Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: photoforce   
Дата:   13-11-13 21:03

Тъй, като страницата е предимно осеяна със снимки, рекох, че може да бъде интересна - www.socbg.com - не знам де : )

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: kadar   
Дата:   14-11-13 00:09

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: pepi34   
Дата:   14-11-13 03:59

Интересното е, че всичко това вече е само в мечтите ни :). Всичко това е вече един сън, за който много от младите ще си мечтаят.За производителност и национален доход, както и спокойния живот от онези времена.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: attempt   
Дата:   14-11-13 08:25

pepi34, всичко това го има в КНДР. Спокойно можеш да емигрираш щом ти липсва [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: serjy   
Дата:   14-11-13 08:30

глупости! всичко това го има във всяка една нормална държава!

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: attempt   
Дата:   14-11-13 08:41

Кое, пионерчета и Кореком ли? [smilie18]

П.П. А и не виждам от какво се оплаквате. В момента ни управляват същите тези от времето на снимките. Значи всичко би трябвало да е пак цветя и рози [smilie3]



Публикацията е редактирана (14-11-13 08:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: serjy   
Дата:   14-11-13 08:45

...За производителност и национален доход, както и спокойния живот от онези времена.

всеки "вижда" до там до където му стига акъла. ти му сочиш слънцето, той ти гледа пръста.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: attempt   
Дата:   14-11-13 08:51

serjy написа:

> ...За производителност и
> национален доход,

Даа, опашките за тоалетна хартия и няколкото фалита на държавата ще да са белег за тая производителност и национален доход

> както и спокойния живот

За теб живота може да е бил спокоен, но не и ако в досието ти пише (например) "Враг на народа" защото дядо ти (също например) е бил застъпник на БЗНС Никола Петков 1947 година и всички университети и излизане в чужбина са му отрязани за цял живот.


>всеки "вижда" до там до където му стига акъла

Тук вече съм напълно съгласен с теб

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-11-13 09:18

Една от снимките ми напомни за вица за стария партизанин и пионерчетата. Та значи той наобиколен от тях им разказва за бойните си спомените:

- Гледам напред - бре, ебало си мамата! Поглеждам наляво - ебало си мамата! Поглеждам надясно - ебало си мамата! Гледам назад - малей, и там си ебало мамата!
- Ебаси, каква памет! - чудят се пионерчетата.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: chukov   
Дата:   14-11-13 09:30

На тези, които не са закачили от онова време, искам само да вметна, че всички храни, които ядяхме бяха натурални и имаха вкус [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-11-13 09:35

Закачихме от това време. И не!! Благодарим!

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: chukov   
Дата:   14-11-13 09:37

И имаше производство
Всеки ден през града минаваше влакова композиция от по 50 вагона с електрокари, които заминаваха за Русия


Идеята не е да се връщаме в комунизма, а да извлечем доброто от онова време, но очевидно не можем. Много лесно се индоктринирахме в неолибералните идеи, с които ни промиха мозъка в последните години.

Но и това става само с наша помощ [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: serjy   
Дата:   14-11-13 09:39

...мдааа, Чуков [smilie24]

...и любовта беше някак по-истинска, никой не мислеше за пари [smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-11-13 09:39

Докато има подобни пасивно-агресивни носталгици всъщност никога няма да се откачим от "онова време", че и децата си завлякохме !![smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: mihajlov2   
Дата:   14-11-13 09:55

Мда, още по-интересно беше както при мене, ако майка ти като невръстно девойче покрай приятелчетата си е била бранник и легионер, а баща ти е бил ремсист...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: chukov   
Дата:   14-11-13 09:59

пасивно-агресивен носталгик ?

Хм, трудно мога да се побера в това определение
По-скоро отявлен реалист.
На тия години е редно човек да може да отсява доброто от всяко едно време. Но май се научихме да сме черно-бели.

Всичко старо е лошо ????
Много тъпо това


Но темата е толкова широка, че не ми се почва.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: georgioiv   
Дата:   14-11-13 10:24

Ако в миналото бяхме по-стари - никой нямаше да се спомня с умиление...:)
Аз закачих едни 17 години, ами какво - супер си беше... Като прасе в кочинка, хубаво ти е защото не си виждал по-хубаво...
Но тук идва и екзестенциалният въпрос - а нужно ли е да е по-хубаво?
Аз лично не знам кое е по-добре - да имаш трипластова тоалетна хартия или да се чувстваш идейно изпълнен с фалшив позитивизъм. Ей богу, не съм сигурен в коя държава искм да растат децата ми - в оная полуидиотска утопия или в тази полубандитска недоклатена реалност...
В едно съм сигурен, тогава бях по-спокоен за бъдещето си. Като хамстер в аквариум - кво ти остава - да си въртиш педалите, хапка, пийка и спане...




Представям си ако американския агент Горби ( горбачов :) ) не беше развалил седянката, какво би се случило...

Щях навярно да работя в ТЕЦ Варна, да живея в едностаен апартамент в някой от героичните квартали на Варна - Владиславово, Възраждане, Трошево, да снимам със Зенит 23 мП х 1.6 с Хелиос 40-5 АФ. Да почивам два пъти годищно в почивните станции на ТЕЦ-а, да марширувам на 24 Май, 9 Септемви и 1 Май и да ходя на екскурзия до Румъния, УНР, ГДР и СССР... В квартала щеше да има един гастроном, един магазин 501 стоки и всичко останало щяха да го носят моряците ... Щях да пиша от компютър Правец 128М и да карам ВАЗ 2898..:) Или булгарнисан или булгаргрейтвол...
А децата може би щяха да играят на двора на фунийки... Или пък да си чатят от планшет Велико Търново 23инча... кой знае... [smile]

Оф, да взема да поработя малко, че много се разфантазирах.. :)


П.С. Щях да забравя - първите десет години след казармата щях да прекарам по морето в компанията на чехкини, полякини, рускини и може би гедерейки... [smilie18]



Публикацията е редактирана (14-11-13 10:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: BAT   
Дата:   14-11-13 10:35

Чиста подредена клетка, добре охраняема. Ежедневно трохици и водица.
Това беше. Като рибка в аквариум - котката няма да те изяде, но и не можеш да пуваш в океана.
Избирайте сами. За мене не е аквариума!

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: fotorafi   
Дата:   14-11-13 11:08

Колеги и приятели, като фотограф в рекламно-пропагандната агенция Централфото,по времето на "реалния" социализъм виждах и снимах много неща... Неща, които сега ронещите сълзи за миналото и хабер си нямат. Не знам какви храни консумирахме, но за Политбюро и ЦК зеленчуците и плодовете бяха специални без торове и хербициди от Сливо поле,Русенско и Враня. Ракията специална от Евксиноград. Месото от специалната ферма в Троянско.Хляб им се печеше в специални фурни. А след Чернобил ние нощем "светехме", а за тях храната идваше от Испания. Помня влаковете с електрокари.. Но в Япония веднага ги претопяваха за скрап, просто им беше по-изгодно. Вярно пътуваха и за СССР, но се връщаха с онези трошляци, Москвичи. За обикновенна Жигула съм чакал 14 години, след като предварително бях я платил. Спомням си и онези "кютуци" руските телевизори, Темп и Рекорд...71 кг. грозни, развалящи се на всеки 6 месеца.Шоколада на децата се купуваха с долари...
Единственото хубаво нещо беше, че работехме в държавни фирми, "крадяхме" работно време и бичехме частно като фотографи. Фотоапаратите "Практика" бяха лукс и аз съм пътувал до ГДР за обективи и аксесоари....
Не съжалявам и миг за онова минало
На който му е интересно, да ми дойде на гости. Мога да разказвам толкова смешни, жалки неща с часове[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: sprintgb   
Дата:   14-11-13 11:10

Времето тогава беше хубаво и някак приятно!
Тези които го отричат ,ами незнам как да ги определя, !!
То сега много хубаво, махнаха казармите,одобриха незнам си какви гнусотии които "Евросъюза" ни ги внася да се тъпчем с тях- Макдонадси и свякакви перверзии! НЕ БЛАГОДАРЯ!
Имаше си истински плодове, истинско месо!
И айде да не продължавам, ...................

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: georgioiv   
Дата:   14-11-13 11:16

Времето ти е било хубаво и някак приятно, защото си бил млад и пълен с оптимизъм..:)
За храната - прочети по-горе..:)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: sugargogo   
Дата:   14-11-13 11:26

Недейте се излагайте като кифладжии, на научен конгрес.Никога не може да се прави паралел между КНДР и НРБ.Тук никога не е имало таква стегнация и клетки...Това са глупости.Приказките са безсмислени.Ако се вслушва човек ще реши, че тогава едва ли не хората са умирали от страх от мизерия и от какви ли не беди.Разбираемо е, че тези, които сега са постигнали повече са против това време, но е глупаво да се говорят такива литературни измишльотини.Всяко време си има положителни и отрицателни среди.Аз например не мога да приема доводите, че сега в държавата нещата са много добре, защото има един огромен процент хора, за които няма и т.нар. "трохици и водица".Не трябва да се гледа всичко от ъгъла на човек, който живее в София и е на 1500 лева заплата, защото в провинцията нещата не стоят така, а когато хората идат в София, има недоволство отстрана на столичаните.Във форума има хора, които си купуват тела и обективи за по 4 цифрени суми.В това няма нищо лошо, но човек трябва да вижда по-далеч от носа си.България никога не е била бедна държава, защото тези милиарди, които се изкрадоха, са милиардите от унищожението на една икономика, продадена на безценица и затрита.
Така че, ако сега сте добре, радвайте се на благоденствието си и ако можете, помогнете на нуждаещ се.Рафи, ти си тежък случай, на промит мозък, но поради напредналата ти възраст е простено.Жалкото е, че такива като тебе, които са били най-големите слугжинажи на властта и не смеели да си помислят нещо по-различно от партийната воля, сега са най-големите критици.Тъжното е че такива хора са продажници и интересчии, без воля, да имат собствено мнение.Ако онова време някак се върне, за добро или лошо, вие първи ще извъртите гъза…Кеворкян също е пример, като теб, само че подплатен с властта, дадена му от медията…Да ме прощаваш, ама се замисли над написаното.
Поздрави на всички.Добрувайте, Благоденствайте и бъдете човеци.
Живи и здрави! Гошо.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: georgioiv   
Дата:   14-11-13 11:32

абе французите дали им е мъчно за 80-те госини... Ами британците, ами американците (ох тая визия от 1930 до 1960 в Америка - love it )
Зае*те носталгията, нея винаги ще я има - като първата любов, като спомените от казармата/раждането, като детството което няма да се върне и т.н. или по-точно - пофантазирайте си носталгично, но да се върнем в 21 век... И ако може сега нещо да променим, не да втщаме времето назад.. Не се карайте за глупости.. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-11-13 11:39

Нещата ще си дойдат истински по-местата, като умре и последният човек,роден до 92-ра.Просто трябва да си изтече времето ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: georgioiv   
Дата:   14-11-13 11:46

Глупости Вежда... кво им е на нещата сега...:) Хората винаги ще носталгират, така са устроени. След пейсе години ще си спомнят с умиление за сегашното време със снимки.. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-11-13 11:49

Отговорът ми не може да бъде еднозначен и едностранчив. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: J0R0   
Дата:   14-11-13 11:55

Ей, хора, стига сте гледали в миналото.
Миналото няма да се върне.
Погледнете малко в бъдещето.
Един изключително точен анализ.
България е в опасност, мит е, че НАТО ни пази
Пред комшулука със съседите, Ердоган избра интересите на „Газпром”

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: ipolit   
Дата:   14-11-13 11:56

Баш пък за сегашното време някой ще си спомня с умиление.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: Scry   
Дата:   14-11-13 12:29

Няма нищо лошо в носталгията.

"Носталгията е чувство, свързано с копнежа по миналото, това е и приятен спомен за неща, които са отминали, то често e свързано с идеализиране на хора, събития и места от изминала епоха."

Демек, ако се върне може и да е зле, много зле. Но сега като си го спомняме е с добри чувства.

Лошото е, че дотук видях поднесена информация определено заблуждаваща. Рафи казва че върха на сладоледа са ядяли вносни храни по време на кризата в Чернобил. Интересно ми е Рафи, как мислиш дали Френските политици и главнокомандващи ходят на море на Муруроа. А дали ядат салати с морски дарове от архипелаг Туамоту. Ясно е, че при каквато и да е екокатастрофа, който има власт и възможност се покрива и не страда. Независимо дали е Капиталист или Комунист.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   14-11-13 13:06

photoforce браво за линка, хубави кадри има [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: pstoev   
Дата:   14-11-13 13:46

в България никога не е имало социализъм, беше комунизъм!

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: Joro35   
Дата:   14-11-13 15:14

Най се дразня на хората дето нямат морал и идеали, понятия за добро и зло. Сега плюят по 'онова време', а тогава бяха първи партийци. Това са хората, които гледат винаги да им е добре, без значение кой ги управлява. Преди говореха на руски, сега на хамерикански. Нагледал съм се предостатъчно на такива, които лесно обръщат палачинката. С тях на глава не се излиза- цинични са до безкрайност... Но... светът се гради от онези другите, от хората, които се борят и вярват. Хората, които отстояват мнението си. А първите, да ме прощават за израза, не живеят, те просто са машини за лайна...


Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   14-11-13 15:21

Ами аз плюя по онова време, пък не съм бил партиец заради възрастта си. Руски поназнайвам малко, щото беше задължителен, английски- сносно, учих си го по желание. Понеже "онова време" изгони семейството ми извън държавата и те вече не са български граждани, мисля, че мога да си го плювам колкото си искам. А "това време" е на път да изгони мен от България (малко на дърти години), и то не защото изпитвам примерно финансови затруднения или липса на работа(дори напротив), но вече се дразня прекалено много, колко прост народ сме. Това е, бях максимално откровен, все ми е тая, кой как ще го възприема!!

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: georgivelev   
Дата:   14-11-13 15:24

Защо тъгувате по онова време, сега е същото, нали ни управляват децата на управляващите едно време. Сергей Станишев на кого е син?

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: Нели   
Дата:   14-11-13 15:24

Колкото и да ни липсват някои неща, факт е, че лошото беше повече от доброто. В пъти повече.

(Аз помня вафла Кайлъка [smitten] и заводът в Гюргево, който отрови бавно и мъчително толкова русенци) ...не си заслужава за една вафла.



Публикацията е редактирана (14-11-13 15:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   14-11-13 15:39

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: OIM   
Дата:   14-11-13 15:42

Съгласен с Нели


Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: ellisaveta   
Дата:   14-11-13 15:48

А, Нели, аз помня как майка ми ми слагаше мокра кърпа през устата когато имаше обгазяване в Русе, как гадно миришеше тоя хлор, едни облаци се стелеха по улиците - с нож да ги режеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: pepi34   
Дата:   14-11-13 16:04

Единствено Чуков е разбрал поста ми. Другите са от типа - сочиш му слънцето, гледа ти пръста. Излишен спор. Не съм радетел на всичко старо, само на факта, че можеше да стане преход , да се запази доброто и да стане още по-добро. Да се извлекат облаги отвсякъде, както е в момента в Китай. Вместо това разни умници си помечтаха за американски начин на живот, но не видяха, че Америка има нужда от роби за да живее добре. Не се огледаха добре, не се замислиха добре и продадоха държавата и народа и за жълти стотинки. А народа ( овцете) се юрна подир тях и доброволно си сложи наморника. Няма да споря с тези който твърдят, че навремето било еди какво си, колко било зле и каква диктатура било.Само че сега не сте свободни, както и да ви изглежда. Преди имахте ограда, сега имате окови. Преди някой ви ограничаваше, сега сами се поробвате. Какво , като може ад излизате навън, като не сте бели хора? Навън никой не ви ще, вие сте робите на неокапитализма.Преди имаше работа за всички, даже можеше много от вас да не работят и да взимат заплати. Хубави заплати.Само срещу стоене на бюро. Имаше кореком, добре имаше дефицит, ама имаше и родно производство. И доматите бяха 30ст. Храна бол, гладни и безработни нямаше.Милицията била еди каква си. Милицията мен никога не ме е била, без да съм бил почитател на никакви партии. Милицията биеше престъпниците и циганите, а сега полицията пази тях а бие нас. Преди се прибирах пеш от центъра на София в 4 посред нощ, а сега не смея да се разхождам по центъра сам през деня, да не говорим за вечерта. Преди в нашия блок всички имаха картонени врати, децата имаха ключ на врата си и играеха сами пред блока. Сега през деня нито едно дете не играе само и в нашия блок няма нито една врата която не е Метална. На първите етажи има решетки и пак стават кражби. Преди имаше перспектива, сега няма никаква - учиш за да избягаш навън и да станеш роб на поробителите си.Да имаше много негативи едно време , но едан умна нация не би трябвало да отрече всичко и да срине всичко като варварите преди 2000г, а трябваше да запази доброто и да поправи грешките. Нищо сложно, просто си трябваше акъл за тая работа не сляпо овче следване на кухи лозунги от продажни елементи :) Та какво му е хубавото и какво беше лошото не разбрах?

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: BAT   
Дата:   14-11-13 16:16

Тъй тъй само дето в долното Диарбекир можем да го сменим с Белене и всичко си е точно

по сичките краища на паяжината е тихо и мирно и че сичко блаженствува под дебелата сянка на паякът. Само - църррр! Там на една муха изпили кръвта, тука на друга светили маслото; там вързали 50-60 души за рогата и ги карат на място злачно и на място покойно, т.е. в Диарбекир и в Акия; тука връзват други и им четат баснята за вълка и агнето; там окачили едного на въже да се поизсуши. "Но ние имаме училища, читалища, екзархия, литература, журнали, правдини - имаме младо поколение..."



Публикацията е редактирана (14-11-13 16:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: vikitovikito   
Дата:   14-11-13 16:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: chukov   
Дата:   14-11-13 16:58

Не знам колко пъти трябва да се обяснява, че другото, освен черното, не е непременно бялото?

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: nyamago   
Дата:   14-11-13 17:15

Добре помня онова време. И добро и лошо съм видял, но не мисля нито доброто, нито лошото да са изключителен патент на дадена социо-политическа система. От 24 години живея в чужбина и какво съм видял? Пак и добро и лошо. Не бива да се свързва нито със системата, нито с историческото време.

Отидох на въпрсния сайт - и не прекарах много там. Не ми потекоха сълзи на умиление и не ми се дощя това минало да се върне. Ако някой е искал с него да събуди носталгия, много нескопосано си е свършил работата. Аз добрата страна на миналото си я спомням съвсем различна и бих търсил и давал в архивите съвсем други примери. Как жвеехме като нормални хора НЕ благодарение на оная власт, а ВЪПРЕКИ нея.

А и за най-лошото от онова време (от което не малко съм вкусил) предпочитам да си спомням с усмивка, с виц, споделени с "бойни другари" с които заедно сме го изпитали, надживели сме го и сега можем да се посмеем - за неща и по начин, дето който не е бил там и не го е преживял няма никога да разбере...
- - -

И за днешна България чувам и чета само лоши работи, отвратителни направо. Всеки само плюе и плаче каква ужасна държава е, раково болна, загиваща и направо вече свършена. И в този форум го чувам в изобилие.

А като си дойда, рядко макар - имам само хубави преживявания. Виждам нови неща, предимно положителни промени спрямо предишното посещение (вие не ги вждате, защото стават инкрементално пред очите ви, за мене всеки път е скок). Срещам хубави и приятни хора - не само стари приятели, но и нови лица, млади, радващи. Храната нямала вкус като едно време? Не знам кой ви е ампутирал вкусовите рецептори, но аз като си идвам в България, от вкусно по-вкусно ми е всичко, което ми поднасят. Естесвено - пълно е с простотии и изгъзици - но ги забравям на други ден, още на следващата минута след като ги отмина. И не се заблуждавайте, че в някакъв идеален свят, някъде другаде, си нямат техни простотии и изгъзици - то си е човешка природа. Homo Sapiens.

Аз може и някоя друга България да посещавам, не тази за която пишете - знае ли човек какво става днес с географията и държавите. Ама и в друга Англия живея, не точно същата която някои си въобразяват.

А ако има нещо за носталгия - то е просто, че бяхме млади и приятно глупави. Днес сме само глупави.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: pepi34   
Дата:   14-11-13 17:22

написа:

> Левите , с безсмислените си
> тиради , да си спомнят за бабите
> и дядовците си и да ги
> питатат , колко са им плащали
> гнусните комунисти , докато те
> произведат тези домати
> струващи 30 ст. ? Защото аз знам
> ...
>

Не съм ляв , нито десен, живея в капиталистическо общество, по капиталистически закони. Клиентите ми се пишат десни и демократи, но когато дойдат при мен се държат социалистически, защото се надяват да ги снимам без пари. А относно доматите - много или малко БГ селото си беше добре едно време. А сега в село не дават и това дето го даваха навремето и селото дойде в София. Живее на висок наем или на висок кредит, яде гръцки домати от 2лв. килцето и робува за малко пари на лъскави Хамерикански корпорации.Няма си крава и градина у двора, пие боя вместо млеко и яде ГМО. И като влезе в болницата един ден му режат главата от кръста, а като излезе и види сметката за лекарствата му режат и останалото.И чак тогава се сеща , че навремето заплатата беше 200лв и беше нищо, ама всичко беше безплатно. Ако не виждаш реалността и си сляп, купи си очила :) Не се заслепявай сам с омразата към червения цвят или лявата страна, и двете имат реално приложение в живота (ако не се политизират думите). Защото, ако всички виждаха реалността и си използваха мозъчните гънки по предназначение, можеше да живеем в един по-хубав свят и сега да бъдем Швейцария на Балканите. (и да се абстрахираме от цветовете и партиите, България е била най-добре, когато е нямало такива)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: ipolit   
Дата:   14-11-13 17:34

Бе сега си е по-добре. Бачкам на 2 места и ми се събират към 80 часа седмично и си покривам разходите. Даже ходих на море за 3 дни (не щото нямам пари, ами щото не ме пускат в отпуска). Едно време само чукахме камъни по кариерите.



Публикацията е редактирана (14-11-13 17:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: bo6o   
Дата:   14-11-13 17:41

"А относно доматите - много или малко БГ селото си беше добре едно време. А сега в село не дават и това дето го даваха навремето и селото дойде в София."

Не мислех да влизам в безсмислени спорове - втори пост ми е във форума, но аман от глупости.
Цялото преселение от от селата към големите градове, е планирано и задействано от твоите любими управляващи, още преди 89та, и мога да ти го докажа.
Да не говорим, че краденето и разпродаването на "цветущата индустрия" след 89та, е дело на същите твои любими управници.
Малко съм закачил от това време, но знам, че когато комунигите с пистолет са искарали пра дядо ми от процъвтяващата му керамична фабрика - работниците му са го предпазили със собствените си тела. А в края на великата ти ера, от фабриката вече не беше останало нищо. Толкова беше останало и от национализираната ни вила. Евалата за онези времена [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: georgioiv   
Дата:   14-11-13 17:42

кой камъни, кой чехкини... [smilie5] (не съм аз де, малък съм бил)

Пак задълбавате излишно...

Относно строя - ние било социализъм, ни комунизъм.. Далеч от всичко това беше... По-скоро да го наречем болшевишки лек бандитизъм (щото в Румъния и Украйна е бил къде по-тежък, глад, мизерия и репресии). В момента сме в пост-болшевишки лек бандитизъм, пак лек, защото има и по-тежки случаи от нас...
Социализмът и комунизмът са утопии, химера.. Съществуват в главите на някои, но на практика никога не са се случвали... Или по-скоро се случва нещо подобно в Швеция, Дания, Норвегия - някъде там, където хората са узрели за това.. Не е за всеки това - ред, справедливост, закони... 80% от нашите скъпи съотечественици няма да се справят с такова изпитание.. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: georgivelev   
Дата:   14-11-13 17:44

Не коментирам какъв беше тогава живота. Нямам положителни спомени. Според мен днешните деца са по-щастливи от нас, най-малкото могат да носят дрехи по техен избор и учителките не ги гонят от училище, ако нямат чавдарки/пионерки.

Снимките не ми навяват носталгия по никакъв начин, даже не са и интересни, даже не са и показателни за онова време. Интересно защо няма нищо от манифестациите пред мавзолея? Снимките на жк Младост и пр. са лесно, но защо не са съпоставени със снимки на хасиендите на комунистическите велможи в кв. Докторски паметник, и по-специално ул Велико Търново (тогава Георгиу Деж)

Защо няма снимки от някой плаж, за да се види жените и мъжете какви безформени толупи бяха? По онова време спортуването не беше никак на мода и хората лежерно пускаха тлъстинки.

Няма и снимки на модерните социалистически возила - рейсове "чавдар", автомобили Лада и Жигули, полски фиат, Москвич АЗЛК (само по-равните можеха да притежават западна кола). "Луксозните" купетата на соц-влаковете. Менюто на някой ресторант от онова време.

Няма и снимки на партийния дом с петолъчката, липсата на бул. Тодор Александров, строежа на метрото, околовръстния път на София.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: itilien   
Дата:   14-11-13 17:48

pepi34, преселването на селяните по града се е случило в началото на комунизма, когато са индустриализирали селското стопанство и са създали ткзс-тата и после апк-тата. Можеш да провериш статистиката колко хора са живеели по селата преди 45-та и колко след тоя процес. Именно тогава от хората е отнета собствеността, а от там и инициативата, а по-голямата част са прехвърлени по заводи и фабрики в градовете. И накрая, като е дошла 89-та вече не е имало нито достатъчно хора по селата, нито тия хора са имали трудовите навици и инициативността от едно време, та да се занимават със селско стопанство. И от там насетне процесът просто си върви.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: pepi34   
Дата:   14-11-13 18:00

bo6o не защитавам управниците, точно срещу тях съм, ама явно не ми четеш постовете правилно. И на моя дядо са му взели това онова, не само на твоя. Разликата е, че аз в модерни времена нищо не взех, щото е имало и такава доброволна форма на предаване (без пистолети), дето в съвремените времена нищо не може да си върнеш. Осъждам всякакви крайностти, благодарение на тях сме на това дередже. Защото всеки път се измита всичко старо, без да мислим да оставим доброто, а да уметем само лошото. 1944, 1989, разлика никаква, все е кура народа, облагодетелстваните са били винаги само шепа хора - кариеристи и интересчии - силните на деня!
Написах, че в старото време на мен ми беше добре, имаше спокойствие и можеше да се запази и да се поправят грешките. Ако дядо ми беше жив, щеше да напише , че преди 1944 му е било още по-добре и вместо да мине червената армия с танковете би било добре да се запазят преимуществата на тогавашното време.Крайностите, това е проблема на всяко поколение.

Май Горби го е казал най-точно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: bo6o   
Дата:   14-11-13 18:18

pepi34 - ОК, ама на мене идеята ми е, че това "добре", първо е било относително за кратко и относително добре, за определени хора, и нещата(икономика, земеделие и т.н.) са тръгнали да сдават багажа много преди края на режима.
За твоите страхове в момента, не е виновен изцяло сегашния режим, а самите ние - някак си не мога да повярвам, как цял един народ, включително и циганите, всички спазвали ред и дисциплина, и са "работели", и изведнъж - анархия, алчност и бандитизъм - сега аз издържам 6 мангала със заплатата си и нямам сила да ида да свалям правителството след работа, и дето викаш - страх те е да си извадиш фотото по сред бял ден... Това сме ние - позволяваме го като преди, и си го правим сами, един на друг!
От тези разсъждения, още преди години стигнах до извода, че за нашата сган, освен диктатура, друг режим няма да ни оправи. И тука идва другия момент - ако не съм аз диктатора, в такъв режим не бих живял [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: emo1   
Дата:   14-11-13 18:50

Забравихте музиката !


Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: kapitancho   
Дата:   14-11-13 19:00

За преди и сега можем да кажем краткото "от трън та на глог".

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: mmjm   
Дата:   14-11-13 20:45

Точно за спорта си мноооого далеч от истината. Децата имаше къде да спортуват, имаше градинки, където да играят(повечето сега са паркинги). Ако искаш дори подготовката за "последния удар срещу капитализма" си беше доста добра физическа подготовка, каквато съвременните деца нямат, е поводът за нея е доста налудничав. Сега болшинството от децата са с наднормено тегло и спортуват най-вече пред клавиатурата. Съгласен съм с горби, комунизъм не е имало никъде по света, това е една химера.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: biser_todorov   
Дата:   15-11-13 13:01

И аз ще кажа своето лично мнение.
Когато се смениха режимите през 1989г. съм бил на 13г., в седми клас. Малко време съм "закачил" от дивия соц. реализъм, но моите наблюдения са следните:
Първо, един ден в училище една моя съученичка дойде с черна лента. Бяхме в четвърти клас, на 10г. (значи 1986г.). Питахме защо, тя каза "Защото убиха баща ми.". На въпроса "Кой?" и тя не знаеше. По-късно се разбра, че някой чул баща и да разказва политически вицове, и са го убили заради това. Тъпите структури на ДС, това не са хора а убийци. Този пример е показателен, че дори на малки деца се втълпяваха разни безумни пропаганди. Втори пример, безсмислените сини и червени връзки в училище. Най-много мразех да нося червена връзка (пионерче), ако нямаш такава - не те пускат да влезеш в училище. Мен лично са ме гонили от час, защото съм си свалил червената връзка, т.е. аз съм бил репресиран (при това тинейджър) от народната власт. Просто не виждах никакъв смисъл от подобна пропаганда, и дори по-малък още тогава усещах че това е нещо което ме задължават да направя, а аз не искам.
Съвсем друг пример е музиката, по това време почти всеки слушаше хард рок и по-тежки стилове. Естествено, аз исках да си пусна дълга коса, но народната власт каза че е забранено. И за това са ме гонили от училище.
И когато се случи смяната на режимите през 1989г., още на следващия ден целия клас избягахме от училище и отидохме на митинг в центъра на града.
Естествено това са случки, които аз съм преживял през дивия соц. реализъм в ранна детска възраст, съответно примерите са пречупени през мисленето на един 13-14 годишен тинейджър тогава.
Не се интересувам от политика, но тези примери са се запечатали в детското ми съзнание.
Няма как да се превъзнасям по "онова време"....


Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: serjy   
Дата:   15-11-13 13:12

това са пъъълни глупости [smilie23]
закачил съм повечко от теб от тогавашния строй. айде вече престанете с измислиците цитирани като някакви факти! имах учител по химия, много мразеше комунизма и често в клас като ни беше страх да не ни изпитва го бъзвахме на тая тема.. до края на часа слушахме каквили не неща, доста обективни критики, не вицове, против комунизма.... еее тоя човек и до ден днешен е жив и здрав дори наскоро се видяхме... та и той казва: какво искахме какво получихме!!!

никой не тъгува по комунизма! тогава обаче имаше ДЪРЖАВА! сега държава няма! тъгуваме по държавата, не по комунизма!

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: biser_todorov   
Дата:   15-11-13 13:21

Serjy, това не са измислици, а реални неща които са ми се случили тогава. Действително ДС убиваше тогава, този случай с моята съученичка не е измислица.
Не знам как тогава са обяснили на едно дете, защо баща му е бил убит... и това е само един пример. Колко ли много подобни има?
Имаше много големи репресии срещу обикновените хора. Макар и малък тогава, съм чувал от възрастните хора за тези неща. От къде идва израза "не е за по телефон"?


Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: serjy   
Дата:   15-11-13 13:29

след 80 та вече нямаше никакъв комунизъм или поне никакви репресии. това е истината! ходил съм с касетофон на рамо с усилена музика на аксепт, на диси, никой нищо не ми е направил. имаше униформи в училищата, нобяха строги само по празниците. аз на една манифестация не съм отишъл ей така напук... и нищо! всички си разправяха масово вицове за бай ти тошо... глупости пишете без да мислите....

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: vikitovikito   
Дата:   15-11-13 13:34

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: serjy   
Дата:   15-11-13 13:39

виждам много слепци, много фашисти и много комунисти от тези, които не престават да вият, че комунизма им е виновен!

преди ' 89 имаше държава, сега няма! тъгувам за изгубената България и изход не виждам...не е държава това, дето младите мъже не са се клели за нея!

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: iidesign   
Дата:   15-11-13 14:03

Не знам, ама ако се огледаме наоколо и сравним сегашната гледка с тази от т.н. социализъм, ще видим колко сме се върнали назад във всяко едно отношение: срината промишленост до основи - не говоря за инвеститорите от запад, които ни хвърлят трохи за да работим като волове (точно в такава фирма работя), а става въпрос за силно развитото машиностроене (работил съм в тази област и съм пътувал из цялата страна - всичко това вече не съществува), текстилната промишленост - сега е в ръцете на западните работодатели, които пускат по някой лев на работниците си, колкото да не умрат от глад, хранително вкусовата (тогава се правиха истински продукти), електрониката (силно развита за онова време), селското стопанство и т.н. и т.н. Друга област е образованието, само се огледайте колко са грамотни децата ни и какви познания имат. Бюрокрацията сега е с пъти по-голяма от тогава - една камара лежачи из здравни каси, осигурителни институти, общини, а бе да не ви се налага да се сблъсквате с тях. Тогава много ходех по нашите планини, но такава мизерия като сега не съм срещал, имам чувството, че всеки си хвърля боклука където му падне. За престъпността и за спокойствието няма да говорим, за "супер шофьорите" по пътищата също.
Сега имаме малко повече свобода (за някои криво разбрана, мислейки че могат да си правят каквото искат), достъп до всякакви стоки (стига да имаме пари да си ги купим) и право на глас (който никой не чува).



Публикацията е редактирана (15-11-13 14:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: ellisaveta   
Дата:   15-11-13 14:34

За да ви разчувствам още повече, прилагам следната фотография, снимана на филм с Киев6С, нейде из Ямбол:



http://img59.imageshack.us/img59/9370/si6d.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: vladihg   
Дата:   15-11-13 15:38

Автор: serjy
Дата: 15-11-13 13:29

след 80 та вече нямаше никакъв комунизъм или поне никакви репресии. това е истината!
.................................................................................................

Многото убийства бяха по време на "възродителния процес" точно 80те. Тогава си спомням, че ЖП гарата в Пловдив беше с изпочупени стъкла след взрив и имаше милиционери, които ни караха да заобикаляме отдалеч... Но всичко тогава беше покрито с медийно мълчание, години по-късно се разбра, че е имало една малка война в България с убити и между милиционерите и управляващите, не само измежду българските турци, май и до днес не е съвсем ясен точния брой на жертвите...

А що се отнася до ограниченията към учениците - във филма "Вчера" нещата са показани едно към едно...



Публикацията е редактирана (15-11-13 16:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: pepi34   
Дата:   15-11-13 16:38

Ама имаше държава!

Не оправдавам възродителния процес, или по-точно осъждам методите му. Но само за справка може да проверите как и с какви методи е асимилирано компактното БГ население в Тракия, в териториите намиращи се в момента в Турция и Гърция, както и Българите в Македония и Сърбия, а даже и в Румъния. Така, че това е било много малко в сравнение със това , което се е случило на Българите в Турция и Гърция. Също така за сравнение може да се провери колко Българи и изобщо християни са населявали османската империя през 1878г и колко са останали до днес, както и каква точно е съдбата на липсващите :)
А въпросните онеправдани от възродителния процес си увеличават числеността през последните 100г. и то главоломно, нищо че били репресирани или избивани :)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: chukov   
Дата:   15-11-13 17:15

Пепи защо се хабиш?

За тия 20 години пропагандата успешно си свърши работата.
Мозъците са промити повече, отколкото по онова време.

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: imartin   
Дата:   15-11-13 18:02

Един умен човек казваше: "До 10-ти ноември строяхме светлото бъдеще, а сега живеем в него.."


Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: mmjm   
Дата:   15-11-13 18:08

biser_todorov, аз също бях ученик 80-те години, е малко по-голям от теб. Това което пишеш е с доста украсено. Баща ми също беше убит, но не от комунистите, а от пиян шофьор, е разказвал е вицове, слушал е вицове, но това не беше причина за смъртта му 1975г доста по-рано от бащата на съученичката ти, по време с доста по-силни репресии. Убийства при катастрофи и пиянски свади имаше и тогава, има и сега, те в никакъв случай не могат да се нарекат политически.
И аз като Серджи съм слушал диси, флойд, с касетофон на рамо в парка, след средата на 80-те ходих с дълга коса и никой не ме е закачал(гледаха ме накриво заради косата, но нищо повече) войнстващият комунизъм си беше отишъл. Какво породи възродителния процес си отговорете сами(аз помня 2 атентата)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: mmjm   
Дата:   15-11-13 18:10

розов октопод



Публикацията е редактирана (15-11-13 18:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Интересен сайт със снимки от времето на социализма
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   15-11-13 18:52

Ами ето, чета тука "съображенията на некои другари" и отново се убеждавам, че сме прост народ!!

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »