Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   24-08-13 22:48

Като една от най-популярните дестинации (за почивка, разходка и СНИМАНЕ) реших за споделя статията на capital.bg Седемте рилски блата
Какво е отношението ви към случващото се? - птичари, пейзажисти и всякакви други ентусиасти и любители на природата.

Ако статията не беше написана толкова безпочвено и тенденциозно, може би щях да си поставя ограничение в посещението на "езерата" (по веднъж на 4 години с пешеходно изкачване от Сапарева баня), но в този и вид се чувствам по-скоро разочарован от уж сериозните статии на изданията на "икономедия".
Ако приемем, че всичко написано е вярно, какви са вашите впечатления/снимки от въпросното място от преди 10-20-30 години и днес [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: didesignbg   
Дата:   24-08-13 22:58

Не застрашени, заблатени са. Естествената им защита беше заобиколена от изкуствено съоръжение, откак има лифт аз следвам твоето правило веднъж на 4 години, преди това ходех по-често.

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: my.point.of.view   
Дата:   24-08-13 23:04

за пръв път ходих 1999 година.
различно беше.
и луната ще осерем, ако се качим.

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: tttodorov   
Дата:   24-08-13 23:20

Ходих специално за снимки.... има страховито много хора , ама страховито много хора и повечето нямат цел.... облечени неподходящо , с чехли и маратонки , без очила и кремове против слънце :)
Все едно са в градския парк !
Колкото до водата изпил съм около два литра вода от езерата и от водопадчето и нямам никакви проблеми до сега :) [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: benisio   
Дата:   24-08-13 23:33

Айде по-полека.
И аз съм качвал 7-те рилски езера преди 15 години, обут с маратонки.
Това, че е мръстно и има тълпи няма общо с маратонките. Виж - джапанките е друго, веднъж даже на Витоша на ски, на Романския лифт имаше едни китайци с летни мокасинки :)

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: Gecata   
Дата:   25-08-13 01:10

Алпите са посещава годишно от 30 милиона туристи!!! и нищо и няма на планината. Темата за лифта толкова се преекспонира заради две мутренски групировки дето не могат да си поделят планината, че не разбирам как все още се намират хора които да се вържат на тия приказки.
Всеки септември езерата "цъфват" и това е съвсем нормално.



Публикацията е редактирана (25-08-13 01:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: apollo   
Дата:   25-08-13 08:25

Абе Геца миналата година изобщо не бяха така цъфнали като тази, а и в двата случая бях в средата на август.

Ширпотреба дори викам да направя асфалт и паркинг там, където играят паневритмията [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: borisu   
Дата:   25-08-13 09:49

Да, застрашени са!
Основната причина е значително повишения "пътникопоток" на юзъри, които не знаят как да се държат на такова място. В продължение на хилядолетия езерните екосистеми са се балансирали на ниски нива на постъпление на биогени. За такова езеро дори да се изпикае някой, или да си изпере кирливите чоапи е значително натоварване. Други фактори - повишена ерозия следствие на повишената интензивност на преминаване по/извън обозначените пътеки. Цъфтежите НЕ са нормални за тези езера - появяват се преди 30-на години, като мпървоначално са били редки. В наши дни се наблюдават всяка година, заради напредналата еутрофикация.
Преди идваха само хора наистина мотивирани, обичащи планината и готови да покатерят 2 часа. Сега този филтър го няма и сульо и пульо се качват горе с лифта, правят си джъмборето, изхвърлят си лайната и си отиват по живо - по здраво в рамките на един ден.
И да, статията казва истината!

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: krach   
Дата:   25-08-13 10:00

Мога да пусна снимка точно преди да се открие лифта (седмица две) и след това. Разликата е фрапираща. В Алпите минават хиляди туристи само че ако там действаш така, както тук ще плащаш глоби най - вероятно. Съмнява ме да може 500 човека да си опънат палатки и да "ачкат" по храстите оставяйки екологична катастрофа.

Някои защитници на лифта може да кажат ами който не може да ходи как да ги види? Ами лесно - няма да ги вижда. Който не може на самоход да си изнесе палатката спалния чувал и боклуците дето носи до горе, значи няма работа там. За разлика от мола планината не е за всеки.



Публикацията е редактирана (25-08-13 10:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: krach   
Дата:   25-08-13 10:09

http://www.flickr.com/photos/99495960@N03/9586576807/



Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: simbon4o   
Дата:   25-08-13 12:11

Както се казва - българска работа. Селяния, простотия, дай да пишем хОй и да си ходим, ... За съжаление масата население на страната вече е доста некачествено и това личи от всякъде - бавно и мъчително саморазрушение.
Скоро ще им викат рилските блата и толкова... нито ще е първия нито последния природен феномен осран от простотия.



Публикацията е редактирана (25-08-13 12:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: metodiev_martin   
Дата:   25-08-13 12:29

krach, кога е направена първата снимка? - година/сезон
Признавам, че въпреки голямото си желание никога не съм си позволявал да опъвам палатки, шатри, тенти и каквито и да било други туристически истории там . Не защото ме мързи да ги мъкна нагоре, а защото е забранено. Никога не ми е било проблем да ходя пеш и никога не съм плащал на джиповете (преди да направят лифта) за да ме извозват догоре. С лифта съм се возил от любопитство и то в едната посока. След това през платото, хем е по-евтино хем интересно (след като вече си видял гледката от лифта). Набиват ти се малко ходилата, но след един аспирин се преживява.

Никога не съм разбирал хората от "ПАНЕВРИТМИЯ" (не мога да ги нарека дъновисти, защото там вече ходят всякакви сектанти от всякакви организации), но още повече не мога да разбера управата на "парка", защо позволява въпросната свинщина??!!
Шарените точки от втората снимка на krach са стотици, стотици палатки, опънати на който където му харесва. Защо след като е забранено, на определени хора им се позволява? Едни приятели ходиха преди години и бяха решили да пренощуват на петото езеро, но бяха дошли някакви униформени момци на коне и ги бяха помолили да си съберат багажа. Няма лошо, след като са били в нарушение.
Къде са въпросните "еко полицаи", когато ХИЛЯДИ дъновисти къртят камъни, събират съчки, мият си "нещата" във водата и хранят с хляб, солети и каквото се сетите пъстървите в езерата?
Пак казвам, че статията е доста преувеличена и тенденциозна и подкрепям Гецата, че за лифта има огромни интереси, и затова толкова се преекспонират нещата, но е безобразие хората да си мият посудата в езерата, да хвърлят вътре храна, да си водят домашните любимци (миналата година септември младо идиотско семейство водеше със себе си ретривър, който след като се изкъпа в седмото езеро най-спокойно се изтропа до водата, а собственикът му тактично изтъркаля фекалиите във водоема) и да вършат куп свинщини горе.
На никой не може да се забрани да се качва на езерата, но могат да организират 30-40 човека "еко-полиция", която да вдъхва респект и да глобява наред всяко идиотско изпълнение.
Въпреки тенденциозността на статията, със сигурност след време ще има необратими последствия за парка. Птичарите могат да се включат с наблюдения от водоемите, които посещават - каква флора и фауна имаше преди 10-15 години и каква остана след като всякакви местни мутри станаха "арендатори" и почнаха да събират по "10лв на пръчка".
Най-лошото в случая е, че се възмущаваме на всякакви такива истории, но продължаваме да сме част от тях ...

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: Krassy   
Дата:   25-08-13 13:35

Бях на Мусала...
Втори път няма да отида.

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: bez   
Дата:   25-08-13 15:18

Здравей, borisu
Аз също ги посетих през месец май. Качих се с лифта. Имаше доста сняг на места. И повечето езера бяха замръзнали. Обиколих ги, поснимах...
Не съм правил джъмбуре, то горе почти нямаше хора, камо ли палатка, сигурно защото ми се падна да почивам през работен ден. Слязох с лифта. Всички "лайна" си останаха в раницата ми и бяха изхвърлени в контейнерите за смет. Съжалявам, ако съм те подразнил с посещението си на езерата.
Да си жив и здрав!
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: uri64   
Дата:   25-08-13 15:38

bez, на всеки един като теб се падат по около 150 като тези, описани от borisu...за съжаление

то не са само Рилските езера...какво става на Крушунските водопади, когато се съберат няколко дни празници един след друг...ужас...

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   25-08-13 16:06

Колкото повече хора, толкова повече идиоти, толкова повече по-зле, толкова повече унищожение = Рилските блата ...

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: Duffer   
Дата:   25-08-13 16:18

Всичко в тая държава е застрашено. И така ще е докато я населява вида булагрикус - апотеоз на всички тъпи, идиотски и саморазрушителни черти, които Хомо Сапиенс притежава...

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: Krassy   
Дата:   25-08-13 17:00

Радвам се, че има много трудно достъпни ... и за късмет - непознати места.
И дано си останат такива...

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: bozo   
Дата:   25-08-13 18:19

Тия с палатките на склона над езерото като насерат пейзажа после дъждовете свалят остатъците в езерото.
Това с хляба за захранка на рибите и лайната на кучето е талибанщина.
Познавам малко съвестни собственици на кучета, повечето са мърлячи безподобни.

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: krach   
Дата:   25-08-13 19:07

Снимката без палатки е в края на юни 2008 година. По смътни спомени предстоеше откриването на лифта. Пътя нагоре беше лунен пейзаж от машините сторили лифта. Следващата снимка е на моя приятелка от преди 2-3 седмици. Искам да отбележа че на въпросната снимка почти няма палатки, за разлика от други снимки които съм виждал.
Първата снимка е правена в разгара на сезона 29 юни около обед - падаше се неделя (сега като гледам). И тогава имаше "МНОГО" палатки до новата хижа около 10-15 и си мислех "баси колко народ."
По трасето нагоре-надолу имаше хора но няма нищо общо с положението с МОЛ рилски езера в момента.

Относно изхвърлянето на био маса сутрин след кафето то лошо няма. Дето писаха по - горе първия дъжд и всичко е ОК. Ако разбира се не броим милионите синтетични салфетки, опаковки и каквото се сетиш.

П.П. Строителите на този лифт са хвърлили едни пари и в момента само гушат. А би трябвало да отделят значителна част от парите които печелят от скапания лифт, да поддържат мястото заради което са построили това недоразумение. Но българския слабоумник гледа за печалбата днес-утре, но не и след 5-10 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: kvakioh   
Дата:   25-08-13 19:17

Е те до Еверест има достатъчно хора, които се отказват заради навалица и простотия да се изкачат, пък какво остава до Рилските езера. Прецакаха се нещата, и то доста.
Преди 2 години качвахме Мусала от Самоков долу догоре пеша, сега за мързелите и някакви печалбички се пускат "екстри".

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   25-08-13 19:51

kvakioh има самоковско семейство на по 67 години , всеки уикенд го правят маршрута Самоков - Мусала - Самоков за ден :)

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: apollo   
Дата:   25-08-13 21:36

"Бунището" на Дъновистите е една от най-грозните гледки които съм виждал по родните планини... това не им го спестих през годините/хората които живеят в хармония с природата/[smilie11]

Дрън дрън глупости, промиват им мозъците но поне да не го правят в планината [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: Svetlio70   
Дата:   25-08-13 22:51

Молете се с района на Паничище да не стане като с Боровец,че сега положението на езерата по-горе ще ни се види супер с това на което ще заприлича района след няколко писти и влекове.
А и до колкото знам не е резерват та е въпрос на време да се опнат влековете и пистите.За сега само кризата забавя бетона но и тя ще отмине.Имам спомени,че преди време някъде се споменаваше за яко бетониране по Паничище.Само тълпите да не се преместят в ляво към Урдините.Току виж на някой му щукнало в тиквата да прасне един лифт и там.[smilie11]



Публикацията е редактирана (25-08-13 23:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Застрашени ли са Рилските езера?
Автор: MikeDimit   
Дата:   25-08-13 23:08

По татово време и през ум не ни идваше да опънем палатка на езерата. Не че съм някакъв талибан зелен, но не го разбирам да се изтипосаш там с палатка. Не разбирам и оскверняването на скалите с анкерни болтове от "алпинисти". Ходих на Лакатник тия дни и се втрещих - там сега човек може да катери и без въже - болт до болт. А иначе сигурно природозащитни организации има колкото и партии в България. На моменти ми идва тъпата идея да обявим цяла България за защитена зона. Тъй и тъй заводи йок, ще развиваме еко туризъм - минерални бани, гори, селски туризъм, екзотика за градските чеда на света.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »