Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Портретна фотография
Автор: BXMarkov   
Дата:   18-10-13 15:39

Петък е, та да използвам и да попитам,какво мислите?

Напоследък се натъквам на редица случаи, начинаещи любители купили си стар модел ДСЛР и бюджетен зуум, след 1-1.5 г. да си направят сайт и да оповестят че са портретни фотографи с готовност да поемат портретно снимане за лични и корпоративни нужди със същата техника. Нормално ли е това? Снимам от 1978 г. и не съм се решил да направя хобито си професия, не поради причината че нямам опит,умения и техника, а защото собствените ми критерии за успех в тази дейност са по-високи от преценката за персоналните ми възможности.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: crownmaker   
Дата:   18-10-13 15:56

Харесва ми изказването ти.Прекрасно е,че имаш висок критерий,но от друга страна човек трябва да е малко по-смел в изявите си за да се развива.Според мен правилният подход е някъде по средата.Успех!



Публикацията е редактирана (18-10-13 15:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: tonyboy79   
Дата:   18-10-13 16:05

BXMarkov за съжаление малко хора са като тебе. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: itilien   
Дата:   18-10-13 16:08

Щом има кой да им плати, значи е нормално. А техниката в повечето случаи не е от особено значение. Дали ще е старо 30д, или 5д3, портрета в повечето случаи ще изглежда по един и същ начин.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: myphotos   
Дата:   18-10-13 16:20

Както го е казал някой не знам кой: "Купуването на фотоапарат не те прави фотограф. Прави те собственик на фотоапарат". Така, че и на мен много ми допадна изказването на BXMarkov. И на мен ми се е случвало да ме викат да снимам с/у заплащане и отказвам, защото все още ми е просто хоби, а и не смятам, че съм задобряла толкова (в портретна фотография). Но свят голям хора всякакви [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: BXMarkov   
Дата:   18-10-13 16:23

itilien, имам предвид "прескачане" на стъпала а не гениални хора. Колкото до техниката, да не е най-важното но съвсем различна е визията с дългия край 70мм f/4 и с 85 f/1.8 [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: itilien   
Дата:   18-10-13 16:31

е и аз не говоря за гениални хора. Щом има кой да даде пари за нивото на дадения човек, значи няма проблем. Едва ли ще го наемат за нещо сериозно. А не всеки търси свръх високо ниво.
А 85/1.8 не е особено скъп обектив, по-евтин е от 70-200/4. Да не говорим, че качествата на един портрет нямат нищо общо с блендата. Да, ако искаш да получиш портрет в стил глава на замазан фон, тогава има значение. Но един добре подреден портрет изобщо няма нужда от размазан фон.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: nyamago   
Дата:   18-10-13 19:16

itilien написа:

> ... един добре подреден портрет изобщо няма нужда от
> размазан фон.

Това с размазания фон е идеал (криво разбран) на хората, които критично визира автора на темата. И на много от клиените им, за съжаление.

Но както клиенти, така и фотографи има всякакви - и както неведнъж писах в разни теми: "За 'секи влак си има пътници!"

Разликата между художника и занаятчията е че последният (често много сръчно и умело) изпълнява желанията на клиента и работи по неговите критерии, защото няма свои или не вярва достатъчно в тях. Художникът има критерии - обикновено високи - и яростно вярва в тях. Дотолкова, че често не го е грижа "как го иска" клиентът... И добрият художник жертва сли и време да възпитава вкуса на публиката, а не да се нагажда по нейния.

В темата, обаче, става дума предимно за хора, които не са дори занаятчии - "сръчно и умело" не им е непременно в арсенала но кой е казал, че самочувствието има нещо общо с реалностите?..

(Някой да забеляа да казах нещо за техника? 'Ми тя изобщо НЯМА значение, да ме извиняват онези дето цитираха милиметри и диафрагмени отвори. Създатлят на боклук и с перфектен обектив ще направи перфектен... боклук.)

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: aldygreen   
Дата:   18-10-13 19:20

BXMarkov написа:

> Петък е, та да използвам и да
> попитам,какво мислите?
>
> Напоследък се натъквам на редица
> случаи, начинаещи любители купили
> си стар модел ДСЛР и бюджетен зуум,
> след 1-1.5 г. да си направят сайт и да
> оповестят че са портретни
> фотографи с готовност да поемат
> портретно снимане за лични и
> корпоративни нужди със същата
> техника.

Нека сега разгледаме следното твърдение:

Напоследък се натъквам на редица случаи, начинаещи любители купили
си последен модел супер-пупер ДСЛР и най-скъпия възможен зуум, след 1-1.5 г. да си направят сайт и да оповестят, че са портретни
фотографи с готовност да поемат портретно снимане за лични и корпоративни нужди със същата техника.

Нещо съществено да се е променило? Едва ли. Понеже тук въобще не се поставя въпросът за УМЕНИЯ, а за ТЕХНИКА. Докато знанията и уменията са далече по-определящи. Факт е, че един професионален фотограф ще направи достатъчно добър кадър с почти всякаква техника.
Та, какво обсъждаме всъщност?
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: manuela_ananieva   
Дата:   18-10-13 20:28

Да се обадя и аз по темата.... Според мен проблема е и в клиентите. В по-масовата си част те са не информирани и за повечето големия, черен апарат е знак за професионализъм. Та такъв тип клиенти отиват при "хората с апаратите". По интересуващите се и знаещи какво искат, разглеждат, търсят и намират "хората с апарат и умения". Всеки сам си определя таргета...

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: niki777   
Дата:   18-10-13 20:29

1 година си е достатъчно време човек да усвои основите във фотографията и да е способен да произвежда някакъв визуален продукт, за който да плащат други хора (стига да умее да се продава въпросния човек).

иначе и аз подкрепям идеалистичния подход, но нищо добро не съм видял от него.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: mravka_s_aparat   
Дата:   18-10-13 20:31

Много по-лесно е да намериш някой, който да заснеме портрет ти и криво ляво да докара добра снимка, отколкото да намериш супер голям профи фотограф да те снима и да докара снимката ти до ниво перфект (защо не и с шопа). Колко ще е разликата за обикновенният зрител между двата портрета? Лошо няма мисля аз накой за 1.5 години да почне да снима портрет или каквото и да е... пък било то и за пари. Не разбирам. По вашата логика само С. Фетел може да кара и да изкарава пари като таксиметров шофьор... Обект... Субект... Светът се променя мн бързо и няма време да се чудиш дали да го продължиш като хоби или да ти стане интрумент за да си изкараш пари. Не снимам за пари. Често дори си крия апарата някой да не вземе да си помисли че може да го снимам за пари....или за без пари снимам за мен си....

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: nyamago   
Дата:   18-10-13 21:39

А дотук не споменахме, че има портрети и поррети. И дори "портрети"...

За снимане на паспортни портрети не рябва цяла година подготовка - достатъчен е 6-часов курс (някъде 6-минутен? :) и си в бизнеса! (Едно време трябваше малко повечко учене, за да проявяваш и копираш - но днес това е отпаднало и "ученето" за този вид портретен занаят е минимално).

За "художествени" портрети от каква-да-е снимка, но сложена в рамка-сърце или с разни звездички, панделки, розички и прочие "Св. Валентин" атрибути - иска малко учене, но колко?

За "сериозен артЪ" с яко мацане на Фотошоп, текстури, Ортон-и, фотографска "пластична хирургия" за изправяне на нос, премахване на пъпки и т.н. - това вече не е за всеки [smilie5]

Да не говорим за "професионализма" (извинете ме за кавичките) който е нужен за комерсиални, рекламно-пропагандни цели на някои клиенти като актьори, балерини, чалга звезди или политици... Там нещата вече наистина стават астрономически, искат се много, ама много големи апарати (и много черни) и обективи колкото пожарогасител за камион. Да не говорим за осветление (поне) колкото на Националния стадион и малък ТЕЦ да го захранва...

Та - думата ми беше, има портрети и портрети.

За кои говорим тук?

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: Simbon4o   
Дата:   18-10-13 21:43

влизам и си викам ще видя снимки, то - философия [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: BXMarkov   
Дата:   18-10-13 23:23

nyamago, в посочените от мен случаи става дума за "професионализъм" по-точно претенции + уклон към "сериозен артЪ" според твоите квалификации. Подплатени с липса на талант и базисни познания. На прост език преведено, въпросът ми е:

Може ли с голо самочувствие без особено покритие да се върви напред и докъде се стига?

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: nyamago   
Дата:   18-10-13 23:59

BXMarkov написа:

> Може ли с голо самочувствие без особено покритие да се върви
> напред и докъде се стига?

Може - има много примери във всички области на живота. Най-много са в политиката, след това в бизнеса, следват изкуствата. Най-малко са примерите в олимпийските спортове (защото може да имаш голо самочувствие, че скачаш 3м високо, ама ако всеки път буташ летвата...)

Стига се далече, но не много далече. Принципът на Питър гласи "Всеки се издига до нивото на своята некомпетентност", т.е. до ЕДНО ниво НАД това, което му се полага. Там вече няма съмнение, че не си е на мястото и възходът спира. А на полагащото се място работи логиката "Справям се, значи мога повече!" която захранва напъните.

Тези артЪ-майстори са все пак една степен по-безобидни от онези със сърцата и панделките [smilie5] И едните и другите, обаче си имат съответна и предостатъчна аудитория - на едно ниво (интелектуално и културно) под тяхното, която се прехласва от "творбите" им и дава крила на напъните. В екстремално патологични случаи имаме симптома наречен "войнстваща посредственост" - стават агресивни дето не ги признават и можем и ние тук да отнесем боя [smilie10]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: jerryes   
Дата:   19-10-13 00:18

Някой, някъде снимал някакъв и той си е платил, защото е останал доволен. Какъв ви е проблема в случая! В тази тема виждам единствено злоба и завист. Хайде, приятен уикенд и малко по-позитивно..

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: BXMarkov   
Дата:   19-10-13 00:31

jerryes, бога на мъдростта не те е докоснал, щом това виждаш в темата. Приятен уикенд и малко по-позитивно!

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: мара   
Дата:   19-10-13 09:44

Автор: BXMarkov
Дата: 19-10-13 00:31

jerryes, бога на мъдростта не те е докоснал, щом това виждаш в темата. Приятен уикенд и малко по-позитивно!



[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: MARLOV   
Дата:   19-10-13 11:07

Абе хора, какъв ви е проблема!?
Всеки може да се мисли и представя за какъвто си иска.Демокрация сме.Пазарна икономика.Дали този начинаещ фотограф със супер техника може да просъществува на пазара ще каже КЛИЕНТЪТ. Ако завиждате на техниката му това е друг въпрос. Ами поработете повечко и вие си купете такава!

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: nomadsl   
Дата:   19-10-13 12:46

BXMarkov и мара май единствени са се докоснали до темата.


Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: denises26   
Дата:   19-10-13 13:15

BXMarkov, аз не разбирам по какъв начин тези хора бъркат в твоя джоб или в твоето здраве. Живеем в трудни времена и хората се опитват да припечелят някой лев и при положение, че има кой да купува дадения продукт не виждам логиката в мението ти. Това, че снимаш от незнам си коя година и не си превърнал хобито си в професия е лично твое решение, но трябва да уважаваш избора на другите. От мнението ти изглежда сякаш се присмиваш, ха гледай го тоя купил си апарат за 500-1000лв. и почнал да продава. Имат си клиентела и продават, масата китайски стоки са некачествени, ма ги купуват нали. Не всеки може да наеме професионалист, който да му вземе сума пари. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: nomadsl   
Дата:   19-10-13 13:45

denises, грешите, ама много.

Не за всеки животът се затваря с едните пари или едното здраве.
В прав текст авторът на темата повдига въпрос за нивото на професионалните стандарти и произтичащото от това достоинство и самоуважение.
Да продадеш на глух пиано без струни не е честен бизнес. Независимо, че "си си взел парите" и клиентът е "доволен".

Защото клиентът може да не бъде на нивото на майсторството, но майсторът е длъжен да бъде на това ниво. Майсторът не само задоволява потребности, но ги развива, възпитава и цивилизова. Той е Учителят.

Практиките от прагматичния минимум на биологичното оцеляване са слаба мярка за хомо сапиенс.

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: denises26   
Дата:   19-10-13 14:06

Така е да, аз не казвам, че автора трябва да тръгне да продава. Но какво пречи да има хора, които продават евтин продукт със задоволително качество. "Майсторът не само задоволява потребности, но ги развива, възпитава и цивилизова. Той е Учителят." съгласен съм, но не всеки има възможността да си позволи шедьовърът на този майстор. Или иначе казано за "Всеки влак си има пътници. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Портретна фотография
Автор: nyamago   
Дата:   19-10-13 15:10

@nomadsl : +1

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »