Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Хроматични аберации
Автор: tllw   
Дата:   19-08-13 23:19

Здравейте,

Моля ви дайте мнение за качеството и количеството на хроматичните аберации на този обектив. Блендата е f11, iso 200, 80ms


http://i.imgur.com/fIqEnBn.jpg



Благодаря ви предварително :)


Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: tllw   
Дата:   19-08-13 23:24

Подобен кадър при скорост 125.


http://i.imgur.com/xVnu29E.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: tzl   
Дата:   19-08-13 23:40

Хроматичните аберации може да не са забележими и това да не пречи на финалния кадър. Това, че ги има не е непременно лошо нещо.

Те съществуват при определени светлинни условия и се виждат главно ако се гледат във висока резолюция или се печатат в голям формат. В останалите случаи няма какво да се притесняваш. Да не кажа, че няма какво да се притесняваш и ако има аберации, особено ако снимките не са за важен проект.

Честно казано, аз имам някои снимки с много повече аберации от тези.



Публикацията е редактирана (19-08-13 23:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   19-08-13 23:42

raw формат и през фотошопа

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: tllw   
Дата:   20-08-13 00:12

Благодаря за мнението.

Понеже опитът ми във фотографията е ограничен. Въпросъте ми е чисто технически - това приемливо количество аберации ли са, за един висок клас широк обектив.

Снимите са направени RAW и импортнати в PS без никаква допълнителна обработка. T.e. това са кроповете. целият кадър е тук :
http://i.imgur.com/mmoc6NL.jpg





Публикацията е редактирана (20-08-13 00:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: kvakioh   
Дата:   20-08-13 00:13

Кой е обектива, тялото...?
Иначе за широките- има си такива неща като аберации. Почти винаги.

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: tllw   
Дата:   20-08-13 00:16

Nex-5, Zeiss 24mm f1.8

От една страна блендата е затворена, от друга условията на теста са трудни (фронтално слънце).

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: Батко   
Дата:   20-08-13 09:43

Пробвай днес по обяд на слънце да видим!
За мен това никакви аберации не са! В смисъл напълно приемливи и споделям мнението на tzl.

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: realnoncho   
Дата:   20-08-13 09:54

Пробваш твърд светъл обектив за аберации на Ф11?

Пробвай на максимално отворено, после на 2.8, 4, 5.6, 8 и тогава сам ще си отговориш кое е приемливото ниво за теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: tllw   
Дата:   20-08-13 14:33

Eто кадър при много силно слънце - f2.0 1/4000 iso200

Аз нямам голям опит с техниката и затова ви питам, трябва ли да ме притеснява въпросния обектив или това което се вижда е в границите на нормалното за такъв тип и клас стъкло.



http://i.imgur.com/Im9vcyp.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: realnoncho   
Дата:   20-08-13 14:40

Аз не виждам проблем, не разбирам и какво точно те притеснява като при кроп не се забелязва на отворено.

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: RHCP   
Дата:   20-08-13 14:42

Приятел, добре се похвали с хубаво обективче :) Е, завиждам ти (аз, другите хоби фотографи няма да си признаят)

При толкова качествена оптика не очаквай кой знае какви аберации. Пробвай с китовия обектив и тогава ще можеш да ги забележиш, но пак са не особено дразнещи. Така или иначе има значение КАК и КАКВО снимаш, а не дали обективът има миниатюрни дефектчета.

ПП. и наистина - основното е съдържанието на снимката, а хроматичните аберации се махат с точно 1 кликване (а при теб дори ги няма!)

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: vga   
Дата:   20-08-13 14:49

RHCP, чак не мога да повярвам какво си написал! Два пъти отворих снимката, за да се уверя, че очите не ме лъжат. Всеки един ръб е аберирал, снимката е с отвратително качество! Толкова зле снимка и с телефон не можеш да постигнеш. То свети като неони в дискотека братче... Не знам въобще ти какво гледаш...

tllw, снимай в роу и коригирай тези недостатъци в конвертора. Махат се лесно. За мен лично това последното горе е отвратително качество, хеле пък за такава марка обектив.



Публикацията е редактирана (20-08-13 14:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: tllw   
Дата:   20-08-13 14:54

Това не е цялата снимка, а отрязани участаци от нея zoom-нати на 100%. Снимано е в RAW, но няма никаква обработка.

Нямам друг 24-мм обектив за сравнение и пак ще се повторя. Но нито имам намерение да се похвалвам, нито се правя на интересен.

Нямам достатъчно опит с техниката за да преценя това ОК или не е. И затова се обръщам към вас - хора с повече опит :) Благодаря

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: vga   
Дата:   20-08-13 14:56

Хубаво де, като си снимал в роу после в Lightroom защо не плъзна да се махнат аберациите? [smile]

Ако искаш пусни целия raw тук, да го свалиме и да го погледнеме по-човешки.

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: RHCP   
Дата:   20-08-13 15:06

vga, моля помисли кой снима на бленда 2 пейзажи посред яркото обедно слънце. в никаква ситуация на човека няма да му пречат тези аберации, затова казах, че са изключително незначителни! но дори и да му се налага да отпечатва в някакви големи размери както сам си написал в лайструма преместваш една чертичка надясно и вече ги няма...

tllw, доста хора ти го написаха, обективът си е супер. ако искаш мога да ти дам снимки правени с един много популярен обектив - самянг 8мм фишай - да видиш що е аберация хаха

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: tllw   
Дата:   20-08-13 15:33

Защото ме интересува качеството на обектива, който ще ползвам като пейзажен. Инак съм графичен дизайнер и постпроцесинга ми е ясен процес.

Линк към два raw файла, благодаря предварително за мненията :)

http://sdrv.ms/1eZrdr9

http://sdrv.ms/1eZrhHn



Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: vga   
Дата:   20-08-13 15:51

Виж сега, ще ти го обясня така - не знам до колко ти е ясен постпроцесинга, но аз не успях да докарам снимката във вида, в който ти я пусна. Още с импортването в Lightroom изглеждаше добре, доколкото може да бъде при такова заснемане. С отбелязването на remove CA съвсем се изчисти. Важно е да разбереш какво е блендата на обектива и защо тя има различни стойности. Представи си го така - всеки обектив има най-добри показатели като острота, аберации, винетиране и т.н. при определена бленда. Да кажем, че това е 5.6. Ако снимаш пейзаж или каквото и да е, при тази бленда ще видиш максимума от възможности на обектива. Разбира се, това води до други ограничения и различен вид на размазания фон, например. В твоя случай - не е добра идея да правиш такава снимка, по обяд, на бленда 2.8. Нито има смисъл, нито ще използваш максимално добре обектива. За мен обектива е перфектен технически, сега се научи как да го използваш най-добре :)

Ето как изглежда при мен без никаква корекция. Честно казано не знам ти как го накара да "светне" с толкова аберации...
http://img18.imageshack.us/img18/7008/h4x6.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: tllw   
Дата:   20-08-13 16:03

VGA, за два различни кадъра говориш :)
Същият при мен
http://i.imgur.com/btYbWin.jpg



Инак разбира се, че не бих снимал пейзажи на f1.8. Самите кадри на такава бледна ги качих по съвет на realnoncho от тази тема.

Нямам никаква идея, как се държи един добър широк обектив. Притесняваше ме, дали конкретния обектив не е лоша бройка :)



Публикацията е редактирана (20-08-13 16:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: vga   
Дата:   20-08-13 16:09

Гледай ги как различно интерпретират файла... [smilie10]

Снимай си и хич да не ти пука, супер е обектива [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: tllw   
Дата:   20-08-13 16:28

А не би трябвало. И двата случая все е adobe raw engine :)

При мен процедурата е Raw във фотошоп без обработка > save as sRGB jpeg.

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: vga   
Дата:   20-08-13 16:34

Ужким да, явно са различни версии, или пък имаш някаква настройка. Знам ли и аз... Защо не си ги обработваш в конвертора? То нали това е файдата, да имаш повече информация, с която да работи софтуера?

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: iivanov   
Дата:   20-08-13 17:50

АберациЙ дойде ли? Така и не можах да разбера?[smilie21] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: kaschey   
Дата:   20-08-13 17:52

Нищо не е това.Не ми се рови да ти покажа аберации, да видиш...

Отговори на това съобщение
 Re: Хроматични аберации
Автор: tllw   
Дата:   20-08-13 19:21

Явно сте прави :)

Като за сравнение намерих това - http://thepicturedesk.blogspot.com/2011/10/sony-nex7-with-zeiss-m-mount-25mm-zm.html
. Този добър човек си е поиграл и е снимал една сцена с всички възможни M-mount цайсове с Nex7 в отворена и затворена бленди. Съответно е качил пълните резолюции във фликър-а си. Като гледам резултата, определено няма какво да ме притеснява конкретната бройка на моя обектив.



Публикацията е редактирана (20-08-13 19:21)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »