Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: koceto82   
Дата:   09-08-13 18:47

Сигурно ще ви се стори глупав въпросът ми, но винги съм се чудил защо фокусното разстояние на обектива се измерва в милиметри. Имам представа какво редставляват различните фокусни дължини, приравняването има към лайка формата и т.н. но от каде идва това? Имам предвид защо милиметри все пак е зрителен ъгъл, защо не е в градуси примерно
Сажалявам за тъпия въпрос но не мога да намеря обяснение на това в гуугъл, може би не формулирам правилно въпроса [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: quazimodo   
Дата:   09-08-13 18:54

Петък, петъ-ъ-ъ-ъ-к!!!. Иначе, той зрителния ъгъл си е в градуси. Това въпрос на Къци Вапцаров за 5 точки ли беше[smilie5]?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   09-08-13 19:02

Мери в стъпки, че е по просто хАхАхАха

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: koceto82   
Дата:   09-08-13 19:11

Автор: quazimodo
А в какво според теб се мери Ъгъл пък било той и зрителен!!! Много сме отворени. И какво тогава според теб означава 100мм обектив - обеткив които снима на едим метър ли?!?!?
За първи път пиша грубо, но мисля че въпросът ми има смисъл и ако някой може да ми даде отговор хубаво ако не няма смисъл от такива неподготвени изказвания
[smilie23]
Благодаря



Публикацията е редактирана (09-08-13 19:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: didesignbg   
Дата:   09-08-13 19:17

фокусно разстояние - като разстояние съвсем нормално се мери в милиметри / може и в други мерни единици но по-рядко се среща - футове, сантиметри, метри.
Зрителен ъгъл - нормално за един ъгъл да се мери в градуси.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: didesignbg   
Дата:   09-08-13 19:21

връзката между зрителен ъгъл и фокусно разстояние е формата на светлочувствителният материал.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: mesohorny   
Дата:   09-08-13 19:31

Милиметрите са ти разстоянието от оптиката до сензора/лентата. Сами по себе си милиметрите не ти определят зрителния ъгъл. Например един 50мм обектив на фулфрейм сензор ще ти даде един ъгъл. Същият този обектив на по-малък сензор ще ти даде по-тесен ъгъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: koceto82   
Дата:   09-08-13 21:07

ОК, фокусното разстояние е разстояние, а всяко разстояние е нормално да се мери в някаква мярка за дължина. Явно не съм задал правилно въпроса си: Какво точно представлява това разстояние. От това което е казал mesohorny излиза че един обектив 8мм трябва да е залепен до сензора (лентата) ами не мисля че е точно това разстояние, може и да се бъркам, поправете ме ако е така. Та какво точно разстояние определят тези ММ? Да речем че говорим само за фулфрейм сензор или лента един 24мм един 12мм и един 50мм обектив физически може да имат еднакви размери а само зрителния ъгел им е различен. Та затова не разбирам какво точно отразява това разстояние (тези милиметри)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: iasen2   
Дата:   09-08-13 21:12

не се занимавайте с глупости а вървете да снимате моделки

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: DKunev   
Дата:   09-08-13 21:29

Както става ясно от статията в линка който didesignbg е дал(ако си бяхте направили труда да прочетете) става ясно че се мери от оптичен елемент в обектива, който се нарича Главна фокусна точка, до матрицата/лентата.

Иначе и аз се зачудих вчера над същото [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: exobexo   
Дата:   09-08-13 21:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: Tchani   
Дата:   09-08-13 22:08

Понеже е "ПЕТЪК" и не можах да отида навреме за риба ще се опитам да задам допълнителни въпроси...
"Нормалният обектив е 50-ка" - това свързано ли е с номера на "щапката" ???
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: koceto82   
Дата:   09-08-13 22:10

Линак който didesignbg е постнал не ми се отваря [smilie10] (пиша от чужбина)
Автор: DKunev - благодаря за отговора

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: Plamen11   
Дата:   09-08-13 22:44

Фокусно разстояние


http://store.picbg.net/pubpic/92/B3/aad50107798692b3.jpg



Зрителен ъгъл


http://store.picbg.net/pubpic/F0/CA/117877d8cac5f0ca.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: koceto82   
Дата:   09-08-13 22:51

Автор: Plamen11 Благодаря [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: b0bb0   
Дата:   09-08-13 22:51

Това може би ще се отваря от чужбина: http://magic-light.photopia-bg.net/Temi.htm



Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: Canon   
Дата:   10-08-13 00:17

Това което липсва на обясненията е още един параметър на обектива - зрителното поле, което може да е кръгло и или маскирано в правоъгълник.
Примерно за конкретен обектив Роденщок с 240мм ф/5.6 то е кръг с диаметър 350мм.
През него може се изчислява абсолютния ъгъл на този обектив.
Това позволява всички формати на медии (филми,матрици) от дигиталните: кроп, фулфрейм и филмовите 24х36мм, 4.5х6 см, 6х6, 6х9, 6х12, 4х5", 5х8", 8х10" не само да се впишат в образното поле, а и с различна възможност, за тилт/шифт.
Следователно в зависимост от медията има различни относителни ъгли (а според вида на меренето са хоризонтален, вертикален и по диагонала ъгли)


Дотук са 30 различни ъгъла, само за един обектив, а не съм включил форматите 9х12см, 10х15см, 13х18 см, 15х20см, и канонската кроп матрица (1.6)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: nayden   
Дата:   11-08-13 00:56

Подкрепям Canon -конструкторите са конструирали , а фирмата е произвела обектив с определено фокусно разстояние и с определен ъгъл на зрителното поле-в случая(Роденщок с 240мм ф/5.6 то е кръг с диаметър 350мм).Ако използваш този обектив на фул фрем(24х36) до кадър 4х5 инча(10х12,5 см),той се явява телеобектив,
за негатив 5х7 инча(13х18 сантиметра)- е нормален обектив,а за 8х10 инча (20х25 см) е широкоъгълен обектив.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: shamelessEyes   
Дата:   11-08-13 01:26

на протата, тайните


http://i.stack.imgur.com/fYoTa.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: DeDomus   
Дата:   11-08-13 05:04

А при мен "фи"-то като е от другата страна на светкавичката, значи ли, че са ми продали менте апарат?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: tofo   
Дата:   11-08-13 10:06

излиза че един обектив 8мм трябва да е залепен до сензора (лентата) ами не мисля че е точно това разстояние, може и да се бъркам, поправете ме ако е така.
Не мислиш, ама е точно това. Само дето оптиците явно ползват нечисти сили при проектиране на обективи, та се изхитрят да извадят главната оптична равнина(тая от която мериш разстоянието)извън физическите размери на обектива. Я пред него, я зад него... Клада за такива...[smilie7]



Публикацията е редактирана (11-08-13 10:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за милиметри-те (петък е ;) )
Автор: batsali   
Дата:   12-08-13 00:37

Така....

Фокусното разстояние е разстоянието от средата (по дебелина) на дадена леща до фокусната равнина, когато на фокус са безкрайно отдалечените обекти. Тва е минималното разстояние м/у лещата и равнината при което нещо в кадъра е на фокус (безкрайността).

Ако искаш да фокусираш не безкрайността, а близки предмети, трябва да отдалечиш лещата от проекционната равнина, цялата магия е в ей тва отношение написано под първата картинка цък


Зрителният ъгъл зависи от фокусното разстояние на лещата и избрано разстояние в площта, която записва изображението. Ако е правоъгълна, а тя най-най-често е, се взима диагонала, ако е кръгла диаметъра и тн. Нормален обектив е условно приет като обектив с фокусно разстояние равно на диагонала на физическия кадър върху филм/сензор. Причината да се ползва размера на кадър от 35мм филм като опорна точка при сравнения на зрителни полета е просто, защото е популярен формат. Обективите за различни формати са с фокусни разстояния както си пише по тях, не се променят, ако ги ползваш с други формати, променя се само зрителния ъгъл в записаното изображение. Отделен параметър на обектива е диаметъра на прожектирания кръг, от който зависи най-големия филм или сензор, който ще е напълно покрит от прожектирания от обектива образ.

първата формула

Обективите са сложни системи от лещи и при тях става дума за ефективно фокусно разстояние. Комбинацията от всички лещи може да се приравни на една виртуална, която участва в горните сметки и фокусното разстояние и други параметри се отнасят за нея. За това задната леща на 8мм обектив не седи на 8мм от проекционната равнина.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »