Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Софтбокс или чадър
Автор: VladX   
Дата:   22-10-13 21:08

Здравейте от известно време имам интерес към портретната фотография с изкуствено осветление. Искам да си взема софтбокс или чадъри, но не съм много наясно какъв ще ми трябва като размер. Ясно ми е че двете неща са различни и всяко си има своето предимство и недостатък.
Искам отражателен и дифузерен за да си експериментирам. Ще снимам най вече приятелката ми и от тази гледна точка не искам да стартирам със скъпо оборудване, поради причината че не е сигурно дали че има бъдещо развитие в този тип фотография. Ще снимам на закрито и открито на двора или в гората. В момента разполагам със светкавица YN 568 EX II за Canon.
Прочетох предишните теми за чадърите и софтбоксовете и това, което разбрах е че със една светкавица с чадър или софтбокс е напълно достатъчно да се докара сносен портрет.
Въпроса ми е:
Какъв размер софтбокс или чадъри бихте ми препоръчали за тази цел?
Освен софтбокса ще ми трябва и държач с който да го монтирам на статива за фотоапарата или трябва да е статив за осветление.
За сега съм се спраял на този заради размерите. Разбрах че е по-добре, софтбокса или чадъра да е по голям, ако реша да снимам човек в цял ръст.

не мога да пусна линкове, понеже са много дълги и не ми дава да публикувам поста.
Чадърите и софрбокса ги видях в ebay.com . Който иска може да ги погледне, но ще ви отнеме известно време за копиране и поставяне, за което се извинявам, но не зависи от мен. Ето пълните наименования:

1: 60x90cm / 24"x36" Umbrella Softbox For Speedlite / Studio Flash / Speedlight - Първата оферта
2: 3umbrellas kit-85cm Black Silver & black golden reflective and white translucent - Първата оферта

Не знам дали е добър и дали си струва парите и затова първо искам да се допитам до по-разбиращите тук, преди да купя каквото и да е!
Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: Tenebrus   
Дата:   22-10-13 22:07

Дифузен чадър е по-универсален за новак, и винаги ще ти е полезен. Софтбокса е по-хубава светлината от него, и така или иначе ще стигнеш до него, но моя сериозен съвет е първо си вземи дифузен чадър.
Що се отнася до размера, колкото по-голям, толкова по разсеяна е светлината. Всички горе-долу правят едни и същи "петна".

https://www.youtube.com/watch?v=h0bFax2ZCIY - Umbrelas 101
https://www.youtube.com/watch?v=gVy2nwoataM - softboxes 101


Примерите са дадени със студийни строби, така че толкова големи може би няма да ти свършат работа. (вече тук големите майстори може да ме поправят)

Аз ползвам YN560 с чадър (моя е малък, но ще взимам по-голям, към 100см) и да ти кажа върши чудеса.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: mravunko   
Дата:   22-10-13 22:14

Аз понякога ползвам бокс-чадър и СБ-800, когато не снимам в студиото. Лесно се разгъва, отражението в окото е кръгло, не губиш много от мощността на светкавицата...

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: Tenebrus   
Дата:   22-10-13 22:16

Това също е вариант.

Най-добре октобокс, ама париииии :)

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: vladx   
Дата:   22-10-13 22:25

Значи ако е чадър, ще си взема един дифузерен и един отражателен от 100 cm. За софт бокс този, който съм го споменл по-горе е 30$
А за тези бокс-чадъри не се бях сетил. mravunko, твоят с какви размери е?
Сега видях един софт бокс 70Х100 за 50$. Само не знам на всеки ли софт бокс може да се сложи ръчна светкавица?



Публикацията е редактирана (22-10-13 22:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: Tenebrus   
Дата:   22-10-13 22:36

Ами не на всеки. Повечето са за студийни (тоест отзад си имат направо адаптери да се захващат за строб главата).

Да ти кажа от отражателен чадър малко полза има, заради "разливането" на светлина около обекта ти. Макар че някой майстор сигурно ще ме поправи :)

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: tzl   
Дата:   22-10-13 22:39

Размерите на софтбоксове/чадъри имат отношение само към качеството на светлината, а не колко ще осветят. По-голяма площ, по-меки сенки. Общото правило е, че ако имаш разстояние да отдалечиш светлината (и мощност в светкавиците), по-голям светлинен източник може да ти служи и като такъв за по-мека светлина и такъв като за по-твърда.

Чадърите ги лови добре вятърът. Софтбоксовете - по-малко. И в двата случая е хубаво да имаш тежести на стативите или някой да ги придържа или ти да снимаш до статива, за да го придържаш.

С дифузните чадъри губиш повече светлина, което не винаги е лошо, но за 1 малка светкавица не е най-доброто. Няма "първи" или "втори" модификатор. Каквото и да купиш ти става първо и "най-любимо" (най-вероятно).

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: Tenebrus   
Дата:   22-10-13 22:55

Не съм толкова съгласен с първото твърдение. Чадъра може да бъде наречен първи, защото е по-универсален. Съвсем леко.

Колега OР (original poster), съветвам те да разгледаш strobist.com

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: vladx   
Дата:   22-10-13 22:57

Значи за сега май клоня повече към софтбокса
А как стоят нещата с бролибокса? С него изобщо не съм запознат!

Аз преди време ходех на курсове по фотография и имахме "часове" портретна фотография, която тогава не ми беше интересна, че даже и скучна. Снимахме с 2 чадъра. Но тогава предпочитах да снимам на улицата хора, а не в студиото с чадъри и светкавици ... времената се менят [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: Tenebrus   
Дата:   22-10-13 22:58

Ми ако помня правилно бролибокса е "софтбокс чадър".

Иначе има си време и място и за изкуствена и за естествена светлина :)

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: vladx   
Дата:   22-10-13 23:10

А какъв софт бокс мога да използвам с малка светкавица. Моята е мощна, но за софтбокс с размери 70 Х 100 не би ли било по-подходящо студийна светкавица или става и с малка?



Публикацията е редактирана (22-10-13 23:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: Tenebrus   
Дата:   22-10-13 23:18

Не мисля че ще е проблем 70х100. Вече за повече може и да е.
Все пак става през чадър 100см диаметър, защо да не стане и със софтбокс.

Пак, нека някой истински майстор да потвърди, защото моето взимане даване все още е на базово ниво.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: tzl   
Дата:   23-10-13 00:10

Бролито ще намали вероятността да ти бъде духат чадъра от вятъра лесно. Иначе всеки софтбокс може да се направи на "отражателен чадър" като му се махне дифузера. Та бролито е просто софтбокс, сгъващ се като чадър.

Та, предполагам сега става ясно, че не чадърът, а софтбоксът е по-универсален.

Важно е да ти е ясен принципът на работа. Софтбоксът улавя светлината, която идва от светкавицата, заключва я между отражателни повърхности да не бяга и тази светлина минава през дифузната повърхност, която й променя качеството като я прави да е по-голяма от самия оригинален светлинен източник (освен ако не си разчекнал софтбокса и не си му сложил по-голям светлинен източник).

Вече дали да ползваш броли или софтбокс няма значение ОСВЕН фактът, че бролито има стърчаща пръчка (от чадъра) и е малко опасно да се доближава до модела. Има такива, които са направени по-интелигентно и не са така опасни, но просто го казвам да знаеш.

Малката светкавица можеш да я ползваш ако искаш с 2-метров софтбокс. Няма ограничения, стига да можеш да я закрепиш. За да извадиш максимума от софтбокса е нужно да "зуумнеш" малката светкавичка така, че да свети "широко". Ако светлинният лъч е фокусиран, може да няма да може да използва цялата дифузна повърхност и светлината ще бъде малко по-остра. Но това може и да не го забележиш при първите няколко хиляди снимки. Колкото голяма площ покрие светкавичката върху дифузната повърхност на софтбокса, долу горе толкова ще е смисълът от него. Ако я сложиш в 2-метров софтбокс, а светлината й покрива метър, все едно имаш 1-метров софтбокс.

Чадърите си имат предимства и те са най-вече в лесната инсталация, евтината цена и факта, че светлината им хич не е лоша. Повечето няма да могат да разпознаят дали даден портрет е направен с чадър или софтбокс, защото светлината е светлина. Чадърът има повече отношение към това какво "изцежда" светкавицата като светлина и какво остава на снимката, както и удобството на работа, за което споменах, но и своите неудобства като "ветрофилия".



Публикацията е редактирана (23-10-13 00:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: Tenebrus   
Дата:   23-10-13 00:20

Хмм. Все си мислех, че големите софтбоксове "губят" светлина, а явно не е така. Ще знам като си купувам и аз, че както е тръгнало само със спийдлайтове ще работя :)
72" Octobox here i come :D

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: tzl   
Дата:   23-10-13 00:25

Светлина винаги се губи в софтбокса независимо от какво идва, но нека дам пример с дифузен чадър и 2-метров софтбокс.

Да кажем светкавичката успява да светне върху 1м площ. Ако имаш чадър, който е 120см, светиш все едно си с чадър 100см. В софтбокса отново ще светиш с еднометрова площ, но с тази разлика, че част от светлината ще се върне от отражателната повърхност и няма да я загубиш както при големия дифузен чадър.

Затова казвам, че светкавичката може да се сложи в каквото поискате (стига да можете), но колкото светлинна площ "огрее" върху повърхността, толкова файда ще имате.

Редакция: Сега се сетих, че има светкавици, на които им се маха рефлектора и остават по "гола крушка". Такива ще дадат възможност да се използва цялата дифузна повърхност.



Публикацията е редактирана (23-10-13 00:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: Tenebrus   
Дата:   23-10-13 00:27

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: GOSPODIN   
Дата:   23-10-13 09:26

Светката ще направи петно и върху по-голяма площ от чадъра, ако е достатъчно дълга дръжката на чадъра.[shtrak]

Статив - 35лв.
държач - 12лв.
чадър - 18лв.
синхронизатори 2бр. - 2.4gHz 80-100лв.

Имаш светка и започваш да експериментираш. Ако ти "отеснее" чадъра се заменя със софтбокс лесно. Колегата Илко Александров (sir sky)https://photo-forum.net/bg/index.php?APP_ACTION=PHOTOGRAPHER&uid=58449
доста време снимаше с 2 чадъра, една канонска и 2 никонски светки, и направи чудесни фотографии, сега вече снима със софтбоксове и същите светки.

Единственото по-голямо неудобство на чадъра е вятъра и нуждата от "ташаци" за да го крепят, а на никой не му се носят излишни кила пясък. Разбира се около морето е по-лесно, че една найлонова торбичка и пясък около теб и за 30 сек. е закрепен статива.[shtrak] [cool]



Публикацията е редактирана (23-10-13 09:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: Tenebrus   
Дата:   23-10-13 09:43

[smilie18] "Ташаци"

Е колега, застреляхте ме :)


Иначе бат' ви Илко е вдъхновение.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: GOSPODIN   
Дата:   23-10-13 10:49

Tenebrus , такъв е жаргона разговорно [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: vladx   
Дата:   23-10-13 14:11

Благодаря ви на всички за изчерпателните отговори. Мненията ви за полезни за мен [smilie24]
Илко Александров го знам и много ми харесват снимкте му. Следя профила и сайта му, също така и на Тихомир Лазаров, дори обмислям да се запиша на курс[shtrak]
Значи ще си взема софтбокс и тригери. Обаче сега не ми е ясно какъв тип държая за светкавицата ще ми е нужен. Виждам има няколко вида B, C, D ...
Каква е разликата между тях? В размера на резбата ли? Тоест ако си купя някакъв държаш, трябва да се съобразя с него и да си купя статив отговарящ на резбата на държача. Така ли?
А какъв тип държач ще ми трябва, ако искам да си използвам статива за фотоапарата, докато си купя статив за осветление? Статива ми е тежък и ще има добра стабилност.
Това, което разбрах за рържачаите е че е по-добре да са метални.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: tzl   
Дата:   23-10-13 15:34

Аз за първи път чувам за B, C, D. Снимал съм едно време с малки светкавици със стандартни държачи за малки светкавици, които бяха пригодени за софтбоксовете.

Малките светкавици могат да се закачат на държачите по 2 начина:
1) чрез "cold shoe", т.е. краче като на крачето за светкавица на фотоапарата, но без да е свързано по някакъв начин с паленето й. Само столче. Това означава, че трябва да се свърже светкавицата с тригера по друг начин, който може да е оптичен или с кабелче (PC Sync кабел). Това означава, че светкавицата трябва да има такъв вход, както и тригерът да има изходен жак.

2) с резба. Има няколко "стандарти" за резба и честно казано съм забравил дали беше 3/8 или нещо друго. Това нещо друго може да е синхронизатор, който отдолу има женска резба и се слага върху държача, а самият синхронизатор се свързва към светкавицата посредством hot shoe (има синхронизатори с hot shoe и такива без). Другият начин е да се сложи върху тази резба накрайник с "cold shoe" и да се премине към №1 по-горе.

Има държачи за светкавици, които позволяват и двата варианта като cold shoе-то може да се развие.

Вероятността да си купиш нещо за малки светкавици, което да не пасне е много малка.

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: prisonbreak   
Дата:   27-10-13 09:55

текст

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: aldygreen   
Дата:   27-10-13 13:32


https://photo-forum.net/static/forum/2013-10/ycrq3401.JPG


http://imageshack.us/a/img163/9013/y9sw.jpg



Три типа държачи на светкавица и чадър - type B, type C и type D.
Type B е за статив с накрайник 15.8mm,
type C е с ябълковидна глава, за статив с накрайник с резба 3/8" и 1/4",
type D е с ябълковидна глава, за статив с накрайник 15.8mm.



Публикацията е редактирана (27-10-13 13:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: vladx   
Дата:   27-10-13 17:34

aldygreen, благодаря! За това питах.
prisonbreak, благодаря за линка. Много изчерпателна информация. Чето посещавам сайта, но не бях виждал тази статия! (сега виждам че е от 26 октомври, 2013)[smile]
Намерих и едно клипче, в което се показва разликата межди чадъра и софтбокса - YouTube



Публикацията е редактирана (27-10-13 17:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Софтбокс или чадър
Автор: sky-fan   
Дата:   27-10-13 18:23

Аз бих избрал чадър и то отражателен, но бял, не сребрист. Причините са, че лесно се разгъва и настройва, а отностно отражателен бих казал, че по-лесно ще може да следиш къде точно пада светлината и да си го контролираш спрямо обекта. Тези големите софтбоксове не са много удобни за ползване на локация.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »