Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Персеиди около Пловдив
Автор: ivanatora   
Дата:   05-08-13 14:14

Здравейте,

Има ли някой от Пловдив, който мисли за наблюдение през ноща на 12-ти срещу 13-ти? Ако се съберем, може да се придвижим примерно надвечер към Бяла Черква и да поостанем до 1-2-3 часа сутринта. Все пак следващия ден е работен.
Програмата може да включва хапване и пийване, на принципа "кой квото си носи - яде, кой квото си води - ..." [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: ivanatora   
Дата:   05-08-13 14:20

Сериозно сега. Програмата за сега се очертава да е към 22:00 тръгване от Пловдив. Все още никой не е изявил желание, така че по предварителни сметки мога да взема до 4 човека. Ако се появи още някой с кола - още по-добре. 23:00 и нещо сме горе. Всеки си носи топли дрехи, нещо за постилане, снимане, консумация и противобубни репеленти. Като ни се доспи, тръгваме обратно с уговорката да е не по-късно от 2-3 часа.

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: nsirakov   
Дата:   05-08-13 15:20

нали знаеш нощем около Бяла Черква какво има ;)

Голямо, космато и кафяво.... и обича мед... и други рал'ти....


освен това, ако ще снимаш персеиди 2-3 часа ще са ти малко.... предвиди цяла нощ.... препоръчвам компания от поне 6-7 човека... заради онуй голямото, кафявото и косматото....[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: ivanatora   
Дата:   05-08-13 16:20

Значи може да хванем бонус на снимките - неидентифицирани големи кафяви и космати обекти [smilie5]
Там вчера беше пълно с къмпингари. Все с палатки, кемпери (имаше една витара с врачанска регистрация [smilie10]) - имаха вид като да остават за през ноща.

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: HP   
Дата:   05-08-13 17:57

Автор: nsirakov
Дата: 05-08-13 15:20

нали знаеш нощем около Бяла Черква какво има ;)

Голямо, космато и кафяво.... и обича мед... и други рал'ти....



Значи братчеда отговаря на 100% на тва описание[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10] и мед обича, и мастика, и ряпа за салата..... ама сега е на море, що ще дири в Бяла черква??!?[smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: gogo   
Дата:   05-08-13 18:49

Звучи интригуващо... Имате ли идея къде точно ще се спи ?! И от къде може да се наблюдава най-добре.. ?!
Ако мога да се вмъкна и с предложение... защо да не спим горе... тръгваме рано сутринта и в 7-8 сме си в Пловдив... [cool] !

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: ivanatora   
Дата:   05-08-13 19:22

Това е добра идея, но не съм подготвен за спане горе :) За това идеята ми беше отиване + прибиране в същия ден. Но ако предложиш някакъв угоден вариант, съм склонен за оставане :)

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: dimidumi   
Дата:   06-08-13 00:08

Предполагам избирате Бяла Черква, зашото е най-високото място в близост до Пловдив. Не съм запознат конкретно с тези Персеиди около Пловдив, затова питам. Само около Пловдив ли ще се виждат добре, примерно ако сме някъде другаде из Родопите по-това време, язовир Батак, Широка поляна, Беглика и др. как мислите ще става ли за снимане. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: nsirakov   
Дата:   06-08-13 00:17

Бяла Черква е далеч от Пловдив... това се търси в случая... далече от градовете за да е тъмно небето

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: ivanatora   
Дата:   06-08-13 08:41

Навсякъде ще се виждат, стига да си далече от градските светлини и смога.
Конкретно темата е "около Пловдив" понеже аз съм я пуснал, а съм базиран в Пловдив [smilie3]
Изненадан съм че няма такива теми за София - нали повечето сте от там.
Хамериканците, макетата, руснаците, народи от цяла европа се организират, но все още не съм видял български евент. Всъщност грешка - има една тема тук за Варна.

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: gogo   
Дата:   06-08-13 10:05

Подготовката отнема между 1 и 3 мин [smilie5] ... Палатка, 1-2 сандвича, фотоапарат... [smilie5]. Вижда ми се простичко... [smilie5] . Даже се гласим да ходим с фамилито [smile] !
Лагерен огън... нещо за скаричка... и след вечеря по гръб на тревата... чуват се само пращенето на въглените и щурци... КИЧ !!! [cool] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: ivanatora   
Дата:   06-08-13 10:50

Романтиката е пълна, но нямам палатка и за това казвам че не съм подготвен :) Вие сте лесни тогава.
Ако искаш да се разберем да ходим заедно с 2 коли, а аз ще съм от групата на прибиращите се и ще ви изоставя по някое време през ноща.

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: ivanatora   
Дата:   09-08-13 21:08

Айде бе, не остана време :)
От конната база ми писаха че мечки няма, и че хората спокойно си спят на открито :)

Утре вечер ще направя една пробна тренировка край Стара Загора и понеделник има-няма навити - отивам на Бяла Черква :)

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: ivanatora   
Дата:   11-08-13 10:05

Първа проба - край Стара Загора - видяхме доста неща :)
- 1 преминаване на МКС
- 1 двоен иридиум флеър
- 200 самолета
- 20 спътника
- 10 метеора
- 2 дебелогъзи болида, единия толкова ярък, че за миг освети планината
Естествено на снимка нищо не се хвана, освен 1 самолет и един слабичък метеор. Това е закона на Мърфи - фотото отблъсква метеорите - насочи го на някъде и гаранция че точно там нищо няма да мине :)

Много се надъхах и тази вечер пак мисля да ходя. Много силна нощ беше, а си представям какво ще е понеделник когато е максимума.

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: dimidumi   
Дата:   11-08-13 12:13

И аз се зарибих и ще ходя на яз Батак тия дни. Кажете в каква посока се поставя камерата (четох някъде за североизток) и на какви средни стойности е екпозицията (на Пентакс К5, мисля че на 1600 исо ще се получи) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: RuDee   
Дата:   11-08-13 14:01

dimidumi написа:

> И аз се зарибих и ще ходя на яз
> Батак тия дни. Кажете в каква
> посока се поставя камерата (четох
> някъде за североизток) и на какви
> средни стойности е екпозицията (на
> Пентакс К5, мисля че на 1600 исо ще се
> получи) [beer]

Точно североизток. Персей изгрява малко след 23 часа (днес) там е радианта на потока Персеиди. За експозицията може да пробваш 25-30 секунди. На 1.8/2.4, но все пак зависи с какъв обектив си.

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: ivanatora   
Дата:   11-08-13 14:36

> Кажете в каква посока се поставя камерата

По това което чета, това е доста спорен въпрос :) Някои казват в посока радианта, други казват на 90 градуса в страни или където и да е, само да не е в радианта :)

Според мен си е на късмет.

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: Aleksandr   
Дата:   11-08-13 21:33

Абе, я моля кажете на неразбралия как различавате кое е МКС?...:))

Благодаря!


Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: nsirakov   
Дата:   11-08-13 21:59

dimidumi написа:

> И аз се зарибих и ще ходя на яз
> Батак тия дни. Кажете в каква
> посока се поставя камерата (четох
> някъде за североизток) и на какви
> средни стойности е екпозицията (на
> Пентакс К5, мисля че на 1600 исо ще се
> получи) [beer]


на язовир Батак ще хванеш всичко друго но не и персеиди... освен ако нямаш познати в енергото да изключат тока в района.. там има в момента над 20000 души плажуващи, почиващи, къмпингуващи и прочие....

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: ivanatora   
Дата:   12-08-13 08:55

МКС се различава лесно като си свалиш данните за преминаванията от heavens-above.com и ги следиш - точни са до секундата ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: ludiakolio   
Дата:   12-08-13 13:44

Ако отивате към Бяла черква се обличайте дооооста добре като за 8-10 градуса.Огънчетат ги предвиждайте в метални барбюкюнца(15 кинта в практикер),защото рискувате среща с горски и глобичка или да ви разбие айляка най-малко.Иначе ,където и да се отиде в онзи район на Родопите ,небето е уникално.



Публикацията е редактирана (12-08-13 13:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: jjivi   
Дата:   12-08-13 22:18

Ето линк за който се интересува от МКС
http://www.n2yo.com/passes/?s=25544




[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: LorDDemoniC   
Дата:   13-08-13 07:57

Дайте да видим кадри ?

Отговори на това съобщение
 Re: Персеиди около Пловдив
Автор: ivanatora   
Дата:   13-08-13 09:02

Довечера ще инспектирам снимките от тази вечер, но не съм много обнадежден. На първи поглед - нищо не съм хванал.

Ама то беше и баси фейла... заредил съм на 30 секунди интервалометъра и то си щрака, а аз се наслаждавам на шоуто. И по едно време след 2 часа си викам да прегледам как стават нещата. Гледам на снимките няма нищо. Ни звезди, ни метеори, ни ***. Чернилка. Забравил съм капачката на обектива [smilie9]

След това направих още една серия половин час преди да си тръгна, ама май нищо няма да излезе.

Като цяло слабичък ми се видя максимума. Вчера и онзи ден имаше повече бройки и по-силни. Снощи имаше периоди от по 10-15 минути без нищо да падне. Какви ти 50-100 метеора на час...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »