Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Praktica MTL5
Автор: bogomila   
Дата:   28-10-13 11:24

Здравейте!

Поръчах си от ebay Praktica MTL5, понеже е необходимо известно време да снимам с лентов фотоапарат, но не разбирам абсолютно нищо от него.

Въпросът ми е свързан със светломерът. Четох и видях че апаратът работи с батерия, която вече не се произвежда, но може да се използва каквато и друга да е, но да бъде със същия волтаж и размери. Купих си алкална батерия, но мисля че светломерът не измерва правилно и понеже не съм много наясно дали го ползвам правилно, реших да се обърна към вас и да ви попитам как да разбера дали работи?

Зададох ниска скорост на затвор, високо ISO и отворена бленда, но когато натисна копчето за измерване, при каквито и да били стойности, както и светлина, той все отива към минуса.
Дали аз не правя нещо като хората (което е много вероятно) или просто светломера не работи, не ми е ясно. Ако може някой да ми разясни нещата ще бъда много благодарна.

Поздрави!


Отговори на това съобщение
 Re: Praktica MTL5
Автор: mihran50   
Дата:   28-10-13 13:40

Волтажа на батерията е 1,35 Не може да слагаш на високо исо това не е дигитална камера слагаш исото което пише на лентата[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Praktica MTL5
Автор: Esper   
Дата:   28-10-13 13:49

Аз доколкото разбирам няма лента и това са сухи тестове :)

Виж сега, първо виж докато натискаш копчето за мерене дали затваря блендата на обектива.
После сложи го на исо 200 и скорост 125 или 250 примерно, натисни бутона за мерене и въртиш пръстена на блендата.
При дневна светлина трябва да намериш "0" във визьора.

Освен това поне моят модел ползва LR44 и съм сигурен, че съм виждал този модел в магазините.
Преди няколко години съм купувал и даже имам 2-3 неразпечатени.

Отговори на това съобщение
 Re: Praktica MTL5
Автор: bogomila   
Дата:   28-10-13 14:09

Когато натисна бутона за мерене, блендата се затваря. Но когато го сложа на посочените стойности (исо 200, скорост 125) и въртя блендата, на каквато и стойност да бъде (4,5.6,8) чертичката все отива към минуса. И във фотоапарата има заредена лента.



Публикацията е редактирана (28-10-13 14:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Praktica MTL5
Автор: Esper   
Дата:   28-10-13 14:15

Ами пробвай и с друга скорост, 250, 500 например.
Тестваш на дневна светлина насочвайки камерата навън а не някъде в стаята, нали?
Това е методиката, ако не намериш "0" при този сет означава, че или светломера не е в ред или има проблем с батерията.

П.С: Щом има филм, исо-то го слагаш такова, каквото пише на опаковката на филма. То е константа, това не е цифров фотоапарат :)
Иначе няма никакво значение дали има филм или не за подобен род тестове...



Публикацията е редактирана (28-10-13 14:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Praktica MTL5
Автор: bogomila   
Дата:   28-10-13 14:24

Ами да на дневна светлина го тествам, пробвах и с други скорости, но пак отива към минуса. Батерията ми е Kodak 625A 1.5V - алкална. Възможно ли е проблема наистина да е от батерията, защото до колкото четох алкалните батерии не са много подходящи за тези фотоапарати, ами по-скоро тези батерии за слухови апарати от 1.4V който се водят въздушно-цинкови и се разреждат по същия метод както живачно-оксидната оригинална за този фотоапарат, която вече не се произвежда.

Отговори на това съобщение
 Re: Praktica MTL5
Автор: Esper   
Дата:   28-10-13 14:37

Определено това може да е проблем.
Сега погледнах, че MTL 5 работи с PX625, която както е казал колегата по-горе е с по-ниско напрежение от тази, която си сложила.
Не съм убеден дали този модел ще се оправи с по-високото напрежение или ще се държи точно така, както се държи твоята [smilie5]
И все пак преди около 2 години съм купувал за моята практика явно PX625 или верен еквивалент, защото и в момента камерата си мери коректно...

П.С: Ще погледна довечера с какво точно работи и колко в резерв съм купил тогава :)



Публикацията е редактирана (28-10-13 14:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Praktica MTL5
Автор: batdin   
Дата:   28-10-13 14:39

Батерията ще даде някаква грешка, но тя е малка (около 1/2 стопа).
Имам Практика МТЛ3 и говоря от опит.
Може да имаш проблем или с апарата, или с употребата му.

Отговори на това съобщение
 Re: Praktica MTL5
Автор: batdin   
Дата:   28-10-13 14:41

И да допълня- един цифров апарат, настроен на това ИСО, на което ти е лентата, може да бъде адекватен светломер за проверка на лентовия апарат.

Отговори на това съобщение
 Re: Praktica MTL5
Автор: Slav61   
Дата:   28-10-13 16:33

по вероятно да е от апарата
тримера който е в долната част на апарата се задвижва от ос с 2 пластмасови зъбчатки и често малката се къса и не може да го върти
не пречи както има лента да демонтирате долния панел и да видите дали се върти, когато сменяте скорост или чувствителността

Отговори на това съобщение
 Re: Praktica MTL5
Автор: tofo   
Дата:   28-10-13 20:42

Хващаш дигиталната сапунерка и при едно и също EV сравняваш показанията.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Praktica MTL5
Автор: dekov   
Дата:   28-10-13 23:52

Проблема в никакъв случай не е в батерията, а схемата е такава, че не се влияе от разлика в напрежението, по вероятно има проблем в самата камера, но все пак да се пробва и от човек който има някаква представа.
Дано по вашите географски ширини да има такъв.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Praktica MTL5
Автор: BirdOfPray   
Дата:   28-10-13 23:59

А къде се намира апарата и собственика му?

Отговори на това съобщение
 Re: Praktica MTL5
Автор: bogomila   
Дата:   01-11-13 12:11

София. :) Но вече открих проблема. Просто батерията която съм купила, не е отговаряла на напрежението си. Пишеше че е 1,5, но всъщност в самата батерия е имало 1,3 волта и за това не е работел. Благодаря все пак за съдействието!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »