Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: rlk   
Дата:   19-10-13 07:57

Стана ми интересно дали наистина има хора, които ползват сървърна машина за да си вършат работата за фото (и/или видео) обработка. Замислих се след случайно подхвърлена идея и като се поразрових се оказва, че машини мощни има доста и цените са съвсем поносими за леко/много употребявани машини, но все пак със съпоставими цени на нормален потребителски/про компютър. Дали си заслужава наистина (бях убеждаван, че машината/сървъра "лети" направо в сравнение с компютъра)? Някой да има да сподели от личен или от втора ръка опит? Говоря за нещо от този сорт или подобни (линк по-долу).

DELL Server


Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: Dalt   
Дата:   19-10-13 08:41

Добро утро,

Това на линка е сървър и е направен да смята некакви апликейшъни, а не да точно фото и съвсем не е за видео.

1. Има някаква мижава видео карта, дето за нищо свързано с медия обработка не става, а място за по-голяма - няма (поне до колкото разгледах).
2. Има 24 гиги рам (което е ОК), но паметта е ЕСС (което не е много ОК заради цената);
3. Има две захранвания, които доста бучат. Да го кажем така - тази машина няма как да си я сложиш в хола или в кабинета и да работи - просто ще полудееш от шума. Ако имаш проблема със слуха - е ОК, разбира се.

Бих те посъветвал да се насочиш към пазара на употребявани Work Stations, а не на сървърите. Това са машини правени да работят в хол/кабинет и притежащи необходимите компоненти и нива на шум.

Понеже съм Apple ориентиран ще ти дам съвет в тази посока - потърси на старо някой Mac Pro. В следващите месеци ябълките ще представят ново поколение Mac Pro и цените на старите ще паднат още надолу. Цените в момента се въртят около и над $1000.

Друг вариант е да погледнеш другарите от Квант Сервиз дали нямат някаква работна станция -> http://www.kvantservice.com/ Можеш да говориш с тях и евентуално да ти внесат от някъде такава. Цените би трябвало да са далеч по-ниски от Mac Pro.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: netizen   
Дата:   19-10-13 08:41

Ако не те бърка шума и това че ще плащаш тройно повече ток от на компютър - ще си доволен :)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   19-10-13 08:52

Този PowerEdge е за съвсем друга работа ... Да речем един Precision T7500 с Xeon по височкия клас, да речем 6-ядрен, с 2 видеокарти Quadro в SLI + SSD диск за ОС и 7200 оборота и поне 6gbit/s диск за сторич е по добрата идея ... такива съм купил за фирмата в която съм сисадмин ... Те за за CAD/CAM приложения, което е в пъти по-тежко от фото обработка ...
Тези се наричат Workstations ... заеби ги сървърите ...

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: gyaurov   
Дата:   19-10-13 10:37

Купи си нов компютър за парите, които имаш. Всякак ще е по-производителен от разни ретро работни станции, сървъри и макове (не знам защо предлагате стари пс части на по-висока цена).

Хардуерът се развива страшно бързо и всякакви съпоставки между херците на процесорите са незначими, защото те започват да работят по-бързо с паметите, операциите им се оптимизират, получават графични ядра и какво ли още не.

Онзи сървър го продават за тези пари, защото вече върши работа само да бръмчи и да харчи ток.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: Драгончик   
Дата:   19-10-13 10:55

Колегата е казал, че няма място за по-голяма видео карта. Според мен въобще няма да може да се добави допълнителна видео карта, защото няма да има необходимия интерфейс. На сървърите не са им необходими допълнителни карти, затова нямат опция за такива.
Обаче може да си конфигурираш 6 хард диска в "raid" и да си съхраняваш снимките и видеото на сигурно място.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: Dalt   
Дата:   19-10-13 11:33

@gyaurov, за 600-те лева дето струва онзи DELL ще си купи посредствено ПЦ, годно само за ФБ и некои стари игри. С него ще може да редактира само чушки [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: Esper   
Дата:   19-10-13 11:50

"На Dell сървър и токът му пречи!" [smilie5]

Не стават сървърите за тази работа.
Всъщност този тип машини изобщо е абсурд да ги ползваш в къщи - по-горе са написали защо.
Дори звукова карта нямат за да се опиташ с музика поне малко да тушираш воят, който вдигат вентилаторите... [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: gyaurov   
Дата:   19-10-13 11:53

@Dalt
Онзи сървър е повече от 600 лева +това доставката му дотук си е пара и ще трябва да мине и митница. По въпроса за какво става и какво не става - онзи сървър дори не става за стари игри и фейсбук. За 1000 лева си купуваш нов лаптоп, на който последния батълфилд върви на low (ти поде темата за игрите) и определено е достатъчно производителен за фотообработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: Dalt   
Дата:   19-10-13 17:51

@gyaurov, за 1000 лева резолюцията на лаптопа ще е 1366х768. С тая резолюция може да редактираш снимки само за уеб и то ако си мазохист. Много по-резонно е ако имаш 1000 лева да си сглобиш настолен компютър с някоя i5-ца, хубава видео карта и нелош монитор. Туй то.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: tzl   
Дата:   19-10-13 18:14

Младеж, не ти трябва сървърна машина за фотография. Не знам какви снимки толкова обработвате, но нещо, което е 20-на мегапиксела се обработва сравнително нормално на лаптопи от този ценови диапазон (1000-1500лв). И тук говоря за 20 мегапикселови. Аз съм обработвал преди около година и нещо на стар лаптоп (с резолюция около 1400х800, не помня точно) няколко фото монтажа, които бяха около 40 мегапиксела с доста layer-и (50+). Казах ли, че бяха за печат 2х2м?

А, гледайки стила на снимките на автора на темата, мога да кажа, че не трябват кой знае какви мощни машини и кой знае какви огромни резолюции. Изказванията в този форум са такива, че човек ще каже (поне аз така си казвам): "Брей, тези хора какви машини имат, какви монитори имат, какви фотоапарати имат, какви обективи имат". Обаче реално повечето нямат такива работи, но дават акъл на други. Други пък имат, обаче не им използват потенциала. Единици са, които имат и показват качествени неща.

Добре ли е да има мощна машина? Разбира се. Нужна ли е огромна ("сървърна") мощ, за да се върши нормално работа? Не.

Ако на някой толкова му се дават пари, по-добре да си сложи SSD-та за работа.

Но пак по темата - файлов сървър е нещо добро. Не е нужно да е със SSD-та.



Публикацията е редактирана (19-10-13 18:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: bluebird81   
Дата:   19-10-13 21:24

http://constant.bg/?page=products/profile&id=3511


Ако ще е втора ръка нещо такова ще е по-подходящо.


Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: gbdesign   
Дата:   19-10-13 21:38

Аз ползвам доста сървъри... по предназначение...

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: vga   
Дата:   19-10-13 22:02

Ако е сървър да е мак мини сървър :D

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: Svetul4o   
Дата:   20-10-13 20:01

Амортизиран, шумен и бавен. Таз кошница е за комуникационен шкаф в някоя маза. Дори и да успееш да сложиш някаква архаична видеокарта (има допълнителни слотове) пак ще е пълен ташак. Тез машини имат съвсем други цели.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: ivomorskiya   
Дата:   20-10-13 20:38

Погледни в rmania.net - може да ти хареса нещо от работните станции.

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: photostoykov   
Дата:   20-10-13 21:22

Causa perduta!

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: ivomorskiya   
Дата:   20-10-13 21:28

Pourquoi бе джанъм?

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: imitev   
Дата:   20-10-13 22:29

За 600 леа не може да се вземе нищо сериозно, даже и на старо, за съжаление...

Отговори на това съобщение
 Re: Някой ползва ли сървърна машина за работа?
Автор: terminator   
Дата:   24-10-13 00:12

А на машината от линка на bluebird81 един Dell UltraSharp 2709W направо ще му залепне.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »