Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Открадната техника
Автор: stown   
Дата:   28-11-13 01:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: ink   
Дата:   28-11-13 02:15

stown: Ами какво друго да кажа, у нас никой не дойде. Даже нещо повече, след това ми откраднаха и комплект зимни гуми, от къщата на родителите ми. Никой не дойде даже да разгледа кое как. Резултатът от търсенето същия, кръгла нула. Взех да мисля за късоцевно огнестрелно, но се оставих да ме разубедят. Сега имам ротвайлер [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: Neuromancer42   
Дата:   28-11-13 02:30

Нека, все пак и аз да оставя своето 10 в темата. Не съм искал да звуча съмнително и може би сте прави, че не подходих правилно като зададох въпроси без да ги обясня. Първо - мен живо ме интересуваше където точно е откраднат въпросният апарат и в кое време на денонощието, защото съм студент, който в продължение на няколко месеца си кътъше всеки излишен лев, за да си купи смислен фотоапарат втора употреба. И приятелите ми много се смеят как го взимам навсякъде със себе си, когато няма никой у нас, заради страх от това, че някой може да ми открадне така скъпата (не като чисто парични средства, защото в апартамента ми няма кой знае какво, а и самият ми фотоапарат се смята за едва ли не "примитивен) за мен техника. На всичкото отгоре, като студент, който работи в медия за сигурност, охрана и т.н., съм пределно наясно за какво става въпрос - ежедневно чета новини за подобни кражби и как да се борим с тях, това ми е работата. Затова исках да разбера толкова ли станали нагли тези крадци, че човек вече да се притеснява, докато отиде на работа и живее на центъра на столицата, дали като се прибере ще си намери фотоапарата. Това от чисто първична човешка гледна точка, както спомена някой, за да взема мерки на време. Не мисля, че е нещо кой знае какво да се сподели такава информация, за да се сетят и другите хора, че и те не са застраховани, да си кажат "ей, ама аз живея в същия квартал, дай да предприема нужните мерки, че да не ми се случи и на мен...". Защото всеки си мисли, че лошите неща се случват само на другите и чак когато му се даде нагледен пример или си изпати предприема някакви превантивни мерки. А против крадците именно те са най-важни. И защо когато самата си си изпатила да не помогнеш по някакъв начин и на други хора да не се случва и на тях същата неприятна ситуация?

Второ - с въпросите ми, замислете се, наистина няма как да спечеля нещо. Ако аз теоритично съм крадеца (както, ужасно обидно, бях едва ли не набеден) или съучастник на крадеца каква ползва имам да се свързвам с жертвата си, няма ли да знам точен адрес и всичко? А аз не исках такова нещо, а примерен квартал и време от денонощието. Как мога да разбера точния ти адрес и да ти навредя по някакъв начин, ако науча името на квартала ти в който има десетки хиляди други апартаменти? Това не е конфиденциална или каквато и да е било лична информация, не съм искал ЕГН, адрес, телефон, имена... Затова ми стана тъпо от нападките, обидните определения и подигравките.

Попитах точно тези въпроси, не случайно. Първо - в София има няколко групировки за обири, разпределени в различните квартали, който действат по различни начини. Ако са от Люлин ще ти продадат фотоапарата в една заложна къща, ако са от Младост в друга и т.н. И ако са истински професионалисти никога няма да тръгнат да го продават в базара на Фотофорум или Продавалник, затова бих те посъветвал да провериш именно във всеки един оказион, където често откраднатите предмети са изложени на показ. Ако имаш съответната гаранционна карта винаги можеш да докажеш, че това е точно твоят фотоапарат.
Второ - попитах за точното време от денонощието, защото от това много зависи какви са крадците. Например ако е направено през нощта, докато спиш става въпрос за абсолютни професионалисти, които никога не можеш да хванеш. Ако е откраднато докато си била на работа също - значи са те проучили теб и съседите ти и знаят точно кога те няма и кога могат да действат. И т.н.

И най-важното - как е извършен съответният обир. Всяка банда има свой почерк - ако няма никакви следи по вратата смятай, че са спецове крадци, ако е разбита става въпрос за обикновени взломаджии и спонтанен обир, а тези хора действат примитивно и придвидимо и шансът да откриеш фотоапарата си са доста големи. Освен това е важно и как точно са претършували дома ти. Ако, например, са откраднали каквото видят, но не са проверявали из основи отново става въпрос за аматьори, истинските крадци проверяват ВСЯКА една дупчица в жилището ти, дори тези за които не си подозорила, че съществуват. Освен това, ако са влезли в дома ти и не са откраднали нищо друго освен фотоапарата ти има ОГРОМНА вероятност това да са твои познати. Да, никой не подозирала хората, които познава, но, повярвай ми, никога не се знае. И мога да изброявам така до утре.
В зависимост от различните ситуации се действа по различен начин. Винаги е задължително обаче да се съобщи и съдейства на полицията с точни номера и т.н. Колкото и да не ви се вярва полицаите често откриват изгубени предмети, аз лично съм бил свидетел как върнаха един много скъп телефон и един лаптоп на мои приятели, при това с месеци закъснение. Обикновено полицаите знаят каналите на действие на редовните крадци, който, казано честно, често са доста тъпи и са задържани много пъти, но продължават да действат по един и същ начин. А не рядко се и случва при чисто спонтанни проверки за съвсем различни неща у хора да се намират откраднати вещи.
И, да, написах цяла статия. Тези неща могат да ви звучат очевидни и да го играя на кепитън обвиъс, но си нямате представа колко много хора не ги знаят. Затова и реших да попитам и да дам съвети от скромния си опит в подобни ситуации. Не се мисля за велик, за криминалист, за "Батман", за супергерой, а исках човешки да помогна с каквото мога и да кажа това, което съм научил и видял от опита си, било то и най-простото нещо. Въобще не очаквах такива обидни реакции и се извинявам ако съм засегнал или усъмнил някого. Да ти откраднат инструмент с който осъществяваш любимото си хоби, нещо което правиш със страст и за което си давал и последния си лев е нещо ужасно и само като си представя, че може да се случи и на мен ми става гадно. Не го пожелавам на никого и най-искрено желая успех с намирането на фотоапарата. Лека вечер от мен.

п.п
Въпреки че сигурно изписах големи глупости в тази тема и се злепоставих доста, искам да покажа сайта в който работя, защото там има много статии написани именно по тази тема, които биха помогнали на хората в подобни ситуации и най-вече - да предпазят от подобни ситуации. Има информация за вскякави типове превантивни мерки, охрани, аларми и какво ли още не. Освен това легитимно застават зад "съмнителния си без никаква снимки" ник. [smile] - http://www.security.bg/



Публикацията е редактирана (28-11-13 03:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: stown   
Дата:   28-11-13 02:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: e0s   
Дата:   28-11-13 11:28

Neuromancer42, съжалявам отново ако съм те засегнала, просто някак си подхода ти ми дойде твърде директен.
Иначе полицията дойде, когато подадохме сигнал, после следователи и тн. отпечатъци, там всичко по реда си.
Като чета нещатата по-горе си мисля, че очевидно сме жертва на спецове, защото са преровили всичко в нас и са се постарали да подредят и върнат всяко нещо на мястото му. Къщата си беше чиста, подредена, както сме я оставили.
Освен фототехниката липсват пари и златни бижута и нищо друго - нито компютри, нито хардове с инфо, нищо. Входната врата беше затворена и заключена, и ако не бях наблюдателна най-вероятно с дни нямаше да се усетим, че някой е влизал.
Кражбата е станала между 16:30 и 20:00ч. в неделя, докато всичките ни съседи са си били вкъщи.


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   28-11-13 13:45

За ваше съжаление e0s дебнали са ви с дни 100% за да знаят кога ви няма да влезнат, бързо да "изтършуват" най-ценните и леки неща (Пари, бижута и дребна скъпа техника). Звучи странно в България, но човек ако има късмета да има що годе добри доходи трябва да се застрахова ... Освен моето съчувствие си записвам в файла с "Подозрителни" вашите неща...

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: stown   
Дата:   28-11-13 18:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: Нели   
Дата:   28-11-13 19:00

Ако не са ти разбили ключалката, не се води влизане с взлом и застраховката не покрива щетите. [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: stown   
Дата:   28-11-13 19:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: Нели   
Дата:   28-11-13 19:13

Тези хора не осъзнават ли, че за да спечелят някакви 100лв (понякога и много по-малко), травмират някой човек. Аз не знам как е, защото досега нищо не са ми крали, но виждам по другите хора, че не води до нищо добро. Това време могат да го използват да свършат някоя полезна работа.

e0s, ако искаш можеш да го обявиш в Регистъра за издирвана фотографска техника
За дане се озове някой колега с краден апарат.
И не се ядосвай, сега за нова година може да ти подарят по-нов и по-хубав [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: stown   
Дата:   28-11-13 19:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: Нели   
Дата:   28-11-13 19:19

Ама хората се разболяват после. Стават едни такива унили, все едно са им потънали гемиите. Или стават агресивни.
Какво може да те накара да сееш зло

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: stown   
Дата:   28-11-13 19:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: nyamago   
Дата:   28-11-13 20:51

Много тихи и невидими могат да бъдат, уви...

Само алармена уредба модел "Шаро", от 100 метра ги надушва и надава лай до небето. Или пък мълчалив Шаро - но мъдоед.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: stown   
Дата:   28-11-13 21:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: mmjm   
Дата:   28-11-13 22:21

Добре е да не го дразниш и задължително ръце в джобовете.
Дано се намери техниката, супер неприятно е да усетиш, че жилището ти е уязвимо, но се преодолява. Успех в намирането.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: sstoilov   
Дата:   29-11-13 11:37

Здравейте,

Аз рядко се включвам в разговорите тук, но конкретно към тази тема имам пресен опит.
Преди две седмици откраднаха и моето d7000 от сградата на НАТФИЗ. Жалба беше пусната в първо РПУ и нещата свършиха до там. Две седмици никой не ме потърси за каквото и да е. В няколко разговора с полицаи (цивилни, униформени, специализирани) разбрах че в момента в София няма човешки ресурс. Кой както иска да го разбира това :)
Преди няколко дни попаднах на съмнителна обява в продавалник (една от обявите с линк в тази тема). Свързах се с човека, срещнахме се и се оказа, че той се опитва да продава моето апаратче. След близо 30 минути разправия с 112, охранителна полиция, гардове и др. го задържаха. Сега пишем обяснения като луди и се молим на наблюдаващия прокурор да ми върне фотощрака.
Какво ви казвам с всичко това:
При кражба:
Задължително се пуска жалба в полицията (носят се копия от фактури и гаранционни карти за серийните номера). Никой няма да вземе отпечатъци, записи от охранителни камери или генетичен материал - това става само по филмите. Но все пак жалба се пуска.
Пише се тук и на други места за кражбата - Описва се техниката, която липсва със серийните номера и специфики.
Регистрация в разните системи за фотографска техника.
Проверяват се възможно най - много заложни къщи. По съвет от хората, които работят в тях "Не си губете времето в най-близките до вас заложни къщи."
Системно се следят обяви в Интернет.
Ако имате късмет може и сами да си намерите част от техниката.
От полицията няма да направят почти нищо. Въпреки че, аз сам им реших случая - Намерих продавача, реагирах адекватно и го заловиха по мой сигнал. Вече втори ден умуват дали е той, ако ли не е, откъде го в взел и такива неща. Потресаващо е!
С други думи:
Разчитайте само на себе си! Внимавайте къде и при какви обстоятелства показвате и оставяте техниката си. Особено в този момент! Сега се краде много!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: e0s   
Дата:   29-11-13 20:07

sstoilov, тъкмо днес разследващият полицай се обади да каже, че звъняли на тази обява, ама обявата вече я нямало и никой не си вдигал телефона, и най-вероятно са го продали това тяло?! Нямам вече думи да коментирам... Дано скоро си вземеш апарата и дано никога повече не ти крадат каквото и да е!


Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: Нели   
Дата:   30-11-13 14:38

Да, за съжаление в този сайт без проблем се продава крадена техника...Какво ги интересува, нали печелят от това.

Отговори на това съобщение
 Re: Открадната техника
Автор: analogsa   
Дата:   30-11-13 17:09

@sstoilov

Щеше да е много по-удачно за всички замесени и особено за пре-заетия прокурор, ако беше пребил крадеца и си беше взел апарата. Съветът ми не е подходящ за всеки, но на мен лично ми е вършил добра работа.

Между охраната на правителството и трагичните опити за охрана на границата, полицията няма време да се занимава с глупости. И още по-малко ще има в бъдеще. Свиквайте.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »