Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: polita08   
Дата:   22-11-13 11:04

Здравейте,

от скоро съм собственик на Nikon D5100 и не мога да разбера как да използвам една от хубавите му възможности,а именно да снимам в HDR режим.Когато съм в менюто и дам на HDR ми стой в тъмен фон и не ми дава да го ползвам.Да кажа и,че снимам в режим P.Изписва ми:

This option is not available at current settings on in the camera`s current state.

Ще съм Ви много благодарна,ако можете да ми помогнете.Има ли някакви специални настройки,изисквания за ISO,скорост,бленда и т.н.


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: vga   
Дата:   22-11-13 11:17

Търсената информация се намира в упътването. Чети.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: Nedelcho1   
Дата:   22-11-13 11:38

Без да имам модела пред мен и да съм сигурен, може би си включила на RAW формат и там не е възможно да се направи HDR.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: sohk   
Дата:   22-11-13 11:41

RTFM



Публикацията е редактирана (22-11-13 11:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: simon4o_bg   
Дата:   22-11-13 11:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: sohk   
Дата:   22-11-13 11:44

Има на английски тогава в електронен вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: Valentin4000   
Дата:   22-11-13 13:12

HDR работи само в JPEG качество.Така че ако си на RAW няма как.Ама вмсето ХДР просто си направи един троен бракетинг през интервал 1 или според условията и ще изглежда много по-добре:)
Честито за апарата!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: vga   
Дата:   22-11-13 14:07

Стига с това упътване ли? Бе вие чувате ли се въобще...

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: chrisnoch   
Дата:   22-11-13 15:54

vga,
Някои колеги явно трудно се справят с упътванията и им е необходима помощ. Нали за това е този форум?! [smilie23]
По-краткият "User's Manual" на D5100 не обяснява нищо за HDR. Повече може да се прочете в по-обемистия "Reference Manual", който не се продава заедно с камерата.

polita08,
Режимът "HDR" не работи, ако снимаш в NEF или NEF+JPEG.
Този режим комбинира 2 кадъра, заснети с различна експозиция. Разликата между двете експозиции се контролира с параметъра "exposure differential" - можеш да избираш между "Auto" и "1-2-3 EV".
Параметърът "smoothing" регулира "мекотата" на преходите между двата заснети кадъра в композитния кадър, който камерата произвежда. Можеш да избираш между "High", "Normal" и "Low". Резултатите са специфични за снимания сюжет.
В някои случаи е по-удобно да използваш "Active D-Lighting" вместо "HDR" - особено когато в сюжета има обекти, които не са статични.
"D5100 Reference Manual":
http://www.nikonusa.com/pdf/manuals/dslr/D5100RM_EN.pdf

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: Pavlov   
Дата:   22-11-13 16:21

Автор: chrisnoch
Дата: 22-11-13 15:54
Повече може да се прочете в по-обемистия "Reference Manual", който не се продава заедно с камерата.

Грешиш, продава се - и хартиено копие на съответния език, в зависимост откъде е купен, и на диск на много езици, като PDF файлове.

Радвам се, че мислиш, че форумът е преди всичко място за взаимопомощ. А не за самохвалство - колко сме велики разбирачи на тема фотография, и как нашата марка апарат е най-великата. Ако този начин на мислене почне да си личи и в постовете ти - форумът ще стане много по-приятно място.

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   22-11-13 20:35

https://photo-forum.net/joro/emoticons/T1A.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: jerryes   
Дата:   22-11-13 21:00

на Nikon D5100 дори и когато си настроил да снимаш само в RAW, HDR пак си работи, просто снимките направени в HDR режим си се записват в jpeg.
До питащия: отиди в менюто където виждаш HDR затъмнен, продължи да браузваш със стрелките нагоре и надолу, докато намериш "Reset shooting menu" и го натисни
HDR вече не е затъмнен![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: Pavlov   
Дата:   22-11-13 21:24

... обаче апаратът е превключил на JPEG [smilie2] .

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: jerryes   
Дата:   22-11-13 22:38

А да вярно не бях забелязал.Гледах едно видео в ютуб за това преди 2-3 дена и го пробвах и стана и сега го погледнах и видях че стои на jpeg. [beer]
Поне е отговорено на въпроса на девойката.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: asahi   
Дата:   23-11-13 13:37

Не съм съгласен, че не трябва да се чете упътването и трябва да се пита във форума. Когато човек си купува нов апарат той плаща 100% от цената му. Има очаквания да може ползва 100% от възможностите му. Повтарям да може, а не да ги ползва винаги. Ако потребителят изучава апарата си с ръчкане по менютата ще се сблъска с 50% от опциите. Ако не е наблюдателен - и с по-малко. Ако пита във форума ще научи в най-добрия случай толкова, за колкото е попитал, при това по трудния начин.

Факт е, че повечето потребители ползват 10% от възможностите на техниката си. Но тук говорим за останалите 90% и за това дали имаме достъп до тях. От дългогодишен опит ви отговарям - без четене на менюала нямаме достъп до тях. И това е не защото сме тъпи, а защото апаратчетата стават все по-сложни.


Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: chrisnoch   
Дата:   23-11-13 13:58

Pavlov,
"Грешиш, продава се - и хартиено копие на съответния език, в зависимост откъде е купен, и на диск на много езици, като PDF файлове."
- Всичко това - в зависимост откъде е купен. Някои онлайн магазини ще те изненадат неприятно с окомплектовката.

"Радвам се, че мислиш, че форумът е преди всичко място за взаимопомощ. А не за самохвалство - колко сме велики разбирачи на тема фотография, и как нашата марка апарат е най-великата. Ако този начин на мислене почне да си личи и в постовете ти - форумът ще стане много по-приятно място."
- Аз не се хваля, че знам! Опитвам се да помогна, когато и както мога. Тази помощ включва и неутрализация на вредите, нанесени от невежи неграмотници чрез техните постове! Незнанието не е порок, но аман от нахални илитерати!

Отговори на това съобщение
 Re: Nikon D5100 проблем с HDR
Автор: tttodorov   
Дата:   23-11-13 18:21

просто смени режимите на апарата на ръчни :) а не на готовите сцени [shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »