Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 09:09

Юри, снимките са...., но така погледнато примери много

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 12:04

Да повдигна малко темата с една от собствените си снимки, която не намирам за клише, но се колебая доколко излизането от клишето чрез вкарването на личен мотив прави една фотография гледаема.....


https://photo-forum.net/static/site_pics/195/1389087772_86.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   07-01-14 12:20

Днешната първа страница "Айляк" ми е олицетворение на неиндиговата фотография.
Неглиже с малко претенции и доста голямо въздействие към мен...

... искам още малко да продължа горния си пост.

За основа ще взема новите български филми, което доста се покрива и с част от съвременната българска фотография. В опита си да бъдат неклиширани, творбите на тези творци изпадат тягостни и псевдоелитарни измерения които ми носят чуство на обреченост и безизходица - водещи, в крайна сметка, до досада.
Пословични са диалозите, които могат да се чуят само от българска кинолента. Няма ги в живота, няма ги дори в театъра. Мрачни
и дълги паузи между думите, бавно протяжно действие. Кошмари.
Гледал съм такива произведения (включително и снимки) които доставят емоции на много тесен кръг от хора, а по-голяма чсат от тях са създателите им.

Изписах толкова думи за да кажа простичко, че неклишираността може да бъде и комерсиялна. Да радва по-широк кръг хора и в същото време да бъде стойностна и за критиката.
Имено такова изкуство обичам аз.



Публикацията е редактирана (07-01-14 12:51)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 13:05

Не съм много сигурна, дали не клишираността може да бъде комерсиална....? Не е ли точно обратното антипод на комерсиалното и от там на популярното и общо гледаемо..

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: itcome   
Дата:   07-01-14 14:42

Може.
Комерсиален в смисъл на печеливш.

И още една насока да хвърля за клишетата.
Ученето, правилата, системното спазване на едни и същи норми не води ли всъщност до клишираност.

Т.е. позиционирай кадъра в спирала на Фибоначи, остави въздух, внимавай да не ти изтече хоризонта, не режи през ставите и хиляди други. Не са ли всъщност създаването на самия калъп от който след това се печатат клишетата?

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 15:12

аз лично винаги съм мислела, че ако познаваш добре калъпа, най-добре и най-успешно можеш да го счупиш, без да направиш много боклук :)

обаче напоследък не съм сигурна и в това.
гледам просто да си правя кефа и си давам сметка, че рядко успявам да счупя калъпа...даже най-често - и не искам.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 15:20

да и при мен е нещо такова, клиширано, клиширано, ама като ми стои балансиран кадъра от към композиция, остава само сюжета ....

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 15:21

ей затва много се кефя на колеги, дето могат да чупят калъпите хубаво и надарено!
да живей!

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   07-01-14 15:24

а може ли примери за надарени счупени калъпи ? (и вълшебната думичка "Моля")

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 15:35

твойта риба за мен е чудесна, не че никой не е снимал риби, дори и тук съм виждала няколко добри кадъра с умрели риби, но въпреки това мен ме кефи :)))))

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 15:39

само, че бих я сложила в Натюр морт :)))))

сега и по-сериозно


https://photo-forum.net/static/site_pics/111/o_1285081203__RSR4293.jpg



ей това на мен ми чупи калъпа

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   07-01-14 15:41

Мерси ама аз по принцип питах...не от мойте... Рядко харесвам снимки на умрели риби по други причини ама тук за друго говорихте... :)))

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 15:44

ето още една, която ми е любима


https://photo-forum.net/static/site_pics/178/i_1276248331_IMGP1697.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   07-01-14 15:46

Зависи от какво е пренаситен , като образи гледащия. Този пример (например :) на мен ми влиза в категория сбирщина от клишета.
Такава закачалка и стол си имам в къщи. Телевизора на село ни беше такъв а морето го гледам всеки ден и плочата на бургаския мостик преди ремонта точно така изглеждаше...И макар , като цяло да има нещо все пак..

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 15:54

е недей така, именно комбинацията на всичко в един кадър, композицията, ако щеш и зеления екран точно същия като морето......
цялата обстановка е леко абсурдна, защото уюта на стаята е пренесен на открито, т.е изкаран си от зоната на комфорт...от там и един тон асоциации
гледаш телевизора а не виждаш какво има наоколо и пр. и пр.

може би защото самите предмети са доста клиширани.... от разните ретро глупости по кадрите затова така изглежда, ако беше със съвременни мебели щеше да е още по въздействащ вероятно....

е остава, разбира се и аз да не съм виждала нещо подобно досега ... и затова на мен да ми въздейства

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: geokar   
Дата:   07-01-14 16:02

Направо ви завиждам на разговорката. При съвременото ядреновзривоподобно развитие на фотографията да хванеш нещо в обектива, което вече да не се е превърнало някъде на клише (т.е. да не е направило впечатление и сетне поради това да е репродуцирано хилядократно, поне докато още носи дивиденти някакви (няма дя кажа "тук точки", за да не измествам фокуса - което също вече е клише) просто е невъзможно. Еко в бележките си върху "Името на розата" твърдеше, че понеже всичко вече е казано, можем само да си служим с подходящи комбинации от цитати (каквото, собствено, е и книгата му). В този смисъл на думата (перифразирайки друг един чешит): не се страхувайте от клишето, няма начин да избягате от него!


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: rimohit   
Дата:   07-01-14 16:09

И аз си мисля , че е така... Даже забелязах нещо по-абсурдно. Ровя съвсем от скоро по чужди форуми и изумявам , как има заснети идеи , които са възниквали в съзнанието ми като супер нестандартни и невиждани , като само времето ме е спирало да не ги изпълня и изведнъж ...БАММММ ! 3-4 почти идентични снимки , от които поне една е стряскаща , все едно извадена от мозъка ми :D

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: Havga   
Дата:   07-01-14 16:10

то и перпетуум мобиле е невъзможно, но това не означава да не опитваме да го измислим, та така и с клишето или по-скоро с търсенето на "неклишето" .... :))))



Публикацията е редактирана (07-01-14 16:14)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: nyamago   
Дата:   07-01-14 16:20

Ако много задълбаваме, всяко нещо под слънцето е клише - та не може да се намери "оригинален" сюжет. Вдеки подход при отразяването е клише (и четките и боите на художника, и широкоъгълния обектив на фотографа или всяка приложена обработка на снимката)... Изход няма - осъдени вечно да правим само клишета, да лягаме и да мрем!

Аз пък се радвам на красив и добре заснет залез, макар милиони залези да са снимани вече, а преди това - рисувани, а преди това милиарди залези да са се случвали (ебаси клишето е тоя Създател)...

Има нещо и в съчетаването, комбинациите, взаимодействието на елементи (всеки от които може да е клише). Както посочих по-горе за една монохромна снимка с птица, облаци и палми (все клишета) - такаи поседната е уникална комбиация от иначе познати и често снимани неща. По начина, по който са съчетани и показани е НЕклише.

Щеше да е клише ако вече бяхме гледали много снимки с ретро мебели, подредени на морски бряг, където човек с бастун гледа спрян телевизор и всичко това е заснето с широкоъгълна деформация и цветообработено в стил "крос-процес". Ама не се сещам да съм срещал често точно такава комбинация.

А има други примери където именно подобна комбинация е клиширана, клонирана и подражавана до повдигане: хубава млада жена облегната на стена в порутена сграда, заснета надлъжно по стената с много отворена бленда и после обработена в бозаво-розово-златисти тонове с наложена "текстура" или купешки "екшън"... Сигурно се сещате и за други "комплексни" клишета.

А за самоцелното търсене на не-клишета в името на илюзорна оригиналност не ща и да почвам [smilie5]



Публикацията е редактирана (07-01-14 16:22)

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: kali222   
Дата:   07-01-14 16:28

Аз гледах, гледах и стигнах до извода, че моите всичките са клишета. Ако не са цветя, пеперуди и котки, ще са деца, възрастни хора и драматични небеса - все клишета...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 16:31

Автор: rimohit
Дата: 07-01-14 16:09

И аз си мисля , че е така... Даже забелязах нещо по-абсурдно. Ровя съвсем от скоро по чужди форуми и изумявам , как има заснети идеи , които са възниквали в съзнанието ми като супер нестандартни и невиждани , като само времето ме е спирало да не ги изпълня и изведнъж ...БАММММ ! 3-4 почти идентични снимки , от които поне една е стряскаща , все едно извадена от мозъка ми :D



[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie24]
и аз тоя филм го играя постоянно :)
да не говорим като художник колко пъти ми се е случвал...аз на практика крада мощно и каращисвам...все в името на НЕклишето [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: kali222   
Дата:   07-01-14 16:34

А, след дълго издирване все пак успях да изровя нещо мъъъничко излизащо с един пръст от клишето, според мен.



Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: allanpoe   
Дата:   07-01-14 16:43

Червен лук, това така овкусява, както нищо друго... И вкусът е мек, никак не люти.

Интересна естетика, но би било по-добре с едно "изваждане на око" с малко сок, патина, ръжда, петна....

Те са като интонацията в речта /в случая/.

Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: мара   
Дата:   07-01-14 16:45

айде всеки да се опита да си намери по ЕДНА снимка НЕклише [smilie18]
аз направо не знам...
преди щях да съм по-убедена...
може би тази?

https://photo-forum.net/static/site_pics/156/2_1321801569.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За клишето...
Автор: allanpoe   
Дата:   07-01-14 16:58

Маре, Франк Запа би се гордял с тази за "Гаражът на Джо" :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »