Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: hotsnail   
Дата:   10-11-13 13:21

Значи постановката. Имам два монитора в къщи

Dell U2413 с AdobeRGB гамут (широк гамут)
NEX 1970NX с sRGB гамут (стандартно)

Двата монитора са калибрирани с i1 Display Pro. Делл-а реално не може да се калибрира с друго.

В лайтрум и двата показват едно и също. Обикновенно обработвам на Дел-а и имам preview на NEC-а. След пипането в лайтрум правя експорт с sRGB пространство.

Всичко ехубаво до тук.

Проблема идва, когато заредя снимка в browser, gimp, picasa viewer и т.н. Цветовете в-ху дела изглеждат супер пренаситени. Понеже много си ги гледам снимките и тия неща ги забелязвам предимно на мои неща. Обаче явно има проблем, че другите софтуери не се усещат за спецификите на дисплея и не си коригират избораженията в съответствие със дисплея.

Та питане има ли някакъв лек за това? Дали нещо не съм объркал нечии настройки - примерно на windows? нормално ли да не мога да гледам JPEG на монитор с широк гамут освен през лайтрум? Вчера гледах настройките на ГИМП-а...няма нищо смислено...само тупотии като това, дали ми е калибриран монитора или не...

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: simbon4o   
Дата:   10-11-13 13:30

Нека е нисък клас и sRGB му е само на хартия, реално не може да се мери а дела и ако всичко е точно в софтуерно отношение на дела той трябва да е с по-верните резултати. Скъпите монитори показват по-сатурирано(защото могат) и в никакъв случай не е грешно.

Отделно, че софтуерите с които се разглежда показват едно към гьотере обикновенно. Аз ползвам Faststone и с него без активирано CMS не стават нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: hotsnail   
Дата:   10-11-13 13:41

Да де ама в ЛР нещата са бетон и на двата екрана......

Май трябва картинката да си има заложен icc профил. Обаче и това не знам как да направя.... Инак не работело добре браузенето на широко гамутен екран ....

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: didesignbg   
Дата:   10-11-13 13:47

Прочети малко за управление на цветовете, иначе язък ти за скъпите монитори, калибратори и сонита.
От широкоразпространените браузъри управление на цвета поддържат IrfanView (трябва да се зареди съответния plug in) и Picassa.
Дали е нормално, по-скоро е нормално, ама защо не се поинтересува преди да си купиш аРГБ монитор?

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: hotsnail   
Дата:   10-11-13 13:57

диде в лайтрума пак да кажа си харесвам нещата. За нефоотграфски неща гоелмия телевизор пак е добре.....

За ГИМП-а и за гледане на снимки за съжаление май трябва да ползвам предимно малкия монитор....

Та не е толкова зле ама...притеснява ме да заредя профила на монитора в софтуера, щото ще работи хубаво на големия ама на малкия ще е фира, нали?

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: iasen2   
Дата:   10-11-13 14:05

та къде е скъпия монитор в темата ?

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: sky-fan   
Дата:   10-11-13 14:08

Сигурен ли си, че експортваш в sRGB, а не в ProfoRGB или там както беше?

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: didesignbg   
Дата:   10-11-13 14:12

Да, що се отнася до имидж вюърите, Фотошоп би трябвало да се справи, ако правилно са заредени профилите. Не разбирам какво те интересува на 19ката в имидж вюъра.
Ако си го взел този монитор за вкъщи, според мен не си направил много удачен избор. Той си е за работа, не за забавления.

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: hotsnail   
Дата:   10-11-13 15:04

диде Благодаря за помоща. Имам си екрани достатъчно в къщи. Искам да си имам поне един ,дето да ми показва, какво снима апарата ми. Не виждам нещо лошо в това. Нека сам си го преценя. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: victory13   
Дата:   10-11-13 15:12

Сигурен ли си, че си указал на Лайтрума как да гледа... щото той обикновено го прави както си иска...

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: hotsnail   
Дата:   10-11-13 15:32

Ккакво да му указвам той си работи перфектно. Точно с лайтрума имам нулев проблем. Снимките изглежат почти еднакви между в лайтрум на кой да е от двата екрана. Има малки разлики, но допускам са зараид по-богатата палитра на aRGB.

В общи линии то си пише какво прави лайтрум. Работи вътрешно в линейна гама, след това обръща до ProPhoto и после до пространството на монитора. Така пише в хелпа....нямам оплаквания и общо взето му вярвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: victory13   
Дата:   10-11-13 15:41

Ами виж в камера калибрацията дали си на адоб стандарт... щото ако си, може всичко да е цветя и рози в рума, ама извън да виждаш други работи.
Това едно. Можеш да си помогнеш, ако си с 5, като имаш превюта за печат и уеб, и да ги ползваш... Там може да изскочат пък също разлики...

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: Lycan   
Дата:   10-11-13 15:45

хмм явно третия монитор е скъпия

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: asahi   
Дата:   10-11-13 15:48

Търси причината в операционната система и софтуера, който работи с нея.

ОС може да познае какво е цветното пространство на файла ако има embedded profile. Ako не познае работи с дефолтните настройки. Дали са подходящи е божа работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: mihajlov2   
Дата:   10-11-13 18:38

При монитор с wide gamut единствените вюъри, които съм открил, че дават правилни цветове, са Ирфан Вю и Пикаса. За гледане на снимки - само тях. Иначе нямаш проблем да си обработваш снимки в РОУ или джипег в цветово пространство aRGB или sRGB с такъв монитор, като ползваш Лайтрум, Фотошоп, DXO или C1 Pro. За фирмените РОУ конвертори не знам - просто не ползвам.
Иначе за протокола - вече около 4 години продължавам да се "мъча" с един wide gamut монитор HP LP2475w. Сигурно съм голям мазохист, но съм много доволен[smilie5]
Всъщност излъгах - ACDSee - поне от версия 5 нагоре (сега е актуална 7) също дава правилни цветове на JPEG файлове върху wide gamut монитори.



Публикацията е редактирана (10-11-13 19:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: mmjm   
Дата:   10-11-13 19:07





Публикацията е редактирана (10-11-13 21:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: kvakioh   
Дата:   10-11-13 20:15

Двата монитора продадени, един нов EIZO CG223W и няма чудене...

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: didesignbg   
Дата:   10-11-13 20:24

И какво точно ще се промени със сижи серията на ейзо професоре?

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: compur   
Дата:   10-11-13 21:46

ще се промени статуса на банковата сметка...

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: bozo   
Дата:   11-11-13 00:12

Първо си вземи хубав монитор.

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: stef7   
Дата:   11-11-13 08:57

Това което виждаш за мен е нормално. За да виждаш правилните цветове приложението с което ги гледаш трябва да поддържа Adobe RGB, което при теб е точно така. Продуктите на Adobe поддържат разширения режим, останалите програми като viwers, browsers не. Проблема е добре известен за всички монитори с Wide Color Gamut. Затова повечето осбоенно новите имат отделен sRGB режим наречен още симулационен или емулационен.

Какво е решението ?
- Едното колегите преди мен споменаха, програма viewer който поддържа Adobe RGB, това е за мен частния случай.
- Второто е режима sRGB на твоя монитор. Той затова е направен. Така както аз го разбирам е (тъй като нямам такъв монитор) - докато си в Адобе продуктите работиш в Adobe sRGB. Извън тях всички цветове са засилени, малко нереалистични за някои хора. Затова след като си свършиш работата превключаш на sRGB и гледаш по реалистични цветове в интернет браузерите които не поддържат Adobe RGB примерно. Двата режима Адобе RGB и sRGB за твоя монитор се калибрират отделно. TFT Central пише, че монитора ти има и хардуерна калибрация отделно от софтуерната отново се прави отделно за двата режима.

Също имам HP LP2475w и също съм много доволен въпреки, че няма въпросния емулационен sRGB режим. Засилените цветове извън Adobe на мен не ми пречат. Така или иначе 95% от хората гледат снимките в цветове далеч от истината, защото ползват монитори с евтини 6битови TN матрици, които в цветово отношение, контраст и т.н. са обикновено много далеч от реалистични цветове.

ICC профил ти трябва според мен, когато искаш да печаташ и искаш да получиш същите цветове и на копията. С негова помощ си гарантираш консистентност на цветовете между монитора и принтера.

Монитора който имаш е отличен и според мен няма никакъв смисъл да го сменяш за по-скъп. Той и без това не е от евтините [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: hotsnail   
Дата:   11-11-13 09:19

Stef7 спечели си бира!! Много благодаря! Ще докладвам довечера как работи с емулация

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: stoikovv666   
Дата:   11-11-13 09:31

hotsnail, имаш възможност за два профила калибрираш единия в sRGB, а другия в Adobe RGB. И си ги превключваш според случая... Много си е добре монитора! [smilie24][beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: didesignbg   
Дата:   11-11-13 09:35

Само не забравяй да сменяш и съответните профили, защото иначе нищо не правиш. Твърде скоро ще ти омръзне цялата врътка със сменянето. Казвам ти го като човек, който го е минал този път.

Отговори на това съобщение
 Re: Неделна тема - как да гледам снимки на скъп монитор
Автор: hotsnail   
Дата:   11-11-13 23:31

пфууу два профила баба ти. Имам около 15 профила!!! 2 са мой калибрации програмируеми, другите са заводските.

Превключването е супер лесно!! Просто сменяш активния прозорец!!

Има едно приложение дето избираш какво цветно пространство да има за всеки прозорец и то после ги менка. Малко примигва....

Обаче е железарка. С вградения sRGB Профил нещата изглеждат супер добре. Тоя монитор си идва с едно листче подписано от човека дето го е калибрирал в завода на което са разпечатани разни делти и подобни щуротии за калибрацията му. Мисля, че гарантираха някакво отклонение под 2%....[smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie25] [smilie25] [smilie25]

Кеф голям. Само нямам биричка да отпразнувам.

Всъшност тъпото приложние не познава лайтрум, като пирложение и не ще да ми го даде като опция. Ама познава хром и сложих CAL2 - това ми е адобиРГБ калибрацията по подразбиране, пък sRGB я дадох за Хрома....

Като остане време ще направя CAL1 да e sRGB



Публикацията е редактирана (11-11-13 23:37)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »