Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: ivoet   
Дата:   13-10-13 16:12

Здравейте, имам малко глупав, петъчен въпрос. Забелязвам странна тенденция при тази комбинация. Снимам с въпросния обектив в режим Av, и при отворена бленда апарата недоекспонира. При по-затворени бленди всичко изглежда наред, но на 1.4, 2 и 2.8 кадрите са видимо тъмнички независимо какво мерене съм избрал. Въпроса ми е по-скоро дали някой друг е попадал в съшата ситуация с по-светлосилни ръчнофокусни обективи или нещо не правя както трябва.
(п.п. при компенсация на експозицията проблема се оправя)
Поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: shtukov   
Дата:   13-10-13 17:13

Нормално. Имал съм същата комбинация. Случват се подобни неща със светлосилни ръчнофокусни обективи на отворени бленди. Проблема не е в апарата или обектива. Опитай с друг преходник.

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: quazimodo   
Дата:   13-10-13 18:06

Mоят 40Д пък винаги преекспонира с всичките ми ръчни обективи - Хелиос, Тесар, Пентакон и Вивитар [smilie11]. Различна е само големината на компенсацията.

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: Pavlov   
Дата:   13-10-13 18:18

Същото е при мен с ръчнофокусни обективи. Колкото по-затворена е блендата, толкова повече преекспонира. Около f/4 мери нормално.
На LiveView я няма тази особеност.

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: vladx   
Дата:   13-10-13 20:05

Аз също се интересувам от ръчнофокусни светлосилни обективи М42, които имам намерение да ползвам на EOS. Бихте ли ми препоръчали подходящ преходник с който всичко ще е наред с меренето и потвърждението за фокус или няма гаранция за това.
Благодаря!
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: NikolOB   
Дата:   13-10-13 20:21

Ако чипа не е програмируем той показва 50мм ф1,8 , когато снимате не променяйте това ф1,8 спрямо това което вие ръчно сте задали от ринга на обектива. Снимайте на AV с постояна бленда 1,8 или там колкото е минималната според чипа.
Имам същия такумар 50/1,4 и с Канон 550Д не създава проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: aldygreen   
Дата:   13-10-13 20:43

vladx написа:

> Аз също се интересувам от
> ръчнофокусни светлосилни
> обективи М42, които имам намерение
> да ползвам на EOS. Бихте ли ми
> препоръчали подходящ преходник с
> който всичко ще е наред с меренето
> и потвърждението за фокус или няма
> гаранция за това.

Ами няма такъв. За Canon няма.
Ако имаш преходник с програмируем чип, меренето ще е вярно само когато зададената ръчно бленда на обектива съвпада със зададената в режим AV от апарата и програмираната в чипа. Във всички останали случаи се прилага корекция, която много бързо се научава колко е.
Пример: Моят Sonnar 135/3.5 обикновено го държа на 5.6, чипът също е на 5.6 и апаратът в режим AV е на 5.6 и всичко е точно. А при отклонения нагоре към 8 или надолу към 3.5 не винаги се налага корекция.
При непрограмируем чип е почти същото, само корекцията е различна.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: quazimodo   
Дата:   13-10-13 21:20

Да се вземе под внимание, че независимо от потвърждението на фокуса, има значение в каква посока се върти фокусринга. При въртене към или от безкрайност остротата е различна. В каква посока е по-добре да се върти се установява с няколко пробни кадъра.

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: aldygreen   
Дата:   13-10-13 21:27

Въртиш в двете посоки и слагаш по средата между двете потвърждения. Но ако чипът ти е настройваем, зависи как си задал корекцията на фокуса.


Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: vladx   
Дата:   13-10-13 22:21

Някакви предложения за качествен преходник от М42 към EOS?
Гледам има много видове такива преходници с и без чип има и такива с чипове и има разлика между чиповете. И на идея си нямам кое е доброто в случая. И това което изписахте изобщо не го знаех. А за въртенето на фокуса и през ум не ми е минавало че е имало разлика в качеството на изображението ....!!! [smilie10]
Определено темата ще е полезна!

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: ivoet   
Дата:   13-10-13 22:46

При спокойно снимане, лайв вю-то върши чудесна работа ако има някакви съмнения относно фокуса. Спокойно имам предвид да речем със статив или ако не се снимат котки, който постоянно бягат и ти се врат в краката. Това за фокуса и аз не го знаех и при отворена бленда понякога е доста трудно да се улучи фокуса, въпреки писуканията на чипа за такъв. А кои чипове могат да се настройват и как? (п.п. фокуса имам предвид)



Публикацията е редактирана (13-10-13 22:48)

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: quazimodo   
Дата:   14-10-13 09:09

Могат да се настройват чиповете от по-новите поколения - 3 и 4-то ако не се лъжа.Водят се EMF чипове. Настройката става чрез самия апарат. Лично аз така и не успях да докарам идеален фокус на моите преходи[smilie5]. По-лошото е, че не можеш да си сигурен колко добре е изработен прехода и дали наистина имаш безкрайност с него. Не е като при лентовите апарати да наложиш матовото стъкло във филмовия канал[smilie5] [smilie5]. На ЛС мога да обясня от къде си купих преходите.



Публикацията е редактирана (14-10-13 09:45)

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: anjsan   
Дата:   14-10-13 10:34

Възможно е и от апарата да е - защита да има някаква на матрицата . Поне при Пентакс има такава фабрична . Знам за един човек (simbon4o), който снимаше с обектив 1.2/50 ръчнофокусен в комбинация с К-30 и апарата сам притваря диафрагмата автоматично до някакво положение различно от зададеното . Обаче мисля само при най отворена диафрагма се случва, при 2,2.8 не би трябвало . Оправя се с настройки от апарата , но не знам как точно . В пентаксфорума имаше тема такава .

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-10-13 10:48

Ако искаш да снимаш безпроблемно с ръчнофокусни обективи, купи си безогледално тяло или DSLT тяло (Сони) - те мерят експозицията чрез основния сензор (а не чрез АФ сензора), имат фокус пийкинг и т.н. С DSLR тела на Канон/Никон/Пентакс и т.н. винаги ще имаш проблеми - те не искат да измислят решение, защото предпочитат да те принуждават да купуваш техни обективи. Преходниците с препрограмируеми чипове са някаква алтернатива, но с тях се работи много бавно. С Canon 40D на практика нямаш ефективно решение на проблема. [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: quazimodo   
Дата:   14-10-13 11:20

Ай стига бе, чак на 13 пост се спомена за най-великата марка[smilie23] [smilie5] [smilie10] [smilie5] [smilie10]! Я ровни малко из фликъро, за да видиш, че никъде не се споменават безогледалки, а е пълно с "нефокусирани" и "недомерени" снимки изпълнени да речем с Хелиос на Канон.



Публикацията е редактирана (14-10-13 11:57)

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-10-13 12:29

А откога "фликъро" е някакъв критерий? [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: quazimodo   
Дата:   14-10-13 12:32

Oт когато из него не лазят разни рекламни агенти на японски фирми за производство на телевизори[smilie23] [smilie23] [smilie23].

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-10-13 12:45

Сони произвеждат 52% от всички сензори в света. Освен това произвеждат компютри, игрални конзоли, телефони, професионални камери, телевизори, аудио оборудване и т.н. Нещо против? [smilie23]
Хм, комай произвеждат и "американски" филми. "Columbia Pictures" не е ли собственост на Sony Entertainment? [smilie5]
Ти си снимай с вехтия 40D и робувай на предрасъдъци, няма лошо!



Публикацията е редактирана (14-10-13 12:48)

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: Canon   
Дата:   14-10-13 12:56

chrisnoch
Пак хакнал и си ровил из патентното ведомство на САЩ.
Този патент, визирам чрез твоята препратка, "DSLT тяло (Сони) - те мерят експозицията чрез основния сензор (а не чрез АФ сензора)" за мерене на експозиция през аутофокусен сензор е с най-високото ниво на секретност.

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: chrisnoch   
Дата:   14-10-13 13:04

Canon,
Честно казано, нищо не разбрах от твоя пост! Сигурно съм тъп! [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: vladx   
Дата:   14-10-13 15:16

Май да [smilie7] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: simon4o_bg   
Дата:   14-10-13 15:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: chrisnoch   
Дата:   15-10-13 12:27

Що стига? На мен пък ми е писнало да чета за Канон и Никон, ама не мрънкам, нали? И защо да не препоръчам Сони, след като се справя далеч по-добре с ръчнофокусни обективи? Аман от "традиционалисти"!

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: quazimodo   
Дата:   15-10-13 12:53

Що па да не стига? Като ти е писнАло - не чЕти! Колегата вече си има апарат и той е КАНОН. По твоята логика трябва да го продаде и да си вземе Сони. Той пък може и да не иска. Аман от "новатори"!



Публикацията е редактирана (15-10-13 13:48)

Отговори на това съобщение
 Re: 40D + takumar 50 1.4 въпрос
Автор: chrisnoch   
Дата:   17-10-13 13:50

quazimodo,
Май и на теб не ти е ясно, че телата са консуматив! А 40D е вехт консуматив! Какво като е КАНОН?! Да не е вечен?
Щом колегата иска да снима с ръчнофокусни обективи, най-добрият избор е Sony безогледалка. И сензорите са по-добри , и функционалността. Защо ли Sony и Nikon не ползват сензори на Canon?! Да не са луди?
А след вчерашния дебют на двете Sony FF безогледалки (А7/7r) какво да говорим повече? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »