Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как се снимат пейзажи?
Автор: sky-fan   
Дата:   02-11-13 17:24

[cool] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: Krassy   
Дата:   02-11-13 17:27

Най-важното е да предразположиш пейзажът да ти позира!


Мислиш че си правя майтап...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: sky-fan   
Дата:   02-11-13 17:31

Става дума за подбор на обективите. По-конкретно широките обективи било то твърди или варио имат ли дисторшън? Принципно всяко варио има, но за твърдите сякаш не е така.

Основният ми въпрос може ли да се снимат пейзажи с теле обективи, говоря за 100+ мм? Бленда, скорости статив са ясни. Основно ме интересува разликата в ДОФ-а при широк обектив и дали това неможе да се компенсира с бленда и фокусно разстояние. С други думи може ли да се конкурират снимките с едните и с другите обективи?

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: asahi   
Дата:   02-11-13 17:32

Може бе. Всичко може, само да го можеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: quazimodo   
Дата:   02-11-13 17:45

Може, като измислиш нова физика. А иначе - скачаш в един ДОФ калкулатор и разбираш какво може и какво не може да бъде еднакво. Дисторсията я забравяме за сега.[beer]



Публикацията е редактирана (02-11-13 17:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: pachok   
Дата:   02-11-13 18:57

Колкото по-широк обектив, толкова по-голяма е дисторсията, особено на близкостоящи обекти и такива по краищата на кадъра. Няма какво да се конкурират едните с другите, за различните случай може и широк, може и теле да ти потрябва. Според моите наблюдения по-често се използват широки стъкла за пейзажи, но понякога просто си трябва и нещо дълго. При големи фокусни разстояния е добре стабилизация или статив да имаш, а и цветовете са доста по-бледи, поради причини, който не ми се обясняват.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: pachok   
Дата:   02-11-13 18:59

Забравих да кажа, че се ползват и филтри за пейзажите - поляризационни, неутрални, градиентни неутрални.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: photostoykov   
Дата:   02-11-13 19:11

Градиентни филтри - неутрални и оцветени...

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: chukov   
Дата:   02-11-13 19:15

Боже как ли се снима пейзаж без доф-калкулатор?

Зависи де е пейзажът

Например в Родопите 70-200 си е перфектен пейзажен
В Пирин не е така :-)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: photostoykov   
Дата:   02-11-13 19:17

В Хималаите понякога си трябват 800 mm. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: jingov   
Дата:   02-11-13 19:17

Последно време 70-200, полар и едни два градиентни ...
последните ми са на над 70-100 ммм

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: kvakioh   
Дата:   02-11-13 19:26

http://longfiles.com/is54ix3tzcpp/032182377X.pdf.html
Landscape Photography: From Snapshots to Great Shots
Иначе- с повечето обективи, от 4.5 до 1200мм може да се снима пейзажи. Филтрите, дали ще се навиват или ще е примерно Cokin, Lee система са почти задължителни.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: chukov   
Дата:   02-11-13 19:34

kvakioh

не е задължително в пейзажа да има небе [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: kvakioh   
Дата:   02-11-13 19:37

100% e така.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: PhotoBo   
Дата:   02-11-13 19:53

Както pachok, по-горе каза - най-често се използваш ултра широки обективи за пейзажи. Всеки обаче има право на избор с какво да снима и няма правило, което да забранява ползването на дадена фокусна дължина за заснемането на пейзаж. Удобството на широкоъгълните обективи според мен е, че могат да се използват и без статив, както и могат да обхванат по-голям периметър, особено когато отстоянието до желания обект не е голямо. За съжаление техния недостатък е точно дисторсията. Според мен обаче при телеобективите има две големи предимства - ниска дисторсия и макар да имат по-малък ДОФ, сравнено с широкоъгълен обектив и еднакво отстояние от обекта, както и еднаква бленда - то при тях според мен изображението стои по-обемно и лесно могат да се разграничат различните обекти във фокусните равнини. Лошото е при тях, че не винаги могат да се използват за пейзажи.
Лично мнение, може и да греша!

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   02-11-13 19:54

В последно време много взех да си падам по дългите твърди портретни обективи за пейзажи [smilie5]
Харесват ми цветовете и остротата в кадъра. Зимата и пролетта снимах пейзажи с 85мм, сега и със 135мм.
Една от последните ми снимки в профила (едно дърво есенно) е снимана именно с твърд 135мм обектив на бленда 2
Реших че 24мм на фф, не са ми достатъчно широки и си взех и сигма 12-24, но продължавам да снимам пейзажи и на 24мм (с 24-105) защото за него имам неутрални градиентни филтри и качествен поляризационен. Последният, колкото ефектен, толкова и дефектен може да бъде. Преди ползвах 17-40 и реших да експериментирам с китайски CPL филтри и просто се проклех.
С филтрите много трябва да се внимава, а и като цяло са си голям разход. Хубаво е човек да експериментира.
Както каза Пенчо за пореден път, 70-200 в някои ситуации е задължителен за пейзажи.

Снимал съм пейзажи и със 70-200 и CPL филтър, пак се получават ефектни неща. На същия съм слагал и неутрален градиентен.
Според случая и идеята съм снимал пейзажи от 12 до 200мм на бленди от 2 до 22 (буквално), така че зависи каки идеи имаш и как ще ги реализираш. Важно е и как ще се справиш с пост обработката след това.
Успех

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: quazimodo   
Дата:   02-11-13 19:58

Мартине, тогава ги рисувай пейзажите, защо ще ги снимаш[smilie5].

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   02-11-13 20:15

quazimodo,
би ли се опитал да обясниш отново, какво имаш в предвид с изказването ????

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: io_bs   
Дата:   02-11-13 20:37

Пейзаж може да се снима с всякакъв обектив, въпреки че обикновено най-често ползваните са (ултра)широки и теле. Дисторсията на обектива често няма значение, тъй като обикновено не си личи (освен ако не снимаш и морския хоризонт [smilie3] )

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: sky-fan   
Дата:   02-11-13 22:45

Може още да се изцеди темата. Филтрите ясни. Как стои въпроса с фокус на безкрайност? При ДОФ калкулатора няма такова нещо като фокус на безкрайност, но при обектива е така.

Направих следното:

Обектив 135мм при разстояние до обекта 1000м, хипер дистанцията е 38м и нататък безкрайност.

Същото само, че с 24мм , хипер дистанцията е 1.2м до безкрайност.

Въпроса е прави ли разлика при теле обектив дали фокусираш на първата или на втората планина примерно?

От калкулатора излиза, че няма значение, но дали е така.

Примерно първа планина на 1000м, втората на 1200м и би трябвало ако фокусираш на втората и двете да са на фокус.

Ако е така то излиза, че теле обектива ще дава по-добър образ от широк обектив, който също снима на безкрайност. [smilie10]



Публикацията е редактирана (02-11-13 22:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   02-11-13 22:56

От калкулатора излиза, че няма значение, но дали е така.

Примерно първа планина на 1000м, втората на 1200м и би трябвало ако фокусираш на втората и двете да са на фокус.


И на практика излиза така. Момент да ти потърся нещо на 200мм и на бленда 4 да видиш

-------------------
Намерих даже по скорошно сравнение
директен jpeg едното е със 24-105, другото с твърд 135. Снимката с твърдия е направена 30 минути по късно. Не съм си правил тестове, просто случайно видях че съм снимал едно и също място

http://alfa.kachi-snimka.info/images-2013/arx1383426348w.jpg


ОТ ТУК може да си дръпнеш големия вариант

Поне можеш да придобиеш представа за какъв доф става въпрос при бленда 2 и бленда 4 при 105 и при 135мм
Разстоянието до обекта е приблизително 350-450 метра



Публикацията е редактирана (02-11-13 23:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: sky-fan   
Дата:   03-11-13 13:15

С 135-та ми харесва повече, а и сякаш има повече детайл. Но ти е много отворена блендата.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: photostoykov   
Дата:   03-11-13 13:31

Не знам какви ги вършите с тези отворени бленди?!
За пейзажната фотография е важен детайла в изображението!
Снима се на оптималната бленда за съответния формат: за "кроп" (18 x 24 mm) f/5.6, за фул фрейм (24 x 36 mm) f/8, за 645 (36 x 48 mm) f/11.
На по старите обективи имаше скала за постигане на хиперфокалното разстояние, напр. оптималният относителен отвор е f/8, поставя се отметката за безкрайност на отметката за бленда 8 и на огледалната отметка бл. 8 се отчита минималното разстояние, от което ще има фокус за зададеното кръгче на разсейване.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: sky-fan   
Дата:   03-11-13 13:38

Именно и при теле обектив на бленда 8 не трябва да падаш под 1/200 от ръка. И аз не мисля, че пейзажи се снимат на отворена бленда.

Чисто хипотетично ако се снима някаква равнина и фокусираш на безкрайност:

1. При широк обектив ДОФ-а почва от 1-2 метър, а при теле обектива от 40 метър (според фокусното разстояние), което според мен ще дава обем на кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: Как се снимат пейзажи?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   03-11-13 15:17

Стойков, въпросният пример е много "примерен".
Просто случайно имах на разположение два подобни кадъра на максимално отворени бленди. На въпросното място не ходих да снимам пейзажи, но така или иначе ги носех и двата обектива и направих 2-3 снимки.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »