Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос относно AI обективи закачени на D7000
Автор: Vank0   
Дата:   05-11-13 23:23

Добър вечер съфорумци!

Искам да попитам дали има някой от вас, който да ползва AI обективи на никон и по-специално на d7000?

Питам, тъй като се сдобих с 24мм ф2, който е изключителен обектив, но не успявам да го накарам да мери правилно.. В смисъл когато през визьора ми даде потвърждение, че е на фокус, то снимката излиза на дефокус.. Разбира се, когато работя с него изцяло ръчно всичко е наред, но при по тъмно осветление е трудно да се взираш във визьора и да намериш правилният фокус.

Между другото чичко Гугъл дава доста малко информация като цяло за обективите от сорта на AI и AI-S ( От фотографска гледна точка). Явно по-често тези обективи биват използвани за видео от колкото за фотогравия. :)

Благодаря предварително на отзовалите се! :)


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно AI обективи закачени на D7000
Автор: borisu   
Дата:   06-11-13 05:01

Не ми стана съвсем ясно какъв ти е проблема. Меренето (определяне на експозицията) или намиране на правилния фокус?
Д7000 би трябвало да се сработва добре с аи обективи.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно AI обективи закачени на D7000
Автор: compur   
Дата:   06-11-13 06:21

може да разгледаш Bjørn Rørslett

и тук


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно AI обективи закачени на D7000
Автор: Vank0   
Дата:   06-11-13 14:34

Здравейте отново,

@Borisu, може би не съм задал правилно въпроса си..Проблемат е там, че когато гледаш през визьора долу в левият му ъгъл имаш една точка, която винаги ти помага да разбереш, че си фокусирал правилно върху обекта си, като ако не си, те насочва съответно със стрелка на ляво или на дясно. Та когато следвам този индикатор и имам точка, то снимката ми излиза тотално на дефокус.
Та въпроса ми е дали самият обектив е повреден или просто ai обективите трябва да се ползват изцяло ръчно? Което би било доста трудно при слабо осветление...
@compur Благодаря за линковете, прегледах ги, но не успях да открия отговор на въпроса си. :)


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно AI обективи закачени на D7000
Автор: mitku   
Дата:   06-11-13 14:45

Аз ползвам и AI-S обективи на D7000, но всичко си е точно и няма грижи с потвърждението на фокуса (също и с меренето) и всичко си работи без проблем. Като светне "точката" и фокусът си е там, където е нужно. Не мога да се сетя дали имаше възможност да се прави фина корекция на фокуса, при подобни РФ обективи. Но - виж дали може и пробвай да настроиш фокуса с Fune Tune, ако става. [smilie7]

Но определено НЕ е въпросът в това, че РФ обективи да се ползват само ръчно (т.е. очно) с гледане във визьора. Потвърждението на фокуса трабва да върши именно тази работа, както и ти очакваш... и при мен си я върши отлично. [smilie3]



Публикацията е редактирана (06-11-13 14:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно AI обективи закачени на D7000
Автор: borisu   
Дата:   06-11-13 16:27

Ти Аи обективите при фокусиране можеш само ръчно да ги ползваш.
При ниска осветеност вероятно може да се подлъже апарата и да ти даде фокус, а пък то да няма. Ако тялото със същия обектив при нормална осветеност ти дава фокус и кадъра е на фокус значи няма проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно AI обективи закачени на D7000
Автор: kapitancho   
Дата:   06-11-13 18:00

Щом не се справяш с точката, включваш в режим LiveView и фокусираш на екрана. Там поне ще излезе каквото видиш. Друг е въпросът, че когато е тъмно, може да виждаш и парцали на екрана :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно AI обективи закачени на D7000
Автор: Vank0   
Дата:   06-11-13 19:03

Благодаря @mitku, точно това имах в предив. Въпроса е само дали при теб е защото са AI-S и за това всичко сработва или просто моят AI обектив е развален. :)

@kapitancho, при нощните снимки няма да е кой знае какъв проблем, защото ще се снима на безкрайност и на дълги експозиции. Но при привечер примерно ще е безполезен, без потвърждение на фокуса. :)

@Borisu, ако си прав. Защо тогава дава някакво потвърждение на фокуса, но просто не е правилно? Не са ли non-AI обективите, които са изцяло ръчно фокусни и нямят никакво потвърждение и се ползвам само на M режим?[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно AI обективи закачени на D7000
Автор: mitku   
Дата:   07-11-13 10:00

То между AI и AI-S разликите са някакви съвсем минимални... даже ги четох едно време, а сега съм забравил какво беше точно - май беше нещо с начина на превключване на блендите. Което е имало значение за някои филмови тела едно време, но това всъщност за D7000 няма никакво значение и работи по един и същи начин. Няма как да е заради проблемна съвместимост с AI обектива - той няма никаква електроника и съответно няма с какво да се "съвместява". Щом може да се завинти на байонета, значи трябва да работи. Той D7000 почти по същия начин би работил и с пинхолка (капачка с дупка) и пак ще потвърждава фокуса (е, без да определя блендата в този случай, естествено). Просто казвам, че при мен си работи всичко при подобна ситуация и трябва и при теб да работи, както си му е редът. Вече отделен въпрос е какъв точно е проблемът, т.е. и дали обективът има някакъв механичен проблем или тялото евентуалн, но нямам идея защо не работи като хората, това трабва да се види... [smilie8]

П.П. (едит) Само като идея (налучквам) - на свален обектив, виж отдолу дали като му се местиш "чопчето" (което пък се мести със съответния "палец" на тялото), дали се затваря/отваря блендата гладко. Може то да се е развалило и да не мести блендата правилно:


http://farm3.staticflickr.com/2283/2521577181_fcb7d55bae_z.jpg




... това, дето e отдолу на 6 часа на снимката. [smilie11]



Публикацията е редактирана (07-11-13 10:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно AI обективи закачени на D7000
Автор: didesignbg   
Дата:   07-11-13 10:08

Шом обектива фокусира, то той няма проблем. Търси проблема в апарата, възможно е фокусната точка да не съвпада напълно с положението на фокусният сензор под нея и от там да се получава тази разлика. Тази разлика обаче трябва да я има и със аф обектив. Такива тестове се правят на статив със ясно различима фокусна цел.
Разликата между аи и аи-с е линейният ход на лоста за диафрагмата при последния.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно AI обективи закачени на D7000
Автор: Vank0   
Дата:   07-11-13 11:03

Благодаря ви много!

Определено му има нещо на обектива, тъй като тялото си сработва нормално с всичките ми AF обективи. Но днес, като се прибера от работа, ще направя тези тестове за които mitku писа, да видя дали наистина не е от това чопче.
А относно тестовете от статив. Направих такива вчера и резултата е че излизат на дефокус.Но, ако ми даде потвърждение на фокуса (точката) и завъртя ринга леко на ляво( примерно ако е било потвърдено на 1м, а аз го завъртя на 0,7), то олучвам правелният фокус. Но си е голяма мъка така.
Ще пробвам всичко, което ми казахте и ще пиша по-късно.
Но най-вероятно е нещо развален, защото и преди месец закачах обектив 35-70мм ais, който сработваше безупречно.

До по-късно и успешен ден! :)


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »