губя правата си на автор?

Отговори на това съобщение
 Re: Ако си видите снимка на магнитче...
Автор: imitev   
Дата:   17-01-14 16:18

Не, обаче отваряш място за спорове по въпроса...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »