Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 11:29

Всеки се опитва да излезе от клишето, но често преповтаря и преповтаря вече виждани неща, понякога дори несъзнателно.

Предлагам в тази тема да пускаме снимки, които намираме за НЕ клише. За мен качеството не е от значение толкова много, а по-скоро идеята....
Например за мен тази не е клише

https://photo-forum.net/static/site_pics/151/1372532096_5ffffff.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/101/e_1282865989_dolphins_lunch_in_the_deep_ocean350.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 11:33


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1388772731_DSC_0322.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Alsand   
Дата:   05-01-14 11:44

Тези определено не са клишета. Тази с балоните ми е по-банална - в нея откривам доста от старата стилистика на Пинк Флойд и въобще концепция от края на 60-те години. За мен лично е важно една снимка или да е красива или да въздейства или и двете. Но въздействието да не бъде чрез груба провокация и шок за зрителя.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Gam3Ra   
Дата:   05-01-14 11:45

Нека, също така, разграничаваме НЕклишето от КИЧ-а :)


https://photo-forum.net/static/site_pics/166/1379580469_Amuliani_11_1fb.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: biso   
Дата:   05-01-14 11:49

това последното е клише

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 11:51

Да благодаря ви!
Само да добавя, че не винаги клишето е лошо.. или поне често то може да е красиво.
В жанра ПРИРОДА И ПЕЙЗАЖ трудно се постига нещо не клиширано...

А за кича ще си позволя да вметна, че тук оценката е трудна защото е доста субективна...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 11:54

А класиката според вас клише ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Alsand   
Дата:   05-01-14 11:55

Съгласен съм изцяло с Havga за клишето. В крайна сметка не вярвам, че ще открием нещо ултрасупертурбооригинално в такава степен, че да избягаме от понятието "клише". Или може би трябва по-внимателно да формулираме самото понятие. Има автори, които публикуват почти само едно и също....Х and chair [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: biso   
Дата:   05-01-14 12:03

Класика е произведение, което се счита за образец, пример за подражание. Класиката е нещо, чиято стойност може само да се увеличи с времето и притежава качества, които са практически вечни.
цитат от уикипедия

превръща се в клише след прекалено предъвкване и експлоатиране на идеите и формалните търсения и постижения

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: jerryes   
Дата:   05-01-14 12:45

Според мен няма нищо лошо в клишето, само да е изпълнено като трябва. А и възприемането на клишето е доста субективно от гледна точка на различния наблюдател. От един дългогодишен фотограф клишето се възприема като нещо банално, и утвърдения вече артист се опитва да го избягва за да не влезе във графата "клиширан". За един млад пък фотограф всичко е ново и интересно и това, че за други някои неща са клишета, това не може да го лишава от правото да снима такива клишета ако го прави както трябва и му доставя удоволствие. Мен залези, кейове и пейки в гората си си ме кефят и нямам нищо против да ги гледам. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   05-01-14 12:57

МНОГО ЯКА ТЕМА!

имах по едно време да се зададе един конкурс на тема "клишето".

за по-интересно могат да се заковат точни параметри. например - вода в средния план, планина в дъното, зеленина в предния план, а някъде по избор - човешка фигура в червено [smilie5]
или жена с кафява дреха, седнала до прозорец с използване на естествен светлинен източник [smilie21]

предполагам, че ще има невероятно много и разнообразни трактовки по темите, които са мощни клишета сами по себе си...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   05-01-14 15:32

Сложна работа - не всяко клише е клише, а има и не-клишета дето са клишета [smilie8]

Има сюжети-клише (залези, облаци, глухарчета, огради). А има и трактовки-клише, за произволен сюжет (плитък фокус, бозаво тониране, добавени текстури).

Нещо, което съществува в природата, според мене по-трудно може да се нарече клише. Клишето там е на Създателя, не на наблюдаващия художник: това, че Той е решил всеки ден да има изгрев или на всяка равна нива да има по едно самотно дърво - не е наша работа. Такива неща могат да станат клишета само при безмозъчно имитиране на чужд подход в отразяването на тая действителност, т.е. в трактовката, а не в сюжета.

Клишета много по-лесно се "постигат" в режисираната фотография: позирани портрети, аранжирани натюрморти. Там, когато съзнателно се търси нещо, което е правено вече - е сигурна стъпка към клишето. Повтарянето на тая стъпка (потретването и за някои автори - потристадвайсеичетвъртването) е вече КЛИШЕ.

Но дори едно истинско клише може да е не-клише, когато е направено с творческа мисъл и най-вече с добър естетически вкус. Отсъствието на вкус е онова клише, което наричаме кич. Но дори един кич може да е художествено постижение, ако е преднамерен цитат, виц, гавра с кичча - също направено майторски и с вкус в пародията на безвкусицата...


Е сега станА сложно - иди ги рАзбери теа клишета! [smilie10]

[beer]



Публикацията е редактирана (05-01-14 16:00)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 16:33

Примери моля

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Alsand   
Дата:   05-01-14 17:07

Давам пример за клише, ама сега не мога да ровя за снимка. Та силно разпространеното клише е следното:
Бременна жена в по-напреднала бременност и едната ръка е върху горната част на корема, а другата - под долната му част. Клишето за "новия живот" е особено силно. Демек - снимаш ли това, значи снимката е много "куул" :) Същото доразвиващо клише е снимка, преди раждането и снимка - след раждането, като там вече е поставено бебето. Смей после да не се умилиш :))[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 17:24

аз ще дам пример за едно страхотно клише или по-скоро уж клише, ама не съвсем, защото самотното дърво е доста експлоатиран кадър, но тук.... !!!!!

https://photo-forum.net/static/site_pics/147/1388648777_9fb.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   05-01-14 17:36

оф, 5 пъти почвам да пиша и се оказва, че не съм, писала в диалоговия прозорец на форума, а в друг, че натискам грешно копче, че пиша на латиница и не ми го приема...явно не бива [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 17:38

Мара, едва ли .... :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   05-01-14 17:40

Havga написа:

> Примери моля

Една малка серийка от последно време. Портретът НЕ Е клише. Женският портрет НЕ Е клише. Портретите на крсиви млади жени / момичета НЕ СА клише. Има безброй лица, коси, очи, форми, ситуации, обстановки и видове светлина, което прави всеки такъв портрет оригинален. По принцип.

Нещо да ни прави впечатление тук? :









Всичите са много хубави, някои дори са прелестни, а някои - блестящи. Но има нещо...
?



Публикацията е редактирана (05-01-14 17:51)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 17:55

Да това е добър пример за клиширан портрет на модел опрян на стена, да не говорим за разрушените сгради, но бих предпочела да показваме кадри излизащи извън клишето:)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: bogdanov   
Дата:   05-01-14 18:00

направих си труда да намеря дефиниция на думата клише. Разбира се бързо се стига до уикипедия. Та от там първо ща пейстна дифиницията, а после можем да поговорим по темата.
1.Клишето (от френски cliché) в книгопечатането представлява гравюра на изображение или текст върху метал или дърво, която служи за многократно отпечатване.
2.Може би онова, което се опитваме да разнищим тук.
В преносен смисъл, в който по-често се среща думата „клише“, тя означава широко разпространен и оттам шаблонен, банализиран израз, изтъркана фраза, лишена от самобитност. Думата може да се отнася не само за изразни средства, но и за различни стереотипни ситуации, персонажи и цели сюжети, чиято честа употреба е лишила от оригиналност. Тъй като оригиналността и честотата на употреба варират във времето и пространството, това дали даден израз е клише или не зависи в голяма степен от това кой дава тази оценка и от това кой и в какъв контекст е използвал израза.
Хайде сега стартирайте темата!

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   05-01-14 18:05

ето...на :)
портетът по мое мнение е ПОЧТИ винаги клише...особено тоя за паспорт [smilie18] за да НЕ бъде един портрет клише, бая требе да се напънеш....или поне да избереш и усетиш модела, да го вкараш в картинка, която ще бъде интересна сама по себе си...тва си е цяло чудо :)
а тия портрети с активните стени, зидове, руини и пр - виждам и забравям на секундата, даже и да са най-прелестни.
кат видя снимка на кей, лодка, самотен рибар - обрив ма фаща...обаче има и такива, които ми залепват окото. обаче не знам кога за последно съм видяла подобно нещо [smilie8]
снимките на деца са най-често безумни клишета...обаче аз на тях по биологични причини им се радвам. не на всички...само на някои от хубавите. хем са бая. затова и гледам да си турям спирачки по темата. както и аз самата да редуцирам снимането на деца в клиширани ситуации. понеже на тоя свят почти всичко е направено, нямаме особени шансове, ама поне да се стараем да правим нещата добре.
имам няколко снимки, които изпробвах пред публиката - клишета от класа - бабички. даже не са особено добри кадри. просто карди...единият - без фокус на бабката. имам и други, даже съм ги кръщавала така: "клише".
както казах - някои си ги харесвам, някои не са били клишета към момента на правене, станали са после.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   05-01-14 18:33

Havga написа:

> "... бих предпочела да показваме кадри излизащи извън клишето:)"

Ето едно нещо, което смятам за не-клише. Лятяща птица е клише, облаци е клише (и то какво). Силуети на дървета, човешка ръка в някакъв жест - все клишета. Клише е и монохромно решение, в сепия- още по-клише...

И все пак - тука ИМА нещо:


https://photo-forum.net/static/site_pics/198/1388853774_T-1160854.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 21:57

Определено има, по- късно ще извадя още примери

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: GOSPODIN   
Дата:   05-01-14 22:45

Самата дума "клише" е клише. Мнозина неразбрани "таланти" , които имат пожизнен творчески запек , често представят напъните си за неразбран арт.

Истински различните са от много години - пример е Laszlo Moholy - Nagy :



а, чудесният български пример са Такор и Уша :




Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Nenov   
Дата:   05-01-14 22:58

Клишето е във вашето мислене. За да се отървете от клишето трябва или да се дрогирате или да се напиете здраво. Няма да правите клишета и ако сте родени идиоти. С напън на мисълта трудно ще избягате от клишетата.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   05-01-14 23:09

Ненов, колкото и да се нашмъркаш, черно-бяло детенце с каскет и червена розичка си е клише...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Nenov   
Дата:   05-01-14 23:13

Пример за фотограф опитал се да избяга от клишето, но неуспял напълно.http://www.edelmangallery.com/witkin.htm



Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 23:14

Мда, така е за съжаление....., но това не означава да не опитваме. Поне малко, леко встрани...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: swan_   
Дата:   05-01-14 23:22

Аз едно не разбирам - трябва ли да бягаме от клишето и в кои случаи? Например, понеже споменахте децата, ако снимаш деца, как може да стане това? Трябва ли, по примера на Мара, да не снимаме деца, за да не се се превърнем в клиширани фотографи?

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   05-01-14 23:28

Трябва да си поразмърдаме главите със сигурност, защото има хиляди начина да се снимат деца извън ретро куфарите, шкафовете и гарите.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   05-01-14 23:39

"Деца" - само по себе си не е клише. Клише са много от начините, по които се снимат деца - особено в студио (истинско или импровизирано у дома) и особено с реквизит.

А да се избягват клишета с деца е НАЙ-ЛЕСНО! Защото те са още необременени от знанието за изкуство или фотография (или за каквото и да било) и имат много повече и по-оригинални, свежи идеи, отколкото на по-късни години можем да се напънем да изислим.

Няма по-добри снимки на деца от не-режисираните, непозирани снимки в естествена среда и ежедневните им игри и занимания. Те ще ни подават сюжети, сценки, пози и дори реквизит (нещо дето не сме и мислили да влезе в снимката, но те са го награбили и гениално са създали смешна - или страшна - неповторима ситуация)...

Ще спра, защото се улавям да съжалявам, че моите деца порастнаха - а мисълта, че на някой му иде време за внуци, не радва [smilie5]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: existencia   
Дата:   06-01-14 13:24

С малко нестандартен,провокативен, странен, но творчески плодовит ум , предизвикващ размисъл ,могат да се спретнат такива портрети ,че свят да ни се завие.
Много е важно къде и в каква среда ще поставим модела .Никога не бива да забравяме посланието което искаме да отправим или ( натрапим) на околните,че " да ни запомнят".
Лично за себе си смятам ,че правя всичко възможно да избягам от ненужните клиширани теми ,но понякога падам в капана им и се боря ли боря .Накрая ги изоставям ,макар да смятам че са били ценни и сантиментални ( за мен).


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   06-01-14 15:14

лебед, тва па как го измисли [smilie18]
"Трябва ли, по примера на Мара, да не снимаме деца, за да не се се превърнем в клиширани фотографи?"

че аз най-редовно снимам деца. и клишета снимам. просто внимавам да не би да се насбъркам дотам, че да НЕ си дам сметка, че нещо е клише. и то, както горе казах - клишето не е страшно, то често е хубаво - ма да не зема да праскам клише до клише, пълни със скука.
щото нали знам - има си снимки, дето требе да са само за лична употреба. или за роднинска такава :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   06-01-14 15:40

ама, за да си бъде темата фотографска, ще се опитам тук да кача няколко мои снимки с деца, които съм мислела, че излизат от клишето, поне докато съм ги правела:


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1374754093_23.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1364462467_23.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1335876249.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1330103180.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1326741403.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1320256428.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1316199537.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1290524827.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1272808915.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1254406589.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1243510256.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1184774546.jpg



...разбира се, след време съм си дала сметка, че все пак повечето са си живи клишета :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   06-01-14 16:22

иха аз тук май пускам само клиширани детски снимки :), не клишираните ги пазя за ФБ :))))), сериозно така се оказа.....

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   06-01-14 16:28

защото понапудрянето често влиза в клише...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   06-01-14 16:30

Аз мойте убавци тъй ги плаша , като вземат да дивеят много- много.
Викам: "Я мирно , че ще ви прасна по едно клише и ще видите" ...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   06-01-14 16:30

ми може и да има нещо такова...
за теб не знам, де...ама там гледам да качвам само неща, на които хората да им се кефят ИСТИНСКИ, да си ги гледат отново и отново...
което все пак значи по-малко мои собствени неща и повече чужди попадения. искам кат ми влязат в профила - да не им се излиза.
тия дни открих няколко адски готини неща :)

съвсем извън темата:

https://www.youtube.com/watch?v=l-7IV2qryiQ#t=14

"желязното изкуство на кал лейн"


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   06-01-14 16:39

@мара : Всичките тея клишенца с деца къртят! [cool] (Даже и котка имаш сред тях [smilie5] )

Чудесни работи [smilie24]

Което ме кара да мисля, че темата е изчерпана - няма клишета. Има творчество и импотентност (па дори да е облечена в технически перфекционизъм). Има художници с въображение и занаятчии без такова.

И друго: "клише" е много мощна отровна стрела, която бездарието може да хвърли по всеки и от която е трудно да се защитиш. Кажи на някой, че работата му е клише (или, още по-отровно: кич) и после да ходи да доказва, че нямал сестра...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   06-01-14 16:57

ами Havga ми се струва, че не случайно пуска тая тема...;) нейните снимки са от най-малко клишираните и предполагам, че има същото отношение към нещата, квото и аз.
ся...аз като човек, дето постоянно гледа огромно количество изображения, предполагам, че много на повече места съм склонна да видя клишето...често хората не го забелязват, защото не са гледали толкова много просто.
та затова - нема нужда от четки, тия нои кадри, барабар с всичките им претенции за НЕклишета, не смогват да излязат, ако им се взре човек с повече опит в гледането...

освен това напоследък откривам за себе си добрите пейзажи...които са почти винаги клишета. и какво от това?

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   06-01-14 17:02

да бе не и идеята да се само изтезаваме колко сме или не клиширани (аз колкото повече си гледам снимките, щото от известно време спрях да снимам, толкова повече клиширани ме се струват), а поразсъждаваме малко по темата.
Мара е права, че колкото повече гледаш различни неща, толкова окото се тренира...
Може би именно защото много потребители тук гледат основно галериите, подражанието и клишето е изпълнило сайта на 98%.
Днес цял ден рових из галерията от последните няколко дни и не успях да намеря нито един положителен пример по темата...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   06-01-14 17:10

е, на на екзистенцията снимките много често са далеч от клишетата, и на богданов - също. има си хора, дето успяват, има и такива, дето правят клише до клише, ма пак биват. е, на меа например се е самоклиширала, обаче мене ме кефи почти всяка нейна снимка. а па понякога има хора, дето сякаш неволно правят шедьовър :) после не го и повтарят :)
наскоро ми се случи да видя нещо такова, ама не се сещам какво беше, просто помня усещането - как бясно преравях да търся други неща на автора, па те беха пълна скръб [smilie18] .

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   06-01-14 17:16

поразтърсих из галерия Портрети и изрових това :)))


https://photo-forum.net/static/site_pics/165/1387136201_Untitled-38-copy5.jpg


https://photo-forum.net/static/site_pics/198/1386083945_SM1.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/165/1386700490_Untitled-9.jpg



но като опра до по-режисирани неща...........

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   06-01-14 17:24

а туй е добър пример според мен, как лесно може да се излезе от клишето, само с промяна на формата...


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1355595287_22.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   06-01-14 17:24

ааа, ма тва са любоар и жанини :)
да. чуднички кадри.

де да знам, мен с режисираните ми е по-лесно. иначе някак не успявам да ги издебна. виЖдам КАДЪРА!




...........И ИЛИ НЯМАМ АПАРАТ, ИЛИ РЕШАВАМ ДА ПОГЛЕДАМ, А НЕ ДА ЩРАКАМ, ИЛИ нещата се сговняват и някой минава м/у обектива и сцената...ей такива неща :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   06-01-14 17:32


https://photo-forum.net/static/site_pics/148/1353079437_pic_10009974_0521353-1.jpg



е тук идват и културните различия, този кадър е доста оценен в чужди сайтове и направо отсвирен тук... явно обременени от социалния багаж от последните години....., така че клишето има и друго измерение скучноватост на образа

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   06-01-14 21:07

нашта тема умрЕ :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   06-01-14 23:34

Тоя кадър с Трабанта си кърти! (Може би щото съм другаде твърде отдавна и гледам с друго око). Защо го отсвириха - к'во му намират по-точно?

Дай лик за автор или страница да видя. То явно не е само възпяването на бози, за което се изписват томове в една актуална тема, ами и обратното: отсвирване на хубави работи...

Тая снимка е един добър пример как никое клише не може да е клише. Клишето не е продукт на творческия труд, а начин на (не)мислене.



Публикацията е редактирана (07-01-14 00:44)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: uri64   
Дата:   07-01-14 00:32

Ето нещо, което навремето е било клише, а сега е просто някакъв ужас (или поне на мен така ми изглежда):

Strange Past: Post Mortem Photography


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Стоев   
Дата:   07-01-14 01:04

Не клише, а Класика в Жанра - Модела не е платен с трохички, самичък позира пред един канал в Ротердам през студените месеци, лапките са потънали в удивително свежа трева, дето не става за пушене, усмивката, затаена в човката казва на досадника с Цанон че ще го изтърпи още малко, ако не приближава повече, фона предполага използването на 70-200/2.8 в дългата част и на по-отворена диафрагма, прекалената обработка на кадъра е пропусната...
Не е за гласуване, посветено е на Приятел, дето обичаше Патките и Котките....


https://photo-forum.net/static/site_pics/155/1_1139915249.jpg



[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 09:09

Юри, снимките са...., но така погледнато примери много

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 12:04

Да повдигна малко темата с една от собствените си снимки, която не намирам за клише, но се колебая доколко излизането от клишето чрез вкарването на личен мотив прави една фотография гледаема.....


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1389087772_86.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   07-01-14 12:20

Днешната първа страница "Айляк" ми е олицетворение на неиндиговата фотография.
Неглиже с малко претенции и доста голямо въздействие към мен...

... искам още малко да продължа горния си пост.

За основа ще взема новите български филми, което доста се покрива и с част от съвременната българска фотография. В опита си да бъдат неклиширани, творбите на тези творци изпадат тягостни и псевдоелитарни измерения които ми носят чуство на обреченост и безизходица - водещи, в крайна сметка, до досада.
Пословични са диалозите, които могат да се чуят само от българска кинолента. Няма ги в живота, няма ги дори в театъра. Мрачни
и дълги паузи между думите, бавно протяжно действие. Кошмари.
Гледал съм такива произведения (включително и снимки) които доставят емоции на много тесен кръг от хора, а по-голяма чсат от тях са създателите им.

Изписах толкова думи за да кажа простичко, че неклишираността може да бъде и комерсиялна. Да радва по-широк кръг хора и в същото време да бъде стойностна и за критиката.
Имено такова изкуство обичам аз.



Публикацията е редактирана (07-01-14 12:51)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 13:05

Не съм много сигурна, дали не клишираността може да бъде комерсиална....? Не е ли точно обратното антипод на комерсиалното и от там на популярното и общо гледаемо..

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   07-01-14 14:42

Може.
Комерсиален в смисъл на печеливш.

И още една насока да хвърля за клишетата.
Ученето, правилата, системното спазване на едни и същи норми не води ли всъщност до клишираност.

Т.е. позиционирай кадъра в спирала на Фибоначи, остави въздух, внимавай да не ти изтече хоризонта, не режи през ставите и хиляди други. Не са ли всъщност създаването на самия калъп от който след това се печатат клишетата?

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 15:12

аз лично винаги съм мислела, че ако познаваш добре калъпа, най-добре и най-успешно можеш да го счупиш, без да направиш много боклук :)

обаче напоследък не съм сигурна и в това.
гледам просто да си правя кефа и си давам сметка, че рядко успявам да счупя калъпа...даже най-често - и не искам.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 15:20

да и при мен е нещо такова, клиширано, клиширано, ама като ми стои балансиран кадъра от към композиция, остава само сюжета ....

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 15:21

ей затва много се кефя на колеги, дето могат да чупят калъпите хубаво и надарено!
да живей!

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   07-01-14 15:24

а може ли примери за надарени счупени калъпи ? (и вълшебната думичка "Моля")

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 15:35

твойта риба за мен е чудесна, не че никой не е снимал риби, дори и тук съм виждала няколко добри кадъра с умрели риби, но въпреки това мен ме кефи :)))))

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 15:39

само, че бих я сложила в Натюр морт :)))))

сега и по-сериозно


https://photo-forum.net/static/site_pics/111/o_1285081203__RSR4293.jpg



ей това на мен ми чупи калъпа

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   07-01-14 15:41

Мерси ама аз по принцип питах...не от мойте... Рядко харесвам снимки на умрели риби по други причини ама тук за друго говорихте... :)))

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 15:44

ето още една, която ми е любима


https://photo-forum.net/static/site_pics/178/i_1276248331_IMGP1697.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   07-01-14 15:46

Зависи от какво е пренаситен , като образи гледащия. Този пример (например :) на мен ми влиза в категория сбирщина от клишета.
Такава закачалка и стол си имам в къщи. Телевизора на село ни беше такъв а морето го гледам всеки ден и плочата на бургаския мостик преди ремонта точно така изглеждаше...И макар , като цяло да има нещо все пак..

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 15:54

е недей така, именно комбинацията на всичко в един кадър, композицията, ако щеш и зеления екран точно същия като морето......
цялата обстановка е леко абсурдна, защото уюта на стаята е пренесен на открито, т.е изкаран си от зоната на комфорт...от там и един тон асоциации
гледаш телевизора а не виждаш какво има наоколо и пр. и пр.

може би защото самите предмети са доста клиширани.... от разните ретро глупости по кадрите затова така изглежда, ако беше със съвременни мебели щеше да е още по въздействащ вероятно....

е остава, разбира се и аз да не съм виждала нещо подобно досега ... и затова на мен да ми въздейства

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: geokar   
Дата:   07-01-14 16:02

Направо ви завиждам на разговорката. При съвременото ядреновзривоподобно развитие на фотографията да хванеш нещо в обектива, което вече да не се е превърнало някъде на клише (т.е. да не е направило впечатление и сетне поради това да е репродуцирано хилядократно, поне докато още носи дивиденти някакви (няма дя кажа "тук точки", за да не измествам фокуса - което също вече е клише) просто е невъзможно. Еко в бележките си върху "Името на розата" твърдеше, че понеже всичко вече е казано, можем само да си служим с подходящи комбинации от цитати (каквото, собствено, е и книгата му). В този смисъл на думата (перифразирайки друг един чешит): не се страхувайте от клишето, няма начин да избягате от него!


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   07-01-14 16:09

И аз си мисля , че е така... Даже забелязах нещо по-абсурдно. Ровя съвсем от скоро по чужди форуми и изумявам , как има заснети идеи , които са възниквали в съзнанието ми като супер нестандартни и невиждани , като само времето ме е спирало да не ги изпълня и изведнъж ...БАММММ ! 3-4 почти идентични снимки , от които поне една е стряскаща , все едно извадена от мозъка ми :D

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 16:10

то и перпетуум мобиле е невъзможно, но това не означава да не опитваме да го измислим, та така и с клишето или по-скоро с търсенето на "неклишето" .... :))))



Публикацията е редактирана (07-01-14 16:14)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   07-01-14 16:20

Ако много задълбаваме, всяко нещо под слънцето е клише - та не може да се намери "оригинален" сюжет. Вдеки подход при отразяването е клише (и четките и боите на художника, и широкоъгълния обектив на фотографа или всяка приложена обработка на снимката)... Изход няма - осъдени вечно да правим само клишета, да лягаме и да мрем!

Аз пък се радвам на красив и добре заснет залез, макар милиони залези да са снимани вече, а преди това - рисувани, а преди това милиарди залези да са се случвали (ебаси клишето е тоя Създател)...

Има нещо и в съчетаването, комбинациите, взаимодействието на елементи (всеки от които може да е клише). Както посочих по-горе за една монохромна снимка с птица, облаци и палми (все клишета) - такаи поседната е уникална комбиация от иначе познати и често снимани неща. По начина, по който са съчетани и показани е НЕклише.

Щеше да е клише ако вече бяхме гледали много снимки с ретро мебели, подредени на морски бряг, където човек с бастун гледа спрян телевизор и всичко това е заснето с широкоъгълна деформация и цветообработено в стил "крос-процес". Ама не се сещам да съм срещал често точно такава комбинация.

А има други примери където именно подобна комбинация е клиширана, клонирана и подражавана до повдигане: хубава млада жена облегната на стена в порутена сграда, заснета надлъжно по стената с много отворена бленда и после обработена в бозаво-розово-златисти тонове с наложена "текстура" или купешки "екшън"... Сигурно се сещате и за други "комплексни" клишета.

А за самоцелното търсене на не-клишета в името на илюзорна оригиналност не ща и да почвам [smilie5]



Публикацията е редактирана (07-01-14 16:22)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: kali222   
Дата:   07-01-14 16:28

Аз гледах, гледах и стигнах до извода, че моите всичките са клишета. Ако не са цветя, пеперуди и котки, ще са деца, възрастни хора и драматични небеса - все клишета...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 16:31

Автор: rimohit
Дата: 07-01-14 16:09

И аз си мисля , че е така... Даже забелязах нещо по-абсурдно. Ровя съвсем от скоро по чужди форуми и изумявам , как има заснети идеи , които са възниквали в съзнанието ми като супер нестандартни и невиждани , като само времето ме е спирало да не ги изпълня и изведнъж ...БАММММ ! 3-4 почти идентични снимки , от които поне една е стряскаща , все едно извадена от мозъка ми :D



[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie24]
и аз тоя филм го играя постоянно :)
да не говорим като художник колко пъти ми се е случвал...аз на практика крада мощно и каращисвам...все в името на НЕклишето [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: kali222   
Дата:   07-01-14 16:34

А, след дълго издирване все пак успях да изровя нещо мъъъничко излизащо с един пръст от клишето, според мен.



Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: allanpoe   
Дата:   07-01-14 16:43

Червен лук, това така овкусява, както нищо друго... И вкусът е мек, никак не люти.

Интересна естетика, но би било по-добре с едно "изваждане на око" с малко сок, патина, ръжда, петна....

Те са като интонацията в речта /в случая/.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 16:45

айде всеки да се опита да си намери по ЕДНА снимка НЕклише [smilie18]
аз направо не знам...
преди щях да съм по-убедена...
може би тази?

https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1321801569.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: allanpoe   
Дата:   07-01-14 16:58

Маре, Франк Запа би се гордял с тази за "Гаражът на Джо" :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 17:02

ааа, Мара, има и още в твоя профил! :)))

аз не съм сигурна след селекция на три кадъра от над 100...., май за себе си реших, че това побеждава клишето, с някои уговорки


https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/wbtw2466.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/200/a_1301393601_gri6o-rolei.jpg



[smilie11]



Публикацията е редактирана (07-01-14 17:09)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   07-01-14 17:05

Мъртвите ми танцуващи белки.
Всеки прави букет с умрели цветя, ето един с животни.

п.п. върви с това филмче: http://www.youtube.com/watch?v=4_7ojVm806c



https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/faow1380.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1387752352_IMG_7722web.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   07-01-14 17:06

До тук се изкефих ама МАРА ме гътна от стола[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   07-01-14 17:16

Едно древно и от мен без естетически претенции :DDD

https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/grqh4407.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/183/m_1132931704_JUICE.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: satyno   
Дата:   07-01-14 17:23

Понеже зная, че Мара е large ( да разбира думичката както ѝ се харесва, пускам я възможно най-добронамерено ), но за мен точно този модел и стандартното му излъчване е най-голямото клише във форума.


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 17:26

точно в този кадър моделът си е супер!
Именно това е якото, уж нищо няма в кадъра, а в следващата секунда, като обработи мозъка информацията .... :)))))

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 18:05

и аз така си мисля...ама дали е така...нема кой да ми каже...ето на - колкото хора - толкова виждания. поне тук, в темата, де [smilie18]
толко по-лесен щеше да ни е животът на сички, ако бехме "large"...толкова е по-лесно нещата да се наричат с имената им и ората да се разбират лесно [smilie21]
аз с тоя модел съм се заигравала много и в друга посока. ма не ми се ще да пълня темата с мои кадри.
тая с белките кат гледах в профила, тутакси я прецених като НЕклише. и рибавият сок е НЕклише. ама при него може да се иска мнооооооооооооооооого при реализацията на идеята.
хавга, горната е мнооо яка! обаче съм гледала подобни решения многократно...даже и тук. не е класическо скучно клише, което всъщност е важното.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 18:10

Не мага да се коригирам сега, утре ще избера нещо друго

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 18:14

аааааааааааааа, недей ! нека си седи ;)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 20:33

попаднах на снимка с котка, дето е НЕклише:


https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/rbcs7710.JPG


https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1521688_406006412864110_1524154131_n.jpg



автор: оксана лещенко
снимката е от сураттефтеря

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: uri64   
Дата:   07-01-14 20:39

Да, тази с котката не е...ама от предишната страница тези на кея и с хладилника са...не казвам че са лоши, аз ги харесвам, ама сюжетите са разработвани много пъти...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   07-01-14 21:06

@uri : Както писах за онази снимка - разрабтвани са ЕЛЕМЕНТИ, които се намират в кадъра, но никога - така съчетани и/или така третирани. Само защото някъде в кадъра ти има стол, или прозорец, или облак, или дърво - не е достатъчно да наречем цалата снимка "клише" понеже такива неща са "разработвани" много пъти по-рано.

Иначе, както казах, целият ни напън с фотография или други изкуства е обречен и безсмислен. Трябва да се налапаме с хапчета, да си сложим примка на шията - и докато скачаме с примката от Айфеловата кула (или от Партийния дом) - да се гръмнем с двуцевка с глигански сачми в ноздрите.

Това поне ще е изкуство. Всъщност, чакай - също ще е клише. Баси - няма спасение! [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: uri64   
Дата:   07-01-14 21:09

Не говоря за елементи...казах сюжети...сега да ровя и да привеждам примери ли...
пак казвам...хубави са - даже много, но УНИКАЛНИ - не са..
То и на Шекспир произведенията са по клиширани сюжети..
Впрочем това е само лично мннение...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: philip   
Дата:   07-01-14 21:10

Абе като говорите за клишета се сещам за честите портрети на релси....


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 21:14

ауууу, да!
и бургаския мост
и кейовете изобщо...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   07-01-14 21:26

@мара : Тая котка НЕ Е клише (снимката, де; котката като такава може и да е :)

Котките са като хората - могат да седят мирно и да гледат в камерата, а могат и да танцуват като тука, и други неща да правят. Защо да е прието да има толкова много портрети на хора дето си седят мирно и гледат в камерата (клишета), а за котки не е прието?!

И дори между животните - жестока дискриминация: горките котки и кучета са клишета и забранени за снимане. Конете, обаче, са друго нещо - само "ох" и "ах" (не че не са наитина красиви, ама как никой не каза снимка с коне да е клише). Тигрите също - нали са котки - са по-клише от, да речем... прасетата.

А пропо - клише ли са прасетата? [smilie5]

(Печените май са клише, а живите - ?)



Публикацията е редактирана (07-01-14 21:27)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 21:29

ай ся...глупости...ей тука от сайта мога да ти прасна 10 снимки на коне, дето са клишета, та знае ли се. при тва някои да са хубави...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   07-01-14 21:44

Да де, има ги много, ама поне ЕДИН да каза, че някоя конска снимка е клише?

Конете са ясни, аз за прасетата питах [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 21:45

Най клишираният сайт, който познавам е 500px, ама какви клишетаааа

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: janini   
Дата:   07-01-14 21:52

А овце може ли?[smilie3] Щото имам една НЕ клиширана, но това е моя преценка. Иначе колкото хора, толкова мнения.


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: tycoon   
Дата:   07-01-14 21:55

Вижте, клишето е страхотно упражнение за всеки, който си мисли, че е постигнал някакво фотографско ниво. То показва как ще се справиш в обикновена фотографска среда, в изтъркано пространство, на сватба ако щете...в частност, както и всички модни снимки. Лично, клишето ми е изключително привлекателно, защото мога да надскоча това, което съм насложил предварително като "бекраунд", че да покажа това, което ми се е сторило като изпуснато. Естествено, не успявам винаги ( то пък кой ли може да се похвали с това) , ноникога няма да спра да снимам клишета, защото всяко следващо ако стане както аз си го представям би било страхотно. Не гледайте с лошо око на клишето!:)


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: tycoon   
Дата:   07-01-14 21:57

И овце става, стига да са гениални:)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 22:04

е, да де...ние с туй започнахме...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: janini   
Дата:   07-01-14 22:06

Аз съм пълна с клишета, но от време на време ми се случва да уцеля нещо, което си мисля, че не е такова, само дето се случва мнооого рядко. Вече сте я виждали


https://photo-forum.net/static/forum/2014-01/podz9716.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/183/n_1284278808_IMGP0265.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: avela   
Дата:   07-01-14 22:10

малко като tycoon го усещам и аз и като мара.
липсва един хубав конкурс по тема както преди.
снимка по песен например, да запретнем ръкави като едно време да се бием с клишета.[cool] [smilie5]

(tycoon ЧИД[smile])


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 22:12

[smilie24]
йееееееееее!

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 22:12

101 - за мимик

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: tycoon   
Дата:   07-01-14 22:15

Марго, мерси, добър вечер! Ще черпя:)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   07-01-14 22:16

Всички сме дребосъци и ако стигаме високо или виждаме надалеч, то е защото сме стъпили на раменете на гиганти. Тази стара метафора (приписвана на Нютон, но всъщност датираща от гръцката митология) обяснява смисъла от клишетата - те не са за копиране, а за стъпване върху тях, за да се стигне по-високо и по-далече. Ако можем...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   07-01-14 22:19

Масово повечето дори и страхотни портрети са клише според мен във Фф обаче това си е напълно нормално и не го намирам за лошо . Има прекрасни клишета и това не е лоша дума в крайна сметка. Ползата от това е , че аз лично зажаднявам за неклиширания портрет и го забелязвам с наслада . Ако повечето бяха такива ситуацията може би щеше да е обратна .
А сока го оставете . Той е доста древен :))) Пускайте неклишета да зяпаме :))

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: tycoon   
Дата:   07-01-14 22:22

https://photo-forum.net/i/402010


Клише или не?

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 22:26

не е :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: janini   
Дата:   07-01-14 22:28

За мен не е.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: avela   
Дата:   07-01-14 22:31

не е, кефи :-) ама редактирай си поста, пусни активен линк. по това време лек мързел, знаеш.


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 22:32

хора...днес е като едно време :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: avela   
Дата:   07-01-14 22:39

Да бе :-) а дано и утре, че малко вдъхновенийце хич не е излишно.


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   07-01-14 22:59

Клишето НЕ Е клише, много добър пример. Уж клише:

- На преден план и най-голям в кадъра - крак. Ми то снимки на крака, еле женски, с лопата да ги ринеш. Из форума и извън него. Клише, та клише.
- Неква ръка там, с пръсти и нокти - ами също ги има, много. Клише.
- Рокля или какво там - леле колко уникално! Не могат да се преброят роклите из сайта, да не говориме за широкия Интернет. Клише.
- Нисък ракурс, широк ъгъл, плитък фокус - все клишета, ама много-клишета.
- Черно бЕло - пак е на мода, куцо и сакато го праска на сичко без нужда. Клише от класа. (Или от класика, се тая).

С две думи: клише отсЕкъде!
- - -

Така мислят много колеги, някои дори уважавани. И все пак, снимката изобщо не е клише и за правото да я харесваме ще се бием, нали?!

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   08-01-14 08:48

на практика и пасквилите, и шедьоврите са написани с 30-те налични букви :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   08-01-14 09:36

Кой искаше прасета.
Прасетата с пеперуди клише ли са?


https://photo-forum.net/static/site_pics/120/1382289079_IMG_0103no9m.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: kali222   
Дата:   08-01-14 09:36

А в музиката е още по-зле - 8 ноти само... и за Бетовен, и за Ивана...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   08-01-14 09:40

[smilie18] - да :)
прасетата...ех прасетата :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: kali222   
Дата:   08-01-14 09:56

То това не са прасета, а прасенца. Спада към умилителните клишета, ако питате някои...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   08-01-14 10:04

Това снощи беше тема на приказката ни за лека нощ :))))))
За зебрата, която сложила костюм, напуснала саваната и тръгнала на стоп през океана....


https://photo-forum.net/static/site_pics/165/1343137515_catch.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   08-01-14 10:15

ох като мисля по темата все се сещам за една заснета космата мишница на жена на някакъв концерт, снимката беше гордост на Вайс на една изложба...., та се чудя .... в търсенето на неклишето трябва ли да конфронтираме околния свят с табутата и това ли е единствения начин, изкарвайки мозъка от наложените му стереотипи?

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   08-01-14 10:22

Не е единствения начин , но май често е по-лесния?!

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   08-01-14 10:31

аз не се сещам за друг начин...., така че ако имате идеи ще се радвам да ги споделите

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: uri64   
Дата:   08-01-14 12:02

> та се чудя .... в търсенето на неклишето трябва
> ли да конфронтираме околния свят с
> табутата и това ли е единствения
> начин, изкарвайки мозъка от
> наложените му стереотипи?

Когато бъде намерен отговор на така поставеният въпрос, човечеството ще бъде само на 5 минути мислене от откриването на смисъла на живота, перпетуум мобиле, превръщането на живака в злато и как да получаваме бозони на Хигс в домашни условия [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: my.point.of.view   
Дата:   08-01-14 12:57

Вероятно вярната дума тук е „увереност“. Дали!? : ) Увереност в това, което прави човек.
Всеки човек си има мнение, но и не бива да приемаме чуждото мнение за факт. Мненията не са факти и не могат да бъдат. Това е един основен момент, който човек трябва да научи, на мен ми отне известно време, но по-добре късно, отколкото никога.

Вероятно тази увереност се развива : ) и идва с времето си. И този стил и разпознаваемост, за които доста хора говорят, трябва да се възприемат, според мен, така: Авторът да бъде уверен в себе си, за да бъде уверен и в това какво прави. Така той няма да залита по чужди мнения и да желае да се харесва на останалите. Защото ако един автор тръгне да се харесва на останалите, вероятно той няма да прави своята фотография, тази, която резонира с неговата представа за живота, която е отражение на него самия, а би правил единствено визуални имитации на чужди желания, които на български наричаме „клишета“.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   08-01-14 12:58

нека се ограничим до бизони...[smilie18]

но правилният коктейл от клишета може да даде НЕклише.






.......докато некой не го клишира :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   08-01-14 14:02

стига комбинираните съставки да са абсурдни заедно :))))

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   08-01-14 14:10

абе има един много хубав разказ на съмърсет моъм - "джейн" - та там се оказва, че няма нищо по-абсурдно от тва да казваш винаги истината.
...и на това отгоре то дава на личността, която го прави особен чар. не за друго, ами просто защото почти всички други хора се изразяват(важи за всяка форма на изява!) конюнктурно.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   08-01-14 14:20

ето тук един парадокс:


http://media-cache-ak0.pinimg.com/236x/57/31/aa/5731aa84e7c4276e3b351b36619838bd.jpg



жена с форми на цигулка е понятие-клише.
снимката на ман рей е всичко друго, но не и клише...
обаче след време се превръща в обект на подражание в някаква степен - клише. е, понеже в нея има извънредна конкретност, вероятно не се прекалява, но ето няколко "реплики". едната е моя и аз лично съм си направила друга препратка, щото има 2 жени и картинката се казва "малка денонощна музика" :)


http://images.webcafe.bg/2012/03/28/%E1%E0%F0%E1%E8%20%EC%F3%E7%E04/618x399.jpg




http://photo-zona.net/images/user23808/album5880/preview/1181547231_kqgb2071_2005_malka_denono6tna_m

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: uri64   
Дата:   08-01-14 14:50

> стига комбинираните съставки да
> са абсурдни заедно :))))

НЕклише-то задължително ли е равно на абсурдно?

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   08-01-14 16:36

да! или поне необичайно, но понеже е необичайно и окото е непривикнало го възприема като грозно, щото то самото око е клиширано вече и така ......

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   08-01-14 19:30

ДенноШната музика е много сладка! [smilie24]

Ама като ковнеш на клишето малък виц, усмивка - сменяме играта от покер на пинг-понг. Вече не е клише. Всеки следващ, обаче, какъвто и виц да му измисли, отива у реката (у клишето)...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   08-01-14 20:26

ми не...ако смени вица, ползвайки същия набор от думи, току виж пак успял :)

но всъщност аз не мисля, че НЕклишето съществува само като абсурд. но някак ми е трудно да се обоснова с примери в момента.
много неща, които доскоро не са били клишета, днес са и обратното. тия неща търпят развитие във времето.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   08-01-14 21:12

Добра ви вечер , клишари :D

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   08-01-14 21:27

клишари, та направо доброволни клошари в света на неподражаемото, автентичното и екцентричното :)))))))))

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: uri64   
Дата:   08-01-14 23:51


> но всъщност аз не мисля, че
> НЕклишето съществува само като
> абсурд. но някак ми е трудно да се
> обоснова с примери в момента.

Навремето имаше нещо от сорта на доказване на дадено твърдение, като се допусне противното.
Та, нека приемем, че НЕклише е само и единствено абсурднотото. Това ни поставя пред положение, в което съществуват само двете крайности - клишета и абсурди. Което от своя страна очевидно не е вярно. Следователно допускането ни е невярно. Тоест, доказахме тезата и без да се обосноваваме с примери. [smilie5]
Или казано по друг начин- тангенсЪТ от ъгъла, сключен между абсцисната ос и допирателната към кривата в дадена точка, представлява първа производна на функцията на кривата в тази именно точка [smilie10] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   09-01-14 09:23

Брутро клишари! Желая ви не клиширан четвъртък !

Защо според вас бабичките с много бръчки са фотографско клише и може ли да се говори за фотографски клишета и клишета от други изобразителни изкуства ? Дали може да има такова разделение и дали многото бръчки не са наследство от рисуването , където зрителя ще се възхити от "мъката на художника" ?
Защо Фотографията има един вид странна естетика , която даже е успяла да се клишира ? Какво имам в предвид ? Ами вие дами ще харесате някой мъжки типаж със странна разкривена физиономия , но никога няма да си ги вземете да живеете с тях в къщи . Или пък вие господа ще се възхитите на рубенсовите линии на някоя дама (макар и скрито ) но също не бихте си я взели в къщи , или ако това се случи по вероятно е да не е заради тези черти ... Това разбира се най-грубо казано ! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   09-01-14 13:25

хахахаааааа....не, не си прав. не си, не сиииииии...
чакай да ти покажа тип с разкривена физиономия, определено фотогеничен, годен и за клишета, и за абсурди, и за НЕклишета...освен това, а ко леглото до мен беше свободно, бих си го взела и вкъщи :)


http://handson.provocateuse.com/images/photos/adrien_brody_01.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   09-01-14 13:49

E аз говорех за доста по крайни лица. Този си е симпатичен чисто визуално

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Bess_bg   
Дата:   09-01-14 14:42

Ето едни натюрморти, които са доста по-различни от стандартните според мен - серията с крушите:

http://500px.com/photo/55259006



и един портрет с деца, куфари и гара, който също е по-различен от често публикуваните

http://500px.com/photo/56954934


П.П. Съжалявам, но така и не разбрах как да постна картинка от този сайт.


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   09-01-14 14:52

е, да! именно! всичко ползвано е клише, а резултатът - не е :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: janini   
Дата:   09-01-14 15:16

Оставям на вас да определите процентите клише



https://photo-forum.net/static/site_pics/195/n_1307177662_Untitled-26.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   09-01-14 15:27

3.14[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: janini   
Дата:   09-01-14 15:31

Автор: rimohit
Дата: 09-01-14 15:27

3.14[smile]

Позна! Това е рождената ми дата, както и на Айнщайн [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   10-01-14 11:33

ей тука попаднах на нещо...
капки на стъкло, както казва авторът :)


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1388937440_DSC_0148aaweb.jpg



не е чудо невиждано, ама и клише сякаш не е.

в изобразителното изкуство май е по-лесно да си встрани от клишетата, ама па гледам, че не се напъват много и там колегите...поне повечето.
сигур щото тук клишето носи точки, там - кинти :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   10-01-14 13:43

Сетих се, задачка с повишена трудност.
Най- клиширания автопортрет - едното око е папарака.
Любима снимка за профил на фотофрафи.
Някой виждал ли е НеКлиширана такава.
Може ли въобще да съществува?

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   10-01-14 14:40

ето един опит :) обаче е шопски - вместо да се вижда окото на апаратя - един стъклен глобус с есествено прорасли в него китки :)


https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1218057302.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   10-01-14 14:51

Автопортрет? Ваи!

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   10-01-14 14:58

Аз имам един опит за неклиширан но и неубедителен авто-мото портрет .Надявам се да се посмеем заедно в петък :D
Aaa , ДОбре.. трия го за да не ставам за смях :DDDD



Публикацията е редактирана (10-01-14 15:04)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   10-01-14 15:01

еее, не...аз го разбрах за автопортрет с обектива в кадрото :) от огледалните :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Evolve   
Дата:   10-01-14 15:05


https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/988423_639684826070191_1711414448_n.jpg

клише или не ? [smilie8]



Публикацията е редактирана (10-01-14 15:06)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   10-01-14 15:19

Автор: мара
Дата: 10-01-14 15:01

еее, не...аз го разбрах за автопортрет с обектива в кадрото :) от огледалните :)

______

Това имах в предвид. Мега клише е. Но се вижда, че се употребява камера :)

Колкото до хората - чертички в пейзажите - и те си имат фенове, създавали мащаб.



Публикацията е редактирана (10-01-14 15:20)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   10-01-14 16:53

Ха интересно тук колко хубави има...


http://24.media.tumblr.com/tumblr_lho98yVhLK1qcl8ymo1_500.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   10-01-14 16:59

Ако се мери по хората-чертички, последното си е клише. Обаче (казах и преди) никой отделен елемент не прави една цялостна работа клише (иначе лягаме и мрем, неклишето е невъзможно). Аз виждам тука две неща, които са ми интересни и ми харесват:

- Едно синьо тониране, в много приятен цвят (нещо като млечно-пастелно разреден ултрамарин с добавени две капки розово :). Преднамерено е, предполагам и е попадение. Ако пък е случайно от апарата - отива веднага в темата "Дефект = ефект"...

- Някакъв хоризонт - не ми става ясно края а полето ли е, море ли е, или удивително хоризонтални облаци. Но стои като една стена там, поръбена със скрита отзад светлина - кефи ме.

Да го наречем "оригинално клише"? Важото е, че вАжи [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   10-01-14 17:01

бе не знам...мене ми е клише. ама не оригинално клише :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: ceco   
Дата:   10-01-14 23:06

"Всеки се опитва да излезе от клишето,..." - на приказки поне, а така ли е в действителност? И дали този форум създава добри условия за това? Защото моето впечатление е, че като цяло аудиторията тук е далеч по-толерантна към клишето, отколкото към не-клишето. [smilie8]
Да дам по-долу някой пример и аз, пък вие кажете - клише ли е или не:

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: ceco   
Дата:   10-01-14 23:09


https://photo-forum.net/static/site_pics/101/e_1129144169_night12Fsa.jpg



https://photo-forum.net/static/site_pics/118/c_1208963792_vezhen06_309FZsd.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   10-01-14 23:13

@мара - в случая си много права. Но това ме върна към по-горе изказани мисли, че прекалено вманяченото бягане от клишетата може да доведе само до две неща: или извращаване на изкуството в неклиширано неизкуство (оригинална отврата), или - някои хора - до самоубийство.

По друг повод наскоро цитирах някъде библейското:

"Който е без грях нека хвърли първия камък!.."

Всички снимаТе предимно клишета (изобщо не изключвам себе си, но аз снимам изключително само клишета и не правя дори опити за друго) и ако някой заслужава да го сочим с пръст би трябвало бая да е прегрешил с извънредно буквално (не само наподобяващо) и много, много повтаряно клише (а не "виждал съм някъде друг такъв кадър")...

И като си признаем, че сме си братя (и сестри) по клише - иска ми се да видим в това положителното. Поне за някои от нас:


http://farm6.staticflickr.com/5108/5693216309_311eb08364_b.jpg




Публикацията е редактирана (10-01-14 23:15)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   10-01-14 23:28

Еее измъчих се през телефона да пейстна линка, но това е моя опит за неклиширан аватар....
https://photo-forum.net/i/1313812

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   10-01-14 23:52

> "...неклиширан аватар..."

Ами това, ако издребняваме, си е клише отсЕкъде: силуетите са по-клише даже от фотографията; такива проектирани върху някаква материя (палатка, перде и пр.) са едно о най-старите клишета във фотографията. С изкривявания на формите поради не-плосък "екран" - също. С текстурата и десените на пердето - колкото искаш...

ОБАЧЕ: всико това е събрано по неповторим начин и с вкус, красиво и запомнящо се клише от онези, дето НЕ СА клишета.

И какво правим? Макар и в канавката, както казва Оскар Уайлд - гледаме към звездите!

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: chill   
Дата:   11-01-14 00:47

havga написа:

> Еее измъчих се през телефона да
> пейстна линка, но това е моя опит
> за неклиширан аватар....
> https://photo-forum.net/i/1313812


Автор: nyamago
Дата: 10-01-14 23:52

> "...неклиширан аватар..."

> Ами това, ако издребняваме, си е клише отсЕкъде


Как клише, бе, има определено оригинален елемент, само сравни снимката с тази на аватара на Havga ... [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   11-01-14 12:02

цецо, ми много си прав! ма не си чел съсредоточено. нали то затва е и тая тема. па аз неколко пъти съм си правила експерименти със зрителите и никога няма празно.
ей тука пущам 2 линка с мой снимки - пресни!
ама чети под тях, то там е интересното:
https://photo-forum.net/i/1793442

https://photo-forum.net/i/1776007


а за хавга предполагам, че като е била логната, на практика е дала препратка към себе си, без да успее да покаже действителния линк. случва се често. при нея линкът се отваря на друго. и е друг :) чил да каже що така става...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   11-01-14 22:48

Брей.. под втория линк искат да се намали бабоснимането ма никой не се оплаква от прекалено мацкоснимане [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Bess_bg   
Дата:   12-01-14 08:37

Мара, много интересни дискусии са се заформили под тези две снимки. За първи път виждам автор да се кара, че му гласуват за снимките :) Подкрепям инициативата, но инерцията е твърде силна.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   12-01-14 08:50

бес, тва е практика, която аз лично съм подела преди бая години :)
когато една сутрин осъмнах "наточкувана" под една бозица, която бях пуснала пак на майтап [smilie18]


https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1281000033.jpg



https://photo-forum.net/i/1347465



и отдолу требе МНОООГО хубаво да се чете :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   12-01-14 09:13

Няма се плашиш. Може пък без да искаш да си изкарала подаъзнателния си творчески гений и да се е пръкнал шедьовър :) Навремето при мен от едното му задоволяване на някакъв си сексуален нагон , дето му викат либиф , ми се появиха двете най- големи шед[smilie5] [smilie5] [smilie5] ьовърчета....

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   12-01-14 12:33

ей тука темата, дето бех повдигнала по въпроса [smilie18]
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=48&i=1513400&t=1513400&phorum_uriauth=

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   12-01-14 16:15

Ами гениална маргаритка! Който не е гласувал за нея трабва да се заточва на ЗМийския Остров, а който говори нещо против - да се беси по дърветата! [smilie9] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Nenov   
Дата:   13-01-14 01:08

мара: ето още едно подобно клише, но с друга трактовка

http://www.vincentborrelli.com/vbb/images/items/102493.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   13-01-14 10:06

да...ма него не го определям като клише...доста е...ммм...творческо :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: kali222   
Дата:   13-01-14 10:09

Е, добре де, ами ако някой вижда отвъд клишето? Не говоря за харесване по инерция. Може би в много уж клишета има и онзи елемент на различното, което ни кара да се замислим (или поне кара накой да се замисли), въпреки клишираната форма, в която е поднесено. И не е ли в крайна сметка това важното - какво говори една работа на конкретния зрител, т.е. как именно зрителят я възприема, независимо от формата?
В крайна сметка стремежът към оригиналничене е най-старото клише, особено когато е самоцелно.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: bairi100   
Дата:   13-01-14 11:15

Мара,евала за Театрото![beer] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: geokar   
Дата:   13-01-14 11:23

Мара пусни я и в другата тема! Страхотен експеримент, брава!

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   13-01-14 11:51

[smilie18]
ся хората не смята ми гласуват, да не зема да им се скарам пак [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   13-01-14 14:22

Аз почвам да се уча да правя хубави клишета , пък после ще му мисля [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   13-01-14 15:34

> В крайна сметка стремежът към оригиналничене е най-старото
> клише, особено когато е самоцелно.

+1 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: bozO   
Дата:   14-01-14 01:05

Kлише - релси с п*чка...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-01-14 01:19

Да.Обаче виж п.чка с релси-това вече ще е нещо!!

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: bozO   
Дата:   14-01-14 01:32

Kлише - п*чка в гората.
В частичност - на контражур.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: bozO   
Дата:   14-01-14 01:35

...и пак същото същество
в изоставена сграда/строеж/на прозорец...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: kefalcho   
Дата:   14-01-14 02:07

[smilie5]



Публикацията е редактирана (14-01-14 02:47)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-01-14 02:11

Как от клишета за пи.чки стигнахме до патки??[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-01-14 09:11

Изтри я,а![smilie18]
Мъдро решение

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   14-01-14 09:39

уфф айде примери бе хора, аз направих няколко опита от моите кадри, но все неуспешни и се оказа, че трябва да си проверя критериите за клише, така че това за мен се оказа полезно ....

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: feliz   
Дата:   14-01-14 10:12

ето селфове с обектив дето вие ще кажете, дали са клишета[smilie5]


https://photo-forum.net/static/site_pics/108/l_1294817870_new-118.jpg





https://photo-forum.net/static/site_pics/170/a_1198601369_IMG_3083aa.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   14-01-14 11:12

Ето селф с огледала. Отпеди 3 години е... сега бих го направил иначе... съвсем иначе.

https://photo-forum.net/static/site_pics/184/t_1321248621_DSC_0333web-new.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   14-01-14 11:40

добре. и аз ще кача. обаче отсега ви казвам, че ваште са клишета, мойто - също. и за пореден път казвам, че в клишето няма толкоз много отрицателна натовареност, но на мен лично ми е относително трудно да дефинирам нещата с думи.


https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1274194495.jpg




https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1229239469.jpg




второто носи звънкото заглавие "ПРЕЧУПЕНОСТИ на отражението при художествените натрупвания" и няма никви манипулации, освен малко контраст :)



Публикацията е редактирана (14-01-14 13:53)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   14-01-14 11:54

Адмирации за заглавието :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   14-01-14 12:18

хахаха, от всички участници в тази тема снимките на АВЕЛА най-стават за тук, щото са и готини освен другото :))))

ама и аз ще се пробвам още веднъж

https://photo-forum.net/i/1447263

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   14-01-14 14:33

Е - да, Авела е най - "шестбездесет", неоспоримо.
Но пиша и качвам, защото ми харесва темата и ме радва да е по- горе.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   14-01-14 15:09

авела, кристал, ветка...те са извън клишетата.
е, напоследък попаднах на една снимка на емакс - кухненска...ми мнооо яко! има клише, ма то не клише, ми по-скоро кротка заигравка с клишетата...чай да я потърся...

бе изчезна, бе...в тоя сураттефтер снимките се изпаряват...
ама представляваше много шарена мушама за фон(основа и заден план), включваща слънчогледи, шипки и други ведри шарении. на тоя фон - стъклено шише с втъкнат слънчоглед, наченат буркан с компот от кайсии(тип омния)
адски готино, неподредено и съвсем клише, а в същото време - НЕклише :) [smilie21]
АКО Я НАМЕРЯ - ЩЕ Я ДОБАВЯ ТУК!

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   14-01-14 15:14

of... ето я:


http://79hbm1979mg58bnh1fp50y1bry.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2013/10/Associated-Nost

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: satyno   
Дата:   14-01-14 15:51

Мое ли тъй зверски да аби убаата капачка, зер ни знае къф са дифицит![smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: bozO   
Дата:   14-01-14 16:23

компот...
А някой спомена ли кенефния артЪ?
Селфове пред мръсно огледало?

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   14-01-14 20:19

Айде и мои типичи селф-клишета с обектив:

Дебел (което не е само оптическа измама)

http://farm8.staticflickr.com/7232/7001595651_f4b1e614fd_z.jpg


И на "ирландски" цветове" (обектива с подразбира :)

http://farm2.staticflickr.com/1344/866038438_6920db1d57_z.jpg


Това с рамчица, за още по-клише [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: kefalcho   
Дата:   14-01-14 21:35

fast_eyebrow единствено заради това, да не ти причинявам душевен смут. Снимката никога не е била качвана в този форум, няма да бъде и качена. Има достатъчно други форуми, където не се реагира... по този начин[smilie5]

ПП без лоши чувства [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Alsand   
Дата:   15-01-14 07:58

Разглеждах внимателно Галерия Рейтинг Б. Ами мисля, че това, което се случва там е логично - едни и същи хора, са свикнали с едно и също и гласуват за един и същи тип кадри. Рейтинг Б в повечето случаи формира клишета. Когато ограничиш бройката на имащите право на глас, това е неизбежен резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: CDman   
Дата:   15-01-14 08:28

Колко щастливи са били първите хора – каквото и да сътвориш все си оригинален [smilie5] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   15-01-14 09:25

правенето на клишета е закономерност, както и харесването на клишета.
човек може да се заиграва с клишето по някакъв доста творчески начин. за мен лично си е интересно и си е предизвикателство. затова редовно го правя, но ЗНАМ, че го правя. заигравала съм се с герои от приказки с установен образ, с разни други установени клишета. на мен ми е интересно, получават се понякога доста забавни неща.
много по-лесно ми е обаче, когато не става дума за фотография, а за рисуване...напоследък с тия лодки и мъгли, дето до гуша са ми дошли, успях да избацам едно мнооо яко нещо...та има си бая полза от клишетата :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Alsand   
Дата:   15-01-14 09:34

Закономерност е, но трябва ли да се улеснява тази закономерност? Ужасно трудно е да създадеш нещо оригинално. В този случай спасението е да правиш нещо, което да е красиво, но и да не дразни прекомерно с клишираност. Но много често се прави нещо, което е визуално непривлекателно за сметка на наличието на "идея" и "послание", но пък те са тотални клишета. На мен лично ми идват в повече прекомерните и тежки обработки на снимките.



Публикацията е редактирана (15-01-14 09:36)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Alsand   
Дата:   15-01-14 09:45

Искате ли да се опитаме да обобщим най-често срещаните клишета тук. Мисля, че ще е полезно да ги избягваме, доколкото е възможно.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   15-01-14 10:18

е, мисля, че нагоре сме го направили доста пълно

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   15-01-14 10:21

Аз искам от чисто любопитство !
Но продължавам да твърдя , че е субективно и зависи от пренаситеността на гледащия с определени образи. Колкото повече е гледащия е "нагледан" толкова повече неща са му клиширани .

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   15-01-14 10:23

Карай , пак ! Да затвърдим и заклеймим клишетата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   15-01-14 10:23

е, не, ебаси....

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Alsand   
Дата:   15-01-14 10:34

Абе не да клеймим чак. Ама да систематизираме нещата по-стройно. Може и в нова тема, защото тук трябва много да се рови назад.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   15-01-14 10:36

а има ли смисъл? аз лично предпочитам да си покажем по някое и друго НЕклише...или добре разиграно клише...или нещо забавно, с виц...
то клишето може да е просто и само леко пшоръбено ипак да се получи интересно...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Alsand   
Дата:   15-01-14 10:51

Абе и ти си права :) Значи е време за нова тема за снимки - "Антиклише". Или направо нова категория.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   15-01-14 11:03

Е да де ама нали в тая тема някой пусне някво антиклише и 506 други изревават... "ааа за мен това си е клише " [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   15-01-14 11:09

е, затва нека си е само тема [smilie18] тая си е добра.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: CDman   
Дата:   15-01-14 15:01


http://victoria.35photo.ru/photo_649107/

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   20-01-14 11:25


https://photo-forum.net/static/site_pics/198/1390167205_02140002new-4.jpg


Зима... ко де са прай [beer] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   22-01-14 09:20

:) да побутна малко темата, че умря :)

можем ли да обобщим, че няма по-голямо клише от скучната творба?

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   22-01-14 09:22

Може!![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   22-01-14 09:28

Не винаги... Смятам, че в клише се превръща всеки кадър пресъздаван от масите в пъти ...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   22-01-14 11:16

и аз мисля по-скоро като LorDDemoniC, но от друга страна и най-хубавото нещо повторено стотици пъти доскучава в един момент.
отделен въпрос е, че винаги има хора, които или не са гледали достатъчно, или имат по-милостив критерий.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   22-01-14 11:16

И аз да я побутна.
В опит да оргиналнича и да изтествам един Хелиос, една мрачна сутрин, поставих това на домашното свирило (след като го пръсках с вода)...
п.п. напълно е възможно да не съм намерил роза :)))


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1366691904_DSC_7681.jpg




Публикацията е редактирана (22-01-14 11:19)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   22-01-14 11:22

хахаха, що не пробваш от горе, някак по-добре ще стои домата в комбинацията с черите и белите клавиши :)))

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   22-01-14 11:23

и аз в опит да оригиналнича направих в събота това :))))))))))))


https://photo-forum.net/static/site_pics/154/1390375744_gri.jpg



сега Мара ще дойде ще каже, че това едно доста популярно клише, ама аз почти постигнах мир със себе си и със клишето :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   22-01-14 11:32

:)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   22-01-14 11:33

бе лошото е, че ся кат ровча...бе мама му стара...кажи-речи мене сичко ми е клише, баси [smilie18] [smilie18] [smilie18]
знаете ли откога се опитвам да открия снимка-НЕклише. предполагам, че нещо съм се повредила.
съгласна съм с хавга за домата в/у пианото. иначе тва последното нейно ми харесва, особено кат се земе предвид тая червена пола.
брядясал ангел с червена пола :) направо е сюжет за крадене! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   22-01-14 11:43

не бе Мара, симноликата тук е друга, аз съм червеното - сещаш ли се, матрялното, ежедневното, меркантилното демек дявола, а той иска ама не може и не може да избяга, само насън :)))))))))))))))))



Публикацията е редактирана (22-01-14 11:59)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   22-01-14 11:55

ей тука една жена, която борави изключително само с клишета, но пък го прави толкова чудесно. понякога има жестоки попадения, които излизат от клишето, но вече са НЕКЛИШЕТА:

http://monalli.blogspot.com/



http://4.bp.blogspot.com/-PUsXSRZJJ_M/Tzg6tzV5c_I/AAAAAAAABD0/BImgoMJh4JQ/s1600/01.jpg




http://1.bp.blogspot.com/-FIBxg_msNlw/Tzg6xL6VArI/AAAAAAAABEE/XpAVtehwygc/s1600/01bef158823484d46862



http://1.bp.blogspot.com/--_AOfT7OtSI/ULxgKNiduwI/AAAAAAAABWc/Jc_MCUZ7xAk/s640/IMGP0340+C1m.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: uri64   
Дата:   22-01-14 12:21

Май най-големите клишета се получават когато човек се напъва със всички сили да произведе НЕклише ...туй е като с легендите за сбъднати предсказания/проклятия - то (предсказанието/проклятието) се сбъдва точно защото някой прави какво ли не за да го избегне - за пример историята за Едип...[smilie25]

Иначе това с дечицата, дето омотават горката женица с прежда ми харесва...вече бабата с куклата ми иде твърде...

Всъщност трябва ли единствената цел да е постигането на НЕклише?

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   22-01-14 12:24

е целта на НЕклишето е да слъсква обичайни възприятия и да изкарва насила от коловоза зрителя...., понякога това става брутално, понякога приятно, въпрос на виждане и усещане за нещата и на .... "творческите търсения на автора" (ех, че клише ! :) )



Публикацията е редактирана (22-01-14 12:36)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   22-01-14 12:30

Мара всичко ново е добре забравено старо нали ? ;)
Предлагам ти 1 месец поне почивка от снимките ... после ще намериш много повече вдъхновение ;)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   22-01-14 12:31

Гледам си тази снимка от уикенда.
Човека ме видя, че ще го снимам, оправи си врътовръзката и позира.
Класика ли е това или клише?...
Вижте в галерия портрет няма един такъв. Всичките са малко "по - така". Естетвени.
Това е кмета на село Прибой...
п.п. Разбира се, това може да не е кмета на село Прибой :)

https://photo-forum.net/static/site_pics/152/1390386215_img409web.jpg


Или иначе казано: -Къде виждате връзка между класика и клише? Има ли такава?



Публикацията е редактирана (22-01-14 22:27)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   22-01-14 12:38

Itcome... това е класика!!! Аз харесвам много такива портрети!
Маре , готина е тая кака
с тая снимка е направила и известна препратка към ...

http://4.bp.blogspot.com/-za61l5zMn6U/UNzQRR-GamI/AAAAAAAABaM/iroenYzmpU0/s1600/IMGP8335_1NAJ1FF.jpg




http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/20/Johannes_Vermeer_-_Het_melkmeisje_-_Google_




Публикацията е редактирана (22-01-14 12:40)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   22-01-14 12:43

Автор: uri64
Дата: 22-01-14 12:21

Май най-големите клишета се получават когато човек се напъва със всички сили да произведе НЕклише ...туй е като с легендите за сбъднати предсказания/проклятия - то (предсказанието/проклятието) се сбъдва точно защото някой прави какво ли не за да го избегне - за пример историята за Едип...[smilie25]

Иначе това с дечицата, дето омотават горката женица с прежда ми харесва...вече бабата с куклата ми иде твърде...

Всъщност трябва ли единствената цел да е постигането на НЕклише?


много съм съгласна.

и да, определено има връзка м/у класика и клише. понякога в образите, понякога в сюжетите, че даже и в изразните средства.
ся...аз няма как да и почивам от снимките, щото на мен работата са ми образите...май-общо казано :) и за мен лично "вдъхновението" идва гледайки най-често. обаче се старая да не се заробвам с представата дали нещо е клише или не...просто правя някакви неща, без да изпадам в мислене по темата. само после констатирам, че не съм била особено оригинална...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: krist   
Дата:   22-01-14 13:32

едно от любимите на мара клишенца - лодчица в мъглица (има и три патки, ама се виждат само на по-голям размер)[smile]:


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1389599550_35.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   22-01-14 13:52

ето тука ся нещо готино:

начи жената е разплакана, в ч/б...драма, баси!



http://4.bp.blogspot.com/-bDY9fnos96A/UNW_B9XmSqI/AAAAAAAABY0/t0BfUdvV_uE/s640/IMGP4078s1NAJm.jpg













































ооообаче...ето тук една неочаквана развръзка:


http://2.bp.blogspot.com/-qqb2Anpyl3g/Tzw_ebpRRsI/AAAAAAAABJc/1T8n88Wwt9w/s1600/ef8d86a8ecf94bfb0480







...и мой документален поглед, предизвикан от оригинално практическо решение:


https://lh3.googleusercontent.com/-_OXsRC1QkLs/Uaieclu0UOI/AAAAAAAACUA/ZoF42tbDpi0/w873-h937-no/IMG_



Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   22-01-14 14:04

За забавно натисни тук ---->ЗАБАВНО

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   22-01-14 14:09

мухаха аааааааа ааааааа ааааааа ахаххааа аааааааа ааааааа!


дано все пак да е стреч фолио, а не скоч, че ако е скоч...направо не мога да ги мисля после.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   22-01-14 14:28

Профил и анфас слети в едно! Клише или не ?
Обаче профил-анфас-профил не бях вижда...
Направо лицева разгъвка [cool]
ЛИЦА

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: uri64   
Дата:   22-01-14 15:15

ами след лицето и гърба на THE MIRACLE на Queen от 1989 г....ама са добри...абе въобще размислите от сорта "това клише ли е или не" направо убиват тръпката...за мен ако ми харесва и искам да го видя пак - няма значение дали е клише или не...в обратния случай по ми прави впечатление...но то и тогава май няма значение..това от гледна точка на зрителя/потребителя...от гледна точка на автора/твореца може да е другояче - там другите да се произнасят...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   22-01-14 17:54

ми така си е...върнахме се горе-долу на изходна позиция...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Стоев   
Дата:   22-01-14 23:42

Автор: krist
Дата: 22-01-14 13:32

едно от любимите на мара клишенца - лодчица в мъглица (има и три патки, ама се виждат само на по-голям размер)[smile]:

Слагай патките, че ще те докладвам за спам... [ezik]



Публикацията е редактирана (22-01-14 23:42)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   23-01-14 07:45

Едно то най срещаните клишета:


https://photo-forum.net/static/site_pics/102/1390088856_625438_459464517466102_491416556_n.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   23-01-14 08:56

понеже чак ся прочетох мнението с препратките - да, има тя бая препратки насам-натам. напоследък гледам, че това се е превърнало в мода, но ми харесва.

ся...модата също е клише...очевидно :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   23-01-14 19:40

Хехе доста е оспорвано първенството за най- голямо клише, имам предвид в бг фото сайтовете:)))

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   23-01-14 19:42

Щото всеки сайт си има собствени най- големи клишета, но да не забиваме в негативизми :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: тьма   
Дата:   25-01-14 02:19

Клише, неклише, клише, неклише...


Празни приказки или както добре го е казал този автор

"Впускане в подробности"


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1390599027_DSC_6660a.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   25-01-14 07:30

Е сега, празни, непразни. По- добре от никакви. :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: тьма   
Дата:   25-01-14 07:57

Права си, кой ми е виновен, че съм от сто години в този форум и едни и същи теми се предъвкват по десетина пъти.

А относно клишетата - онзи ден с детето пихме по чай във Фотосинтезис и разгледахме един голям албум с фотографска класика от първото-второто десетилетие на миналия век. Гледам снимките и виждам, че тя, топлата вода, отдавна открита и няма тема или идея, която да не съм я виждала повторена в различните фотографски сайтове.

Е, няма как, не сме се родили сред първите фотографи, за да не създаваме клишета.

По- важно е едно небе с птици да ме накара да го гледам дълго, дълго и да се усмихна или натъжа, независимо, че хиляди други са го снимали вече, но пък аз точно на това небе с птици се усмихнах.

За "клишетата", които спират дъха.[beer]

Наистина, давайте снимки, които ви радват, на зле изпълнени клишета сме се нагледали. Няма смисъл да се обиждат автори, винаги е по-добре да зарадваш някого [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   25-01-14 09:04

Нашите снимки, които ни радват... Обикновено това е заради емоцията при пресъздаването на момента и пристрастеноста на автора към тази емоция. Емоционалните връзки, разбира се са различни, към модела, към случката, към светлината или дори към постобработката.
Това аз не мога да предам на останалите, моята емоция в моята снимка - щипката сол, която соли една моя снимка я усещам само с моето си възприятие.
При любимите ми снимки - въобще не съм сигурен, че емоцията която изпитвам от наблюдаването на една снимка е тази, която изпитва или иска да предаде автора. Нещо повече. Сигурен съм, че тази емоция е различна за повечето наблюдаващи.

Та тези, твоите птици- не искат да си приказват с мен :(

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: тьма   
Дата:   25-01-14 09:05

Птица да ви мине път!






Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rostoshev   
Дата:   25-01-14 09:14

Ей ви и едно "зачукано" клише...


https://photo-forum.net/static/site_pics/132/1390134815__DSC2204ready1s.jpg



и едно на път да стане "незачукано"


https://photo-forum.net/static/site_pics/132/1390507646__DSC2200ready1.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: тьма   
Дата:   25-01-14 10:01

itcome, за всеки добър кадър си има публика, това, че не мога да съпреживея онова, което ти си преживял, създавайки своята снимка, а преживявам нещо съвсем различно, не е толкова важно, главното е нещо да преживяваме и двамата.

Няма и значение, че моите птици не ти говорят, хубаво е да откриеш своите собствени птици, заслушай се в тях, ще ти кажат нещо истинско, уверена съм [smile]



Публикацията е редактирана (25-01-14 15:09)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   25-01-14 10:19

Говорих примерно :)
Просто накрая споменах твоя кадър...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   25-01-14 10:24

начи общо взето засега се придържаме към темата :)

теми за снимки, дето ни радват, ама са извън клишето има и други...става дума за различни неща :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: victory13   
Дата:   25-01-14 10:25

таз тема ме депресира... нещо като constant sorrow ми навява... а и няма негри [cool]

http://www.youtube.com/watch?v=YZtgZ5fHOuU

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   27-01-14 13:43

клишето с кифлите по релсите. контрапункт:


https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/t1/1601556_399691880175988_2007015691_n.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   31-01-14 22:43

Изразих най-чистосърдечно мнението си, че днешната снимка на първа страница няма място там. И се започна- бил съм киселяк (което не е верно[smilie18] ), бил съм прост ([smilie8] ), снимките ми не били добри(тук съм съгласен !!) и т.н. простотии. Кога ще се научим, че когато се изразява мнение свободно, ако на някой не му харесва мнението, да води дискусия около въпросното мнение, а не върху даващия мнение[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   31-01-14 22:58

чай да я видим тая снимка...
напоследък има бая клишета...новоразвили се :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   01-02-14 00:30

Изтресох и аз един коментар там. @fast_eyebrow - чети между редовете ми и не се впрягай от естествения отпор - както искаш от тях да не се впрягат от твоето мнение. Ритането на играча вместо топката е доведено във фотографията и този сайт от други области на родния живот. И на това нека не се учудваме. Живот!

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   01-02-14 01:06

Не бе въобще не се впрягам, просто понякога ме изненадва тая черта от характера на някои нашенци-да риташ играча вместо топката- много готин израз на място [smilie18] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: тьма   
Дата:   01-02-14 09:45

Поздрав [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: тьма   
Дата:   03-02-14 06:16

девойка, загледана някъде си

клише, но пък тук за мен си е чисто Неклише


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1349347436_ee.jpg



https://photo-forum.net/i/1656490


а и адски слабо оценено, впечатляващо, но пък съвсем разбираемо - баш клишетата не излизат от мода[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   03-02-14 10:11

що бе, аз този автор страшно много го уважавам, защото снима на лента и има много яки портрети, все пак за масовия вкус всички си знаем, но който трябва го вижда според мен...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   03-02-14 10:16

ми хубава е снимката...ама защо за теб е "си е чисто Неклише" - идея си нямам.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   03-02-14 10:19

Клише или не!? ...много важно. Щом "темата" вълнува ...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: sherbit   
Дата:   03-02-14 10:42

Разцицени мацета върху лед и сняг, Порутена къща и в нея голо маце седящо върху стол, на масата върху вестник буркан с вмирисана туршия. Същото това но със сополиво циганче играещо си с счупена кукла и прегърнало мизерно куче.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   03-02-14 11:17

мдааам...напоследък голи моми в тежки климатични условя е много вървежно...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   03-02-14 18:52

Е, не - тва сие клише отсЕкъде:

1. Портрет - само тая сутрин качиха поне 50 портрета. Баси оригиналното :(

2. Женски портрет - еле па най-баш. Женски портрети им анай-много. Откри Америка!

3. ЧБ портрет - то сега нЕкой цветно снима ли? ЧернобЕлото се харчи сега, зима точки и сички тва правАт.

4. Квадрат - не можЕ нЕкой кръг, така, или поне петоъгълник... Квадрата е най-големото клише - щото даже който си нема квадратен апарат, кропи та му пукат ушите. А нЕкои перверзни типове даже си купуват стари апарати не лента, та да дават квадрат - отврАта :(

5. Недооценена била - къде е тука фотографското качество? С това плоско и даже изгорено небе къде е тръгнАла тая? И в сенките по предицата на палтото и никакъв детайл нЕма. И къде е ретуша? Кой оставя така кожа с дефекти, без да я поизглади както се прави?! Да не говориме за рЕзане на крайници: тоя и е резнАл краката до кръста, бе! Оди я оценявай такава! :(

= = = = =

Снимката е разкошна, не съм бил във форума по това време, но благодаря, че я показахте. И гонитбата не неклишета ми се струва все по-безпредметна, та ще взема да отбягвам тая тема. Нищо лично :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   03-02-14 23:13

Тъкмо се зарекох да не идвам да чета за клшета и прас! Гледам това:

Момата не е гола, не е снимано в порутена къща нито на снега навън - нищо от гореизброените клишета... И все пак?
(Пише, че е правена по време на семинар - значи майстор ги е учил на това. На кое, всъщност?..)



Публикацията е редактирана (03-02-14 23:14)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   04-02-14 09:43

Нямаго , ти не разбра ли , че не се мъчим да намерим отговора на въпроса-"Кое е първо? " "Кокошката или яйцето? "
Просто си бъбрим от скука[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   04-02-14 11:58

Блазе ви! (Имате си скука) [smilie5]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Evolve   
Дата:   04-02-14 14:35

написа:

> Разцицени мацета върху лед и сняг,
> Порутена къща и в нея голо маце
> седящо върху стол, на масата върху
> вестник буркан с вмирисана туршия.
> Същото това но със сополиво
> циганче играещо си с счупена кукла
> и прегърнало мизерно куче.

[beer] Некадърниците във форума какво друго може да сътворят [smilie2] За това влизам в 35photo.ru и DeviantArt[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: uri64   
Дата:   04-02-14 15:14

Интересен глагол е това - аз рацицвам, ти разцицваш, той, тя, то разцицват, ние разцицваме, вие разцицвате, те разцицват...

Диалог между творци, притежаващи рейтинг, чиято буква не бива да се споменава:

-Абе, ти днес колко успя да разцициш?
-Ааа слабо, 3-4 само...една в парка, две в онова порутеното хале дето бяхме миналата седмица и една в студиото на еднин познат...

[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   04-02-14 15:24

" Идни младьежи ма разцици'а у парко сабайлье " [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: тьма   
Дата:   04-02-14 18:34

Защо не подкрепяте коментарите си с примери [smilie8]

много се обърках, тук какво трябва да се показва - скучни клишета, или клишета, които изглеждат като НЕклишета[smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: luboar   
Дата:   04-02-14 21:26

клиширан портрет. по-голямо клише от това няма.
...или, как клишето може да не е клише.
ма как...разберете сами.
нали сте фотографи. [smilie5] .. шегувам се, разбира се, че сте фотографи [smilie5]

https://photo-forum.net/static/site_pics/117/u_1169983535_self.jpg


[smilie24] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   04-02-14 21:40

Ко?

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: luboar   
Дата:   04-02-14 21:44

аха

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   04-02-14 21:50

[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   12-02-14 21:21

[smilie10]
https://photo-forum.net/i/1811192&CATEGORY_ID=42
Майстор[smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: apoapoapo   
Дата:   02-03-14 01:08

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: vicking   
Дата:   17-06-14 16:10

Аз се вписвам поне в половината от тези [smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Sentel   
Дата:   17-06-14 18:30

На мене ми е най-смешно като вземат да се снимат с големия апарат в огледалото.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   17-06-14 19:43

друго си е в чайник [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   17-06-14 20:33

Чайник... аз съм практикувал селфизъм в работещо махало на Фуко... ама аматьори с чайници :)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: geokar   
Дата:   17-06-14 21:06


http://photomoment.bg/pic/435/123587.jpg


...щот некой каза махало...

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   17-06-14 21:31

:)

https://photo-forum.net/static/site_pics/197/1403030576_1403701_10201358911128195_1729135085_o.jpg





Публикацията е редактирана (17-06-14 21:44)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »