Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос към стокаджиите
Автор: IshootPeople   
Дата:   01-11-13 20:33

Здравейте

Искам да попитам хората които снимат продуктова фотография ,с осветление .Какво се ползва най често постоянно осветление или светкавици .Лично аз съм забелязал ,че с постоянно осветление дори и от статив и снимка направено от компютъра нещо не ми се получва .За разлика като снимам със софтбокс тогава става доста поостра картинката .Дори и с 2 малки светкавици и палатка се получва по добре отколкото с постоянно .Знам ,че зависи какво се снима ,но главно с какво снимате вие ?АЗ снимам главно храна и продукти както и метални елементи като авточасти .

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стокаджиите
Автор: tzl   
Дата:   01-11-13 20:43

Когато става въпрос за снимане на относително неподвижни обекти това дали си с постоянно осветление или с осветление, което светва за кратко време, точно когато щраква затвора, няма абсолютно никакво значение.

Светлината си е светлина.

Затова проблемът ти е някъде другаде, а не в това дали светлината е постоянна или импулсна. Остротата на картинката не зависи изцяло от светлината, а първо от това как снимаш и в краен случай от светлината.



Публикацията е редактирана (01-11-13 20:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стокаджиите
Автор: Canon   
Дата:   01-11-13 20:52

Може да има разлика - светкавиците бляскат за около 1/1000
Дори на статив, микровибрациите мажат леко картинката на по-ниски скорости.
Предполагам, че нямаш постоянно осветление за създаване осветености 1/1000 при бленда 8 @ 100ИСО, щото храната се опича от топлината.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стокаджиите
Автор: PhotoBo   
Дата:   01-11-13 22:51

Само от любопитства искам да попитам IshootPeople с какво постоянно осветление снима - флуоресцентно, диодно, халогенки? Колко светлинни източника, колко вата, палатка???

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стокаджиите
Автор: IshootPeople   
Дата:   02-11-13 11:48

ето това ми е постоянно осветление
http://dynaphos.com/product.php?c=1&sc=172&id=1044
Имам 2 палатки една голяма 90-90-90 една малка 60-60-60
Моите неща не са на Дайнафос на са същите 2 лампи с рефлектор .

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стокаджиите
Автор: PhotoBo   
Дата:   02-11-13 11:58

Експериментирам с подобен комплект, само, че лампите са ми по 105W. Сега се уча, но ако искаш мога да направя някакъв тестов кадър в роу на някакъв обект (само дай някаква идея какъв) и примерни параметри за бленда и скорост и ще ти пратя кадъра да сравниш с някой от твоите как е като острота?! Това само ако искаш де...[smilie8] Жалко, че не мога да ти отговоря на въпроса защо със софтбокс кадрите ти се получават по-добри, но мисля, че вече Canon e дал отговор... Не знам.

ПП: Нямам палатка, но имам бели повърхности.



Публикацията е редактирана (02-11-13 12:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стокаджиите
Автор: tzl   
Дата:   02-11-13 12:05

Не е толкова важно какво ти е осветлението, а как снимаш, както казах.

Има 2 причини една снимка да "не е на фокус" или "да не е остра":
1) Фокусът е на съвсем друго място от това, което искаш. Фокусът се контролира както чрез позициониране на фокусната равнина посредством ръчен или автоматичен фокус, както и чрез дълбочината на фокусната равнина. Примерно ако снимаш на f2.8, фокусът трябва да е доста прецизен, докато ако снимаш на f16 дори и много да не го уцелиш, има вероятност снимката да си остане остра;

2) Трепване на фотоапарата или обекта. Тъй като твоите обекти много не мърдат, значи трепването е от страната на фотоапарата, било то включена стабилизация + статив или ако снимаш от ръка на ниски скорости;

Има и вариант ти да си правиш илюзията, че не ти е остра снимката по начина, по който осветяваш обектите, т.е. снимката си е остра, но терминът ти за "острота" не е точен.

Затова ти казах в началото, че проблемът е в настройките при снимането ако не е "остра", а не в светлината.

Покажи снимки, покажи настройки и така ще се отсъди най-лесно. В момента губиш своето време и времето на четящите и пишещите. Сигурен съм, че темата може да се проточи на 10 страници без да се пусне нито една снимка, затова по-добре сложи снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стокаджиите
Автор: PhotoBo   
Дата:   02-11-13 12:12

Да, качи някоя снимка за онагледяване! И слушай tzl! Аз винаги чета с голям интерес мненията му, особено като става въпрос за светлина! Ето и една тема от блога му!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стокаджиите
Автор: Canon   
Дата:   02-11-13 12:41

Това осветление (като качество на светлината) ти лимитира скоростите до около 1/100 сек (пулсиращо 100HZ)
В комбинация с палатката, си вероятно около 1/10 - 1/50сек при затваряне на блендата до 8+ и препоръчителните 100ИСО за сток.
Оттам и вероятни микровибрации/нестабилност на снимачната система, дори на статив.

Много зависи и от обектива - тежък ли е, има ли гривна за статив (за баланс на центъра на тежестта на системата), дали е с променлива вължина или вътрешно фокусиране (наличие на луфтове в механиката).

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стокаджиите
Автор: burningice   
Дата:   02-11-13 12:52

Голяма част от стокаджиите са започнали с постоянно осветление, защото една вана 500W е под 10лв, но импулсното от най-нисък клас е в пъти по-добро!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стокаджиите
Автор: GOSPODIN   
Дата:   02-11-13 19:02

Пак ще се обадя, че осветлението може да се постигне и с едно фенерче от 2 лв. (не светодиодно). Т.е няма нужда от никакви инвестиции за осветление, като за начало. Инересното е, че при експонации от 1 минута и повече нямам никакви вибрации и нерязкостни кадри.

Малко примери:


http://i.istockimg.com/file_thumbview_approve/17483927/2/stock-photo-17483927-still-life-with-peache



http://i.istockimg.com/file_thumbview_approve/16084840/2/stock-photo-16084840-still-life-with-cup-of



http://i.istockimg.com/file_thumbview_approve/12990566/2/stock-photo-12990566-still-life-with-old-ob



Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стокаджиите
Автор: burningice   
Дата:   02-11-13 21:20

Проблема при горния пример е моята апаратура (канон 350Д при 1 минута експонация вкарва много шум, а стокарските агенции го ненавиждат).

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към стокаджиите
Автор: GOSPODIN   
Дата:   02-11-13 22:01

Е,много е стар 350, а и резолюцията е ниска. Всеки двуцифрен след 20Д на старо ще ти свърши работа. При снимане в РОУ и ИСО 100 няма проблем с шума.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »