Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Обективи Никон
Автор: Eolani   
Дата:   30-08-13 19:11

Здравейте!
Искам да си купя нов обектив и се колебая между тези два:

AF Nikkor 50mm f1.8/D
AF-S Nikkor 50mm f1.8/G

Не знам кой ще е по-добър за мен и каква е разликата между двата. Четох на сайта на Никон и сравнявах техническите характеристики, но ми е трудно да избера, тъй като не съм виждала снимки направени с тези обективи.
Фотоапарата ми е Никон 3100.
Ще съм благодарна за мнения и съвети.

Благодаря ви!


Отговори на това съобщение
 Re: Обективи Никон
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   30-08-13 19:17

f1.8/G

Отговори на това съобщение
 Re: Обективи Никон
Автор: djfroggy   
Дата:   30-08-13 19:17

AF-S Nikkor 50mm f1.8/G

Само с този ще имаш автофокус.

Отговори на това съобщение
 Re: Обективи Никон
Автор: simon4o_bg   
Дата:   30-08-13 19:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Обективи Никон
Автор: Eolani   
Дата:   30-08-13 20:21

Благодаря ви! Този е по-скъпият от двата, затова ми се искаше да взема този с по-приемливата цена, но ако няма да ми върши работа няма смисъл.
А знае ли някой какви са разликите между двата обектива, освен автофокуса?


Отговори на това съобщение
 Re: Обективи Никон
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   30-08-13 20:52

Съвсем накратко:

D версията е доста стара, няма мотор в обектива, има проста оптична схема, много е лек и много евтин. Прекрасен избор по принцип. За новите тела на Никон, които нямат мотор в тялото, няма как да има автофокус. Моят ми харесва и на 1,8 още, но съм чувал и много мнения, че преди 2,8 не е много остър. Въпрос на бройка и комбинация между тяло и обектив. Пред другия (G версията) единственото му предимство е в това, че има пръстен за смяна на блендата от обектива. За какво му е този пръстен ако снимаш с дигитално тяло е добър въпрос - например ако използваш макропръстени без електрически връзки с тялото G версията ще бъде винаги на максимално отворена бленда - 1,8 в случая - докато на D версията ще имаш възможност да регулираш блендата и в този случай на евтини макропръстени. Предполагам, че нямаш такива намерения, така че за теб вероятно D версията няма никакви предимства (освен по-ниската цена). Иначе означението D показва, че в обектива има чип и той може да връща на тялото информаци за разстоянието до фокусирания обект, което пък се използва за подобряване на резултата от никонския iTTL. Има и версия на 50/1,8, която не е D и на външен вид е почти идентична с 50/1,8D. Такъв, както и още по-старите версии с прозорче за блендата можеш да намери единствено на старо.

G версията е много по-нова, означението G е от Gelded. Тези обективи нямат пръстен за ръчна смяна на блендата, както казахме по-горе. Обаче пък има мотор в обектива и това позволява автофокус и на телата като твоето, които нямат мотор в тялото. Освен тези две разлики има и други - всички са съгласни, че новия обектив е много по-остър и с много по-добро качество на картинката. Всъщност, когато излезе тук във форума доста хора направо си заявяваха, че веднага от 1,8 нататък е по-добър и по-остър от 50/1,4.

Специално в твоя случай 50/1,8D няма нито едно предимство пред 50/1,8G освен цената, но и в това отношение G версията се представя добре и ако 50/1,8D е най-евтиния никор, то 50/1,8G е един от най-евтините [smile]

Каквото и да избереш, успех, на фокус и много и прекрасни снимки ти пожелавам [smile]

Една малка редакцийка - като си чета поста за всеки случай си мисля, че някой може да възприеме погрешно обясненията за означението D - в смисъл, че това е предимство на D версията в случая. Трябва да се поясни, че всички G обективи са и D обективи, тоест всички G обективи без изключение си говорят за разстоянието до обекта с iTTL в тялото.



Публикацията е редактирана (30-08-13 21:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Обективи Никон
Автор: Eolani   
Дата:   30-08-13 21:18

ХСГеоргиев - благодаря за подробното обяснение.
Снимките, които искам да правя са на хора и предмети и искам да бъдат с малка дълбочина на полето - този обектив трябва да ми свърши работа.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Обективи Никон
Автор: didesignbg   
Дата:   30-08-13 21:21

В случая искаш не искаш вземаш G, добър обектив във всяко едно отношение. За разлика от старата 50ца обаче е станал леко стерилен на отворена диафрагма, дъртия имаше един интересен рисунък леко нервен.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »