Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Малко помощ при видео обработка
Автор: Kaligula   
Дата:   06-01-14 17:52

Здравейте тормози ме един проблем от известно време,ще се радвам и ще бъда благодарен ако някои ми помогне и ми даде съвет как да го реша.Знам че ви връщам много много назад но проблема ми е със аналогово видео... [smile]
Обещах на моя позната да и сваля записа от видеокасетата(VHS)на дискче,понеже си имам инвентар и то добър,накупих си нещата понеже реших да си сваля всички мои 40-50 видео касети и то качествено [cool]
Та проблема е следния,свалям видеото със сони вегас 11,зареждам го във редактора и всичко е добре,но в момента щом му сложа някои ефект или плъгин видеото става на вертикални вълни.И колкото повече плъгини му слагам,толкова повече се деформира,и след рендването картината става на тънки ресни...
Пуснах го да го рендва на прогресивно,понеже в хелп менюто пишеше че поправя снежинките в картината :))) неще,не мога да разбера нещо от кодеците ли е,от какво е...
Моля ако някои се досеща за нещо да ми помогне!?[smile]

Благодаря ви. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ при видео обработка
Автор: stef7   
Дата:   06-01-14 21:09

Това с вертикалните ивици ме обърква, защото всичко друго сочи към проблем с deinteralace на видеото. Може ли да постнеш картинка на ефекта с линиите ?

Видео на касети винаги е interlaced. Не работя със Sony Vegas но ако проблема е наистина там където мисля тези клипчета може би ще ти дадат идея какво не правиш коректно:

http://www.youtube.com/watch?v=UHbR-vjEh-I

http://www.youtube.com/watch?v=Htm5yiiRe4A

http://www.youtube.com/watch?v=_MtU0e6ok_U



Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ при видео обработка
Автор: LubanskyJR   
Дата:   06-01-14 23:07

Случвало ми се е, но с хоризонтални линии. Мисля, че има общо с разликата между PAL и NTSC. Вероятно е касетите да са на PAL.
Аз оикновено използам Premiere обаче. Не знам как стоят нещата със Сонито... Поиграй си с тези настройки.
Ако има как пробвай и Premiere. Успех.

И както stef7 каза, качи няколко скрийншота и може да се изясни.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ при видео обработка
Автор: Kaligula   
Дата:   07-01-14 00:14


http://store.img-share.eu/2_jpgtDbm13W.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ при видео обработка
Автор: Kaligula   
Дата:   07-01-14 00:15

Много ви благодаря за отзивите,всеки съвет ми е в помощ... ето това е ефекта на горната снимка,неприятно нали [smilie11] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ при видео обработка
Автор: Kaligula   
Дата:   07-01-14 00:18

Мисля че едното от клипчетата което ми постна stef7 ме насочи на прав път,но не е сигурно още ще ровя и ще видим![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ при видео обработка
Автор: pepi34   
Дата:   07-01-14 00:46

Прехвърлил съм стотици касети и на ПАЛ и на НТСЦ с една от най-елементарните програмки - Пинакъл, и за първи път виждам такива артефакти!

Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ при видео обработка
Автор: hose   
Дата:   07-01-14 00:47

ако в суровото видео - което си кепчнал - всичко е ок, значи проблема идва от ефектите които слагаш

опиши какви ефекти искаш да сложиш и защо
предполагам че трябва да смениш нещо в настройките на тези ефекти - би трябвало да имат такива

ако не - може да опиташ да извадиш (export) видеото в друг формат, най-добре некопресирано AVI, което ще е огромно, но обикновенно работи най-безпроблемно, след което да го импортнеш отново и да опиташ с ефекта, като накрая като е готово всичко можеш да извадиш какъвто искаш файл и съответно компресия каквато си избереш

в тази връзка в какъв формат кепчвъш материала изначално от VHS?

Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ при видео обработка
Автор: chrisnoch   
Дата:   07-01-14 01:54

"Вертикалните вълни" са причинени от някакъв глупав ефект, който не знаеш как да контролираш. А за какво изобщо са ти ефектите?! Аналоговото видео от VHS не търпи тежки обработки. Ако е необходимо, вдигни малко контраста и наситеността на цветовете. Коригирай баланса на бялото, ако е много зле, и това е всичко! Защо трупаш "плъгин" върху "плъгин"?!
Деинтерлейсването може и да понамали "снежинките", но няма как да избегнеш двойните контури при бързи движенния на камерата и/или обектите. Откажи се, няма смисъл!
Внимавай с настройките на проекта и експортваното видео. Аналоговият PAL стандартно е "upper field first", но някои A/D конвертори изискват специфични настройки, които са описани в упътването на хардуера.

Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ при видео обработка
Автор: zdimitrov   
Дата:   07-01-14 19:18

Project: 720x576x32; 25,000i
Preview: 720x576x32; 25,000i

Видеото е презредово. Преди да започнеш обработката прилагаш филтър, който да го направи прогресивно.
Ако проблема е в това, ефекта се появява най-силно, когато има хоризонтално движение на камерата. При статични кадри не се забелязва или е минимално.

Има и някаква малка вероятност да има технически проблем със записа на касетата (ако е само при този или при няколко записа), с кабелите или VHS плеъра(ако на всички касети е така).



Публикацията е редактирана (07-01-14 19:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ при видео обработка
Автор: Блясък   
Дата:   07-01-14 20:57

Проблема ти не е проблем! Така вълнообразно изглежда защото видеото е interlaced (презредова развивка) със 576 линии, а превюто на екрана е с по-малка резолюция. От там идва проблема с преоразмеряването на интерлисид видео. Предполагам си фамилиарен с понятието интерлийсинг; опитай се от едно изображение 10х10 пиксела, да го ресайзнеш на 7х7 примерно. От кой полукадър се взема информация за изходните 7 реда... точно така, стават вълнички, когато има хоризонтално движение в кадъра, поради разликата във времето на заснимане на четния и нечетния полукадър....
Предполагам, че после записаното видео, възпроизведено на телевизор ще е перфектно по отношение на твоя дефект.

П.П.

Напомням, че VHS записите (май всички аналогови) са "Първо нечетни редове", "Field A first", "Top field first" или както там е написано в програмата. В противен случай видеото ще ти е добре, но когато имаш ефект ще трепка много яко движението на хората в кадър.
Успех!

П.П #2

Бай Злате, за много години! ;)



Публикацията е редактирана (07-01-14 20:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Малко помощ при видео обработка
Автор: Kaligula   
Дата:   19-01-14 20:43

Здравейте отново извинявам се че чак сега пиша,първо искам да благодаря на всички ви че се отзовахте на призива ми и отделихте време и компетентност[smile].
Благодарности. [smilie24]

Нямах време да използвам всички съвети които ми дадохте,общо взето си поиграх набързо но не ми се получи,затова просто кепчнах видеото в некомпресиран формат и го качих във вегаса.
Изрязах картината за да изчистя черните линии около картината,и го пуснах като му зададох прогресив скан на една от опцийте.
Получи се да,добре е ама...
Този артефакт ми се получава като му сложа колор коректор и шарпен(шарпване)
плъгини,понеже исках да наситя малко цветовете и да дам повече детайлност на картината това е... [smilie3]

Тези дни ще се опитам да изпробам и други съвети които ми дадохте и пак ще драсна някои ред. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »