Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: stoikovv666   
Дата:   10-11-13 17:37

Бял или сребърен отражателен чадър ползвате?
Каква е разликата между двата?

Аз не съм ползвал до сега чадър и мисля да ползвам 100см. за да пръскам светлината.

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: MarinY   
Дата:   10-11-13 17:42

Сребърният дава по-контрастен резултат. Изборът зависи от това, какво искаш да се получи.

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: sky-fan   
Дата:   10-11-13 17:43

Аз имам бял. Доволен съм, единствено не съм доволен, че не излиза eye catch както му викат сега, понеже е отражателен.

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: tzl   
Дата:   10-11-13 17:53

До автора на темата:

Игнорирай коментара с "eye catch". Младежът говори за "catch light", но доста се е объркал и с термина и с обяснението и с разбирането на това какво изобщо става със светлината в очите.

Окото е като огледало (сферично). То отразява всичко, което попадне в полезрението му, особено ярка светлина от светлинен източник. Независимо дали се ползва чадър, малка светкавица, софтбокс 5х15м винаги има catch light в кадъра стига да попадне в полезрението на окото и се отрази към обектива. Предполагам се вижда, че обяснението, че с бял отражателен чадър нямало catch light е безпочвено (предполагам момчето по-горе е слагал чадърчето високо и се чуди защо не се получава отблясък и вини за това чадъра, като вместо да попита, дава погрешен съвет на начинаещите).

Аз също бих препоръчал бял чадър и то отражателени при мене на всеки кадър имаше catch light. Може би моделът ми е бил с включен "catch light" ;)

Сребристият би бил удачен ако се снимат по-тъмнокожи хора, което включва и такива, почернели от лятното слънце. Разбира се, може да се ползва и на хора със светла кожа и ще придаде повече контраст.

Честно казано този контраст можеш да го видиш само ако имаш 2 снимки една до друга, тъй като все ще ти даде мека светлина и повечето не биха разбрали дори дали това е бял/сребърен чадър или софтбокс. Няма да излезе нищо фатално ако някой си е взел сребрист, а друг има бял.



Публикацията е редактирана (10-11-13 17:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: sky-fan   
Дата:   10-11-13 18:01

Да, за точно това говорех. Благодаря за поправката, но си чел м/у редовете. Казах, че не ми харесва, а не че е няма. И не ми харесва защото се хваща стойката + светката в кадъра и това излиза в окото.

Сега видях какво съм писал по-горе. Извинявам се на колегата tzl, но имам точно това в предвид, а не че я няма.



Публикацията е редактирана (10-11-13 18:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: tzl   
Дата:   10-11-13 18:19

Уж разбирам български език и не чета нищо подобно на обясненията ти, но нека четящите сами да отсъдят какво си казал.

Нека да покажа един много стар кадър, който съм правил с бял отражателен чадър. Това е отрязък от кадъра, приближен така, че да се види отражението от белия отражателен чадър (голямото кръгче), който е барабар със стойка и светкавица.

Който вижда пречещи стойки и светкавици (тук е малка светкавица, не голяма, а дори и голяма да беше, не пречи), да не си купува никога отражателен чадър, бюти диш, обърнати софтбоксове или параболичен чадър (който и без друго е доста скъп), защото има малка вероятност в центъра на светлинката да видят черна точица.


https://photo-forum.net/static/forum/2013-11/dgos3246.JPG


http://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1468773_591312004262960_996036206_n.jpg


Верно, не е много на фокус, но това съм успял едно време на тази картинка.



Публикацията е редактирана (10-11-13 18:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: tzl   
Дата:   10-11-13 18:37

@sky-fan — ОК, приемам го като погрешно изказване. Важното е да не се каже подвеждаща информация на хората или ако има такава, да се направи своевременна поправка. Иначе всеки е правил грешки в изказа. Случва се.



Публикацията е редактирана (10-11-13 18:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: sky-fan   
Дата:   10-11-13 18:46

Всеки сам си преценява.

http://www.clickinmoms.com/blog/studio-lighting-softbox-vs-umbrella-vs-beauty-dish/



https://photo-forum.net/static/forum/2013-11/apvn9826.JPG


http://www.clickinmoms.com/blog/wp-content/uploads/2012/07/eyes_640.jpg




Публикацията е редактирана (10-11-13 18:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: sky-fan   
Дата:   10-11-13 19:01

За мен бюти диша най ми харесва. Имаш доста по-добър контрол в/у светлината + чадъра има една особенност. Не знаеш колко да го набучеш, което определя какво ще е разстоянието от лампата до чадъра и съответно колко ще се разпръсне. Второ не се знае колко оф център е чадъра спрямо светката. Предполагам с практиката се научават, аз го предпочитам за fill flash.

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: stoikovv666   
Дата:   10-11-13 19:04

Чадърът ще го взема за разпръскване на светлина това ми е идеята. Няма да търся отблясъци в очите и ако го използвам за портрети ще е за групов пример 2-3 човека в цял ръст. За другото софтбокс...

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: aldygreen   
Дата:   10-11-13 19:30

sky-fan написа:

> За мен бюти диша най ми харесва.
> Имаш доста по-добър контрол в/у
> светлината + чадъра има една
> особенност. Не знаеш колко да го
> набучеш, което определя какво ще е
> разстоянието от лампата до чадъра
> и съответно колко ще се разпръсне.
> Второ не се знае колко оф център е
> чадъра спрямо светката.

Достатъчно е да имаш читава пилотна лампа и тогава нещата са под контрол. Много ясно се вижда и разликата в характера на светлината при бял и сребърен чадър. За работа с ръчни светкавици всеки се оправя както си знае.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: deandim   
Дата:   10-11-13 20:26


https://photo-forum.net/static/forum/2013-11/qwtv4256.JPG


https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1383563_595357597191013_1958482724_n.jpg



с два сребърни,отражателни 85 см чадъри..

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: didesignbg   
Дата:   10-11-13 20:33

Рисуващо, запълващо, контрово, първо на тези въпроси следва да си отговори човек. Иначе може да си светкаш доста дълго време все с един резултат...

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: MarinY   
Дата:   10-11-13 20:35

Не споменахме още една разлика, която се вижда само при директно сравняване - при сребърния имаш една идейка по- студена светлина. Особено при по- стар чадър.

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: Canon   
Дата:   11-11-13 00:54

MarinY нежно намеква, че долните мръсни пушачи (визирам само себе си) набиват тютюнев оттенък на белия плат, респ. и в светлината през него.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: MarinY   
Дата:   11-11-13 02:27

[smilie18] не бе! Собствен опит, (на пушач). В същност с белина може и да се възстанови.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: Canon   
Дата:   11-11-13 02:49

О , уес.
Ще го проверя и бирите са от мен!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бял или Сребърен отражателен чадър
Автор: photostoykov   
Дата:   11-11-13 10:28

И двата!
Рисуваща светлина със сребристия.
Запълваща светлина с белия.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »