Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Micro 4/3 shutter shock
Автор: jradev   
Дата:   18-08-13 09:49

Наскоро си взех панасоник GX1 като второ тяло (1вото е OM-D).
По нета има доста ревюта и като цяло мнението за тялото е доста позитивно, dpreview му дава 77%.
Ноoo...като започнах да снимам, запоянаха разочарованията.
Резолюцията е несравнимо по-лоша от тази на OM-D, дори и със стабилизиран обектив. Цветовете също са много по-зле, но това е друга тема.

Така с четене и ровене стигнах то така наречения феномен shutter shock, от който според гурутата по форумите страдат всички безогледалки.
Въпреки това, твърденията са (специално за GX1), че въпросния (д)ефект се проявява при скорости между 1/60 и 1/160, а аз намирам проблеми и при 1/800 и нагоре.

Правил съм замервания и сравнения с олимуса, на статив, с ръчни еднакви настройки и винаги панасоника яко смуче (sucks).

Въпроса ми, има ли някой опит с такава камера, и може ли да го сподели, започвам да се чудя дали проблема е в бройката, в модела или в цялата серия на Панасоник.

Отговори на това съобщение
 Re: Micro 4/3 shutter shock
Автор: Pho   
Дата:   18-08-13 10:01

От личен опит мога да кажа, че при камерите с марки на телевизор Сони е по-добре от Панасоник (при телевизорите опитът ми показва обратното).
Ако трябва отново да избереш второ тяло - погледни към Sony RX100, невероятна сапунерка!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Micro 4/3 shutter shock
Автор: pstoev   
Дата:   18-08-13 10:30

аз съм с Pnasonic GX1, не разбирам какво имаш предвид?
казваш "Резолюцията е несравнимо по-лоша от тази на OM-D, дори и със стабилизиран обектив"
резолюцията на обектива няма нищо общо със стабилизацията!
дай примерни кадри, между двете камери...

Отговори на това съобщение
 Re: Micro 4/3 shutter shock
Автор: hotsnail   
Дата:   18-08-13 10:34

Ами от канон тръгна една работа и сега и сони я имат - електронно перде му викат.

Ако те притесняват вибрациите, задължително търси модел с електронно предно перде. За съжаление още няма електронно задно перде. При Сони всички нексове без първите 2 са с тази технология (може да си изключва, когато в редки случай прави проблем)

Не знам кои версии на Олимпус и Панасоник имат тея Новости. Погледни ревютата на последния Олимпус, може да са сложили тая екстра,.

ПП нали се сещаш, че дали снимаш на 1/8000 или 1/250 разлика няма да има в проблемите породени от вибрации? Затвора ти е на 1/250 или 1/200 и останалото се симулира, като двете пердета се движат едно зад друго експонирайки само ивица от сензора за да постигнат високите скорости. Та вероятно ще имаш разни кривини по вертикала от вибрации независимо от скоростта

ПП постоев няма какво да се правите на ущипани моми. Като ви обяснявах, че панасоник е редно да спрат продажби в европа ми обяснихте как нищо не разбирам.....ми явно и човека е от тия дето не разбира, та затуй апарата му не снима добре.



Публикацията е редактирана (18-08-13 10:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Micro 4/3 shutter shock
Автор: jradev   
Дата:   18-08-13 14:21

Ето сравнителни картинки.
Снимах с два обектива:
1. китовия на GX1 14-42 X PZ на 42мм, със вклъчена стабилизация
2. Olympus 45mm, няма стаблизиация, олимпуса си ползва IBIS

Всичко е правено от ръка, ръчен режм: ISO 200, F16, 1/200s.

Показвам 100% кроп, RAW-овете са отворени през ACR без никакви пипания.


http://farm6.staticflickr.com/5539/9535042521_205f654bfe_o.jpg




Публикацията е редактирана (18-08-13 14:25)

Отговори на това съобщение
 Re: Micro 4/3 shutter shock
Автор: jradev   
Дата:   18-08-13 15:59

Pho написа:

> От личен опит мога да кажа, че при
> камерите с марки на телевизор Сони
> е по-добре от Панасоник (при
> телевизорите опитът ми показва
> обратното).
> Ако трябва отново да избереш второ
> тяло - погледни към Sony RX100,
> невероятна сапунерка!!!

Pho, търсех си второ тяло за m4/3 обективите, а не сапунерка.
Благодаря за съвета, но няма нищо общо с темата.
Имам конкретен пробем с конкретна техника и нямам нужда от съвети какво друго да си купя.

Отговори на това съобщение
 Re: Micro 4/3 shutter shock
Автор: victory13   
Дата:   18-08-13 16:46

защо при 1/200 ползвате стабилизация с този обектив [smilie8]

снимали ли сте без нея [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Micro 4/3 shutter shock
Автор: satyno   
Дата:   18-08-13 21:45

От два дни имам GX1. Взех го единствено за видео и първият ден снимах с Flektogon MC 35/2.4. От днес имам и стария Lumix 14-42mm MEGA O.I.S. и въпреки стабилизацията му сниманото с древното стъкло ми харесва повече.
Доколкото съм чел, единствено 14-42 X PZ страда от този дефект. Проявява ли се и при видео? Според мен е логично и тогава да го има. Ако толкова ти е нужен китак с такива параметри, то 14-42mm MEGA O.I.S. двете версии и 14-45 са по-добри според ревютата.
На GX1 ще слагам ptools http://www.personal-view.com
, а за снимки ще го използвам в краен случай, ако Д90 не е в мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Micro 4/3 shutter shock
Автор: jradev   
Дата:   18-08-13 22:07

Сложих му вече ptools, там доколкото се ориентирам подобренията са в битрейдовете на видеото.
Иначе shutter shock-a няма как да влияе на видео, там затвора не се отваря и затваря.

В края на краищата май ще се окаже че стабилизацията на OM-D е толкова добра, че в като свикнах с нея тяло без стабилизация ми изглежда дефектно :)

Отговори на това съобщение
 Re: Micro 4/3 shutter shock
Автор: serjy   
Дата:   18-08-13 22:12

голямо е размазването на тези снимки. то са си направо неизползваеми. при олимуса не е така. може би има някакво размазване, а може би не, много е тънка разликата.

Отговори на това съобщение
 Re: Micro 4/3 shutter shock
Автор: pstoev   
Дата:   18-08-13 23:07

f16 е мека бленда(от f11 нагоре, резолюцията пада), що не пробваш на f9 нещо близко с текст..
Много мазно изглежда[smilie10]
Ако имаш мерак, може да се видим и да сравним GX'овете



Публикацията е редактирана (18-08-13 23:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Micro 4/3 shutter shock
Автор: hotsnail   
Дата:   18-08-13 23:14

f5.6 на модерните матрици е оптимално. По-дребните бленди губят фин детайл.

Ама в конкретния случай детайла дето липсва, не е от дифракция.

Автофокуса на едно и също място ли беше? Да не е на широка зона и Панасоника да е фокусирал значително по-близко. Кадрите от РОУ ли са извадени? От ръка или статив? С дистанционно или таймер или с ръка е цъкнат затвора?

Не че нещо ама когато човек има подобен проблем е добре да елеминира всички фактори.

Варианта да се видш със ПСтоев не е никак лош. Понякога може да има проблем и от обектив или просто от съвместимост между тяло и обектив.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »