Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: lubashki777   
Дата:   23-11-13 21:48

Здравейте от известно време съм регистриран тук,но се ограничавам само да чета и разглеждам,защото все още ми липсва достатъчно опит.
налага се обаче да попитам,макар,че...едва ли има все още някой да каже нещо по-конкретно,но все пак...и мнения от прочетено и изгледани ревюта си е нещо,та...
Какво ви е мнението за наследника на невероятната Токина 12-24 F4 ,а именно 12-28 отново на F4...?
Знам ,че е модел от началото на годината и едва ли има някой с опит,а с достатъчно опит пък направо малко вероятно, но...На път съм да се сдобия с този обектив и се притеснявам да не се набутам.
Търся широк и рязък обектив.Ще го използвам предимно за пейзажи, та светлочувствителността не е чак от такова значение/в смисъл,че определено предпочитам да имам малко повече шаване по фокусното разстояние отколкото бленда 2.8/
Ще бъда благодарен ако се включи някой макар и с индиректно мнение по въпроса за този обектив.
П.П.Между другото изчетох ревюто му при Ken Rockwell и там той доста го хвали този обектив,но...малко съм се научил да съм скептичен към подобни официални ревюта,че нещо все ми се струва,че се намъква някакъв интерес/определено съм чувал за неща хвалени там,а всъщност истината е малко по-различна/
Предварително ви благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: bozo   
Дата:   23-11-13 22:29

А на какво ще го завърташ - къса база, дълга база, с интеркулер, коя година? [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: lubashki777   
Дата:   23-11-13 22:47

Ами скромно на този етап...Nikon D5100
Нещо като къса база без интерколер и без лифт...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: bozo   
Дата:   23-11-13 23:20

Оглеждай се за NIkkor-и ... и с компромиси Sigma.
За пейзажи ще ти пасне идеално един 18-70 - бюджетно, балансирано като качество-цена.
Другото по-широко и по-небюджетно:Nikon AF-S DX Nikkor 10-24mm f/3.5-4.5G ED /
Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM за Nikon

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: vgramatikov   
Дата:   23-11-13 23:22

Дават я добра. Много аберации типично за токина иначе другото е окей.

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: kvakioh   
Дата:   23-11-13 23:52

Новата 12-28 трябва да е по-добра от 12-24, която има и чести проблеми с лентов кабел вътре. Иначе има 12-24, 10-24 Никонски, които са скъпички, но доста добри, Тамрон 10-24,който леко криви, 10-20 Сигма, която не я знам как е точно, но я ползват доста.
СПоред мен на кроп апарат пасва доста добре 11-16 Токина, ако пропуснем Никонските обективи. Иначе 12-24 Никор си е класика за кроп. И е най-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: lubashki777   
Дата:   24-11-13 00:03

А какви аберации му дават?
В смисъл има ли нещо фрапиращо или е в границите на нормалното?
П.п.Не знам защо,но нещо широките на Никор в по-достъпния ценови клас не ми харесват...поне като гледам снимки с тях/особено с 10-24 евтиния вариант /
Сигмата според доста хора пък се нарежда след Токината като качества,а Токината пък казват,че се доближава много до Никора...това вярно ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: kvakioh   
Дата:   24-11-13 00:04

Toзи 12-28 е много нов обектив, и едва ли някой ще го купи в близките 6-7 и дори 12 месеца, иначе е доста добър според тестовете. Ако гледаме чичо Кен, не той е мерилото или на който да се вярва много, но щом и той го хвали, значи е ОК.

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: io_bs   
Дата:   24-11-13 01:11

Ако търсиш максимална острота - май 11-16 си остава най-рязкият засега. А пък светлосилата никога не може да ти дойде в повече[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: vgramatikov   
Дата:   24-11-13 01:21

Никкорите далеч не са най-добрите оптически.
Канон 10-22 е по-добре от 2-та никкора. Токина 11-16 също. Сигма 8-16 също. Токините 12-28 също :) само дето аберират повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: lubashki777   
Дата:   24-11-13 08:17

Попитах по-горе,ама да попитам и пак...[smile]
Пишете,че Токина 12-28 има доста аберации
Какви са те и доколко ще са фатални?
Знам,че аберациите принципно са няколко типа,та от кой тип са на въпросния обектив.
Вероятно имате предвид хроматичните аберации...
Не съм наясно като стойности,но не са ли регулируеми с пост обработката?
Предполагам,че D5100 едва ли ще ги коригира автоматично,тъй като не е висок клас тяло,а и да ги коригира то няма ли да е само в Jpg формат,а в Raw да трябва да се прави после софтуерно на компа?
С две думи..какво ще прави пущината ,което не трябва да го прави?
П.П.Ще извинявате за сигурно идиотските въпроси,ама сериозно се загледах по въпросната Токина и малко ми остава да си я поръчам/като гледам мнение от по-горе май ако стане ще съм и един от първите закупил си я/...
Другия вариант е да стискам още малко и да взема Токина 11-16 на 2.8.Нея също я хвалят много,но както писах и по-горе малко повече възможности във фокусното разстояние според мен са по-добре от по-голямата светлосила,която така или иначе освен ако снимам млечния път надали ще и намеря точно на този обектив кой знае колко приложение.

П.П.П.Между другото...откъде разбрахте доколко аберира въпросния обектив.Аз честно казано никъде не открих до момента инфо в нета.За старата/12-24/ има...и наистина хроматичните аберации са доста повече от 12-24 на Никон и дори от 10-20 на Сигма,ама за този нищо не намирам...



Публикацията е редактирана (24-11-13 09:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: io_bs   
Дата:   24-11-13 13:47

Да, за хроматични аберации става въпрос. Повече от нормалното са, но се чистят лесно във фотошоп и то с автоматични корекции. Поне на 11-16 е така, но вероятно и другите им обективи пак са така.

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: kvakioh   
Дата:   24-11-13 13:58

Няма кой да каже лично мнение за този обектив, както казах още е доста нов и няма много дори отзиви като ревюта. Иначе, добре ще е да видим кадри след като някой го вземе. И аз се интересувам.

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: lubashki777   
Дата:   24-11-13 14:52

Хмм...тези хроматични аберации макар и високи не ми изглеждат чак такъв проблем.
Пробвах с наличния Никор 18-105,на който му дават по-ниски стойности от на въпросната Токина,но принципно са си доста високи по-принцип
Та...ами аберациите се виждат чак след увеличение на кадъра над 100% и дори и да не се премахнат софтуерно, при разглеждане на цял екран/лаптопа ми е с 18,4" и Ful HD резолюция/ нищо не се забелязва,а след намесата на шопа с корекцията в Raw/един бутон и го прави автоматично/,дори и на 300% не се вижда.
Сега...може и да съм пробвал с кадър на който има сравнително малък процент аберация,но все ми се струва,че дори и стойностите на Токината няма да са фатални и при разглеждане на цял екран без премахването им.
Вашето мнение какво е?
П.П.И ако някой пък може да ме насочи с доводи Сигма 10-20 на F4-5,6 /това ми е другата алтернатива/,или въпросната Токина 12-28 на F4...цена няма да имате!
Моето виждане по въпроса е:
1. Вероятно и двата обектива са сходни като рязкост по целия екран.
2.Сигмата я дават с мнооого по-ниски стойности на аберациите спрямо Токината
3.Токината обаче пък е с по-примамливо фокусно разстояние
4. Все ми се струва,че ако трябва да ги подреждам по качество на изработка и като фирми производители...първо е Токината ,а Сигмата е след нея/по въпроса чух доста противоречиви мнения...[smilie11] /
5.Токината е с почти 30% по-висока цена и няма достоверно инфо за нея от практиката,защото е сравнително нов обектив.
6.Сигмата съответно е с 30%по-евтина и някои параметри май са и по-добри,но не съм лично аз толкова сигурен в качеството и като марка/може и да бъркам/
Та след всичкото това...
Какво ще ме посъветвате на база вашия опит пък и на база моите разсъждения???
Трябва до няколко дни да взема решение,а все още грам не клоня към никой от двата!

П.П.П.Меду другото...не е точно по темата,но е свързано с моите терзания.
В момента има много добра цена за един друг обектив на Сигма 17-50 на f2,8...Под цената на 10-24 е и направо ми изглежда крайно апетитен,но...отново гледайки доста кадри с него нещо не съм впечатлен.
Може би бъркам а...?
Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: ss_sgp   
Дата:   24-11-13 16:28

Аз имах предния модел - Tokina 12-24 PRO DX II

Това за аберациите вече е споменато по-горе - чистят се много добре ако снимаш в RAW.
Обективът е остър, контрастен и с хубави цветове. Може да се ползва на ФФ тяло и от 18мм пълни целия кадър.

Проблем е след 20мм - там е по-мек. Най-добра картинка в диапазона 12-16мм.
В сравнение с Canon 17-40 е по-добър като изображение (на кроп тяло разбира се)

Сигма 17-50 е много различен обектив. Разликата между 12 и 17мм е огромна. Това не са взаимозаменяеми обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: io_bs   
Дата:   24-11-13 17:43

Добре де, защо е от такова голямо значение един ултраширок обектив дали достига до 16, 20, 24 или 28 мм? Аз мислех, че този вид обективи са търсени заради най-широките им мм... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: lubashki777   
Дата:   24-11-13 18:49

Ами основно по причина да си кадрираш без да се налага да бягаш напред назад постоянно.Това според мен си е удобство,разбира се ако не се разваля качеството на заснетото заради повечето мм.
П.П.За 17-50 знам ,че не замества 12-28,но...пак става за пейзажи,а и за нещо малко повече от това/докато 12-28 е по-специализиран/.Тук основно ме привлича невероятно тънката цена,и F2.8!
смятам,че принципно по-светло силните обективи като оптика са по-качествени и може би по-прецизни.
В тоя ред на мисли при 900лв. Сигма 10-20f4-5.6 и Сигма 17-50 F2.8 за от 1579 на 859.00.лв.в промоция...ами замисля ме...
Някой има ли мнение за този 17-50 F2.8 ...?
Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: vgramatikov   
Дата:   24-11-13 19:22

Аберециите се махат но щетите нанесени от аберациите не :)

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: io_bs   
Дата:   24-11-13 19:25

Dко ще си зуумваш, по-добре си вземи китак, че е по-евтино. Целта на ултрашироките обективи е да се изкриви перспективата, като близките предмети изглеждат по-големи отколкото в реалността, а фонът е по-отдалечен и малък. Като зуумнеш, ефектът намалява.

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: lubashki777   
Дата:   24-11-13 20:10

Аз пък си мисля,че целта на широките е да обхванеш по-голям ъгъл на заснимане/примерно при пейзаж/.
Това което ти ми описваш е по-скоро ефект от фиш обектив/т. нар. рибешко око/
Настина при широкоъгълните переспективата в най-малките мм. се изкривява,но...там пък в това отношение се смята за качествен обектив този,който криви най-малко,та...едва ли е това целта!
п.П.Зачетох се из други теми и попадам обаче на лошо мнение за фокуса са Сигмите...
Доколкото разбирам страдат от изместване на фокуса /и това май е доста често срещано явление/и дори някъде пишеше,че за Никон не подлежали на калибриране.
Хора...направо вече не знам какво да предприема [smilie11]
Дайте съвет,какво да си купя до около 1000-1200лв.за Никон D5100,което да е рязко по-целия кадър,да е с мотор за AF-а и да нямам проблеми с качеството му,както на изработка,така и откъм техническа страна/говорим примерно както Токината...всичкото и хубаво,ама аберациите развалят работата!/
Снимам в повечето случаи пейзажи и от време на време из къщи/в смисъл при поводи/.
Към момента се мъча с 18-105,който го взех с Никона като първи,но...качествата му са доста далеч от това което искам.
Предварително ви благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: kvakioh   
Дата:   24-11-13 20:13

12-24 Никонския.

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: lubashki777   
Дата:   24-11-13 20:14

Давай го...ако го има в посочения бюджет...

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: kvakioh   
Дата:   24-11-13 20:31

480-500 евро е на втора ръка, запазен и с 6 месеца гаранция. 10-24 Никонския е 620, Токина 11-16 е към 440-450. За нов- не гледам цените на обективите, само на тела.

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: lubashki777   
Дата:   24-11-13 21:15

Вероятно говориш за втора употреба и то от вън...с всичките те му + и - ...
Честно казано не съм много навит на такава "далавера"
Евентуално ако изпадне тук в базара...ами и тук съм се парил...

Отговори на това съобщение
 Re: Tokina AF 12-28mm f/4 AT-X PRO DX - мнения.
Автор: zbonev   
Дата:   24-11-13 21:17

В базара в момента има и 10-24 и 12-24 никори на супер примамлива цена са и двата. Скачай на 10-24, че е по-широк, а и по-трудно изпадва на втора ръка. Аз се спрях на 12-24. За нормален зум Никор 17-55/2.8 - и него го има изгодно в базара - тежи си обективчето, но все още няма по-добро от него в този диапазон за кроп. Може да го пробваш и чак след това да прецениш, дали ти трябва по-широко.



Публикацията е редактирана (24-11-13 21:33)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »