Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Камера START 66-въпроси
Автор: vandobrev   
Дата:   20-08-13 15:48

Привет,
преди известно време ми попадна полската камера START 66.


https://photo-forum.net/static/forum/2013-08/gmti1629.JPG


http://en.wikipedia.org/wiki/File:Start_66_Krakow_1.jpg




Чак сега имам възможност и я разгледах.Всичко е в перфектно състояние и имам желание да започна да снимам с нея.Проблемът е че никога не съм снимал с лентови апарати с изключение на един Зенит преди време и въобще не съм наясно с какви филми и консумативи работи.Ако някой има опит с този тип камери нека да сподели информация и опит или да посочи от къде може да се прочете малко повече по въпроса.
Поздрави :)


Отговори на това съобщение
 Re: Камера START 66-въпроси
Автор: quazimodo   
Дата:   20-08-13 16:41

Здравей, колега! За да снимаш с този апарат ти трябва филм тип 120, т.е. "среден формат", на който ще получиш 12 кадъра. Апарата е с прилична оптика и има дори скала за определяне дълбочината на рязкоизобразеното пространство. Понеже е чиста механика, ще ти трябва външенсветломер или цифрова сапунерка, с които да определяш необходимите бленда и скорост. Пожелателно е да се снима от статив и с жило, освен ако не си почитател на ломографията[smile]. Ако си от София, прати едно ЛС и може да пощракаме заедно. Е, аз разполагам само с Любител[smilie5]. Филми - черно-бели от синтезиса. Иначе поръчка от чужбинско. По-важно е после какво мислиш да правиш. Ако ще печаташ на хартия ще ти трябва добре обзаведена домашна лаборатория или ателие с доказани добри резултати при проявяване и печатане от филм.

Отговори на това съобщение
 Re: Камера START 66-въпроси
Автор: vandobrev   
Дата:   20-08-13 16:48

Мерси много тъкмо се ровя из нета и открих една инструкция на полски със всички означения на камерата.Ще взема да си купя такъв филм и ще ти пиша да се видим (в София съм)[smilie24]
Не намирам никъде обаче индикатор за позициите на кадрите на усет ли се превърта лентата [smile] или се следват някакъв брой обороти ?

Отговори на това съобщение
 Re: Камера START 66-въпроси
Автор: fotorafi   
Дата:   20-08-13 17:10

Преди години изпробвах един полски Старт. Въпреки многото слабости в конструкцията, бях средно доволен от сниманите два рол филма 120. Шахтовият визьор е малкко тъмен, няма малки скорости, броячът му е терсене, оптиката му в сравнение с други TLR- Rolleiflex,Yashica, Mamiya e доста по проста и некачествена. Моят Старт имаше отзад малко червено прозорче, на което следях номерата на кадрите. Зареждането има номер, при който могат да се получат 13 кадъра 6/6 на един филм
Ако купиш филм 120, вземи го и ела у дома да го изпробваме с друг, тестов филм и после ще заредим твоя нов. Трябва да има една празна теглеща ролка
Мога да те науча и сам да си проявяваш черно-белите си филми
Рафи Марукян 0886-711-193

Отговори на това съобщение
 Re: Камера START 66-въпроси
Автор: Kolev68   
Дата:   20-08-13 17:17

Има само един проблем, нашите мили търговци цяло лято не заредиха рол филми .

Отговори на това съобщение
 Re: Камера START 66-въпроси
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   20-08-13 17:47

START 66 беше втория ми апарат, с такъв снимах след Смяна-та.
Едно време нещата бяха други. Сега вече като минаха всички на цифрово и подобни камери са достъпни и много евтини, аз бих избрал нещо друго ако искам да снимам с TLR. Най-вече защото обективчето на START 66 е общо взето кофти, пък доколкото зная не само на моята бройка [smile] И наистина, както е писал вече г-н Марукян по-горе и шахтовия му визьор е малко тъмничък и тегавичък, макар че аз тогава не бях поглеждал през друг и не знаех, че този е тъмен [smile] . Сега се стигна до там, че ако искаш нещо средноформатно на доста достъпни цени можеш да си намериш да речем някое готино Киевче - то хем ще е пак много евтино, хем ще е наистина видимо по-качествено от полския START 66. Аз още си пазя моя, но не съм снимал с него вече години - един приятел, който снима сватби го използва за реквизит, защото е запазен на външен вид [smile] Като цяло може да се снима със START 66 , разбира се, стига да си намираш мунииции [smile] [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Камера START 66-въпроси
Автор: mihajlov2   
Дата:   20-08-13 20:34

Имам един такъв наследствен. За последен път изщраках един филм с него някъде около 1991 година[smile] Като отвориш шахтовия визьор, вътре има и една сгъната лупа - да можеш да фокусираш с нея по-качествено в центъра на матовото стъкло. Освен това, ако не си го забелязал, като отвориш капака на визьора, предната част на капака е от две части - средната се сгъва и получаваш рамков визьор - да можеш да визираш обекта за снимане и да кадрираш горе-долу като гледаш през квадратния отвор на височината на очите, а не от "коремна" перспектива. Този квадратен отвор изпълнява ролята на дисплея за кадриране на съвременните цифрови сапунерки, безогледални и на DSLR-ите с лайф вю[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Камера START 66-въпроси
Автор: vandobrev   
Дата:   20-08-13 20:46

Благодаря на всички за помощта.Ще се възползвам по нататък от знанията и рутината ви,след като си купя ролфилм.Сега към Синтезиса явно трябва да се ходи [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Камера START 66-въпроси
Автор: dekov   
Дата:   21-08-13 08:06

Kolev68 ,
Ролфилми цветни и чернобели целогодишно се продават
ТУК


Отговори на това съобщение
 Re: Камера START 66-въпроси
Автор: icikonti   
Дата:   21-08-13 09:36

macodirect.de/

Отговори на това съобщение
 Re: Камера START 66-въпроси
Автор: ivanoviliaiorrdanov   
Дата:   21-08-13 10:17

И да знаеш че това което виждаш във визьора не е 100 процента, а е около 80 процента тоност на кадъра,особено ако се приближиш на портретно разстояние-внимавай да не отрежеш главите.И неудобството е че пококата на водещите линии са обратни накадъра.Лявото и дясно-дясното е ляво.Визьорът е огледален,но не и прав.Апаратът няма сменна оптика .Има централен затвор от метални ламели и не се влияе от резките температурни амплитуди.Снимал съм с такъв обективът му е чудесен както за пейзаж така и за портретна фотография[shtrak] [shtrak] [shtrak]ЕЕЕ аз съм от Силистра.

Отговори на това съобщение
 Re: Камера START 66-въпроси
Автор: Kolev68   
Дата:   21-08-13 12:06

Прав си Деков, аз визирах по големите вериги фото магазини . [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Камера START 66-въпроси
Автор: ivanoviliaiorrdanov   
Дата:   21-08-13 13:14

Д а ама няма ORWO и СВЕМА -пресни, пресни,свежи.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »