Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Дигитализиране на лентов фотоапарат - СНИМКИ !!!
Автор: Gam3Ra   
Дата:   31-10-13 22:15

Здравейте,

Започнах един проект, запълващ свободното ми време. Ще внедря тъч скрийн телефон 5мегапиксела в един лентов 35мм фотоапарат на M42 резба. Изчислил съм почти всичко, ще се постарая да направя и свръзка между спусък-бутона и двустепенното копче за камерата на телефона. Изкормих обектива на телефона, IR-филтъра няма да мога да премахна обаче. Ще заприлича на Sony Nex тъч скрийн [smilie5] [smile]
Единствено ме тормози едно изчисление, което ми е на практика напълно непонятно, да си кажа правичката. Като прилагам матрицата на телефона към обектив Helios 58mm на разстояние от около 10-15см се получава фокус (на ръка за опитна постановка), обектива е настроен на "междинен" ръчен фокус (завъртян ринг за фокуса на половина). Ако монтирам матрицата на телефона плътно залепен за гърба на лентовия фотопарат (там, където по принцип седи притисквача за лентата), то ще получа разстояние по-малко от 10см (обектив<>матрица).
Как да изчисля на какво разстояние от обекта (мадама за портрет) максимално ще е възможно да фокусирам?
Матрицата е около 1/3"

Знаете ли, че......
Приравненото зрително поле на Helios 58mm F2 с тази матричка "на око" е над 300mm. Това прави 300mm F2.0 [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: Digitalgab   
Дата:   31-10-13 22:33

Абе снимай си на лента човече, кво ти трябва да се тормозиш?



Публикацията е редактирана (31-10-13 22:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: imitev   
Дата:   31-10-13 22:41

300 mm F2 [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Ам кроп фактора сал върху фокусното разстояние ли го приложи [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: jey6   
Дата:   31-10-13 22:43

Много интересно. Дали ще има рязкост изобщо обаче? Аз мисля, че не. Та тогава идва въпроса какъв е смисъла от цялата гимнастика?

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: name1993   
Дата:   01-11-13 08:11

Това ми напомня на Brendan Taylor, който вкара Sony Nex 5n в Nikon Nikkormat EL по доста амбициозен и целенасочен начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: didesignbg   
Дата:   01-11-13 08:22

Ако го монтираш зад визьора, ще можеш да снимаш възползвайки се от пълният кадър, а и ще имаш интересен овърлей.
Имаше такава мания по едно време.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: Gam3Ra   
Дата:   01-11-13 09:22

@didesignbg@ - заинтригува ме предложението ти и мисля, че лесно ще мога да "подпъхна" сензора вътре във визьора. Презастраховал съм се с 3 тела, така че тези дни очаквайте и визуално (снимков материал) документирани действия [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: batdin   
Дата:   01-11-13 09:28

Сметни си сам резолюцията- Хелиоса едва ли прави повече от 40 линии на милиметър. Колко милиметра е матрицата?

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: Jorro_Z   
Дата:   01-11-13 09:59

Като прилагам матрицата на телефона към обектив Helios 58mm на разстояние от около 10-15см се получава фокус (на ръка за опитна постановка), обектива е настроен на "междинен" ръчен фокус (завъртян ринг за фокуса на половина). Ако монтирам матрицата на телефона плътно залепен за гърба на лентовия фотопарат (там, където по принцип седи притисквача за лентата), то ще получа разстояние по-малко от 10см (обектив<>матрица).

----------

Ако все още ти се занимава, може да сложиш един комплект макро-рингове между обектива и апарата, така ще добавиш около 5 см допълнително разстояние.


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: name1993   
Дата:   01-11-13 10:56

TTV му викат май. Ето и flickr група за примерни резулати (повечето използват средноформатни камери): Through The Viewfinder.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: igg   
Дата:   01-11-13 11:16

дай снимки :) стана ми интересно

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: Gam3Ra   
Дата:   03-11-13 12:11

Играх си днес.... сензора, поставен на мястото на притисквача на лентата, дава странен резултат [smilie8] Със Helios 44-2 едва фокусирам къща на около 500метра от мен... три етажна къща на това разстояние запълва картината и даже не мога да я изкарам цялата на фокус... за рязкост на изображението въобще не може да става дума [smilie2] Което, засега, ме отказва от този проект...

Пробвах TTL метода (сензор зад визьора) и се получава нещо, но Зенит Е има някакво матирано междинно стъкло между двете огледала, което убива хем светлината, хем рязкостта [smilie11] ето все пак малко примери:


http://prikachi.com/images/24/6718024N.jpg




http://prikachi.com/images/25/6718025X.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: turntablism   
Дата:   03-11-13 12:44

Общо взето всички имат 'някакво' 'матирано' стъкло между призмата и огледалото... В случая трябва да се радваш, че по средата няма клин или микропризмички спомагащи за фокусирането. Резултатът ме кефи мен :) Браво

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: ludiakolio   
Дата:   03-11-13 17:39

Яко.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: Gam3Ra   
Дата:   03-11-13 19:13

Не знам каква му е ролята на туй матираното... ако не придава отпични свойства към цялостната схема око-обектив може ли да се оттърва от него?

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: h_bio   
Дата:   03-11-13 19:15

Върху него се проектира образа, който гледаш през визьора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: turntablism   
Дата:   03-11-13 19:53

Един вид екран, и ти с твоя сензор и окуляр гледаш този екран а не директно през обектива. Намира се на същото разстояние от обектива както и филма с цел да може да се фокусира. Когато образът на този екран е на фокус това означава, че и на филма имаме фокус и можем да снимаме. Грубо казано ...

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: Gam3Ra   
Дата:   05-11-13 18:50

Премахнах "туй матираното" стъкло, но образа през пентапризмата все още е на фокус при закачен обектив? Само където вече виждам визуално свиването на блендата и нямам дълбочината на фокус, но всичко е на фокус... Кое огледалце в пентапризмата фокусира образа, предполагам има някакво "люспесто"/"диоптрично"?
Искам да си поиграя с него https://photo-forum.net/joro/emoticons/boese064.gif

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: mrge.org   
Дата:   05-11-13 21:15

Призмата само обръща образа. Той се фокусира от лещата зад призмата, тя е точно до окото ти когато гледаш през визьора.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: didesignbg   
Дата:   05-11-13 21:42

Нищо не можеш да направиш, това е принципа на работа на матовото стъкло и то затова е матово. Ако сложиш нормално, или както ти си го махнал, няма да виждаш какво е на фокус и какво не е. Евентуално потърси най-светлото и най-фино матирано стъкло, ако апарата е със сменяеми такива. За мен примерните ти снимки са доста ок.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: siluet   
Дата:   06-11-13 19:41

По-добрият вариант е да се насочиш към метода дето са ти казали по-горе – снимане на изображението получено върху матовото съкло, този метод се е използвал преди за получаване на 35мм визия - по-плитък ДОФ при снимане с видео камери ето тук в началото на 0:19 с е показан принципа.

http://www.youtube.com/watch?v=q2zBT9jMoyM


Ако искаш да сложиш сензора на телефона в равнината на филма трябва да махнеш обективчето пред сензора, и тогава ще хваща много малка част от изображението, ако пък искаш да имаш фокус на безкрайност ще трябва да престържеш тялото на апарата за да може сензора да е на точното разстояние където е бил филма. Общо взето труд на вятъра, но ако имаш желание и време не е невъзможно [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: Gam3Ra   
Дата:   06-11-13 20:16

@siluet - обектива на телефона е на резба и вече по-горе описах неуспешния си опит по метода, който описваш :)
Следващата ми цел, е да премахна матовото стъкло и лещата, която фокусира във визьора и "някъде там" да пъхна сензора (без обектив)... дали ще получа фулфрейм "кроп" ? [smilie25]
Искам да сме наясно, че не търся "смисъл"...

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: turntablism   
Дата:   06-11-13 21:20

Я пак , ше махнеш матовото стъкло и лещата, коя леща? във визьора фокусира обектива , а във визьора е матовото стъкло. А ти гледаш увеличено матово стъкло през призма и окуляр. Къде някъде искаш да пъхнеш сензора?

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: b0bb0   
Дата:   06-11-13 22:56

Дай на един стругар да ти направи една втулка - на единия й край завиваш фотообектива, а към другия край прилепваш сензора без обектива. Може и с макропръстени да пробвеш. Така и така, като махнеш матовото стъкло и призмата няма да можеш да ползваш тялото на апарата да гледаш през него.

Отговори на това съобщение
 Re: Дигитализиране на лентов фотоапарат - въпрос
Автор: siluet   
Дата:   06-11-13 23:05

Да и аз това щях да му предложа най-лесната и проста схема [smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »