Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Благотворителност и доходи..?
Автор: Marconi   
Дата:   17-10-13 17:17

Привет на всички [smile]
Правя сега една благотворителна изложба, събирам пари за коледни подаръци за един Дом за изоставени деца. Като гледам как тръгна първата седмица, май ще има смисъл цялата работа. Ама от тук и произлиза чуденката ми..
Трябва ли да се обявяват някъде тези пари, въпреки че цялата сума която се събере, ще отиде за благотворителност. Някакви данъци и такси дължа ли? Да не ме погнат данъчните, че нямам никаква идея как се процедира в такива случаи..[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Благотворителност и доходи..?
Автор: мара   
Дата:   17-10-13 17:22

ами ако така или иначе ти не получаваш парите с/у документ (бележка, фактура, приходен документ и пр.), не би трябвало да има никакъв проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Благотворителност и доходи..?
Автор: Marconi   
Дата:   17-10-13 17:27

нито взимам, нито давам бележки [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Благотворителност и доходи..?
Автор: Нели   
Дата:   18-10-13 14:17

Вземи бележката, която ще ти издадат от дома. После може да я хвърлиш, но важното е да ти издадат.
Следването на правилата помага за лесното проследяване на даренията.

Успех! [beer]



Публикацията е редактирана (18-10-13 14:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Благотворителност и доходи..?
Автор: nikalas87   
Дата:   18-10-13 16:49

Добре е като дариш парите да сключите договор за дарение, поне да имаш някаква сигурност ,че парите ще постъпят в бюджета на Дома!
Друг вариант е да попиташ от какво имат нужда децата и направо да им занесете подаръци ;)
Поздравления за начинанието и успех![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Благотворителност и доходи..?
Автор: Marconi   
Дата:   18-10-13 17:16

Вариантът с подаръците ми се струва най-удачен, след уточняване на нуждите разбира се [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Благотворителност и доходи..?
Автор: MikeDimit   
Дата:   18-10-13 17:19

Ако вървиш официално - и данък ще си платиш и ДДС. Прихода получен от всяка дейност подлежи на облагане и деклариране. Без значение за какво ще се използва печалбата/събраните средства. Дори и смс-ите по коледа се облагат с ДДС и така от събираните около милион годишно 200 000 лв. отиват само за този данък. Бегай у лево и занеси парите на децата!

Отговори на това съобщение
 Re: Благотворителност и доходи..?
Автор: Marconi   
Дата:   18-10-13 17:35

мдааа картинката ми е ясна вече..

Отговори на това съобщение
 Re: Благотворителност и доходи..?
Автор: e-mil   
Дата:   19-10-13 10:03

Хич не ти е ясна. [smile]
ДДС-то върху благотворителните СМС-и го отмениха миналата година. Телекомите се пънаха няколко месеца, но към Коледа вече приемаха без ДДС.

Няма как да минеш тайно и неофициално, защото тази изложба сигурно я рекламираш. Твърде много хора ще научат, че си приел пари срещу стока. При всяко положение трябва да дадеш някакъв документ на купувачите и да изискаш приходен документ от детския дом срещу парите си.

Ако организираш изложбата като физическо лице НАП си казва какви са ограниченията - в общия случай до 5% от годишната данъчната основа, а при дарения за конкретни организации - максимум до 65%.
http://www.nap.bg/news?id=1681


Ако си юридическо лице, чети Закона за корпоративното подоходно облагане - Чл. 31 Разходи за дарения. Но тия неща и без това би трябвало да ги знае счетоводителя ти.
http://www.lex.bg/laws/ldoc/2135540562


А иначе приходите от изложбата може лесно да минат без данък, но ако се организира от юридическо лице с нестопанска цел. В сайта на Центъра за нестопанско право има подробен ПДФ с обяснения за данъците.
http://www.bcnl.org/uploadfiles/documents/publikacii/qa22007.pdf


Горният ПДФ е отпреди 6 години, така че пак е добре да се посъветваш с някоя от многобройните НПО. Вероятно има и в твоя град.
http://ngobg.info/


А може да потърсиш и Фондацията "Помощ за благотворителността в България". Те предлагат съвети, а също твърдят, че могат да ти издадат документ за дарението.
http://bcaf.bg/bg/individualni-dariteli




Публикацията е редактирана (19-10-13 10:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Благотворителност и доходи..?
Автор: nickname   
Дата:   19-10-13 10:31

Аз бих те посъветвал следното - сложи една кутия, запечатана, която ще ти служи за събиране на даренията. Когато човек си хареса фотография и я вземе, не дава парите на теб, а отива и си ги пуска в кутията. По този начин може да се съберът дори повече пари, тъй като сигурно ще има хора, които ще искат просто да помогнат с лев, два... Получените пари може направо да внесеш по сметката на дома, това е най-удачно според мен, или направо се купуват подаръците. Домът ще ти издаде документ за дарение. По принцип мисля, че се прави договор за дарение - за парично дарение или натура.
Не съм наясно документално как ще минат тези пари. При нас правихме подобно нещо - един благотворителен базар и накрая организатора направи точно това. Днес или утре, може би, ще се видя с техният счетоводител и ще го попитам как точно са процедирали с документацията.
Успех в начинанието!

Отговори на това съобщение
 Re: Благотворителност и доходи..?
Автор: nickname   
Дата:   21-10-13 08:18

Виждам, че последно аз съм писал... та да продължа. Вчера говорих със счетоводителя. Та, правиш това с кутията, след което се прави комисия - ние направихме такава от 3 човека. Правиш си един протокол за това, че се е състояло събитие от дата до дата. Комисията се е събрала на .../дата/. Събрани са общо Х пари. Описваш по колко броя от 2, 5, 10, 20, 50, 100 са събрани. След това се превеждат по сметката на този Дом. За данъци не дължиш пари, тъй като това не е приход за теб.

Поздрави и успех! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »