Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: AlexValtchev   
Дата:   19-08-13 11:44

Бих искал да разбера Вие старите фотографи как процедиране спрямо хилядите снимки които снимате. Аз ползвам Adobe Photoshop CC с Camera Raw 8.1 както и Adobe Photoshop Lightroom 5 за обработката им. Но за самото сортиране ползвам Adobe Bridge CC. Тагвам снимките си за дата, място, събитие, име на хора и тн. Снимам RAW + JPG за да видя как изглежда сурова и обработена снимката от самата камера. После ползвам Adobe DNG Converter за превръщането на всичките ми .NEF на .DNG файлове. От които си избирам любимите ми и ги обработвам с Adobe Camera Raw, като ги сравнявам и с готовия JPG вариянт. Ако има нужда после малко и с Lightroom 5 (но рядко).

Вие как процедирате? А какво правите с всичките снимки които не публикувате? Как ги подреждате, сортирате и съхранявате. На мен например от вчерашната сесия снимах 100 RAW, 20МБ някъде всеки = към 2ГБ място. От които реално най-добрите 10 снимки ползвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: nsirakov   
Дата:   19-08-13 12:01

снимам само на РОВ, всяко ходене за снимки записвам в отделна папка по дата с кратко описание - примерно "2013-08-22 Снимки с Пешо на реката"

След което конвертирам в джипег снимките за спомен, ако има нещо което си струва да се покаже на хартия го обработвам в ТИФ и за него запазвам РОВ-а... всичко останало на края на годината върви в ресайкъл бина...

Отговори на това съобщение
 Re: Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: vga   
Дата:   19-08-13 12:03

Не разбирам и половината от процеса ти на работа. Снимаш роу, качваш на компютъра, пускаш Lightroom и си плъзгаш :) Каквото те кефи оставяш, каквото не се изтрива. Какво толкова? Ако ще сравняваш с jpeg то по-добре си снимай само в него [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: AlexValtchev   
Дата:   19-08-13 12:12

Снимам си RAW + JPG. Конвертирам NEF на DNG. После трия NEF. Отделям тези които ме кефят, да речем 10 от 100 DNGs. За тях пазя съответните JPG за идея как самата камера ги обработва. После си обтаботвам тия DNG които ме кефят и премахвам всизки JPG. Когато имам нужда от JPG тогава си ги екстрактвам от DNG.

Отговори на това съобщение
 Re: Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: nsirakov   
Дата:   19-08-13 12:14

камерата "обработва" Джипега така както ти му зададеш в настройките... така че не мисля, че апарата сам има идея какво точно прави :) затова струва ли си да правиш джипег за "идея" дали ще е контрастно, сатурирано или черно-бяло - това ти го правиш със сътоветните настройки

Отговори на това съобщение
 Re: Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: compur   
Дата:   19-08-13 12:18

и, само за да внеса смут в редиците, ще кажа че конвертирането от NEF в DNG е пагубно за качеството на заснетия материал... [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: AlexValtchev   
Дата:   19-08-13 12:32

nsirakov -> да така е :) и ти си прав. Ами в последно време се съм на мнение че не е нужно, и май ще спра и ще снимам само RAW.

compur -> прав си от части. Аз много време се рових да видя дали си заслужава. Да губи се, но много малко. От 16 на 14 бита е конвертирането, но съм ги сравнявал и не мога да открия разлика (не че няма). Като цяло, мое мнение и това на Kris Orwig, Scott Kelby, Deke McClelland и някой други фотографи DNG е добра идея. НЕ налагам мнението си :) просто споделям аз от личен опит и тестове съм стигнал до този извод.



Публикацията е редактирана (19-08-13 12:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: vga   
Дата:   19-08-13 13:53

Апарата ти в колко бита снима? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: Pink_Kong   
Дата:   19-08-13 14:23

ЗА какво това DNG?
Ползвай Capture NX за конвърт.



Публикацията е редактирана (19-08-13 14:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: AlexValtchev   
Дата:   19-08-13 14:52

Апарата ми снимка в 16 бита NEF, а DNG прави 14 бита.
Какво е DNG ? - http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Negative
Позлвам го защото е точно за дигитални негативи каквито са RAW (NEF, CR2, CRW, RAF, RAW, и тн)

https://support.google.com/picasa/answer/15625?hl=en

Стандартезира различните стандарти на RAW, както и премахва нyждата за съхранение и пазене на XMP файлове, които съдържат информация за промените по оригиналният RAW файл.

http://www.adobe.com/products/photoshop/extend.displayTab2.html

Аз ползвам само на Adobe програмите, и това е техен стандарт за всички дигитални негативи - RAW. Имам и Canon, Nikon и Panasonic RAW файлове, и по този начин не се нуждая от 5 различни програми да ги обработвам. Има много предимства. За мен е идеално.



Публикацията е редактирана (19-08-13 14:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: vga   
Дата:   19-08-13 14:57

Тук вече ме шашна! Да не би да си с Никон D5? [smilie10] Дай едно "кръгче", моля! [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: AlexValtchev   
Дата:   19-08-13 15:03

Nikon D600
Panasonic Lumix DMC-GX1
Canon S100

Отговори на това съобщение
 Re: Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: vga   
Дата:   19-08-13 15:09

Бъзикам те, за да разбереш сам, че апарата ти снимка физически с 14 бита и то, ако специално си отбелязал да прави така в менюто. 16 битовия роу не идва такъв директно от матрицата [smile] Иначе, категоризирай си с Lightroom и недей да си губиш времето с 6 други програми и преобразувания. Обработвай по свой вкус, то това е файдата от роу-а.

Отговори на това съобщение
 Re: Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: AlexValtchev   
Дата:   19-08-13 15:54

vga мерси :) hehe шегаджия го радаваш а? :) Ами казвам това което пише... още съм новобранец макар и доста информациа на теория, и не много на практика. Мерси за съвета.

Отговори на това съобщение
 Re: Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: vga   
Дата:   19-08-13 16:07

Обичам шеги.

Няма значение, че си новобранец. Щом имаш мерак и снимаш много ще задобрееш [smile]

Желая ти успех и за да имам някаква полезна изява ще ти пусна линк с интересни неща за Фотошоп [smile]
http://www.youtube.com/channel/UCH8hcdOBoTgFkVB5pfrCGUQ

Отговори на това съобщение
 Re: Отделяне и сортиране, тагване, мета, и тн.
Автор: AlexValtchev   
Дата:   19-08-13 16:24

vga мерси за линка :) Дам, много съм зарибен, надявам се с времето да достигна нивото на някой от хората в този сайт. Гледам тук има страшно талантливи индивиди. Имам доста стнимки които съм правил но не мисля че са на такова ниво като повечето от Вас тук. Но май ще се пристраша да кача някой тези дни ;)



Публикацията е редактирана (19-08-13 16:26)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »