Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Постоянно осветление срещу импулсно!
Автор: ALeXTOM   
Дата:   30-09-13 16:59

Привет,
имам идея да си оборудвам малко домашно студио, разглеждайки възможностите и малко видео уроци по темата се замислих за следното:

1. Какво е предимството на импулна светкавица пред лампи за постоянно осветление.
2. Имам ли някакви ограничения относно жанровете фотография( продуктова, портретна и т.н) с някои от двете разновидности.
3. Моля за мнение относно оптималният вариант на комплект , които в последствия мога да допълня. Наясно съм ,че апетита идва с яденето. Когато напредна достатъчно, не желая да губя пари от продажби и купуване на нови комплекти.Нямам проблем с парите , но не ги намирам на улицата и се старая да ги харча рационално и винаги ме е водила максимата "Колкото плащаш, толкова получаваш". Валидна е в 90% от случаите.


Благодаря на всички ,които ще ми помогнат със съвети предварително!


Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно осветление срещу инпулсно!
Автор: tzl   
Дата:   30-09-13 18:29

Виж ми в блога. Преди седмица писах по темата.

Ограничения има както за импулсното, така и за постоянното. Понякога се ползват и двете. В блога съм писал точно за различни случаи какво ще ти бъде изгодно като цена.

Всичко зависи от това какво точно ще снимаш. Ако ще снимаш "всичко", ти трябват мноооого пари. Но ако знаеш точно какво ще снимаш, тогава ще можеш да прецениш по-добре какво да вземеш.

Примерно продуктите не шават много и постоянно евтино осветление е ОК за тях. Портретите, в които хора стоят статично, пак стават с евтино постоянно осветление. Ако ще снимаш на чисто бял фон е хубаво да имаш нещо по-мощно (или светкавица или по-мощно осветление). Прочети подробно, би трябвало повечето неща да ти се изяснят.



Публикацията е редактирана (30-09-13 18:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно осветление срещу инпулсно!
Автор: vicking   
Дата:   30-09-13 18:57

Какво е иНпулсно осветление?

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно осветление срещу импулсно!
Автор: ALeXTOM   
Дата:   30-09-13 19:06

Правописна грешка ! Извинявам се! Ето го Батко , работи в БАН лингвист!...[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно осветление срещу импулсно!
Автор: CTEHATA   
Дата:   30-09-13 19:25

"Тънките" изпълнения за постоянно осветление с халогени по 300, 500 и повече вата имат допълнителното "предимство" да харчат немалко ток, както и да отделят стряскащо големи количества топлина. Особено се усеща ако се ползват в тясно, неклиматизирано помещение.

Пишеш "Когато напредна достатъчно, не желая да губя пари от продажби и купуване на нови комплекти". Аз наскоро се оборудвах от базара на сравнително поносими цени. Предимството е, че ако преценя, че нещата не ми трябват, мога лесно да ги продам без голяма загуба.

Последно - ако никога не си снимал в студио, горещо препоръчвам първо да влезеш в едно-две чужди под наем. Ако го комбинираш и с курс излиза най-полезно.

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно осветление срещу импулсно!
Автор: PhotoBo   
Дата:   30-09-13 21:25

Тъкмо мислех да пиша, че тук дилема няма, а е въпрос на това какво ще се снима, но се зачетох в блога на tzl, който го е описал много точно и ясно. Без да слагам някакви зависимости и да се опитвам да създавам нови закономерности (особено по въпрос №2), лично за себе си винаги съм намирал за адекватно използването на постоянно осветление за продуктова фотография и импулсно за портретна фотография извън студио. В студио за портрети и двете са вариант, виждал съм колеги използващи всякаква светлина и все с чудесни кадри. Иначе аз сега експериментирам вкъщи с кутия самоделка и 2/3 фотолампи с температура 5500К по 105W. По-евтино от това решение за не големи предмети не се сещам.

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно осветление срещу импулсно!
Автор: ALeXTOM   
Дата:   30-09-13 21:42

http://www.youtube.com/watch?v=cieNx_h1L4M&list=TLPOQCQ8aci5jE37zmqi0PMWyMATLMjxut


Дилемата се появи ,след като попаднах на този клип.
Има и препратка към сайт от където мога да си купя техниката на добра цена......


Влизал съм в студио и съм снимал 3-4 пъти. Там има всичко. Нареждаш си каквото и колкото поискаш. Разбира се аз се нахвърлям на най-скъпото .... по-лесно е и не съм мислил в посока светкавици или постоянно..... и какви биха били резултатите...


Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно осветление срещу импулсно!
Автор: tzl   
Дата:   01-10-13 10:13

Виждайки, че това, което искаш е плитък фокус и го свързваш с постоянното осветление означава, че не си наясно много с принципите на работа с осветление. Плитък фокус можеш да получиш по много начини и със светкавици и с постоянно осветление (все в студио).

* Най-лесният вариант - намаляне на мощността на светкавиците (което може да е в комбинация с тяхното отдалечаване от обекта за снимане). Това заедно със съответните настройки във фотоапарата, разбира се.
* Дифузен панел пред светкавицата, ако мощността й не може да падне много
* Ползване на ND филтър (или на светкавицата или на фотоапарата)

Затова казвам, че постоянното осветление изобщо няма пряка връзка с плитък фокус, а по-скоро със скоростта на затвора.



Публикацията е редактирана (01-10-13 10:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Постоянно осветление срещу импулсно!
Автор: Alex_Stand   
Дата:   01-10-13 18:11

Има много неща , които НЕмога да направя с "постоянно". И почти не се сещам за неща, които да немога да направя с импулсно!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »