Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Избор на Mirrorless
Автор: axlastro   
Дата:   11-11-13 21:21

Замислям се за Компактен фотоапарат със сменяеми обективи (по възможност съвместим чрез преходник със 4/3) и с вграден Viewfinder. Не ме блазни идеята да нямам светкавица, за да мога да гледам като на норамлен DSLR. Това всичкото на цена под 1000 лв. с китов обектив. Ще търся втора употреба. Какво бихте избрали вие?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: vth41   
Дата:   11-11-13 21:32

За да е съвместим с 4/3, то тогава трябва да е м4/3.

С вграден визьор от Олимпус, освен Е-М5 и Е-М1, друг не се сещам, но те не влизат в ценовия диапазон, който си дал. Може би само тяло Е-М5 (ако му е паднала цената толкова[smilie11]), още повече тези модели нямат вградена светкавица.

Единствено отговарящ на условията ти е PANASONIC LUMIX DMC-G5 +14-42 X KIT или подобните модели на Панасоник.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: axlastro   
Дата:   14-11-13 23:48

Като се замислих - не съм влагал много в 4/3, така че идеята за съвместимост отпада. Днес поразгледах малко компактните камери и олимпус не ми харесаха основно защото са прекалено малки - не ми е удобно да снимам с такова нещо. Панасоник не се бях сетил да разгледам, но поне семплите из нета от този модел PANASONIC LUMIX DMC-G5 не ми харесаха по някаква причина, най-вече начина, по който представя цветовете.
А изобщо има ли смисъл от такава покупка или по-добре да си взема някой по-компактен DSLR? Какви са вашите впечатления?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   15-11-13 00:52

Ами и двете снимат - компактен или ДСЛР. Ако искаш хубави цветове Олимпус или Сони е избора или Фуджи ако имаш парички повечко. Панасоник и Самсунг....може би последните панасоници....не знам, не бих взел.

Зависи какво търсиш иначе. Няма универсално решение ....ко имаше нямаше да има други решения...всъшност хубаво е че има избор, нали?

Олимпус никак не са зле особенно моделите им от последната година и половина....по-компактни са от Сони, заради по-малкия сензор имат по-малки обективи. От към шум и подобни неща мисля че са на ниво което е предостатъчно за повечето снимки. Олимпус имат адски много настроики и разни интересни опции.

Сони имат по-голям снезор. Като цяло на мен много повече ми харесва картниката им и за това съм със Сони.

До 1000 лева има избор и при двете марки. В общи линии при смяна на моделите има промоции и по-ниски цени за отиващия си модел. Сони наскоро смениха НЕКС-5R и сега има промоция на по-ниския клас NEX-3N... аз бих си взел поне 5-ца ако може - има си разни екстри дето си струват разликата....за съжаление NEX-5T новата версия на 5-та серия е доста нов модле и е скъп за сега, ако разчитам на исторически дани до Май, Юни 2014-а ще държи цена, после ще го свалят.

Какво друго да ти кажа?

Има и един модел на Сони за начинаещи А3000. Интересен модел е, има визьор има и екран. Ама екрана е неподвижен и както екрана така и визьора са с много ниска резолюция, използваеми, но са малко дребни. Другото е че има много малко бутони този А3000. В моментаима страхотен комплект на 1500 лева с 4 обектива....само обективите отделно закупени са над 2000 лева...

http://photocafe.pro/sony-a3000/


Безогледалните отстъпват малко като скорост на фокуса и следящ фокус. Иначе имат много предимства - точен фокус (това е хроничен нелечим проблем на ДСЛР-ите), компактен размер, възможност за ползване на всички обективи....


ако искаш хубав апарат Сони имат един модел НЕКС-6 който е уникално добър. В смисъл че е на поносима цена с много хубав визьор и много хубав екран, сензор и всичко...

Надявам се приятелите с Олимпус да не скокнат като талибани, а да са малко по-обективни....

подобни на твоята тема има десетки. ако искаш потърси....

В общи линии виж в магазина кои модели ще ти харесат...като стигнеш до избор между два или три модела и имаш по-конкретни притеснения питай за тях.



Публикацията е редактирана (15-11-13 00:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Canon   
Дата:   15-11-13 01:26

това е хроничен нелечим проблем на ДСЛР-ите

О, има лекарство - микроаджъстмънт, при това от над 5 години.
Но и не всички са реално болни, при някои е хронично самовнушение на ЗАУ.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-11-13 03:02

Canon,
Пак не си в час! Става дума за това, че контрастният автофокус никога не греши, за разлика от фазовия - въпрос на технология. Микрокорекциите на фокуса са "лекарство" за съвсем друга "болест".

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Canon   
Дата:   15-11-13 03:19

Я кажи защо точно на некса са сложили микроаджъстмънт, когато би трябвало никога не греши?
Логиката е ясна
Ако греши има нужда, ако не, няма нужда?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   15-11-13 08:33

Canon за NEX има адаптери с полупрозрачно огледало - LA-EA2 и LA-EA4. Те използват класически фазов Фокус както всеки ДСЛР, за да работят добре А обективите на NEX. Реално фокуса на NEX с А обектив е същия като на А55 за кроп и мисля, че е като А65 за новия фул фрейм адаптер. Само когато е закачен подобен адаптер и А обектив функцията за micro adjustment работи. Това е за корекция на Фазовия Фокус.

Със Е обективите не им трябва micro adjustment. Причината е, че АФ системата не греши. АФ системата с контрастен фокус гледа дали снимката е на фокус. Това се измерва, колко е детайлно изображението и при оптимална острота на изображението заковава фокуса. Няма как да сгреши.

Фазовия Фокус за съжаление е една доста сложна и непредсказуема система. При Никон проблема го решиха донякъде с фокусната система на д700/д300/д4 и т.н. Където от една страна има много зони и се ползват съседни зони за корекция, от друга страна има огромна база данни за обективите с данни за корекции и от трета страна сензорите са по-големи. Абсолютно същото направиха и канон с 4-5 годинки закъснение в 5д мк3 и 1Дх. Канон имат и хубава статия на сайта си обясняваща защо фокусните им системи преди 1Дх са доста неточни. Те реално са писали защо новите са много по-точни. Като ти напишат, че с 70% са намалили грешките и ти е ясно, че преди не са били нула и дори не са били близко до нула. За съжаление тъкмо от доста грамотни фотографи снимащи с канонски апарати преди 1Дх знам за 100-ците физически причини Фазовия Фокус да е ужасно неточен. Познай защо сме дискутирали подобни теми......

брътвежите ти са меко казано неадекватни за пореден път

Човека е начинаещ фотограф и мисля е по-адекватно да му дадем насоки базови да избере добра техника. Реално всичките японски апарати са хубави и грешки трудно могат да станат. Дали ще е никон, канон, Сони или Олимпус в общи линии все тая. Пък след някоя друга година като знае, какво иска, ще си го купи.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: photostoykov   
Дата:   15-11-13 12:27

Забрави горкия PENTAX...[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   15-11-13 12:39

Това със светкавицата и визьора да са вградени силно ограничава избора. 1000-та лева още повече.
Panasonic G някой ще да е избора. С 14-45 ако може като обектив.
Може старичките вече GF-1, GF-2 с външен визьор, но е малко неудобно така. Но покрива изискванията.
Или А3000 на Сонито, 18-55 или 16-50 като обективи. Може би по-добре с 18-55 и после евтиния широк 16/2.8.
Като пари основно, защото това явно е основния фактор, а и за в бъдеще- по-добре Сонито. По-евтини са обективите. А и повече има на втора ръка. Този А3000 доста наизлезе като употребявани бройки, незнайно защо.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: ludiakolio   
Дата:   15-11-13 12:41


hotsnail:
"100-ците физически причини Фазовия Фокус да е ужасно неточен"

Имах едно гадже ,дето викаше: "Чувствам се ужасно добре"[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Canon   
Дата:   15-11-13 12:43

Реално, на практика и контрастния греши, независимо дали дава или не потвърждение.
Освен това хънти, по-бавен е, несигурен е при ниски осветености.
Това е разликата, когато човек има натрупан практически опит от снимане по ДВЕТЕ АФ начина или само теоретизира на голо като теб
Да не говорим, че обичайно при апарати като безогледалките с контрастен АФ обичайно нямат асист осветление за снимане на тъмно.
Мисля, че освен чисто рекламни обобщавания е добре и малко практически знания да споделяш, но май не ти достига опит.
Отделно че при контрастния НЯМА ясно спот фокусиране, а е голяма зона. Ако нея, са два обекта на различно разстояние - къде точно ще отиде фокуса?
Аре да не прехвалваме, щото хората казват:
- Ако това което пише по книгите, растеше по нивите...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   15-11-13 12:49

Въпреки че ще е леко встрани от темата, но с безогледалки ми е поне 3 пъти по-трудно да фокусирам с тези големи зони, отколкото с рефлексен апарат. Да не говорим за ръчно със този уж зуум при Некс 3, 5. Говоря от това, което съм пробвал досега.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: ZENON   
Дата:   15-11-13 12:59

В базара има един Некс6 на 1200 кинта мисля.

Да не говорим, че обичайно при апарати като безогледалките с контрастен АФ обичайно нямат асист осветление за снимане на тъмно.
И Некс5Н и Некс6 имат асист. На практика фокусират в пълен мрак.

Отделно че при контрастния НЯМА ясно спот фокусиране, а е голяма зона. Ако нея, са два обекта на различно разстояние - къде точно ще отиде фокуса?
Малко във въздуха е горното. Фокусните зони и по-специално централна фокусна в ДСЛР също не са малки като глава на карфица. Отделно, твъдението за размера на зоните, предполага солидна информация относно схемотехниката на фокусните точки на контрастния фокус. Ако това е така - поклон за информацията. Обаче ако не е - аз лично не бих демонстрирал подобно незнание.
И от собствен опит мога да заявя, че спота е точно спот що се отнася до Некс6 и Некс5Н.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: ZENON   
Дата:   15-11-13 13:05

off
kvakioh,
изглежда затруднението е от ЗАУ и вероятно е от навика с ДСЛР. Казвам го защото с първия ми безогледален ми беше терсене докато свикна. В последствие нещата заспаха, като сега не усещам никакви проблеми. Единствено с ръчнофокусните обективи трябва повече време, ако искаш да си с 0% брак по отношение на фокуса.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-11-13 13:51

Canon,
"Реално, на практика и контрастния греши, независимо дали дава или не потвърждение."
- Глупости на търкалета! Контрастният фокус НЕ греши! Точка!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: BotsRevenge   
Дата:   15-11-13 14:02

По отношение на размера на автофокусните точки ще си позволя да коментирам единствено личния си опит с Olympus Pen Mini 2 и с новия OM-D E-M1. И двата апарата (още повече втория) имат опция за по-малки автофокусни точки, които не се отличават много от dSLR-ските.

Въпреки това, малките автофокусни точки не помогнаха на един концерт, където за фон имаше светодиодна стена (екран), която непрекъснато ми дърпаше фокуса в нея въпреки, че точката беше достатъчно малка, за да се събира върху главата на изпълнителя. Беше голям зор и ми dSLR-ът ми липсваше много.

Аз също много рових при избора си на безогледалка. Накрая избрах Pen Mini 2 и съм доволен от това. Кефът да е тоооолкова дребно и леко ми е голям. Не ми липсва визьорът, защото дори много похваленият такъв на Olympus OM-D E-M1 не функционира толкова бързо и адекватно, колкото дисплея.

Сега съм щастлив, защото имам наистина джобна камерка с много високо качество, която мога да нося със себе си. С по-големите Pen-ове щеше да чувствам повече теглото в джоба, а и размерите също.

Та - препоръчвам E-PM2

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Don_Diego   
Дата:   16-11-13 09:20

Sony nex 6 втора употреба. Вероятно само тялото. И от там нататък с MF обектив ако имаш. Това е най добрия избор за около 1000 лв. Ако намериш такъв модел за тази сума де...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: aeobs   
Дата:   16-11-13 11:10

Аз като се чудех какво да си взема гледах напред назад различни варианти. Некс камерите са много приятни, но оптиката им е отвратителна.



Публикацията е редактирана (16-11-13 11:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: vanquished   
Дата:   16-11-13 11:28

Canon, естествено, че безогледалките имат асист осветление. Спота е само в централната точка(това не е само при безогледалките, а и при някои ДСЛР-и). Последно време доста често имаш невярни твърдения...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: schiele   
Дата:   16-11-13 11:34

Аз бих препоръчал panasonic G3,G5 или G6..
Вградена светкавица, визьор, въртящ се дисплей...Обективите за м4/3 са най-добрите в сегмента(и можеби не само)но най-важното е фокуса. Panasonic имат най-бързия и точен фокус при безогледалните!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: dedicha   
Дата:   16-11-13 12:59

Според мен панасониците имат един огромен недостатък спрямо олимпусите м4/3 - стабилизацията е в обектива, и то само някои модели с по-голям зум имат стабилизация, аз лично имам няколко ръчнo-фокусни обебектива и ужасно ми липсва стабилизацията(имам panasonic) а олимпусите имат стабилизация в тялото, и какъвто и обектив да сложиш, си имаш стабилизация.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: schiele   
Дата:   16-11-13 13:58

аз не бих определил това като голям недостък, като сложип f1.8 или f1.4 обектив и 1600исо, можеш да снимаш и на тъмно[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: SoftImage   
Дата:   16-11-13 14:11

>>schiele : Panasonic имат най-бързия и точен фокус при безогледалните!
То май няма производител, който да не твърди че фокуса му е най-бърз. Все пак е по-добре да се гледа реалното положение:
GX7: http://www.imaging-resource.com/PRODS/panasonic-gx7/panasonic-gx7A6.HTM

E-M1: http://www.imaging-resource.com/PRODS/olympus-e-m1/olympus-e-m1A6.HTM


В момента Е-М1 е камерата с най-бърз CDAF AF.
[shtrak]

Добре си е да има стабилизация! Ако на тъмно 1600 исо при ф1.8 е достатъчно, какво правим ако ситуацията изисква по-затворена бленда(пейзажче да речем) ?



Публикацията е редактирана (16-11-13 14:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: aeobs   
Дата:   16-11-13 14:42

Това мини, за което botsrevenge говори изглежда доста добре за тази цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   16-11-13 15:04

aeobs >>> оптиката им е отвратителна....

коя оптика?

16-50 или 18-55 или 16/2.8 или 18-200 (има 3 варианта) или 50/1.8 или 35/1.8 или 30/2.8 или 24/1.8 или 10-18 (за последния с микро 4/3 няма аналог с подобно качество, 7-14 му диша праха и е двойно по-скъп, а олимпуса е и и двойно по зл еи на сходна цена....) или някои от другите? Все пак 20 обектива предлагат от Сони и има още 3-4 Сигми и 1 тамрон с автофокус....... По тъпо изказване не бях чел честно

Канон пак се излага...вече няма да коментирам, то е смешно и тъжно.

Еле пък съвета на SoftImage - М1 бил най-бърз... и к'фо? Къде човека пита за най-бърз фокус? Пита ясно за 1000 лева, а М1 е по скъп от модерен фул фрейм апарат .....

Отделно пробема на botsrevenge e реален и се вижда при повечето безогледални.

На некс серията аз съм си изключил лампата за автофокусен асистент и с 18-55 на концерти не съм имал грижи с фокуса да ми бяга...ама снимам от далеко и то почти всичко е на фокус....


https://lh4.googleusercontent.com/-gvpCnglvptg/TH9O6e50qCI/AAAAAAAAM7s/Yv_GPhZ090Y/w2168-h1446-no/DS



ако си близо до сцената и ако искаш близки планове с телеобектив....трябва си опит и майсторлък и здрави нерви. Може би най-добрия вариант е с ръчен фокус и peaking. Имам малко опит с Д700 и Д600 на никон в подобни условия и мисля че ръчни фокус или много майстролък помагат въпреки че са с едни от най-съвършенните фокусни системи за ДСЛР, много далеко пред Д5100 например.

НЕКС-6 е прекрасен за тая цел, но е малко по-скъп


https://lh3.googleusercontent.com/-hBv0N93-s1A/UK6dL3uGfjI/AAAAAAAATnU/AU3hdCtrn_w/w994-h1496-no/DSC


Camera NEX-6
Focal Length 35mm
Exposure 1/50
F Number f/1.8
ISO 3200
Camera make SONY
Flash Not used
Exposure Bias 0.7 EV

Ако визьора не е задължителен Е-PL някой или NEX-5 би бил прекрасен избор....

Ето ти някои кадри с 1-ия некс-5


https://lh3.googleusercontent.com/-mdwiFc-ahwc/TLyxP-tMfaI/AAAAAAAAcOI/kCk7HWqQjEg/w2236-h1488-no/DS


Camera NEX-5
Focal Length 50mm
Exposure 1/15
F Number f/2.2
ISO 1600
Camera make SONY
Flash Not used

тая снимка е от ръка. Ако някой почне да дрънка, колко бил ритал затвора или нещо подобно.....



Публикацията е редактирана (16-11-13 15:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: thor   
Дата:   16-11-13 16:03






това сони 10-18/4 е надценен обектив и ако наистина е само два пъти по-евтин от Panasonic 7-14mm f4.0G, то цената му е прекалено висока, а трябва да е, поне 4-пъти по евтин….



[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   16-11-13 16:09

На една цена са почти 10-18 и 7-14, но има 9-18 от Олимпус, който е само 60% от цената на 10-18 за Сонита...
Реално Сонито трябва да е около 400-450евро макс, а Панасоника 500 макс.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: pstoev   
Дата:   16-11-13 16:18

Hot откъде вземаш информация, двойно по-скъп!
panasonic 7-14
sony 10-18
разликата е 45 паунда в полза на panasonic!!!
Panаsonic e eдна идея по-широк [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: pstoev   
Дата:   16-11-13 16:28

Hot още нещо...
от къде я черпиш тази информация за качествата на 10-18, спрямо 7-14?
ти лично снимал ли си едно и съшо нещо за сравнение, дай да видим ако да. Убеди ни и да се приключи спора:)
Така е малко сухо..
И аз започнах с големи надежди със Сони, но те заебаха обективите(ем няма смислени ем са буркани)..докато м4/3 вадят по 10 нови на година..и на мен не ми харесва малката матрица, но поне има изобилие от обективи и влизат в идеята за компактност!
....И моя Nex събира прах в шкафа

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: thor   
Дата:   16-11-13 16:29

10-18/4 на сони е мекица в краищата и пълен с аберации, трябва да е по евтин и от олимпуската пръчка 9-18/4-5.6, ако и да е по добре изработен от олимпуса…. аз вече го пробвах и сравнявах с Panasonic 7-14mm f4.0G, сонито в сравнение, меко казано е боклук, а Panasonic 7-14mm f4.0G е кажи-речи на нивото на Nikkor 14-24/2.8G…. и двата ги ползвам доста често…… който иска да се убеди по трудния начин да си купи сони 10-18/4…..



[smilie21]



Публикацията е редактирана (16-11-13 16:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   16-11-13 17:05

Е то го имат едва 2-3 човека 10-18, това е показателно...
Иначе, и Сонито А3000 и Панасоник G може да доставят еднакво като удоволствие, лекота на снимането и донякъде компактност.
Има и трети вариант, единствено без визьор и това е новия Фуджи X-A1 за около 1100лв, на който единствено(това да не се приема буквално) му липсва матрицата от другите по-сериозни Фуджи апарати и са им по-скъпи обективите . Въпреки че нямат толкова много избор от Фуджи, според мен 3 обектива за това тяло покриват нужното.
Аз може би ще отворя нова тема защото разкарах Panasonic GF-2 с 14-45 и сега се колебая между Фуджито Х-А1 или малкия GM-1 с 12-32. Но това като ги видя поне веднъж наживо и на втора ръка поне единия в реално време.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: dedicha   
Дата:   16-11-13 17:16

schiele написа:

> аз не бих определил това като
> голям недостък, като сложип f1.8 или
> f1.4 обектив и 1600исо, можеш да снимаш
> и на тъмно[smile]


Ми аз имам няколко такива обектива(един 35мм 1,7, един 50мм 1,4, един 50мм ф2, един 40мм ф1,8, мм-те като ги умножиш по 2 за системата м4/3), но да ти кажа 1600 исо не ми допада особено. Освен това ф1,7 DOFа не е особено подходящ за портрет, ушите или едното око остават в дефокус. Зависи за какво ще се ползва, аз снимам основно портрети на децата ми при лошо осветление и на мен лично стабилизацията ми липсва.



Публикацията е редактирана (16-11-13 17:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: SoftImage   
Дата:   16-11-13 17:17

>>hotsnail : Еле пък съвета на SoftImage - М1 бил най-бърз... и к'фо? Къде човека пита за най-бърз фокус? Пита ясно за 1000 лева, а М1 е по скъп от модерен фул фрейм апарат .....

hotsnail, това за което дадох пример касаеше AF система, тoва не беше съвет. Що се отнася до бюджетни решения отговора е ясен Е-ПМ2 или Е-ПЛ5.

>>ако си близо до сцената и ако искаш близки планове с телеобектив....трябва си опит и майсторлък и здрави нерви. Може би най-добрия вариант е с ръчен фокус и peaking.

Това е вярно, за Некс не успяха да извадят читава оптика на разумни цени и ръчнофокусните обективи са единствената приемлива алтернатива. При Сони се работи предимно с peaking! Това не че е лошо, но не е за всеки. Дано при ФФ безогледалките им нещата се подобрят.
[shtrak]



Публикацията е редактирана (16-11-13 17:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: aeobs   
Дата:   16-11-13 18:04

hotsnail, снимките са много лоши, нямаш фокус никъде?
А за обективите на сони то е ясно, ти си трол.
Най-добрия обектив за некс сигма 30/2.8, втория най-добър обектив за некс сигма 19/2.8, на мен ми е достатъчно за да не броя нататък. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   17-11-13 09:04

За 10-18 имаше тестове миналата година по това време из ДПР. Имам и няколко кадъра не видях особенно големи дефекти. Ето тука едно ревю, аз не виждам толкоз голвми дефекти....дори за широк обектив ми се чини е доста добре....пък колко трябвало да струва.....

http://kurtmunger.com/sony_nex_10_18mm_f_4_ossid342.html

В синтеза преди няколко месеца гледах панасоник 7-14 беше 2500 лева, а сонито беше 1599. Това е дето съм гледал. Ако търся най-скъпото Сони и най-евтиния панасоник в ибей...може и да излезе че са на една цена или че панасоника е по-евтин...аз гледам в магазина и предпочитам от там с гаранция и всичко, както си му е реда.

За peaking-а гледам и Олимпус и панасоник го добавиха...не знам защо, явно не е нужен. На снимката горе беше много тъмно и АФ-а беше бавен. За това ползвах ръчния Фокус, макар 35/1.8 да има АФ. Дори на gx7 ми хареса повече от на Сони в някои отношения, но не съм го ползвал реално, за да давам оценка.

За обкетивите смея да твърдя, че за правилно количество пари и за двете системи иам точно каквото си поискаш. Повечето хора нямат толкоз пари...говорим за 15-20 хиляди, да си оборудваш системата.

А за сигмата не са лоши обективи но не могат да се мерят с Цайса 1.8/24 по нищо таман. Има си сравнения по мрежата. Има и други хубави обективи 1.8/50 е прекрасен портретен вариант. Не може да се сравни с 85/1.4 или 135/1.8, но за 5 пъти по-ниска цена е доста приятно обективче. Пускал съм доста снимки с него. Общо гамата за Е байонет има 20 обектива. Сред тях има различни обективи. Слаби оптически обективи почти нямат. 16/2.8 е единствения на който се нахвърляте яко, ама олимпуския 17/2.8 не е с нищо по-добър. Това им бяха първите опити и на Сони и на Олимпус е такива са резултатите. Всички изкарват доста обективи всяка година. Сони са с една година назад от м43 и това е така вече 5 години...за Сони има 20 обектива за м43 има 25.....догодина ще е 25 за Сони и 30 за м43 (при м43 защото са две фирми е още по-добре, щото понякога се сещат да правят различни неща - пример миналата година оли пуснаха хубави твърди, а панасоник хубави зумове)

Аберациите поне от моя опит с профил в лайтрум, DxO, рядко са проблем. Поне при 50/1.8 или имах един 18-250 обектив, макар да има аберации ДхО и лайтрум ги прикриват, оправят с профила и поне не дразнят. За широки снимки може и да не е винаги поносимо, не знам (до сега с модерен обектив не съм имал снимки да изхвърля за аберации). За портрет умерени аберации със сигурност не са проблем. Между другото повечето панасоника нова оптика май разчита на яки корекции в апарата за аберации и винетиране и кривене. Това с оглед компактност дето го правят новите им им китаци и разни други. Сони също се хлъзнаха и ако 18-55 е с поносима оптика то 16-50 си трябва нов апарат с корекции на оптичните дефекти. Тая тенденция обаче на кривяща оптика заради компактност тръгна от м43 та......

Aeobs фокуса си е баш дето трябва, има motion blur. Да не навлизаме в технически детайли.

Иначе за компактността мисля, че и аз писах. М43 с по малкия сензор и и по-дебели телца т.е. Работната отсечка е малко по-голяма, има по-компактни обективи. Напълно вярно.

За автофокуса малко опит имам с м43. Има два обектива над 2500 лева парчето, дето може би с апаратите дето са над 2500 лева парчето, може би ще се справят на слаба светлина със АФ-а.....ако имаше наем на техника в БГ с кеф бих пробвал ама няма. Все си мисля, че твърд обектив и евтино телце, ще има грижи на слаба светлина, пък и до толкова преди години ги пробвах м43, с нищо не блестяха пред кекса. Затуй и препоръката за ръчния фокус. Предполагам при внимателна употреба и избор на контрастна зона ще закове винаги точно, но при много слаба светлина и подвижни обекти е трудно да се избере тая зона и да се изчака фокус.



Публикацията е редактирана (17-11-13 09:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: chrisnoch   
Дата:   17-11-13 13:11

aeobs,
Много те моля да не се изказваш "компетентно" за неща, които не разбираш! Явно нямаш опит със снимане на движещи се обекти при лоши светлинни условия, та не можеш да прецениш кога има проблеми с фокуса и кога има размазване заради движението. По същата причина не мога да ти повярвам, че си достатъчно вещ, за да оцениш качествата и недостатъците на който и да е обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: aeobs   
Дата:   17-11-13 14:11

Това, че има моушън блър не означава, че има фокус нали се сещаш, нека са си размазани кадрите, това нищо не промена.
Много те моля да не ме молиш неадекватни неща?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: chrisnoch   
Дата:   17-11-13 17:18

Аз пък много те моля да не поставяш каруцата пред коня!
Я погледни отново коментираната по-горе от теб снимка:


https://photo-forum.net/static/forum/2013-11/gcym9937.JPG


https://lh3.googleusercontent.com/-mdwiFc-ahwc/TLyxP-tMfaI/AAAAAAAAcOI/kCk7HWqQjEg/w2236-h1488-no/DS


В тази снимка няма нито един статичен обект, с изклюзчение на чашата долу вдясно. Тя е обектът с най-голяма рязкост, но и по нея не може да се съди за точността на фокуса. Защо ли? Ами опитай се сам да си отговориш на този въпрос!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   17-11-13 18:32

ама тия снимки дето дадох са практически примери от купони с безогледален. Нищо кой знае какво на мен си ми харесват и хората си се познават на тях това е....ако искате да качвам с пълен размер снимки от студио - виждат се порите на модела със светкавица. Примерно тия сините в профила ми са със китака 18-55 и са супер острилки. От това да си напраивм ли извода, че за м43 обективите са боклук, защото на снимките на Иван в парка с твърд обектив, не се виждат пори по кожата, пък при некс-а и с китак се вадят пори......хайде по спокойно. Глупости са това. Според цената си обективите са по-добри или лоши....рядко има отклонения от тоя измерител. Олимпус 75/1.7 е прекрасен твърд обектив на съответна цена, същото е Лайката 25/1.4 и т.н. При Сони е същото, за каквото платиш това получаваш.

За дветер системи има повече обективи от това дето средностатистическия снимач си купува. Има и специализирани обективи разни и т.н. При безогледалните предимството е че всички обективи стават.

Сега за моя си личен избор ми снимките с апо-хубави от НЕКС според мен и затуй с това снимам и нямам намерение да мина на странен формат на сензора. Видно други хора не мислят така....

Моя съвет към човека ако ще учи фотография е да почне с по-голям формат особенно ако се кефи на портрети. Не че не става с олимпус. Виждали сме прекрасни примери...просто е по-трудно.

ПП Снимката последната е с минолта 50/1.7, не е е с 50/1.8, по него време нямаше 50/1.8 още.....



Публикацията е редактирана (17-11-13 18:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   17-11-13 20:31

Ето че и отявления трол, пишещ глупости за НЕКС обективте, понякога наоълно нямащи общо с реалния обектив е решил, че все пак Сони правят и хубави обективи

Photozone


The Sony E 35mm f/1.8 OSS is certainly one of the more interesting prime lenses in the Sony NEX lineup. Even when ignoring performance aspects, the very high speed in conjunction with the optical image stabilizer (OSS) are exciting value propositions for users who are intending to go beyond snapshots. The good news is, however, that the lens is also capable of producing quality images.

ПП Справка вижте му ревюто за 50/1.8, който според разни други ревюта е една идейка по-добър. Според тоя трол не ставал за нищо....



Публикацията е редактирана (17-11-13 20:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: axlastro   
Дата:   19-11-13 23:30

Опитах се да проследя дискусията. Аз фотограф тепърва няма да ставам, но снимането ми доставя удоволствие. Трябва ми нещо, което да снима добре, на момента. Гледях А3000 във синтезиса и останах отвратен. Чакаш 5 секунди между снимките, а визьора по-добре да го нямаше. Продавача изтъкна много хубавия му сензор и как ако го нагласиш добре снима много хубаво. Аз нямам време и желание да нагласям. В момента общо взето се чудя дали безогледален, или просто някое по-ново тяло за олимпуса (или пълна разпродажба и после канон/никон). Обектив за 2000 лв няма да си купя. Друго важно условие за мен е добър зрителен ъгъл, защото снимам архитектурни работи. Безогледален май може и без визьор да го преживея, но няма да преживея лоша ергономия и бавно снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   20-11-13 08:56

Ако няма да го гласиш, забрави въобще ДСЛР.

безогледален тип НЕКС 3/5 или О-PM/O-PL може би, да стане щото имат режим сапунерка. Така де по-скоро са за редовия консуматор. Имат режим intelligent Auto и само снимаш. Резултата ще е понякога хубав, но често с пропуски.

ДСЛР никон/канон/Сони просто забрави, нищо няма да направиш. Ще ти тежи много и така. Тия апарати все пак са направени за запалени любители и професионалисти. Изискват поне няколко книжки да прочетеш или курс да посетиш. Дават творчески възможности големи, но трябва да имаш малко познания в естетика, малко оптика, малко физика, малко компютри. Трябва желание да инвестираш време в тренировки и така.

За твоя случай погледни Сони RX100. Апарата прави прекрасни снимки. Невероятно качество. Супер компактен е. Ако искаш да дадеш повечко пари просто предлага най-доброто, без да изисква фотографски умения или нагласа.

Кажа разни варианти и на Канон, но са по-големи и обемисти или пък с малко по-лоша картинка. Ако искаш ще ги погледна кои бяха актуалните им модели. Според мен между RX100 и някой от компактните апарати на Канон е избора ти. Ако гледаш за други варианти има и едно фуджи, което е в тоя сегмент. В смисъл говорим за фотоапарат дето е компактен, потребителски ориентиран и с качество много по-високо от това на най-добрия телефон.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: kasad   
Дата:   20-11-13 11:51

aeobs отдавна е известен с глупостите си във форума. Не му обръщайте внимание на "старанията" му.chrisnoch е прав във случая. написа:

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: axlastro   
Дата:   20-11-13 16:00

Много е трудно да обясня какво искам - все изпадате в крайности. Това, че ми трябва да снима на момента - ами не мисля, че който и да е читав DSLR не може да снима добре в автоматичен режим. Освен снимането "на момента" обичам да снимам и за удоволствие и тогава минавам на ръчни настройки. Просто не винаги имам време. Сапунер или турбо сапунер няма да си купя. За това съм се насочил към компактен апарат - за да имам настройките и големия сензор, както и възможността да сложа някой по-интересен обектив. Засега съм се насочил към м4/3 и по-конкретно към Panasonic G5 / Olympus E-PL5, като естествено първия е малко по-евтин сякаш, а и наличието на някаква вградена светкавица и визьор си е предимство, както и въртящия се екран. В краен случай може да се метна на някой по-стар пен или панасоник и в последствие да ъпгрейдна към някой OM-D, ако някой му е омръзнал.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   20-11-13 16:47

Добре си се ориентирал.

С панасоника виж как стават снимките на твои приятели. Много е важно! С Панасоник понякога има грижи с това как предават тоновете на европейците т.е. кавказка раса, бледолики и т.н. големия процент от българите. Седят някакви лилаво зелени. Просто няма оправия снимката. Изкуствени и извънземни лица. Единствено да включиш на черно бяло горе долу догаждаше нещата. Сега това може и да е оправено вече, ама аз си имам едно наум за панасоник и фототехника.

Olympus и Sony имат култови цветове. Много са добри т.е. далече отвъд това да имаш забележки към цветовете им. Те са супер готини или поне аз така ги виждам.



Публикацията е редактирана (20-11-13 16:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: mmjm   
Дата:   20-11-13 18:26

E-PL5 или NEX по възможност 5 и нагоре. М/у другото, другата седмица е седмица на сони в синтезиса и съм сигурен, че ще има интересни предложения, ако не бързаш, изчакай и разгледай.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   20-11-13 18:31

По-старите Панасоник, G1, GF1, GF2, GF3 имат проблем с цветовете. Потвърждавам и аз. По-новите като G6, GF6, GM1, GX7 са по-добре, нещата са коригирани.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: axlastro   
Дата:   20-11-13 18:35

Зяпах снимките от темата за безогледални и ми направи впечатление, че масово снимките със Сони (някои от тях наистина прекрасни) бяха правени с разни ръчнофокусни обективи - почти нямаше с китовите. Чета насам-натам, че китовите обективи на сони са много зле и за да купиш читав обектив, трябват много пари. Едва ли предложенията в синтезиса ще са по-добри от апарат на старо, но аз не бързам, така че... Между сони и олимпус по-скоро ще предпочета второто - поне няма да ми се наложи да купувам светкавица. За Панасоник благодаря за съветите - ами ако някой ползва G5 може да сподели за предаването на цветовете.
П.П. А некс 5 има ли възможност за допълнителна батерия или като умре, трябва да я зареждаш с USB? Май и това става изискване - да има сменяема батерия, да си нося 2-3 в джоба.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: mmjm   
Дата:   20-11-13 18:54

И двата имат и плюсове и минуси.
батерии
Иди и разгледай било сони, панасоник, олимпус, виж как ти лягат в ръката, как ги чувстваш, не на последно място и външния вид на кой ти допада най-много. Не е нужно непременно да купуваш(ако е на добра цена, защо не) но ще имаш по-ясна представа, за какво да се ослушваш и оглеждаш в базара. Моделите които обсъждаме са от един клас и горе долу все тая какво взимаш, важното е да ти харесва на теб. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: SoftImage   
Дата:   20-11-13 19:02

Nex са подходящи ако си фен на ръчнофокусните обективи - хубави сензори но стстемата им няма хубави и компактни обективи на сносна цена. По-хубавите им обективи са ZEISS(или поне такава лепенка им слагат) и имат цена за чудо и приказ.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   20-11-13 22:41

Чак пък зле да са за Сони...SoftImage ти кои точно модели си пробвал? В 3-та тема пишеш за качества на Сони обективи а май не си пипал такъв??? Дървен философ ли му викат на това?

А защо повечето снимки са със Сони ....ми просто Сони имат 50% от пазара на безогледални. В голямата си част това се дължи че продуктите им са по-лесни за ползване. Ако си любител не мисля че това е съществено предимство, но ако не си, вероятно има значение.

Обективите и на олимпус и на сони за безогледални са нови модели. Хубава оптика имат. Най-големия проблем е че на най-новите модели разчитат на електронни корекции за разни оптични дефекти. Това е общо и за трите фирми. Може би, Фуджи да са някакво изключение...

Единствената генерална разлика между Сони, Фуджи от една страна и Олимпус и Панасоник от друга е размера на обективите. За Сони и Фуджи като цяло са са по-големи, защото сензора е по-голям. Пак това е относително, щото сравнени с ДСЛР са по-малки.

Сега размера на сензора от друга страна не е без значение. От една страна 24МП апарат на Сони има сходно качество при ниска осветеност и снимане от ръка с 16МП на Олимпус, разбира се при хубаво осветление 24МП вадят мног повече детйали от 16МП. Другото са творческите възможности и тука за мен микро 43 издиша концептуално. Релано с микро 43 не можеш да направиш доста снимки, които със Сони или Фуджи с доста труд би могъл да докараш.

Ако ме питаш какво трябва да си вземе човек за да има прилични творчекси възможности с апарата си отговора в момента е Д610 на Никон или А7 на Сони. аз съм се упътил към 2-ия, преди година имах близък роднина на 1-ия за около месец.

Ето таква снимка (не е нещо осбенно уча се да снимам) с Олимпус да се одереш няма да се получи. Излиза поне по 2 или 3 параметъра извън физическите възможности на м43. Просто м43 не може да направи това.


https://photo-forum.net/static/forum/2013-11/ccie1254.JPG


https://photo-forum.net/static/site_remakes/hotsnail_1384290391_ff%20no%20window.jpg




Да се върна на обективите

Ето на този сайт има данни за обективите на Сони включително подробни техничекси характеристики, каквито Олимпус не публикуват често (помисли си сам на кой може повече да се вярва като марка).

http://www.sony.net/Products/di/en-us/products/lenses/lineup/


Ето ги за олимпус

http://www.olympus.bg/site/bg/c/lenses/om_d_pen_lenses/index.html



Ако говорим за конкретни обективи може да сравним характеристики и кое как е със примери и т.н.

Инак за китака...ми става си, поне 18-55. Мен ми харесва и снимките не са зле дори с 24МП сензор. С 16-50 нямам опит. Аз лично предпочитам твърди обективи т.е. без зум. Та освен 18-55 ползвам 50/1.8 и Цайс 1.8/24. Олипус няма аналог и за двата. По-правилно е да кажем че за 50/1.8 има алтернатива 75/1.8 който струва 3 пъти повече и да по-хубав е, но е пъти по-неудобен. В смисъл че трябва да отстоиш от модела си на разстояние, дето няма да се чувате, за да направиш снимка от типа на


https://photo-forum.net/static/forum/2013-11/mcsf0921.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/116/1349622927_DSC04344-ff.jpg



ми мен подобн себе изтезаение, не ми трябва.



Публикацията е редактирана (20-11-13 22:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: karan4o   
Дата:   20-11-13 23:25

Ето таква снимка (не е нещо осбенно уча се да снимам) с Олимпус да се одереш няма да се получи. Излиза поне по 2 или 3 параметъра извън физическите възможности на м43. Просто м43 не може да направи това.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

След такова изказване, ето ме и мен...

Между другото снимката ми харесва
[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Хотснейл пише понякога добре и се опитва да помогне, но все накрая се изпуска... някак си не му издържат явно семерингите

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Това горе в черното, което съм постнал, да не се взима под внимание от чудещите се, какво и как да купят

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   20-11-13 23:43

Да, направо се пресили с това...Има достатъчно примери точно за обратното с м4/3 и нощни пози, арт и т.н. Не съм този обаче, който ще ги даде примерите.
Иначе, за безогледалка, лично като съм минал (и още съм с) Некс3 плочката, некс5 плочката, панасоник gf-2, не може да се мине само с китовия обектив. Не са зле, но по-добре 2 твърди, отколкото китовия. 1 широк доколкото може и един както го казват "all around" с приблизителни 30 докъм 50мм е добра комбинация.
Визьора понякога заблуждава на тия по-евтините безогледалки според мен (особено външните), по-важното е да има някаква вградена светкавица. Въпреки че за Некс май на всичките слагат някаква кутийка светкавица.
ЗА батериите май се каза нещо, на Некс 5 смених вече оригиналната след година употреба, и взех още 1 китайска, първата умря. Явно нещо е урочасан с олющения екран 2 пъти и сега с батерията. Но си е ОК за мен като апарат. Според мен си е правило- апарат и поне 2 батерии към него, задължително.
Най-добре авторът да се насочи към Панасоник G5/6 (с вградена светкавица и визьор), с 20/1.7мм обектива, и след време нещо друго.
Или Некс по-нов от първите 3/5 (примерно 6 има визьор мисля, светкавица външна), и с 16/2.8 и 50/1.8 или нещо такова.
Вариант е и да се чака за Фуджи Х-А1 (само със светкавица, без визьор), сега е към 1200лв с китовия 16-50, според мен ще стане 1000 до януари-февруари...Другите Фуджи са яки, но доста по-скъпи, Х-М1 с по-добрата матрица и екстри е над 1700-1800, с някакъв китов.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: ivjordan   
Дата:   20-11-13 23:57

Е, разгеле, фен на безогледалките каза, даже частично призна, че разни работи към ден днешен се правят с ДСЛР.
Отделен е въпросът, на обикновения любител какво му трябва...
Може да му трябва безогледален, но може и да му трябва тежък кютук.
Факт е, че към днешна дата безогледалните представляват сериозен компромис спрямо огледално-рефлексните апарати по всички показатели и най-вече - оптика. Ми, нямат читави обективи, това е положението. Затова и веднага ти бутат разни ръчнофокусни с преходници, но простете, живеем в 21-и век?!?

П.П. Ей сега Сони - момчетата ще ме размажат...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: itilien   
Дата:   21-11-13 00:07

то читави обективи има, особено в на олимпус системата, ама струват парици. Разгледай примерите с 12-40 да видиш каква острота вади още от 2.8

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   21-11-13 00:22

хайде сега всички безогледалки нямат обективи....

Това е вярно в някои сегенти и пак не съвсем.....

Значи за безогледалните няма хубави телеобективи 300/2.8 400/5.6 и т.н. дори прост 70-300 няма...

Няма изобилие от светлосилни портретни обективи 135/1.8, 85/1.4 и т.н.

Сони например никога и няма да направят такива.

Защо? Ами няколко причини

1. Сони си имат тия всичките обективи (справка по-горе линка дето дадох) и те дали ще са с 10-20мм по-компактни ако са модел специално проектиран за безогледален май няма значение. Та ако искаш подобен обектив с безогледален ми...вземи си и снимай. За Сони има опции за адаптери със всички функции за Канон и Сони обективи. 2 от адаптерите за Сони имат и фокусна система от ДСЛР вградена...Та дали ще снимаш с А77 или НЕКС-7 и 70-400 разлика като скорост на фокус, точност, детайл и т.н. няма да откриеш. А77 е по-удобен за тия обективи и има вградена стбаилизация.

2. На малко тяло голям обектив не е супер удобна комбинация. Не е да не става..става. Ето пример с 85/1.4 в-ху некс-7 (всички снимки дето пускам тук са с некс-7, освен черната с Д700)


https://photo-forum.net/static/forum/2013-11/rjjv0088.JPG


https://photo-forum.net/static/site_pics/163/1342386357_maria.jpg



Да де ама обектива е към кило а апарата е около 300 грама....затуй си мисля че един 85/1.8 ще ми е по-удобен от 1.4 ...

Да покажа пак колко абсурдно изглежда 70-400 закичен на НЕКС-7 или обрантото


https://photo-forum.net/static/forum/2013-11/cuad2284.JPG


https://lh5.googleusercontent.com/-i2rGdbQB11Y/UDncQH7VEvI/AAAAAAAART8/53OJn7XH0Rk/w958-h638-no/DSC0


а даже и снима тая странна комбинация...аз дори видео правих и има супер бърз и точен автофокус във видео за разлика от ДСЛР на Канон или Никон.


https://photo-forum.net/static/forum/2013-11/opxf0594.JPG


https://lh3.googleusercontent.com/-GC2teK0LbZg/UDnbSSXhDmI/AAAAAAAARTA/gddx7BqgVrY/w958-h639-no/DSC0


Та зависи какво се търси прав е Ivjordan....в определен смисъл

За олимпус примерно ако вземеш ДСЛР обективите им там има чудеса на оптиката наистина. Ама струват колкото малък апартамент в София ако има окъде, да ги купиш.

Сега мога д апиша за що не ща ДСЛР и се опитвам да мина 100% на безогледален - точност на фокуса е отговора. ДСЛР-ките ползват една система на 30 години за фокусиране, която с всяка измината година все по-зле се представя спрямо всички останали компоненти на фотоапарата. Според мен си е изживяла полезния цикъл и трябва да бъде сменена...да безогледалните не са на нивото на ДСЛР, но модели каот Олимпус О-М1 се доближават много, а болшинството модели са доста прилични.

ПП За горната снимка..идеята ми е как да докараш визията на 85/1.8 обектив с м43 и как да дигнеш исо на 1600 и да е добър резултата...пък с Д610 и исо6400 е доста добре....доста време се мъчих с АПС-Ц ....ми не става, не е лесно дори математически да е възможно, а то и математически често не е възможно....



Публикацията е редактирана (21-11-13 00:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Don_Diego   
Дата:   21-11-13 08:19

ivjordan

Браво. Олекна ли ти? Изходи си клишетата, вероятно си доволен?
Иначе, по основното питане в темата, гледам, нищо полезно не си добавил. Щото е по лесно да говориш със заучени, готови фрази, прочетени от други.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: ivjordan   
Дата:   21-11-13 10:17

Don_Diego

Не обичам да се заяждам по форумите, но леко презрителния ти и надменен тон, както и откровената обида заслужават отговор.
Не ми е олекнало, защото не ми е било тежко.
Клишета не пиша.
Ти добави ли нещо полезно към темата с последния си пост?

Моят пост е доста по полезен, защото дава насоки, че съществуват неща, които не могат да се заснемат с безогледален апарат в сегашния момент на развите на системите, както и че за системите липсват адекватни обективи на разумни цени към настоящия момент.

А ти просто дребнаво се заяждаш, но това е тенденция в този форум напоследък.

Айде, със здраве и аман от досадници!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Don_Diego   
Дата:   21-11-13 10:43

Я бе, пич, я кажи, в кой точно абзац или изречение, се съдържа полезна информация в твоя пост? Кое е новото, което питащия не знае? Той случайно да пита, кое е по добре, безогледалка или ДСЛР? М? Или май не си чел темата в самата и основа?

И какво точно ти бъркат ръчнофокусните обективи? Хората ги преоткриха покрай безогледалните- познавам много любители, че и профита, на които им прави кеф да снимат с тях, закачени с преходниците от 19-ти век. И като гледам, ти такова качество, чисто техничарски няма да изкараш, ако ще да снимаш с майката и бащата на ДСЛР-ите.

Какво точно ще ти погали егото? Да чуеш потвърждение на тезата, че безогледалките не ги бива, както ги бива ДСЛР-ите? Твоя ли е тази теза? Стигнал си сам до този извод? Снимал си с безогледалка? Или си прочел и повтаряш като боядисана перната птица...

Ivan_A е пуснал тема за разликите на двете системи с над 100 мнения - що не си даваш там "компетентното" нищо неказващо мнение? Човекът в началото иска съвсем различен съвет- АКО НЕ СИ ЗАБЕЛЯЗАЛ... случайно.



Публикацията е редактирана (21-11-13 11:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: SoftImage   
Дата:   21-11-13 11:34

>>hotsnail : Обективите и на олимпус и на сони за безогледални са нови модели. Хубава оптика имат. Най-големия проблем е че на най-новите модели разчитат на електронни корекции за разни оптични дефекти. Това е общо и за трите фирми. Може би, Фуджи да са някакво изключение...

Това е вярно само в частта за Сони. При Олимпус обективи като 12-40/2.8, 45мм/1.8, 60мм/2.8, 75мм 2.8 и варио телеобективите са си на нивото на ДСЛР оптиката по качество. Освен това Олимпус сега започват с Pro серията. Следващият ще е 40-150/2.8.[smilie3]
Както и да го извърташ приемливи по цена качествени ооптики за NEX със свещ да ги търсиш(а от сега нататък приоритет ще е FE). А за свтъл универсален обектив започващ от 24мм екв. неможе и да се мисли. А портретни обектви над 75мм екв. дали ще има?

>> Та освен 18-55 ползвам 50/1.8 и Цайс 1.8/24. Олипус няма аналог и за двата. По-правилно е да кажем че за 50/1.8 има алтернатива 75/1.8

Малии, това в трезво състояние ли го писа??? 50мм/1.8 мисля е 75мм/1.8 екв. Не ми е любимата дължина да си призная, но щом те устройва. Аналога в някаква степен при Оли е 45мм 1.8, който е над неговото ниво по всички показатели(дори и по цена - взех го за 399 лв като не броим отстъките от Ф.Павилиона). На ZEISS 24mm 1.8 аналога е Oly 17mm 1.8. Аналог на 75мм 1.8 при NEX няма, няма и да има. То въобще NEX а и другите безогледални системи аналог на оптичните качества на този обектив няма.



Публикацията е редактирана (21-11-13 11:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: didesignbg   
Дата:   21-11-13 11:56

Фуджи имат доста близък аналог на 45/1,8 в лицето на 60/2,4.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: SoftImage   
Дата:   21-11-13 12:05

>>Фуджи имат доста близък аналог на 45/1,8 в лицето на 60/2,4.
Ако коментираш последното ми изречение от предния пост - там визирам 75мм 1.8. Иначе си прав за Фуджи и 60/2,4, само да беше по-светъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: didesignbg   
Дата:   21-11-13 12:22

Прав си, пропуснал съм. Но твърдо заставам че 45/1,8 и 60/2,4 са обективи които пряко могат да се сравняват като краен резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: SoftImage   
Дата:   21-11-13 12:40

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   22-11-13 00:01

@SoftImage точно профи обектива на Олимпус ползва софтуерни корекции [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Супер тътпо е да пишеш откровени лъжи!!!

Сони последни добавиха автоматични корекции есента на 2012-а, година след Олимпус и Панасоник. Това беше за да направят палачинка подобна на Панасоник т.е. 16-50. Преди 16-50 обективите им са доста добре без корекции.

Печелиш конкурс за лъжец и откровено много ми пада мнението за теб.

Разбирам да кажеш 75/1.8 е супер портретен обектив и да покажеш свои снимки...а твойто е излагация....вероятно толкоз са възможностите на апарата за 5 бона като М1.Разбирам. че има ограничения, ама постарайте се....


Разбирам, че на феновете на оли им се иска, да кажат, че м43 обективите са всичките, като Олимпус 35-100/2 ....ама не са...и никога няма да бъдат....и не е нужно, аз да го казвам. Просто виж какво си пишете един на друг в темите за олимпус. ....нямате оптика и тази от стари апарати седи странно заради малкия сензор и нова няма...кофти....

Отделно за глупостите дето сравняваш обективи.....75/1.8 е пръчка на м43, щото е на м43...иначе е хубав за фул фрейм тоя обектив. С дребния сензор това става 150мм обектив без дефокус т.е. уникатна глупост - хем седиш на 50м от модела, хем няма и разлика от снимка с китака... Все пек е по-добре е от 45/1.8, но пак са пръчки, щото сензора е дребен и нефелен. Хвалите се там със снимки на някой кръст на църква на 50м, колко хубав детайл имало...ми не се купува портретен обектив за да снимаш пейзаж на 1.8....снимат се хора с портретен обектив.

Да Иван и още няколко човека с Оли са показвали сносни портрети със 75/1.8, но за съжаление въпреки погледа им и таланта им са ограничени на това ниво - сносни. Макар и обектива да струва колкото малка кола...пак снимките в най-добрия случай са сносни...това е тъжната истина за м43. Ограничена система без перспектива за развитие....

А докато ти чакаш за олимпус поне един обектив...ми за некс ги има вече и тоя път малко преди тия за ПЕН...пуснах ти страница по-горе с каталога обективи. Отвори я!!! Преди да напишеш следващата си глупост, я отвори. Смешен ставаш и жалък предвид и примерите, дето пускахте от нефелния супер скъп олимпийски обектив...една не можахте да докарате остричка горе долу....не казвам да изглежда като от професионален обектив, а поне ниво, като хубав китак за Сони да бяхте докарали. Ама на ... да взема аз да пусна линкове към примерните снимки дето качихте от супер скъпия обектив? Ама да не стане излагация.

И за по-бързо да видим какви точно обективи горе казваш, нямало за НЕКС

70-200 дали е повече от 75??

А това дали е нормална дължина за обектив?

А това тука дали пък и то не е обектив? Дали 16мм на АПС-Ц не е баш 24мм на фул фрейм...а и такова нямало нали? Дали не е и той с нормална дължина зум?

видно нямаш и идея какви обективи има за НЕКС....

Та какво да дискутираме....взел си си сапунерка, мислиш си, че е фотоапарат и се дуем здраво...да ама не....единствено за макро има някакъв смисъл да се вземе м43. Ама дори и за макро никон 1 е доста по-смислен избор...та за какво точно някой би дал пари за м43?

Въобще няма сценарии м43, да става за нещо. Просто е сбъркана системата. Нито е компактна, нито става за някакво по-високо ниво на снимане, нито качество на снимките има...16МП...ми те сапунерките модерните са с 20МП...среден клас апарат е с 24МП или 36МП...за 2014-а под 24МП са само сапунерките и микро 4/3, друго няма да има...а при Олимпус това се води флагман...що? Щото над 16МП с м43 на бленда 4, ще се вижда дифракция. То със 16МП на бленда 8 е мазня.

Високо исо имало...смях..има високо исо, като на АПС-Ц от преди 3 години...А когато пуснат догодина нов АПС сензор какво правим? Пак сме 3 години назад с м43....

Няма сценарии в който да си заслужава, да дадеш пари за м43. Набутване е 100%. Винаги си 2-3 години назад технологично. После никога нямаш творческата свобода дори на нивото на най-ниския клас на Сони, Никон или Канон. Оптиката била добра...колко да е добра, когато макс резолюцията е 16МП как видяхте на толкоз малко пискели, че е добра оптиката..да бяхте пробвали на 6МП, щеше да е още по-добра....приеми го набутал си се яко..не набутвай други хора. Няма перспектива в тоя избор.....



Публикацията е редактирана (22-11-13 01:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: karan4o   
Дата:   22-11-13 01:20

Хапчетатааа,
редовно трябва да се взимат, за да има ефект от тях!

[smitten]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: ZENON   
Дата:   22-11-13 01:25

Абе факт си е че малък сензор не си е работа. Иначе щеше да се снима с телефон.
Само паленето е леко излишно.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   22-11-13 05:54

hotsnail, и тука яко кефиш!

Фен съм ти!



Публикацията е редактирана (22-11-13 05:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: algo   
Дата:   22-11-13 10:29

Погледнете този модел на Канон.Компактен размер,богат избор на обективи и аксесоари и най важното конкурентна цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: axlastro   
Дата:   22-11-13 13:36

Вчера разгледах компактните варианти на Cannon и сериозно преосмислям идеята си за закупуване на безогледален апарат. По-скоро е динансово оправдано да закупя такъв като втори - например EPM1.

Hotsnail определено ме зариби, но искам да го попитам - то всички знаем, че кеф цена няма, но все пак, колко горе-долу излиза подходящо оборудване за един скромен Nex 5R примерно - говорим за поне един варио обектив, по-скоро два и един твърд примерно за портрети или примерно един твърд широкоъгълен (16мм), един твърд светлосилен 35 или 50 мм и един 55-200 примерно. Към всичко това трябва в един момент да има и светкавица, защото сигурно ще има варианти, в които без нея не може, или греша? Примерно в момента във форума има един за около 800 лв. с китов обектив, но трябва да има поне още един.

В този ред на мисли един канон, като препоръчания по-горе и в подобна конфигурация примерно един по-компактен широкоъгълен обектив за да е лесно за носене и евентуално още един по-дългофокусен + един портретен как би стоял.

Вчера се разходих до павильона и отделих особено внимание на DSLR-ите. Никон не ми харесаха на първо пипане и се залепих за каноните.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   22-11-13 13:49

axlastro, ще струва много всичкото с 5R. А може, въпреки че си гледал А3000, да купиш комплекта за 1500лв,който е на промоция и после да разкараш големия апарат и да си търсиш 5R. Има и светкавица мисля и към тази нова плочка, поне при мен с 3/5 Некс и при двата имаше по една малка.
За обективите към НЕкс, и аз съм съгласен, че истински добрите струват достатъчн много пари, заигравките с ръчни не са за всеки, или отнема време за добиване на опит и съответния брой обективи.
Пропускам да коментирам тотално лудите фенщини на hotsnail, прекалено нахъсан е срещу м43, което нищо не показва, освен слабости.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: axlastro   
Дата:   22-11-13 14:30

Да, забелязах го този комплект днес и предполагам, че за парите които евентуално ще взема на А3000, бих могъл да си купя некс втора употреба на добра цена. Но това са си 1500 лв. на куп, което предвид обективите, които получаваш, си е добре, но все пак си е една сума...
Иначе за това, че 4/3 не става за нищо ... е не знам, не съм снимал с друго и с това са правени снимките в профила ми.


Като се замисля, и за Канон ще ми е трудно да събера подобна колекция за тази сума, но поправете ме ако греша.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   22-11-13 14:32

ЗА кой канон точно като модел?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: axlastro   
Дата:   22-11-13 15:00

100D. Или в краен случай 1100

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   22-11-13 15:25

Не, не и 1100Д, не е добра идея...
Иначе, да, за 1500лв трудно ще се нагласи комплект обективи и тяло Канон. Не че е невъзможно, но изисква време да се отдели.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   23-11-13 00:15

axlastro написа:
> Hotsnail определено ме зариби, но
> искам да го попитам - то всички
> знаем, че кеф цена няма, но все пак,
> колко горе-долу излиза подходящо
> оборудване за един скромен Nex 5R
> примерно - говорим за поне един
> варио обектив, по-скоро два и един
> твърд примерно за портрети или
> примерно един твърд широкоъгълен
> (16мм), един твърд светлосилен 35 или
> 50 мм и един 55-200 примерно. Към

ами ако поровиш може все още някъде да има 5R останали бройки

750 лева си взех един съвсем наскоро с 18-55 обектив

Другите обективи ги виж колко са актуално.

Според мен си вземи 50/1.8 или 35/1.8 по-твой избор. 50 е твърдо за портрети. 35 е по-универсален. 35 мисля е по-евтин. Аз съм с 50мм, фаста е с 35мм.

55-200 си има, май не е много скъп. Аз все му се каня и все не съм намерил достатъчна мотивация да го купя

За 30-тина мм има вариант Сигма. Сега само новата версия се намира май и е около 170 Евра. Така де може да е по-евтинко

> всичко това трябва в един момент
> да има и светкавица, защото
> сигурно ще има варианти, в които
> без нея не може, или греша?

зая светкавиците с 5-та серия е малко по-сложно. Апарата е доста малъки няма как да му сложиш пълноценна светквица отгоре - тя тежи 4-5 пъти повече от апарата.

Има една светкавица в комплекта. Отделно може да си купиш малко по-голяма, която може да отразява от тавана.

Аз лично предпочитам да закича тригер отгоре и да ползвам външна светквица с ръчно управление. Послендото изисква малко експерименти и учене, но е по-интересно и резултатите са в пъти по-добри. Снимката с черната рокля и тази дето скача момичето са снимани така - светквица в дясно от мен светка модела.

> Примерно в момента във форума има
> един за около 800 лв. с китов
> обектив, но трябва да има поне още
> един.

..и това е вариант ама ако го има за 750 в техно... магазина с гаранция на твое име....
>
> В този ред на мисли един канон,
> като препоръчания по-горе и в
> подобна конфигурация примерно
> един по-компактен широкоъгълен
> обектив за да е лесно за носене и
> евентуално още един
> по-дългофокусен + един портретен
> как би стоял.

ми би стоял в раница. НЕКС-а ще седи в малка чанта с 4 обектива. Това е разликата.

От тук насетне Канона е доста готина идея. Не им разбирам на последните модели. Виж някой друг да те посъветва.

Вероятно 50мм обектив за Канон ще ти е по-евтин от този за некс. Широк сигурно ще намериш за по-тънки пари също.

Аз бих погледнал и Пентакс (пак не знам моделите) и Сони А58 (не съм го пробвал).

Вземи си нещо дето те кефи. Дори да е Олимпус ще прави хубави снимки, не му се притеснявай. По натам ще разбереш какво искаш и ще си смениш нещата с тия дето мислиш, че ти трябват.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   23-11-13 12:08

100D- да, с китовия 18-55 STM, достатъчно добро решение. 1100Д- не, по-добре НЕкс или нещо друго. Четирицифрени Канони и четирицифрени Никони, започващи с 3, не.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: axlastro   
Дата:   23-11-13 21:38

Засега най-практичното решение ми се струва 100D. Днес го разгледах в магазина и останах с добро впечатление от ергономията и лекотата му. Китовия обектив малко разваля усещането, защото е огромен. Доколкото виждам, има добри твърди обективи, като например 40мм, с който ще е доста компактен и същевременно приличен за портрети и куп други неща. Визьора си е визьор, но и екрана му е приличен.

Гледах и E-PM2 - доста симпатичен и много бърз. Менюто е малко сложно. Там обаче с обективите е доста зле. В смисъл, че ги няма втора употреба все още. Алтернативите на сигма не ги знам дали са добри. Там освен китовия ще ми трябва един 25-30 мм обектив, а защо не и 45 мм. Е-PL5 е много скъп в момента.

Панасоник G5 също е вариант, с по-добър екран и си има светкавица и визьор. За снимки не го знам как е. Пак ще трябват обективи. На пипане е малко "евтин" и го усещам повече като видеокамера

Некс още не съм гледал, варианта 800лв. в техно-то е най-разумен, а за други обективи остават пак сигма като вариант.


Няколко прости въпроса :
Кой от тези апарати е най-подходящ за

1. Архитектурна фотография (широко поле, острота, DR)
2. Портрети, деца, животни. Понякога и в лоша осветеност.

Толкова важно ли е наличието на подвижен екран, вградена светкавица и оптична стабилизация?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   23-11-13 21:44

Не апаратите, ами обективите са тези, които са за архитектурно заснемане, портрети и т.н.
Да речем че изборът е 100Д- 18-55 STM китовия е достатъчно добър като за начало, даже и за по-дълго време. Още един обектив, примерно 12-24 Токина за 500лв като един от най-евтините широки за архитектура (не че няма по-добри, но този бива) и пейзажи, този 40/2.8 също не е зле.
ЗА Олимпус не мога да кажа нито лошо, нито добро.
За G5, голямичък е спрямо другите Панасоник апарати, трудно за широк обектив, но ако се изчака, мисля ще пуснат 12-32 като отделен обектив и тогава ще е ОК.
За Некс и Сони...вече казах преди.16/2.8 и някой китак, по-вероятно да е 18-55 са добра комбинация като за начало.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: axlastro   
Дата:   23-11-13 23:04

Да, имах предвид по-скоро обективите за съответната система. Но все пак и апарата има значение за някои от параметрите на изображението.

За олимпус май никой не може да каже лошо или добро. Ще трябва да видя какво ще има за седмицата на Сони.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: vgramatikov   
Дата:   23-11-13 23:25

Нали мирърлесс беше темата?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   24-11-13 10:52

http://magazin.photosynthesis.bg/category/523?page=1


Дано намериш нещо което да ти хареса. За мен най-интересно е NEX-6 - цената е страхотна за този клас апарат.

Ето това може да ти е интересно, като сравнение между Олимпус и Сони. Мисля, че човека много ясно и точно е хванал разликата и предимствата на двете системи.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   24-11-13 11:10

По темата - обобщено от DPReview


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   24-11-13 11:14

Доста субективен избор са направили ДПР. Дори в м43 сегмента GX7 за доста хора е по-добър от E-M5. Ако не друго е по-нови и има доста уникални неща, дето старчока ги няма. По тоя път трябваше и NEX-7 да включат и E-M5 щеше да е на 2-ро място...



Публикацията е редактирана (24-11-13 11:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   24-11-13 11:23

Кириле, не съм се и съмнявал, че САМО твоя избор е обективен! [beer]

NEX7 е включен:

" The NEX-7 was an ambitious camera when launched, but so many subsequent refinements have appeared on less-expensive NEXs (not least in terms of improved JPEG output), along with additional features such as Wi-Fi and on-sensor phase detection, that it's hard to recommend now it on build-quality alone."

http://www.dpreview.com/articles/4227562267/enthusiast-interchangeable-lens-camera-2013-roundup/6


[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: SoftImage   
Дата:   24-11-13 11:26

Ivan_A, хубаво четиво! [smilie24]
Не го бях забелязал. www.dpreview.com правят хубави анализи колкото и да не се харесват на някои!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   24-11-13 11:37

С това съм 120% съгласен за NEX-7. Aма Е-М5 е в същата категория и важат същите коментари. точно същите неща дето липсват на 7 ги нямa и в E-M5....

А пък E-PL e серията сравнима с NEX5...само дето те са сравнили NEX-5 със E-M5 а пък E-PL го няма....отделно за панасоника и фуджи са писали някакви глупости само и само да не е са 1-во място....

защо се сравнява апарат за 1000 лева с апарат за 2500.....

ПП Ясно ми е че още ближете рани, щото е тежко прецакването с м43...ама то такова ще е и след 50 години. Няма начин да направят достатъчно голяма реклама Олимпус така че снимите с м43 да са конкурентни....не е въпрос на рекламен бюджет а на липса на качества. Прочетете си горе от фотграф дето е снимал с олимпус и е минал на НЕКС 6. Човека съвсем обективно си го казва - Е-М5 е по-добрия апарат като ергономия и стбаилизация и фокусна система. НЕКС прави по-дорби снимки и видео.



Публикацията е редактирана (24-11-13 11:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   24-11-13 11:48

camera-roundups-2013-what-to-buy-and-why

За по-кратко:

Enthusiast interchangeable lens camera 2013 roundup:
1. Best enthusiast-level camera - Olympus OM-D E-M1
1. Best enthusiast-level DSLR - Nikon D7100

Mid-range Mirrorless camera roundup 2013:
1. Top Pick – Olympus OM-D E-M5
1. Budget-friendly - Panasonic Lumix DMC-G6


Sorry, hotsnail, no SONY! [smilie18]

Но в останалите категории - няма начин да няма! Споко![smilie5]

А и 2014 е съвсем близо.

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   24-11-13 11:53

Няма да има Сони победител, в нито една категория!

Явно не рекламират в ДПР....забележи че Никон-а е с по-високи точки по системата на ДПР и е по-евтин от Олимпус-а, но няма как да спечели....

А как са сложили 2 апарата на олимпус дето са наследници един на друг в 2 различни категории е култово.


Особенно как са елиминирали некс-7 и Е-ПЛ за да не трябва да правят непричтни сравнения......


Нямам думи за тоя реклмен памфлет

[smilie23] [smilie23]



Публикацията е редактирана (24-11-13 11:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   24-11-13 11:54

Това е положението, Кириле!

Sorry! [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   24-11-13 11:57

Прав си. За съжаление Олимпус освен с платена реклама за сега не може да влезе във фотографията. Жалко е за марка с традиции да с епринизи до там

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: karan4o   
Дата:   24-11-13 12:03

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Това е за горното написано...

, а мнението ми за безогледалната техника естествено е

OLY RULES!

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: mmjm   
Дата:   24-11-13 12:09

След подобно изказване "За съжаление Олимпус освен с платена реклама за сега не може да влезе във фотографията." Запяваш ли
"Аз съм друмник м.......к"

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: SoftImage   
Дата:   24-11-13 12:10

Да оставим субективните обяснения, факт е че Е-М5 е камера No 1 - избрана от потребителите в DPReview. Е-М5 е влаго и прахо защитен, има супер стабилизация и има много много бърз фокус с който малко камери могат да се сравняват.
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   24-11-13 12:13

Виждаш сам глупостите дето са писани. Не става дума за Сони че са по-добри. В тия категории дето сравняват и аз мисля че ен са по-добри модлеите на сони спрямо модерните модели на други марки. Е-М1 е по-нов модел. GX7 е по-нов модел. Д7100 също е по-нов, дори 70Д е по-нов модел от кое да е сони в тия категории. Нормално е да не са най-добри. би било странно ако са по-добри....

Ама да бутнем модел на 2 години в долна категория за да излезе ан 1-во място....

или начина по-който са промотирали Олимпус противно на собствените им резултати от тестове срещи никон е смешна история.

Виж оценките на Д7100 и М1 като сензори. Виж и коментарите после....просто е смехотворна тая реклама



Публикацията е редактирана (24-11-13 12:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: SoftImage   
Дата:   24-11-13 12:16

>>Обаче начина по-който са промотирали Олимпус противно на собствените им резултати от тестове е смешна история.

Резултатите от тестовете напълно са в синхрон с оценката. Лесно магат да се поразгледат!

>>Виж и коментарите после
Винаги има такива люти фенове като теб. Неизбежно е!
[smilie3]



Публикацията е редактирана (24-11-13 12:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   24-11-13 12:18

Не са

Никон 7100 - 85%
Е-М1 - 84%

От тук може да отвориш теста на сензорите...видно точкиге на никоня са много повече...

ПП Забележи че и НЕКС-7 има повече точки от Е-М5 а са на сходна цена. Това пак е субективно, щото апаратите имат много различни предимства. НЕКС-7 има само висока резолюция, прекрасно видео и за мен поне по-удобни бутони. Олимпиуса несъмнено има по-добър фокус и стабилизация и прахо/влаго защита и доста повече функции вградени. Та тая 1т разлика специално е чисто субективна и според мен се дължи на това че Сони са рекламирали тогава повече в ДПР....



Публикацията е редактирана (24-11-13 12:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   24-11-13 12:26

Е, колко е лесно неделя да се превърне в петък - липсваше ми блясъка на hotsnail!

Кириле, благодаря за включванията - you made my day!!! [beer]

Винаги успяваш, вече си водя записки: "Избрано от hotsnail" [smilie3]

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: SoftImage   
Дата:   24-11-13 12:28

>>ПП Забележи че и НЕКС-7 има повече точки от Е-М5 а са на сходна цена.
Изброих по горе какво няма НЕКС-7. Има и още много какво да се каже, но да се ограничим с това че след 1-2 години Оли не се лющят и не ги трогват морските изпарения и става за плажни снимки за разлика от Сони.



Публикацията е редактирана (24-11-13 12:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   24-11-13 12:35

100

мммм ми и моя не се лющи....разлепиха му се гумите, ама ми ги смениха гаранционно. Това беше дефект с ранните бройки - моя го взех на коледа горе долу.

По-новите бройки и моя след ремонта нямат никакви проблеми. Снимал съм на много места, мисля че и на плажове...



Публикацията е редактирана (24-11-13 12:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: kvakioh   
Дата:   24-11-13 12:46

Nex-6 ще излезе май най-читавия от плочките.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   25-11-13 05:55

"Автор: hotsnail
Дата: 24-11-13 11:53

Няма да има Сони победител, в нито една категория!

Явно не рекламират в ДПР...."


Явно не е толкова явно [smilie5] :

Enthusiast-compact-camera-2013-roundup

... и най-добрата камера в категорията:

Best enthusiast compact camera - Sony Cyber-shot DSC RX100 II

Почти по темата е.

hotsnail, [beer]

От личен опит с RX100 - с по-добро изображение е от Оли с кит 12-50мм.

RX100 II - [smilie24]



Публикацията е редактирана (25-11-13 06:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: mugen   
Дата:   25-11-13 08:36

dpr с техните оценки винаги са били меко казано подозрителни. [smilie5]


Ето нещо любопитно - на заглавната страница има една класацийка Top cameras,
подредени в зависимост колко посещения е събрала камерата на сайта им.

Та там Sony a7/a7R или RX-10 не се появиха нито за миг от анонса им досега, въпреки, че a7 беше най-коментираното нещо с МНОГО. [smilie18]
То се вижда и в ляво...

Странно. [smilie11]



https://photo-forum.net/static/forum/2013-11/xgsh2716.JPG


https://files.myopera.com/melrose/files/dprc.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   25-11-13 08:53

Top cameras=Cameras receiving the most clicks in reviews and specks in the last five days.

T.e. не са най-топ камери, а тези, от които са се интересували най-много - по броя на click-ванията.


Пак ли световна конспирация съзирате? [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: mugen   
Дата:   25-11-13 08:54

Е аз какво съм написал ?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   25-11-13 09:07

... по броя на кликванията в ревюта и ТТДанни - т.е. не = на броя на коментарите.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   25-11-13 09:08

DPR и NEX серията няма какво да се обсъждт въобще.

То не опира до конспирация а до глупост. Отвори ревюто на НЕКС-5 - един от най-продаваните безогледални апарати и виж какво пише. Субективни оценки от начало до край. Това трябваше да е най-големия неуспех на Сони въобще.....пък факт сега всички производители копирт дизайна му по-малко, всеки си има характер, но стила на дисплея, големината на тялото, разположението на бутоните стахах икона за безогледален апарат. Олимпус, Самсунг и Панасоник че дори и Фуджи ясно копират някои елементи от дизайна на 5-ците. Лошо няма добрите идеи е хубаво да се разпространяват.

Обаче ДПР и безогледланите на Сони ... ми тц. НЕКС-7 някак се сбъркаха да му дадат много точки и аз още се чудя как. До преди ревюто на Е-М1 NEX-7 беше с най-висока оценка сред безогледалките - 81%, Е-М5 - 80%. GX7 който е доста по солиден апарат като функции, автофокус и т.н. спрямо некс-7 и Е-М5 е само с 79%......GX7 на мен ми е подозрителен като картинка и не бих го препоръчал на никой. Обаче ДПР нямаха много забележки в това отделение към него...за сметка на това си измислиха, че в програмен режим давал много затворена бленда или нещо подобно и затуй му извадиха няколко точки.

абе рекламна агенция. Когато някой плаща му даваме 3-4 точки отгоре инак 3-4 отдолу и без много шум качваме рекламодателите в горния край на класацията

А с послендото ревю просто много се изложиха Факт е че дори на олимпус камерите ги предстаивха зле! Олимпус имат и хубави апарти без визьор и можеше тях да класират в компактната категория....най-вероятно нямало е как те да бият X-E2 и GX7 та...затуй с малко лъжа....

ПП Факт че други хора оценяват GX7 по-високо от E-M1 -

http://www.youtube.com/watch?v=NunaYzAtBIs


Субективно е пак, но според ДПР разликата е огромна т.е. 7 точки...пък в реалността за много хора Панасоника е по-добрия апарат. Между другото имах шанс да го огледам и пипна и не е никак неудобен пансоника



Публикацията е редактирана (25-11-13 09:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   25-11-13 09:11

Photozone - не става. [smilie5]
DPReview - не става. [smilie5]

Къде са най-обективните? [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: didesignbg   
Дата:   25-11-13 09:12

алфа форума [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   25-11-13 09:17

Иване,

фотозоната просто ги излових, че лъжат откровенно в ревюто на 50/1.8 - не са тествали тоя обектив въобще. Те дори не познаха дефектите му - в смисъл измислиха си други дефекти, дето ги няма, а пропуснаха очевидни неща ако релано са снимали с тоя обектив....От там насетне... не ги чета въобще. Какъв е смисъла да чета ревюта от хора деот не са пипали техниката, за която правят ревю...била му мека картинката на некс-7 ...глупости - обектива е супер остър тъкмо на некс-7, обаче има повечко аберации именно на некс-7 и става за портрети от близко, а трябва да се избягват контрастни сцени. Как SLR Gear ревюто им на 50-ката казва именно това, а на фотозоне.де не. Просто едните не са го тествали въобще, а си пишеха глупост след глупост.

Та SLRGear гледам за обетиви.

DPR не са лоши стига да не им се връзвам на забележките от типа- "мен никак не ме кефи как са подредени бутоните" или "не ме кефи менюто" ми видно може теб да не те кефи, ама мен може да ме кефи...просто тия субективни неща са си персонални и не е праивлно да си базират оценките предимно на тая база. Е виж че и за 5Т пак - апарата е мнгоо бърз, хубав и пълен с функции, но менюто е гадно и затуй няма да го класираме въобще....ок да като и другите апарати са по-висок клас, защо въобще е включен в ревюто.....

Imaging-Resource са готини.

DXOMark са готини (въпреки че и там нещо с някои оценки малко намирисва на реклама - ама поне в рамките на една и съща марка се надявам да няма изкривявания големи)



Публикацията е редактирана (25-11-13 09:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   25-11-13 09:19

О.К. - записах си!


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   25-11-13 09:23

споделям си мойте впечатления. Ти може по друг начин да ги виждаш ама...от мойте наблюдения е това.

Ше се радвам да видя и ти кои сайтове гледаш.



Публикацията е редактирана (25-11-13 09:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: mugen   
Дата:   25-11-13 09:36

Автор: Ivan_A
... по броя на кликванията в ревюта и ТТДанни - т.е. не = на броя на коментарите.



Написал съм:
"подредени в зависимост колко посещения е събрала камерата на сайта им."

Посещения = кликвания нали.
А щом има коментари, значи е имало и кликване преди това ?


Честно според теб не е ли малко старнно, че го няма a7 ? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   25-11-13 09:44

Не е странно, защото системата им е да броят само кликванията в ревюта и спецификациите на камерите.

Коментарите са сбор с тези в темите във форумите.
А7/А7R са страхотни камери за мен [smilie24] - логично е да се коментират много.

... а от това, че не са в TOP CAMERAS/съгласно посочените критерии/ - едва ли ще загубят от привлекателността си!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: mugen   
Дата:   25-11-13 09:49

Значи според теб a7 не е събрало достатъчно кликвания от аносна си досега за да се появи в класацийката на DPR ? Добре [smilie18]




Коментарите са сбор с тези в темите във форумите.

Това не е така, но не ми се пише повече. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   25-11-13 10:03

"Значи според теб a7 не е събрало достатъчно кликвания от аносна си досега... "

Не ОТ АНОНСА СИ, а за последните 5 дни другите са с повече кликвания - казали са си :...in the last five days

Търся разумно обяснение, а не конспирации.

И на мен не ми се пише повече.
Хубав ден!

[beer]



Публикацията е редактирана (25-11-13 10:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: mugen   
Дата:   25-11-13 10:10

Горе не се изразих правилно:
Не се появи в нито един момент от анонса си досега, дори в началото не се появи. [smile]

Но и дори последните 5 дни съм сигурен, че има повече кликвания от D3200 да кажем [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: itilien   
Дата:   25-11-13 10:10

гледам горе сте споменали SLRGear като сайт с обективна информация.

Аз обаче оня ден погледнах ревю на олимпуския 12-40/2.8 и ми направи впечатление, че го дават, че почти няма геометрични изкривявания. А той има големи, които после конверторите изправят. Това значи, че тия гледат коригирано изображение. Демек обработен файл. Така че теста им е напълно неверен, защото от коригиран файл не можеш да съдиш за оптичните качества на един обектив. Той е интерполиран, което значи, че изобщо не могат да се правят изводи за резолюция, особено по краищата, най-вероятно има и корекции на винетирането и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: SoftImage   
Дата:   25-11-13 10:49

SLRGear, ако ползват LR или ACR не са виновни какво са получили в резултат. Кофти е че са тествали 12-40 с GX1(има изразен АА филтър), след като го пускат този тест в контекста на Е-М1 теста. Много RAW конвертори прилагат автоматично корекциите записани в RAW файла. Иначе измерванията са им доста точни за всички обективи които имам! Другия сериозен тестер са http://www.imaging-resource.com/. DXO са пълна порнография при тестването на оптика. Понякога photozone.de правят добри тестове, но понякога имам чуството че са тествали или куца бройка или друг обектив.



Публикацията е редактирана (25-11-13 10:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: itilien   
Дата:   25-11-13 10:56

е как да не са виновни. Виновни са, че са ползвали софтуер, който не показва необработен файл. И те това няма начин да не го знаят. Отдавна е известно, че м43 обективите не са коригирани за кривене, че и за аберации донякъде. Щом на мен, дето почти не се интересувам ми е известно, остава и на тях да не им е. Тогава какво изобщо ни показват, възможностите за корекции на софтуера ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   25-11-13 11:15

Lightroom има цъкалка за изключване на корекциите. Странно ми беше, но Цайса 1.8/24 има осезаема корекция на геометрията със Лайтрум.

DxO май също има цъкалка, ама аз поселдно със 7-цата много си играх, 8-цата малко го ползвах и сега 9-ка въобще не мисля да си вземам.

За другите софтуери не знам.

Панасоник сигурно ли е, че не прилагат корекциите в-ху РОУ файлове? Щото вече всякакви хитрини правят производителите.

Но наистина на коригирана картинка...нищо не мерят. В крайна сметка резолюцията на странни места по кадъра ще е по-зле от реалното и ще има разни артефакти от интерполацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: SoftImage   
Дата:   25-11-13 11:17

Аберациите не ги коригират трябва сам да си активираш махането. Виж, важното е какво е качеството на изображението в крайния резултат, а то е доста добре! Аз ползвам ЛР доста и тест правен с него ми е ОК - знам какво да очаквам. Други конвертори ползвам да видя какво е реалното положение без корекции.



Публикацията е редактирана (25-11-13 11:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: itilien   
Дата:   25-11-13 11:39

Че е важен крайния резултат е вярно. Но това все пак е тест на обектив, а не на обектив + софтуер. Обработката днес може да е една, утре друга, освен това в нея може да има някакво изостряне и какво ли още не. Освен това всичките тия обработки не са беззагубни.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: SoftImage   
Дата:   25-11-13 14:47

Спор няма че е хубаво да се види какво е положението без корекции, но и коригирано понеже в повечето случаи работя с коригирани изображения. За да придобия пълна представа гледам всички тестове, смъквам си примерните RAW и така се информирам. Най вярвам на очите си![shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   25-11-13 15:04

SoftImage написа:

> За да придобия пълна
> представа гледам всички тестове,
> смъквам си примерните RAW и така се
> информирам. Най вярвам на очите
> си![shtrak]

Много правилно постъпваш!

За съжаление друг вариант надежден нямаш.

ПП Едно време така се прецаках с Panasonic TZ серията. Голямо хвалене в ДПР беше и тука във ФФ. Купих го и ужас - цветовете по зле от телефон. Няма оправия, просто кожата на белите хора или е на лилави петна или на зелени. Твой избор с белия баланс. Няма вариант за хубави цветове. Чак после видях, че във ФФ всички ревюта на панасоник портретите ги пускаха черно бели, а кадрите в ДПР били ужасни, не само защото англичанките са грозни.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: victory13   
Дата:   25-11-13 15:45

"То не опира до конспирация а до глупост...пък факт сега всички производители копирт дизайна му по-малко, всеки си има характер, но стила на дисплея, големината на тялото, разположението на бутоните стахах икона за безогледален апарат. Олимпус, Самсунг и Панасоник че дори и Фуджи ясно копират някои елементи от дизайна на 5-ците...."

вярно е... даже първия безогледален апарат копира от невероятните 5-ци... [smilie21] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: serjy   
Дата:   25-11-13 15:55

аз пък мисля, че още първата лентова лайка е копирала яко от некс! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: SoftImage   
Дата:   25-11-13 16:17

Първи с безогледалки започнаха Олимпус и Панасоник, всеки със собствена стилистика, която си следват последователно. Според мен никой не е копирал нищо от Сони а обратното(А7 на кого ли прилича [smilie3] ).

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: iliyanb   
Дата:   25-11-13 16:24

Нищо бе, те Сони могат като Епъл да патентоват правоъгълно устройство с обектив от едната страна и копчета от другата. Много ми е интересно според хотснейл какви трябва да са дизайните на фотоапаратите, може би да приличат на космически кораби? Страшно са изкопирали всички от Сони. То е толкова лесно да направиш проучване сред потребителите какви и къде копчета и т.н. искат. Голяма философия е да направиш дизайн на фотоапарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   25-11-13 16:38

Е ясно е че в А7-цата взеха дизайна от Е-М5....отвори произволен сони форум да видиш какво мрънкане е.

Няма какво да се правите на ощипани. Вижте последните Е-ПЛ-ки и първите...много ясно се вижда как постепенно нахлуват детайли от конкуренцията. Лошо няма добрите идеи трябва да се разпространяват.

Японците явно са по-умни от Епъл и дали лицензират или копират, някак си се разбират и не занимават цял свят с глупостите си.

А за тъпотии като писаните от 4-5 човека по-горе...


https://photo-forum.net/static/forum/2013-11/viyu2104.JPG


http://www.imaging-resource.com/PRODS/EPL1/ZBACK.JPG




https://photo-forum.net/static/forum/2013-11/bysc1325.JPG


http://www.letsgodigital.org/images/artikelen/36/pen-e-pl2.jpg


pl3

https://photo-forum.net/static/forum/2013-11/xxlb4294.JPG


http://www.ohmpage.ca/wp-content/uploads/2011/11/back.jpg



nex-5

https://photo-forum.net/static/forum/2013-11/gvfq5450.JPG


http://www.australianphotography.com/images/dmImage/SourceImage/SONY%20NEX-5R%20BACK.jpg




Публикацията е редактирана (25-11-13 17:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: victory13   
Дата:   25-11-13 16:41

Ох... ни ожалиш [smilie18]
Добре, че на ментално ниво сме си ок [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: serjy   
Дата:   25-11-13 16:43

дако...[smilie18]

...абе ако идеш на един щанд за безогледалки и изхвърлиш всички нелепо и смешно изглеждащи ииии.. остават олимпусите, панасониците и никон 1 [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: iliyanb   
Дата:   25-11-13 16:45

"Няма какво да се правите на ощипани. Вижте последните Е-ПЛ-ки и първите...много ясно се вижда как постепенно нахлуват детайли от конкуренцията."

Е това горното не ми дава покой от много месеци и сън не ме лови. Как съм се прецакал само. Имам и една китайска ваза у нас от 10 години и преди една седмица видях същата у един приятел. Моята вече е на боклука щом не е единствена и неповторима.

ПС Докато нахлуват само детайли от конкуренцията, ние не се плашим. Дано други неща не вземат да нахлуят.



Публикацията е редактирана (25-11-13 16:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   25-11-13 16:46

това среджи е ако си хапнал от по-специалните гъбки....инак ако мислиш с главата си първо махаш апаратите с картинка на сапунерка (т.е. Олимпус и Панасоник) и после гледаш да си избереш фотоапарат.

Нали знаеш, че фотоапарата служи за снимане?

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: vikitovikito   
Дата:   25-11-13 16:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: iliyanb   
Дата:   25-11-13 16:48

"инак ако мислиш с главата си първо махаш апаратите с картинка на сапунерка (т.е. Олимпус и Панасоник)"[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: vikitovikito   
Дата:   25-11-13 16:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: SoftImage   
Дата:   25-11-13 16:58

Единствения елемент който е типичен за Сони е че байонета е по-голем от камерата(китака по-широк от височината на камерата). Друго всичко не е измисляно от Сони![smilie7]



Публикацията е редактирана (25-11-13 17:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   25-11-13 17:23

Купи си фотоапрат и ходи и снимай....сега какво стана, залезе слънцето и олимпуса вече не хваща фокус та затуй пишеш глупости ли?

Виж историята на разните deisgn awards по-света и гледай, колко продукта на Олимпус има и колко на Сони има...

Не виждам какво се пенявите. Сони са иновативна компания и понякога правят глупости и то големи, но понякога правят много хубави неща.

виж по горе снимките на Е-пл-ките как се развиват. ако искаш и PL1 ще сложа. Просто копираха яко - колелцето, двата бутона отгоре и отдолу на колелцето, подвижния екран.... Ама пак да кажа, това не е лошо. Новите PL-ки са по-удобни. От друга страна ако 5-цата на некс се беше издънила, както предричаха ДПР, Олимпус си имаха преди това традиционен дизайн.



Публикацията е редактирана (25-11-13 17:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: serjy   
Дата:   25-11-13 17:51

абе видехме ви картинката на великия некс, две снимки се появиха в пълен размер и след малко ги скрихте, че не са за пред хората [smilie18]

от олимпусите има хиляди снимки в пълен размер, никой не го е срам да покаже какво могат олимпусите, за разлика от вас.

а ето и как копираме [smilie18]
ето ти първия олимпус е-р1, дето ,когато вече снимах с него вие не бяхте и сънували за некс...но верно бутоните на некс сме изкопирали, апа лайка е откраднала ръчния фокус от некса [smilie18]

https://photo-forum.net/static/forum/2013-11/unrm7613.JPG


http://gakuran.com/eng/wp-content/uploads/2009/06/olympus11e-p1.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: Ivan_A   
Дата:   25-11-13 18:00

Усещате ли как дърлянията се преместват от DSLR-ите към безогледалките?!

Бавно, лека-полека, почти неусетно, също толкова лишени от някакъв смисъл ...

[shtrak]


За безогледалките - [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: mmjm   
Дата:   25-11-13 18:28

Canon vs Nikon ?[smilie2]


Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   25-11-13 20:10

serjy благодаря и се извинявам за излишния спам.

Не бях ползвал E-P серията и реално, не знаех че има колелце двата бутона горе и долу. [smilie24]

Е-ПЛ-а знам че беше много различен и постепенно придоби сходен вид.

Да ви подам една маслинена клонка да се хлъзнете по нея

http://www.stevehuffphoto.com/2013/11/25/olympus-om-d-e-m5-user-report-by-floyd-k-takeuchi/




Публикацията е редактирана (25-11-13 20:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: serjy   
Дата:   25-11-13 20:41

ее ти па много бръже фърли кърпата....абре дай нещо щипещо та да се поджафкаме още малко [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: karan4o   
Дата:   25-11-13 20:50

Ееееййй, като ви го казвах преди 7-8 години, вие не ме слушахте.

Е сега слушайте...

OLY RULES!!!

Боли..., но е истина [smilie8]
Тея с телевизорите... да знаете, че Панасоник прави страшни плазми [smilie8]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: vikitovikito   
Дата:   25-11-13 20:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: karan4o   
Дата:   25-11-13 20:53

Ти от тях ли си?!?

[shtrak] [shtrak] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: ZENON   
Дата:   25-11-13 21:06

Pana верно прави добри плазми - гледам една такава.
Ама човека иска безогледалка, а не безогледална сапунерка [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: karan4o   
Дата:   25-11-13 21:09

Еми отговора му го дадох по-горе [smilie24]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   26-11-13 00:13

A7 се появи в дясно при най най камерите.... [smilie18] [smilie18] [smilie18]

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: axlastro   
Дата:   26-11-13 01:14

7 страници тема и само спорове стана. Чувствам се почти като трол, започвайки тази тема.

Едно много важно нещо - аз нямам време да се заигравам и ми трябва техника на приемлива цена. Моето мнение е , че в момента безогледалките са скъпи за това, което представляват. Май Олимпус и Сони си залужават някои модели.

Какво мислите за това : http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&cat=229&product=11273&show=additional

Заслужава ли си заради този малко по-широк китов обектив да взимам сравнително старо тяло? Идеята ми е да го комплектовам с един 45/1.8 и евентуално ако ми потрябва телеобектив по-нататък да взема китовия може и втора ръка.

Заех се сериозно да си разглеждам снимките и забелязах следното - най-често бягам към широките фокусни разстояние - 28 и 35 мм еквивалент. Портретите и някои по-интересни детайлни снимки обикновено съм правил на 85-100 мм еквивалент, най-вече в търсене на по-голям DOF при портретите, съм прибягвал и до 120мм. Значи за това ми трябва нещо от рода на 45/1.8 на оли. По-рядко използвам 250-300мм. Мисля, че за работа ще ми е необходим широк обектив - даже още по-широк, примерно 24 мм. При архитектурни снимки мога да преживея малко по-бавен обектив, но колкото по-широк, толкова по-добре. Като за начало обаче, може и с китов обектив да снимам, но трябва да е читав, не като на сони.

Така най-разумното решение е олимпус с китов обектив (по-добре 12-50) и 45/1.8 за портрети. Трябва ми и визьор. И така стъпвам на скромна сума от 1500-1800лв. за пен мини 2 с или без големия китак, а той си е сносен обектив за някои случаи. Ама после ще ми се прииска и по-широк обектив, защото тези 14мм никак не са ми достатъчни понякога.

Общо взето - нямам си на идея какво точно ще е най-разумното решение и ще си мисля изобщо дали да скачам на безогледален фотоапарат. То и с DSLR-и те няма да ми е лесно, защото там не виждам широките обективи да са по-евтини.

Пак повтарям - аз съм си малко или много юзър и може и китов обектив да ми свърши работа в много случаи, но не изключвам възможността да снимам и с ръчнофокусни обективи в даден момент.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   26-11-13 01:36

Тоя китов дето гледаш, много ахкане имаше по него, би трябвало да е свестен.

Тялото остарява след 1 година макс две морално т.е. Има по-лъскава играчка, редовно. На ниско исо т.е. До 400 или дори 800 не мисля, че новите ще ти дадат много повече.

За портрети с 45/1.8 ми обектива е остър, светъл, а сензора е малък. Видял си примери, прецени си. Аз ти писах мнението ми за тая комбинация. Имай предвид че аз искам да си мина на фул фрейм именно заради тия креативни възможности и пластика на изображението, дето дори с АПС-Ц са зор на работа.

За Сони 18-55 е доста добър дори на 24мп, не знам как ти хрумна, че има проблеми, ако искаш може да пием по бира да го пробваш. С 16-50 нямам опит и не ща да коментирам много много. 18-55 пък не е много широк та ....тук те разбирам. Аз имам разни комбинации за широко, ама те са демоде вече :-)

ПП това със заяждането е солта и пипера на форума, не се стягай. Важното е да няма лични обиди и нападения. Инак за техника пишем си глупости и така



Публикацията е редактирана (26-11-13 01:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: axlastro   
Дата:   26-11-13 02:14

Некс6 го продават с 16-50. Широки за сони няма и това е проблем, а 9-14 си е доста приличен вариант, но е скъп за моите представи. Май имаше и нялакъв на 12мм. Единственият разумен Dslr е канон 100Д - някой питаше нали темата е за безогледални. Ами да, ама той си е на размери като някои безогледални.

П.П. пиши на лични жиесем нещо, няма да досаждам.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: hotsnail   
Дата:   26-11-13 08:12

Ами 3 опции за некс със автофокус се сещам за широко. Не е да няма нищо

1. 16/2.8 палачинката + адаптери (фиш или широк 12мм) - това е най-евтино. Качеството е компромисно, но поносимо. Аз само това имам, мога да ти давам примери с тая комбинация

2. 10-18/4 обектив има за некс. Подобен е на панасоник 7-14 и би трябвало да е по-добре направен от Олимпуса 9-18 и видно е по-широк

3. 2.8/12 Цайс пуснаха тази година. Не знам мнофо за него, би трябвало да е хубав

по натам може би да има разни обективи с ръчен фокус от фирми като рокинон, които да стават. Не ги познавам добре...

Ще ти пиша на ЛС


PP Сега видях, че си с Olympus E-300 и имаш обективи. Може би един ПЕН с един два обектива и адаптер ще ти е най-евтиното решение да обзаведеш системата. Тука видно не съм специалист да ти пишат хората кой адаптер и кой апарат най-добре работят от по-евтините.


ПП По темата за ДПР ...тия се оакаха тотално с тия тестове...RX100 и RX100 II сега отнесоха 1-во мято в две тодлени категории......вярвам че са много хубави апарати ама е малко прекалено ...както и с олимпус-а стана...един и същ модел от две поколения да печели 2 категории...оставатоще две - нисък клас безогледалка - даи ще е панасоника или олимпуса, некс-3Н не вярвам да му дадат място дори да участва (не че е лоша камера ама след месец, два ще дойде новия), за ДСЛР....никоня може би щото с тая врътка дето направиха с Д7100 яко се изложиха



Публикацията е редактирана (26-11-13 08:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: serjy   
Дата:   26-11-13 08:46

за широко може да чакаш да се появи в базара олимпус 9-18, перфектен обектив! можеш за не толкова широко да ползваш китака 14-42 или малката палачинка на панасокщник 14/2.5, коята често се намира в базара за 300-350лв. за дълго ти препоръчвам дългия китак 40-150, но там може да ползваш и стария ако не те нерви по-бавния атофокус. новия е и по-остър като цяло. адаптера от м43 към 4/3 се намора за под 100 лв. аз си карам с най-тария версия 1 и нямам проблеми, може би на новите им е по бърз фокуса, но не нямам впечатления.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор на Mirrorless
Автор: axlastro   
Дата:   26-11-13 21:47

Засега смятам да приключа с терзанията - може да си взема ако изкочи изгодна оферта някой пен, без значение кой точно с китов обектив, за да имам нещо в джоба, дето да не е телефон. Толкова с безогледалните. На този етап те са все още нова технология и не е оправдано да наливам един кош пари в такъв фотоапарат. Сега, като човек, който не знае какво иска от живота, ще пусна тема за избор на DSLR. Благодаря на всички - страхотни сте !

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »