Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Дълготрайност на снимки !!!
Автор: koki4   
Дата:   24-08-13 13:33

За всички е важно,колко издържат снимките,напечатани с принтер.
Интересува ме конкретно Епсон ( 1400,1500w,P50,L800)с dye мастила.
Ако има някой с конкретни впечаталения,моля са сподели...
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: cisco   
Дата:   24-08-13 14:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: Блясък   
Дата:   24-08-13 15:40

1) Условия на съхранение
2) Качество на хартията
3) качество на мастилото

П.П.
1 и 2 може и да са наобратно

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: mmjm   
Дата:   24-08-13 15:46

А канон говорят само за некви си 200 години. Някой да има впечатление от 100 годишна снимка, отпечатана с ChromaLife100+**?
Не е точно по темата, но е достатъчно близко.



Публикацията е редактирана (24-08-13 15:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: BOZO   
Дата:   24-08-13 15:55

В зависимост върху каква хартия печаташ и как се съхраняват снимките. Практически са вечни, съхранени в класьор. Закачени в рамка зад стъкло - там вече варира от това, дали са оригинални мастилата и типа на хартия. За да сравниш има ли някакво изместване в цветове и контраст - две еднакви снимки, едната в класьор, другата в рамка и на всеки 5 години сравняваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   24-08-13 16:53

Директната светлина винаги пречи на дългия живот на снимките ...


Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: mmjm   
Дата:   24-08-13 16:56

Теоретично и CD-тата трябваше да са вечни, но се оказаха по-малотрайни от касетите, да не говорим за плочите.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: factor.bg   
Дата:   24-08-13 17:43

Според Epson мастилата на конкретния модел принтер (оригиналните) би трябвало да издържат поне 20 години, в условия, адекватни за снимки.

От практическият опит на нашите клиенти мога да споделя, че много хора са поставили снимки, отпечатани с L800 на хартия Katana на стъкла, на открито и т.н., с тестова цел и засега нито един не е забелязал избеляване.

Това е за година и половина тестов период, при брутални условия!

Като се вземе предвид фактът, че нормално снимките не се слагат на открито или на прозореца/стъклото на колата, с лице навън, а обикновено са в стая, в албум, в рамка под стъкло - все фактори, които драстично редуцират влиянието на външната среда и особено на УВ лъчите, може да приемем, че Epson и този път НЕ СА излъгали в прогнозите си.

Качествената хартия също има огромно значение за дълготрайността! Един пример - едно изображение, отпечатано с EPSON L800 на обикновена хартия НЕ Е водоустойчиво, докато същото изображение, отпечатано със същия принтер и същото мастило, но на хартия от Premium серията на Katana - Gloss 255, SilkMatt 255, Luster 200, Luster 290, Metallic Gloss, Metallic Luster, Raster, DoubleSided Luster - може да бъде потопено в съд с вода, без никакво разтичане или размазване, т.е. вече е станало водоустойчиво.

Ако искате гарантирана дълговечност на снимките, единственият избор са оригиналните мастила - няма рефилно мастило за фотопринтер, за което доставчикът да гарантира определена дълговечност! Ако за даден фотограф реномето му е по-важно от икономията на стотинки, особено когато снима сватби и подобни уникални събития, споменът за които трябва да остане за поколения, изборът е ясен.

Разбира се, има хора, които снимат по плажа и не им пука колко ще трае снимката, за която са взели 5-6 лева от поредния англичанин - за тях няма значение какво е мастилото. Парадоксалното е, че точно за тях разликата в 1-2 стотинки на снимка (пък ако ще и 20 стотинки) изобщо не ги бърка, но ... стотинка по стотинка - милиард! [smile]

Ако е нужно разпечатките да издържат над 50-70 години гарантирано, тогава задължително е да се ползват ПИГМЕНТНИ мастила. А че трябва да са оригинални, изобщо няма смисъл да казвам - не е редно да се обещава на клиента дълготрайност от такъв порядък, а да се прави тънка икономия с наливно китайско или корейско мастило. Не за друго, просто не си струва риска от близки срещи от специалния вид, между икономичния фотограф и побеснелия клиент няколко години/месеца по-късно!

Онзи ден говорих с един продавач на рефилни мастила от Пловдив - той ми каза буквално следното: "Всички мастила са еднакви, идват само от Китай, слагаме им различни етикети, защото като пише, че са корейски се продават по-скъпо и по-лесно!" [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: HIT   
Дата:   24-08-13 18:09

Аз предлагам следния експеримент - качваш се на тавана (отиваш в килера, мазето) и търсиш снимки.
Като намериш, гледаш коя от тях колко е стара и от коя марка/кой модел принтер е печатана. Записваш си коя е най старата и модела принтер, с какви мастила и на каква хартия е печатана.
Намираш още снимки и повтраяш горното.
Като запълниш една страница със записки ще имаш достатъчно статистически данни за това коя марка принтер и с кои консумативи е издържала най-много през годините.
В случай, че снимките, които намериш не са печатани с принтер, а копирани на фотохартия по сребърно-химичната технология - ами ...трябва да почакаме годините които ни обещават търговците на принтери!
[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: karan4o   
Дата:   24-08-13 18:45

Правих тест с оригиналните мастила на Епсън, тези които са по 70мл, точно когато излезнаха на пазара в Бг и хартията на Прокарт. Снимките бяха разпечатани на Епсън Р50. Една сложих на тъмно, една на стената и една на терасата на пряка слънчева светлина. След ококо година и половина разликата в снимките е огромна, като тази на терасата за нищо не става, тази на стената също си е променила цветовете, но все още не се забелязва много, ако не я сравниш с последната снимка в шкафа, която е най-запазена[smilie5]

Това е лично мой тест и предпочитам да вярвам на него, отколкото на приказки в нета.

Така че, ако не желаете, може да не ми вярвате
[beer]



Публикацията е редактирана (24-08-13 19:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: hotsnail   
Дата:   24-08-13 19:04

Karan4o a на каква хартия? В смисъл хубава фотохартия или .....

Друг въпрос защо все епсън? Аз съм с канонче от няколко години. Рядко си печатя снимки и ми излизат брутално скъпи, щото главата постоянно се отпушва и свършва за 20-30 снимки т.е. 5 лева на снимка. Изброяват сигурно ама не ми изглежда брутално бързо да става, пък и мога да ги разпечата пак винаги. Та ХП или Канон много по зле ли ще са от Епсъна?

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: krist   
Дата:   24-08-13 19:14

Как стоят нещата с рамкирането на снимки с висока степен на избелители, където трябва да има частично пропускане на UV-лъчите, за да има от една страна ефект от по-високото бяло на хартията, като се пропуска малко UV, а от друга страна - спирайки част от UV-лъчите, донякъде да се запазят архивните качествата на хартията и да не се съсипят именно тия избелители, и да пожълтее? Говорим за хартиите на Ханемюле като Fine Art Baryta например, печатани на Х900 серията на Епсън? Какъв материал е удачно да се използва и къде по нашенско се предлага? Питах на две-три места - навсякъде вдигат рамене и в най-добрия случай казват, че стъклата им или пропускат напълно, или блокират напълно UV-лъчите, включително и разни не много логични неща, че антирефлексните блокирали UV-то, пък обикновените стъкла - не..


Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: DonBasilio   
Дата:   24-08-13 20:03

Момчета няма нищо вечно.

Ето гледам каонците вече дават 300 години!!!
Аха триста години на тяхна снимка напечатана на технологията
на техния ChromaLife100+

В проспекта си го пише 300 години в албум
Да ама тази технология дето един черен патрон е 9 милилитра и е на цена 12 евро - не благодаря.

Пък и няма ли да ви омръзне цял живот да гледате една снимка на стената.

Това са трикове за продажба на принтери и консумативи.

Но знае ли човек.
Оказа се че снимките са на повече от 100 години
плочите и те ще ги докарват до стоте години. Все още се намират грамофони даже има и нови. Касетите и лентите умряха щото няма на какво да се слушат. Механичните магнетофони ги няма вече, а и да ги има няма кой да ги ремонтира вече.
ЦД и ДВД и те направиха 10 - 15 години.

След време и снимки на хартия няма да има. Едно фолио на стената дето ще ги сменя с таймер.

То и сега сме го докарали до там , че си записвам за 5 минути дава филма на флапка колкото 50 стотинки и ги гледам на екран 2,40, на 3,20 метра.
Та да не говорим за снимки.



Публикацията е редактирана (24-08-13 20:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: Aliengg   
Дата:   24-08-13 21:10

Ясно е, че всеки търговец ще си хвали стоката, но хайде и едно мнение от дългогодишен потребител - като този път, за по-голяма убедителност, ще цитирам специалистите и тяхното мнението за HP (умишлено не цитирам модел принтер, а само системата на HP VIVERA, защото това е важното в случая):

“С оценката на WIR за устойчивост на изображенията от 200 години, разпечатките, направени с пигментните мастила Vivera и избрани НР гланцирани и матови хартии за изкуство задават нов еталон за устойчивост на цветни разпечатки. Когато се показват в рамки под стъкло, разпечатките, направени с новия принтер и посочените мастила и хартии, са сред най-дълготрайните разпечатки в цялата 130 годишна история на цветната фотография”. „Ако погледнем на това достижение в перспектива, изложените разпечатки, направени с Vivera пигментни мастила са пет пъти по-устойчиви от традиционните цветни разпечатки на базата на сребърен халид, като разпечатките Fujicolor Crystal Archive prints (оценката на WIR е 40 години) – и повече от десет пъти по-дълготрайни от разпечатките Kodak Edge Generations и Royal Generations (оценката на WIR е 19 години).”

Хенри Вилхелм* от Wilhelm Imaging Research Inc.

_______________
*Хенри Вилхелм е един от основателите, президент и директор по изследванията във Wilhelm Imaging Research, Inc. Специалист по мастиленоструйни печатни технологии и издръжливост на печата. Един от основателите на групата за фотографски материали към Американския институт за опазване на исторически и художествени произведения, един от основателите на Американския национален институт по стандартизация ISO IT9-3, отговарящ за развитието на стандартизирани методи за ускорено изпитване на стабилността на цветни снимки и материали за дигитален печат. Секретар и активен член от 1984 г. на ANSI / ISO - подкомисии, отговарящи за стандартите за съхранение на чернобели филми и снимки.

_______________
Надявам се вече да става ясно защо всеки голям принтшоп (а не гаражна принт наченка) разполага задължително с по няколко принтера HP - което не може да се каже за никоя друга марка принтери...

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: ivanoviliaiorrdanov   
Дата:   24-08-13 21:28

ЕЛАТЕ МИ В СТУДИОТО ДА ВИ СНИМАМ,СЛЕД КАТ[cool] О СИ ПОЛУЧИТЕ СНИМКИТЕ СЛЕД 200 ГОДИНИ АКО ИЗБЕЛЕЯТ-ПРИЕМАМ ЗАБЕЛЕЖКИ И РЕКЛАМАЦИИ[cool] [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: mmjm   
Дата:   24-08-13 21:42

"разпечатките, направени с пигментните мастила" е те тука е заровено кучето. Темата е за мастила на водна основа "Интересува ме конкретно Епсон ( 1400,1500w,P50,L800)с dye мастила", а постът ми за ChromaLife100+**, беше закачка. Считам за несериозни твърденията за 100, 200, 300 годш[smile] ини, та дори и вечни разпечатки с водни боички.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: factor.bg   
Дата:   24-08-13 22:19

Като се абстрахираме от това, че Aliengg е пристрастен към HP, а аз към Epson, напълно подкрепям неговия пост - колкото и да е тъжно на някои хора, фотохимичният процес е история, поне в комерсиално отношение. Да не коментираме колко сребро, на което HIT така подчертано държи, изобщо има в сегашните фотохартии за цветни снимки...

Разбира се, все някой ще се изкаже неподготвен - какви снимки имал от баба му на тавана, едно време какви снимки ставали, сегашните - ряпа да ядат!

Човекът от WIR, който познавам лично от едно от изложенията FESPA, макар да е доста пристрастен към HP, все пак работи с факти, а не с несериозни заяждания. Който иска да знае истината, да прочете.

В крайна сметка, koki4 e пуснал тема с конкретно питане - за трайността на DYE мастилата. От неговия пост оставам с убеждението, че се интересува от трайността с оригинални мастила, защото в много теми се е коментирало, че рефилните имат проблем с трайността, понякога избеляват за месеци!

Ако някой може да сподели личен опит - супер!

И да ivanoviliaiorrdanov, ако някой дойде да прави рекламации след 200 години, все някак ще се оправи човек, но лошото е, ако дойде след 2 години или след 2-3 месеца, нали?!

mmjm
За DYE мастила писах 20 години устойчивост, в адекватни за една снимка условия. И писах, че много зависи от хартията!!!

Когато става дума за ПИГМЕНТНИ мастила, нещата са много, много по-добре от традиционните фотохимични хартии.

А за "водните боички" - има доста акварели в музеите, които са издържали ... много време!

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: metodiev_martin   
Дата:   24-08-13 22:34

factor.bg - тънка, тънка, тънка рекламка. Но все пак ще се постарая за купувам от гореспоменатата хартия и оригиналните мастила [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: mmjm   
Дата:   24-08-13 22:38

Ако си с Еpson, иначе следваш указанията и препоръките на производителя било то НР или Canon или който и да е.

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: mmjm   
Дата:   25-08-13 10:17

karan4o, Прокарт продават освен FullColors (успя да се разлее и в албум на тъмно) и хартии на Ilford. Разликата в качеството и трайността на отпечатъка е осезаема(в цената също).

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: karan4o   
Дата:   25-08-13 10:26

Аз ви казвам за теста, който съм направил. Тези консумативи ползвам. Бях заложил и копия разпечатани на катана, защото имам и от нея, но поради лошо стечение на обстооятелствата те отпаднаха и не мога да кажа, как щяха да се държат разпечатките на тази хартия. Също така знам, че Прокарт продават и много качествена хартия, както и, че Епсън имат Клария мастила. С тези консумативи обаче цената на снимка 10/15 отива на 1,50 - 2 лв[smilie8]

Не благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: karan4o   
Дата:   25-08-13 10:42

Като стана въпрос за печатане аз все още не мога да си намеря подходящ профил за принтера - Р50. Печатам с оригиналните мастола на Епсън. Имам профили и от Фактор, и от Прокарт, но уви, положението е зле. За да отпечатам добра разпечатка нагласям всеки път нещата ръчно в Кю имиджа и така хабя за една снимка примерно 2 или 3 хартии и мастилата за тях.

Ако някой доброжелателен колега има решение на въпроса, било то с профили, които може да сподели или с опит, който да опише тук, моля нека да бутне едно рамо. Предстои ми да вадя 70 снимки 20/30 и ще ми е много полезна помощта ви! Как вие се справяте с неточните цветове и преливки. Пробвал съм до сега мнооого профили и нищо не пасва [smilie8]

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: HIT   
Дата:   25-08-13 11:14

factor.bg, аз предложих на човека да експериментира, ти що се дразниш?
...защото на тавана няма снимки от Л800 ли? Ами няма как да има[smilie18]
Поживем - увидем!


Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: koki4   
Дата:   26-08-13 00:46

Експериментирах и затова пуснах темата.
С неоригинални мастила,купени от българска фирма,снимките на слънце издържаха точно 2 дни.
Сега съм пак с неоргинални от друга фирма.
С тях е малко по-добре от оригиналните на епсън.
На слънце издържаха почти 2 седмици.
Днес поръчах Anti UV dye мастила и ще пиша как е с тях.

http://www.ebay.com/itm/320631408361?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

Ако положението е същото,минавам на пигментни с риск да прецакам принтера.



Публикацията е редактирана (26-08-13 01:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Дълготрайност на снимки !!!
Автор: Aliengg   
Дата:   26-08-13 09:36

Ще го прецакаш, koki4, недей!...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »