Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: shagy   
Дата:   06-10-13 17:40

Тъй като идната седмица ще се разделя със сегашния си апарат - Canon 7D и китовият 15-85 към него, реших да се допитам за мнения относно двете фф тела.
Тъй като ще изглаждам наново система, за момента не разполагам с никакви обективи, които да наклонят везните за едната или другата марка.
Основните ми притеснения, към Canon 5D mark II са свързани главно с AF му система и шума в сенките. Не че 19 точковият AF е нещо много, но не искам да се връщам на 9 точки (какъвто беше старият ми 40D). Другото основно, което ме притеснява е шума в сенките, дори при исо 100. Проблем, който и 7D го има, а според ревютата Nikon 700D не страда от такива проблеми. не е нещо фатално, на понякога при обработка, този шум в сенките и липсата на детайли в тях, скапват малко или много картинката.
Като + на 5D mark II е видеото, но аз и на 7D съм го ползвал 5-10 пъти максимум. Хубавото при канон е наличието на обективи като 24-105, 135мм, и др., но пък недостатък са калпавите широки EF. При никон, може би и обективите са малко по-евтини (и нови и втора ръка)
Също като още един недостатък на канона е наличието на повече шум и липса на детайли в стойности над 1000 исо.
Общо взето, това са ми впечатленията от двете тела. Допълвайте ме и кажете ако греша някъде.
В никакъв случай не държа на марката. Ще снимам главно пейзажи и портрети.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-10-13 17:59

5d2

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: burningice   
Дата:   06-10-13 18:09

Nikon D700

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: Mogila   
Дата:   06-10-13 18:23

А защо ти е толкова важно АФ за пейзажи и портрети? Съвсем нормално си му е АФто. Шум на 100 исо... де да знам[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: wizarditaly   
Дата:   06-10-13 18:42

Като гледам предимствата и недостатъците които си описал май сам си си отговорил.
Аз съм с никон от няколко години и съм доволен(може би защото не се вталясвам много в сенките).
Ако си свикнал с бързите бутони на канон може отначало да ти е малко кофти но се свиква.
Да допълня-ако си доволен от Канон май май няма да питаш дали да вземеш Никон.
Все пак честито за темата-сега се почва синхронното плюване[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: shagy   
Дата:   06-10-13 18:45

Честно казано, не смятам че мога да прекадрирам правилно и досега съм се доверявал на AF система на 7D (не казвам, че е перфектна, разбира се). Спусъкът до поливината, фокусираш с централната, местиш апарата по вертикалата, но все нещо оплескам при портретите (когато ползвах 70-200 4).
А от шума и липсата на детайли в сенките при сензорите на канон - 60д, 7д, 5д марк 2 (може би и други) доста хора се оплакват. При тези сензори има и неприятен и видим бандинг. При никон не зная как е, затова събирам впечатления все още.
Пак казвам, че не робувам на марки. 7D избрах преди време, защото беше в комплект със 15-85 и го взех от щатите на много прилична цена.



Публикацията е редактирана (06-10-13 18:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-10-13 18:53

Айде конструктивен отговор.

За целта пейзаж и портрет.

Е нужна най-вече голяма резолюция,динамичен обхват и качествени обективи.

д700 е чудесна камера но е с малък файл само 12 мегапиксела и може би малко по-голям динамичен обхват от 5д2. С това му се изчерпват предимствата за пейзажна фотография и портрет включително като система.

5д2 предлага 21 мегапиксела.Като шум ако се свали кадъра до 12мп е напъно еднакъв до по-добър от този на д700 особено ако тава дума за фин детайл ,който е важен при пейзаж.

За оптиката можем да поспорим. Кои са толкова качествените стъкла на никон освен 14-24 2.8? Канон предлагат прекрасни тилт-шифтове на 17мм ,които са прекрасни за пейзаж. А в по-ниския клас обективите са еднотипни с сродни качества. Там вече и трети производители предлагат хубава оптика.

За портрет канонските 85 1.8/100/2 нямат еквивалент цена,кчество при никон. И двата се намират на по 600лв в базара. Наред с тях вече има чудесно 50/85 1.2 и 135/2 ако решиш да ъпгрейтваш.

Варио обективите на канон са по-добри например:

24-105ф/4 ИС (около 1150-1400лв в базара) е по-добър от Никон 24-120.
70-200 обективи имаш голям набор като за пейзаж 70-200ф/4 ИС е прекрасен...равен и много остър без аберации.Лек....не много скъп.
Около 1400лв в базара се намират.


Шум в сенките?! Ако експонираш и обработваш правилно това никога няма да ти е проблем.Още по-малко ако го сравняваш с 12мп сензор.

Лично ми мнение е ,че за пейзаж 12мп на ФФ е малко архаична резолюция що се отнася до възможностите на съвременната оптика,софтуер и изисквания за предпечат и продажба на кадрите.


Освен това трафика на обективи Канон е много по-добър и бързо ще си манериш основна дорба оптика с която да снимаш...като старт 24-105ф/4 ИС е прекрасен дори на 24мм затворен до ф/8-11 е равен и остър по целия кадър и по-цялата си дължина.

От там нататък си градиш...широко/дълго/портретно.

И не се прощаваш с видеото.

д700 ще е по-удобен за портрет заради автофокуса си....но така или иначе и на него страничните му не са крос-тайп-ове нищо ,че са повече. 9 аф точки фундаментално са достатъчни за бавна и спокойна работа като портрета и пейзажа.


Така ,че ти избираш...автофокус и малко повече динамика с/у всичко останало.


Избора не подлежи на коментар.

Този който препоръчва д700 за пейзаж и работа е или малоумен или незнае какво прави.

д700 в момента за мен става за репортаж,спорт,портрет като по-евтина алтернатива на д3,д3с,д4. Просто има добър аф-модул и добро исо до 3200.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: vga   
Дата:   06-10-13 18:54

Аз не знаех какво е бандинг преди да се появят споменатите Канони, а снимам от 9 години с Никон.

Честно казано, ако избирах сега, най-вероятно щях да се изкуша по Канон. Просто... снимките, които вадят Каноните, особено фул фреймовете, са изначално красиви. Същите постигам с Никоните с обработка :? За портрети... начина, по който Канон снима кожа аз не мога да го постигна с никой обектив+тяло Никон. Вероятно някой може, аз не. 85/1.2, 135/2 смятам, че са от друга планета сравнено с никорите. Но... автофокус, сенки, цена, ергономия, инженерна мисъл... всичко в полза на Никон. За мен си остават по-фотографската марка [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: shagy   
Дата:   06-10-13 19:11

Благодаря за отговорите [smile]
pd - ако взема 5D mark II, обмислям именно закупуването на 24-105, или евентуално sigma 12-24 първа версия (уж най-добрия широк в ниския клас)и нестабилизиран 70-200
Ако взема D700, на този етап не зная с какви обективи ще стартирам.
Гледах някакви статистики и сравнения, в действителност и в jpeg и в RAW до към 3200 исо, никона се държи по-добре, в частта с детайлите в снимката. Това може би е по-удобно при снимащите сватби (и не само)
За динамичния обхват, показателите оочат по-големи стойности за никона, но никъде на намерих някакво сравнение каква е разликата между 12,2 EV и 11,9 EV



Публикацията е редактирана (06-10-13 19:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: wizarditaly   
Дата:   06-10-13 19:13

За пейзаж има и други машинки ама човека иска нещо универсално с повече възможности от досегашния.
За по добрите обективи може да се поспори.
Никон направо се изложиха с 85 1.4Г, 70-200 ВР2, 14-24 направо за нищо не става, а с 35-ата може да трошиш орехи.

Сега сериозно- вземи и поснимай с двата и сам си прецени.
Който и да вземеш няма да сгрешиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: photostoykov   
Дата:   06-10-13 19:38

shagy, до колкото разбирам от темата търсите тела втора употреба? Защото и двете са маркетингово минало...
Изборът Ви е доста бюджетен, но за подобни пари може да се закупят нови 6D или D600, всеки със своите предимства и недостатъци, като споменатите от Вас "старци"...
При първия вариант, опитът със 7D е незаменим при преминаването към 5D Mk II, при втория вариант няма значение опита, а правилно подбраните обективи за жанровете, които ще снимате.

Успех!



Публикацията е редактирана (06-10-13 19:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: stef7   
Дата:   06-10-13 19:50

От Никон бих предпочел по-ново тяло - D600 примерно. Не виждам никакъв смисъл да се ходи на толкова старо тяло като Д700, особенно за пейзажи, където изискванията за автофокус не са големи. 12Mpx са ОК ако не правиш crop на кадрите. А понякога макар и рядко се налага. D600 e по-нов сенсор с по-висока резолюция от Д700 и има 2 стопа преднина пред 5D Mark II по отношение на динамичен диапазон в ниските ИСО и един във високите, както и по-добър tonal range и чувствителност към цветове. DXOMark му дават 94точки от 100, 5D Mark II e със 79 от 100. D600 определено има по-добър сенсор от 5D MII. Дали това ще се вижда на снимките е друг въпрос.

Мисля че и Никон и Канон правят страхотни тела, а добри обективи и за двете системи ще намериш особенно ако включиш и тези от трети производители като Сигма, Тамрон, Токина.

Така че нещата в крайна сметка опират до това коя камера и система ти пасват повече. Подкрепям wizarditaly опитай единия и другия и вземи този който ти допада повече, чисто субективно. Като машини и системи и двете са повече от достойни, няма смисъл да се задълбава в технически детайли.

Не бих купил Сигма 12-24мм, не може да му слагаш нормални филтри отпред. А и защо ти е толкова екстремен широк ъгъл. 17мм са достатъчни а там има доста голям избор на зоом обективи на прилични цени.



Публикацията е редактирана (06-10-13 20:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: vga   
Дата:   06-10-13 19:54

Още нещо - като гледаш разликите в динамиките и т.н. ти с какъв монитор си? Нали се сещаш, че говориш за разлики, които евентуално са видими в лабораторни условия... [smilie5] Надали правиш принтове всеки ден, а вероятно повече гледаш на компютъра? Само да ти кажа, че както мислех един ден, че ми е омръзнал D300s и искам фулфрейм, си погледнах снимките на хубав монитор и ми се промени представата за качеството... [smilie3] По-натам фулфрейма си дойде от необходимост де. Аз тук съм за Канон, но не с 24-105!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: shagy   
Дата:   06-10-13 20:38

Именно заради това казах, че няма къде да видя реалната разлика в динамичния обхват. не разполагам с калибриран монитори или такъв с IPS матрица. Както болшинството и аз ползвам 15.6 инчов лаптоп.
Така или иначе, бъдещото тяло ще бъде втора ръка с цена около 2500лв, така че вариантите за 6д и 600д отпадат.
Колкото до 24-105, мненията са много разнопосочни. За мен бленда 4 не е проблем, а и 24мм на фф, са като 15 на кроп (досега снимах пейзажи именно на 15мм на кроп)
Не зная как се справя с детайлите на 20мп матрица на 5D mark II, но определено никонски подобен все още няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: vga   
Дата:   06-10-13 21:23

Да ти призная честно, не виждам причина да си сменяш апарата, камо ли да купуваш фул фрейм. На лаптопа положението ще е същото, а щом няма клиенти, на които да им пука то само ще си хвърлиш парите на вятъра. Ако искаш разнообразие - ОК, но с тия пари със семейството ще отидете на екскурзия за 2 седмици :)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: dimichos   
Дата:   06-10-13 21:39

5dII си е машина за статични обекти, моят например си мери както си ще експозицията, затова го карам на ръчни.Картинката си заслужава обаче всяка стотинка, а и понякога се налага малко "кропене".7d-то не си го давам за нищо[cool] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: Canon   
Дата:   06-10-13 21:47

5Dmk2 с 24-105 @80мм,
Детайл, бандинг и шум на ISO:12800, точно снимана и конвертирана с АЦР

http://propho.net/downloads/ff/IMG_8546_GP.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: stef7   
Дата:   06-10-13 23:01

Клоня към мнението на vga. Ако не ти трябват снимки при ниска осветеност от ръка, а за пейзажи статива върши отлична работа, трябва ли ти да минаваш на 5D M2 ? Ако снимаше повече видео 5D M2 има някакъв смисъл, защото при ниска осветеност не може да свалиш скоростта на затвора под 1/25 желателно 1/50.

Май е по-добре най-напред да си купиш външен монитор. Един HP 2475w с разкошна IPS wide gamut матрица е 400лв втора ръка.

На мен 24мм в широкият край обикновено ми стигат, но всеки е различен.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: shagy   
Дата:   06-10-13 23:30

Canon, доста добре се аргументира с тази снимка. Много добра работа наистина. Аз мислех, че това 12 800 е само маркетингов трик.

Не виждам какво му е лошото на фф-ма, та да не заменям 7D-то, при положение, че ще го продам заедно с EF-S обектива 15-85

Колкото до монитора, не смятам че е оправдано да давам толкова пари за монитор. Просто не ми е нужен. Нито има къде да го сложа, нито ще ми бъде удобно да ползвам лаптопа с външен монитор. Иначе за хората, които си изкарват парите с това, със сигурност е задължително да имат качествени професионални монитори.
PS - все пак реших да го потърся в гуглето този монитор и доста се впечатлих. Погледнато от друга страна, един такъв монитор си е в общи линии дългосрочна инвестиция, и при наличието на HDMI нищо не пречи, човек да си върже и цифров приемник за TV към него и да си го ползва за обработка на снимки

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: Canon   
Дата:   06-10-13 23:49

5Dmk2 с 85мм f/1.8 @ f=2.0,
Детайл, бандинг и шум на ISO:1600, с АЦР при 21MP

http://propho.net/downloads/ff/PE2013/IMG_0020_XXXL.jpg



5Dmk2 с 24-105мм @24mm, f=4.0,
Детайл, бандинг и шум на ISO:1600, с АЦР при 10MP

http://propho.net/downloads/ff/IMG_0057_XL.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: simbon4o   
Дата:   07-10-13 00:07

Пред 24-105 предпочитам 28-75 2.8 тамрон - много по-добро поведение срещу светлина и не по-мек + една бленда разлика.

Не съм съгласен че канонския няма еквивалент при никон, никонския 85 1.8 е по-евтин и в никакъв случай по-лош!

5Д2 - отвратителен автофокус, същия като на 600д, обезмисля приличната матрица, която си има бандинг и като не експонираш правилно и се наложи да пушваш особено на по-високо исо... идват парцалите.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: stef7   
Дата:   07-10-13 00:07

@shagy Ти си знаеш. За мен монитора е най-подценяваното нещо измежду компютърните. Още повече ако имаш за хоби фотографията, добрият монитор е задължителен бих казал.
Няма да те убеждавам но честно казано не разбирам. Ти си готов да дадеш сума ти пари за нова фото техника заради по-добро качество на картинката, което обаче практически не може да видиш. 95% от лаптопите имат TN матрици и 80% са все още с кофти TN матрици с ниска резолюция от типа на 1380х780 с бледи измити цветове.

Имам лаптоп с много добра Wide Gamut матрица. Страхотни истински цветове. Но в къщи винаги сядам зад 24'' инчовия HP. Страхотна картина. Няма никакъв проблем да се ползва с лаптоп. Слагаш си една безжична мишка и клавиатура, HDMI out или DisplayPort към DVI и готово. Виж за мястото вече е проблем ако нямаш място, просто нямаш място. Тогава може би един 20'' 1600х1200 IPS матрица за 180лв ще се събере ?

Ако си от София мини през RMania с твоя лаптоп, където имат въпросния монитор и ги помоли да го вържат към лаптопа ти. Пусни някои от снимките си и сравни това което виждаш на лаптопа с това което е на монитора. Те са услужливи, ще се съгласят. Не е задължително да купуваш. След това кажи тук отново дали имаш нужда от монитор [smile]

Между другото сега се загледах и видях, че имат същия монитор но със сериозни забележки за 200лв. Доста години карах на един 19'' NEC втора ръка, който имаше две петна и по средата минаваше светла ивица когато в картината имаше черно. Т.е. монитора си беше със сериозни забележки, но за мен те бяха доста по-малък проблем от отвратителните измити и бледи TN монитори. Не знам 200 та и 400 лева са ниска цена за такъв клас монитор, вярно употребяван, но това не му пречи особено.


Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: vga   
Дата:   07-10-13 00:11

Shagy, за тия карета във фона на снимката на Canon говориме. Огледай се около главата на човека :) Това не е ОК, но ако не буташ сенките и размера се държи малък не е драма. Пак ти казвам - такива апарати си струват, ако ще ги екипираш с красивите канонски твърдаци. Иначе са си пари на вятъра [smile] Просто погледни на хубав монитор снимките си, ще се окаже че вече си имаш нов апарат [smilie24] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: simbon4o   
Дата:   07-10-13 00:13

ПС никон има 24-120 4.0 :) понеже някой каза че нямало еквивалент на 24-105(обектив, който по мое мнение не си заслужава червената лентичка!). Никон няма еквивалент на 85 1.2(има само до 1.4, което за мен е достатъчно)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: Canon   
Дата:   07-10-13 00:14

Разликата в динамиката (което те интересува) на IMG_0057_XL.jpg от 5Дмк2 до Д700 ще е само в тоналната разработката на сенките между двата крачола на младоженеца.
Т.е., сюжетно-важното място на тази снимка [smilie3] .

Имаче динамиката на обектите по снимката е с почти 8 стопа повече от най-добрата динамика на коя да е фотографска медия - филм или матрица.
Влизат и източника на светлина и сенките по най-тъмния обект (панталона), т.е., тези 2/3 стопа разлика са без значение спрямо 8-те липсващи относно лампите.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: Canon   
Дата:   07-10-13 00:18

За 28-75мм 2.8 тамрон, при тествана от мен бройка дава различна грешка във фокуса.
В дългата част е с бекфокус, в широката е с фронтфокус.
Не може коректно да се коригира с микоаджъстмънт от тялото

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: shagy   
Дата:   07-10-13 00:42

stef7
ако намеря качествен монитор с Wide Gamut матрица - някъде 20-22 инча, за цена около 250-350лв може би ще си взема.
Гледам, че си запознат с мониторите, аз там съм много бос, мога ли да те помоля, когато имаш възможност да ми пратиш на лични, няколко модела в този диапазон и ценови клас - сайт, обява и прочие [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: vgramatikov   
Дата:   07-10-13 00:51

Генчо вече може :) Телата са с 2-3 корекции за 1 обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: georgivelev   
Дата:   07-10-13 09:01

При първата снимка (с тромбониста) на Canon си личат артефактите от шумоподтискането. Не казвам, че D700 ще се справи по-добре в такава ситуация, но с подобна постобработка тази снимка не може да е мерило. А панталонът на младоженеца е просто черен, там няма никаква информация. Снимката е отлична, но не можем да преценим дали младоженецът има крака или това е някой дух от лампата на Аладин.

Без да може да се сравнят кадри от 2та апарата при едни и същи ситуации с едни и същи композиции, наливаме от пусто в празно. Но, нека приемем, че снимките, които предлага Canon са най-доброто, което може да се постигне с марк 2.

За Д700 (защото снимам с такъв). За портрети 6+, за пейзажи става. 12те мегапиксела на моменти ми идват малко, защото понякога се налага да правя големи кропове. За любителски апарат е напълно приемлив. Така че според мен зависи от целите. Ако ще е за професионална работа и трябва да избирам между 2та - марко 2. Ако ще е за любителска работа - Д700.

За портрет канонските 85 1.8/100/2 нямат еквивалент цена,кчество при никон

Бих казал, че никонския 85/1.8 е един от най-добрите бюджетни обективи въобще.

Никон направо се изложиха с 85 1.4Г, 70-200 ВР2, 14-24 направо за нищо не става, а с 35-ата може да трошиш орехи.

Ми като не можеш да снимаш с 35цата, ще си трошиш орехи. Що за фенщина.

Интересно как никой досега не е предложил Сони или безогледалка[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: imitev   
Дата:   07-10-13 09:19


Абе я по-добре да си земе един некс [smilie21] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: Mogila   
Дата:   07-10-13 09:37

shagy До скоро бях със 17" лаптоп с доста приятен дисплей и бях много доволен. Давах пари за обективи и тела, дори скъпи филтри, но за монитор не съм се замислял. Скоро си купих не много скъп, но приятен 24" монитор и го калибрирах. Просто не мога да ти опиша разликата. Още не разбирам как съм могъл да карам до сега с лаптопа... Пък пейзаж с лаптоп просто е брутално зле. Върви още тази седмица си вземи един монитор, но задължително 23" или 24".

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: chukov   
Дата:   07-10-13 09:56

pd,
Генчо има предвид телата, които нямат отделен микроаджъстмънт за широкия и дългия край на обектива.

Освен това никой не гарантира, че между широкия и дългия край, фронт фокусът преминава линейно към бекфокус.

Тоест не е ясно дали може да се компенсира какта трябва тази слабост на обектива

А за тоя тамрон само да вметна, че след известно време му се закъсва лентовия кабел и почва да прави проблеми. И няма къде и никой не иска да го отремонтира

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: Canon   
Дата:   07-10-13 13:09

georgivelev
За съжаление няма пряка съпоставимост с Никонски файлове, при тях фотографа няма никакво право на изначален контрол и получава директно обработен и шумоподтиснат от тялото роу файл.
т.е., дори да иска да няма артефакти от предварително шумоподтискане от Д700, няма такъв избор.
Фирмата-майка е решила, че фотографа не е достатъчно умен сам да си го направи.
Понеже снимаш с Д700, може да дадеш поне 2 снимки на 1600ИСО -около 10МП и една на 12800ИСО
Втората да е снимана при около 2 1/3EV

Ето ти за 100ИСО EV стойностите, 12800 е точно 7 стопа по-тъмно.

http://www.mydigitalphotographyclub.com/images/ev-table.jpg


http://f128.info/p/latex/lv_table.png


http://farm3.staticflickr.com/2437/3606560727_d0b7cdca37_o.jpg



т.е. нощна осветеност, ориентировъчно за бленда 4 и скорост 1/30 при 12800ИСО.
Виж си EXIF данните в снимката на тромпетиста, сниман на оскъдно осветление в нощен клуб, по време на джем сейшън.

Като дадеш твои снимки, всеки сам може да види и си ги съпостави.
Иначе няма логика да ти се вярва, само защото ти си го написал.
Не се имай за последна инстанция във фотографията.



Публикацията е редактирана (07-10-13 13:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: dimitar3   
Дата:   07-10-13 13:36

Аз като сравних картинката от лаптопа с 21.5 инчов с IPS матрица и просто се отказах от екрана на лаптопа, нищо общо просто, разликата е фрапираща.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: Canon   
Дата:   07-10-13 14:00

georgivelev
та понеже вероятно имаш проблем с калибрацията на монитора си и не може на него да видиш разработка в сенките, съм ти дръпнал (баш по никонски тертип) цели 3 СТОПА от сенките на същата снимка на младоженците, в 10МП-лен еквивалент.
Има, ама направо, много разработка има, в т.н., от теб "черно".


http://propho.net/downloads/ff/IMG_0057_crop_2.jpg


За 20-на лева калибрация на дисплей не се излагай.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: Plamen11   
Дата:   07-10-13 14:36

И на моя монитор, макар и да не е калибриран, се вижда всичко в тъмните области в тази снимка.

Някакви снимки, просто за сравнение, доколкото е възможно.

ИСО 1600

ИСО 1600

ИСО 3200

ИСО 8000

ИСО 10000


Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: georgivelev   
Дата:   07-10-13 15:12

Иначе няма логика да ти се вярва, само защото ти си го написал.
Не се имай за последна инстанция във фотографията.


1. Не държа никой да вярва на това, което пиша.
2. Никога не съм се имал за последна инстанция във фотографията. Това откъде го измисли? Изрично съм написал, че съм любител в предния си пост.[smilie18]

А иначе за тестове на Д700 на високо исо - ми заповядай, нетът е твой. Все ще намериш снимките, които ти трябват, това все пак е камера на около 5-6 години. На мен си ми върши работа такава, каквато е. Ти си този, който се опитва да докаже, че Канон Марк 2 е по-добрата камера. Аз не споря по този въпрос, защото не считам, че имам нужните знания за това. Но, каквото и да докажеш, няма да ме убедиш да си сменя системата. Най-вече се доказваш с комуникативните си онлайн умения.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: sky-fan   
Дата:   07-10-13 15:54

D700 е антика вече. Пред тази дилема бих взел канона. Защо се заблуждавате, че Д700 прави чудеса? Техниката напредва и 1-2 години след модела вече е остарял. Въпроса е кой какво го задоволява като качество. Отделен е въпроса кой какви обработки прави след това. Това за исо, бандинг и шум го говорите, сякаш всеки ден се пиксализирате. Да не снимате всеки път над исо 3200? Аз на такива нива на исото не снимам въобще, освен ако не ми плащат или е събитие за което ми плащат.



Публикацията е редактирана (07-10-13 15:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: io_bs   
Дата:   07-10-13 17:16

И какво като моделът е остарял? Не могат да се снимат качествени кадри ли? Няма спор, че техниката напредва, но това не значи, че трябва да си купуваш всичко най-ново, особено ако текущата ти техника те задоволява като нужди.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: Canon   
Дата:   07-10-13 17:17

georgivelev
Както ясно се вижда в моите постове отгоре, съм качил снимките, снимани в гранични снимачни условия (описани, вкл. имат EXIF), без да ги коментирам дали са хубави или лоши (това само питащия може да си преценява дали го устройва, така или иначе парите са си негови), но точно прониконски фенове скочиха да им търсят артефакти, да ги коментират (и на тялото) какви проблеми имало.
Виж, на тях може да си отговарям и коментирам по моя си преценка.

Коректната логика е: ето ти снимки от едното или от другото тяло, гледай, мисли и си решавай.

Аз лично нямам нужда да ровя из нета за снимки от Д700 - просто и с него съм снимал и си имам достатъчно и за лична употреба и за мое си съпоставяне. И съм си направил избора.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: burningice   
Дата:   07-10-13 19:46

Canon 5D mark II със своята единствена кръстосана точка и стар автофокусен модул взет от предишния модел 5Д е накарала най-много хора да "завиват обективите си наляво".

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: vgramatikov   
Дата:   07-10-13 19:59

Не че е фактор но не случайно 5д,5д2 са най-продаваните камери в света...6д ще ги последва. Съчетание от най-добрите матрици за времето си в евтино и функционално тяло.

д600 беше опит за такава камера но се издъника с затвора...нищо ссега пак ще пробват с д610...не е късно още...

Идеята беше ако е Никон да е д610 като излезе.[smilie24] Пък и 6д не е за изхвърляне сензора е по-добър от 5д2 и 5д3. За пейзаж ...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: mano   
Дата:   07-10-13 20:10

Взимай 6D и мирясвай.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: vga   
Дата:   07-10-13 22:02

Чакайте... значи Д700 е антика, но 5Д2 не е? Ехх как различно текат годините с Канон... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: ZERO-NERO   
Дата:   07-10-13 22:20

D3s 12mp ISO12800
Една друга антика


Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: nsirakov   
Дата:   07-10-13 22:44

написа:

> Canon 5D mark II със своята единствена
> кръстосана точка и стар
> автофокусен модул взет от
> предишния модел 5Д е накарала
> най-много хора да "завиват
> обективите си наляво".


тя баба ми само с 1000 кръстосани точки е снимала... на крив АФ точката му е крива...

[smilie23] [smilie23]

как пък от 350д през 50Д до 6д един път нямам проблеми с АФ...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: burningice   
Дата:   07-10-13 22:46

Естествено е годините да текат различно, като вземаш модули от стар апарат и ги слагаш в новия, на практика само маркирането е различно (марк 2).

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: imitev   
Дата:   07-10-13 23:06


Защото си карък, затова!

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: Canon   
Дата:   07-10-13 23:22

Годините са с различен фактор за различните системи.
Фокусирането по централна точка не е създадено с ДСЛР-ите, а е доста по-старо от тях - преди в СЛР-те с микропризмен растер и клин, в далекомерните системи с двоен (двуцветен) образ.
То е базирано на основен фотографски принцип - за сюжетно важния елемент в снимката.
Примерно, къде да е фокуса в една портретна снимка.
Ширпотреба системите с многоточково измерване на фокуса търсят само реални контрастни зони (така са устроени да работят) - някъде по уста, вежди, очи, пъпки, бемки ....
Да, ама не - фотографа няма да е във възторг, ако фокуса не е на миглата на окото, а примерно на тийнейджърската пъпка на върха на носа. А модела, хептен ще пощръклее...

Та избора на системата за фокусиране, не е просто броене на АФ точки, с един или много кръстове или полумесеци. Трябва и ЗАУ.

Да не говорим и за проблемите с моарови честоти, които Бони разглежда в другата тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: sky-fan   
Дата:   07-10-13 23:40

Къде са 21мп и къде са 12 мп. Каквото и да си говорим МК2 е по-доброто тяло в случая. Мегапикселите е само един от показателите в случая.

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: jey6   
Дата:   07-10-13 23:59

И Д4 като е 16мп сигурно е по-зле от 5д2...

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: wizarditaly   
Дата:   07-10-13 23:59

Никон направо се изложиха с 85 1.4Г, 70-200 ВР2, 14-24 направо за нищо не става, а с 35-ата може да трошиш орехи.

Понякога е хубаво да четеш целия пост а не повърхностно.

Това с чупенето на орехи беше иронично.
Ако смятах че тия стъла не стават нямаше да си ги купя.
Все пак благодаря за критиката[thankyou]



Публикацията е редактирана (08-10-13 00:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: vgramatikov   
Дата:   08-10-13 00:01

Стига с тия автофокуси говорим за пейзаж....на кой му пука. Тука се иска здрав сензор с голяма резолюция и добро 100-400 исо.

Канон 6д отвява всичко до д800Е за пейзаж....според мен.

При канон това е най-добрия сензор в момента може би само отстъпва на репортажно,спорт ориентирания сензор на 1дх.

Звучи много директно но е факт. [smilie7]

Отделно се виждат подобрения във всяко следващо тяло на Канон като говорим за исо и сенки.

Констатирах вече ,че 6д няма бандинг и има добри сенки ,тонове динамика в хайлайта.

За сега констаритам ,че и 70д следва сходен подход с много по-добри сенки от 7д и намален "цветен" шум с около стоп.

За сега съм констатирал прекрасни исо 800 като за кропка. Ще се пусне отделна тема като поснимам малко ,че вече 5-човека ме питаха на Л.С.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: Canon   
Дата:   08-10-13 00:12

jey6
Зависи от изискванията.
Пример:
Никон Д4 с неговите 16МП не покрива стандарта/изискванията на iStock за XXXL размер за продажба. Според тях, разрешения ъпсайз е 5%, т.е., максимум до 17.64MP може да подадеш за продажба.
Или, само до размер XXL, а не след XXXL (който се продава по-скъпо).
Затова провеждам и уъркшопове за детайлите на микросток фотографията - да си знаят хората, че и за мегапикселите може има изисквания, а дори, през този месец, пак ще направя един в София.

едит: п.п. Получава се така, че с по-евтин (нисък клас) апарат, но с повече пиксели, изкарваш повече пари при еднакъв труд.
Тогава кой е по-добрия: Д4 или Д600?



Публикацията е редактирана (08-10-13 00:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Избор между Canon 5D mark II и Nikon D700
Автор: vgramatikov   
Дата:   08-10-13 00:42

По-добрият е този които ти трябва то тва е фундаменталния проблем.

Хората търсят по-добрата вещ ,която няма да им трябва ,защото не работят и не вадят пари с нея.

Като почнеш да вадиш пари вс си идва на мястото.
Ако не вадиш пари с тва пак си идва на мястото.

Аз като обикновен щтракач си продадах готиния ФФ 6д и си взех 70д щото искам бърза камера за уйалд...тва ми се снима.
Пък 20мп са окейз за стокче от време на време...[smilie3]

На кой му пука....Ако бех стокърче или снимах портрет и пейзаж ...6д цена/възможности ...нямам коментар или 5д2 на старо.

Бързите ФФ тела са за друго...друг вид вадене на пари където короста е наистина изключително важна както и исо пърформа.

Но пак е за прота...иначе да засилиш 20$ за техника тря си заможен хобист.[smilie3]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »