Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Фототехника от Ebay
Автор: Splendente   
Дата:   03-08-13 16:01

Здравейте!

Намерих 2 обектива на много добра цена в ebay, където съм регистрирана. Имам регистрация с дебитна карта и в Paypal. До сега не съм пазарувала нищо през ebay. Може ли някой с опит да ми каже как стои въпросът с ДДС, мито и евентуални други такси. Поръчката мисля да направя до склад във Великобритания (примерно от Хонг Конг). Доставката до БГ се предлага от http://www.gabco.org/
. Четох до сега, но не ми стана ясно какви са рисковете и евентуални доп. такси. Предполагам, че гаранцията няма да важи в БГ, затова е по-добре да не я плащам - има такъв вариант.

Изобщо...всякаква информация по темата, ще ми е полезна.

Благодаря предварително.

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: a4o90   
Дата:   03-08-13 16:32

Писано е многократно :)
Като цяло ако обективът е от страна от ЕС не се плаща ДДС. Ако е извън ЕС се плаща 20% ДДС ако обективът е над някаква скромна сума (35лв?). Ако е над 300лв (май??) се плаща и мито, което трябва да е около 7%. Всичко е описано в митническите тарифи, има ги из интернет (колкото и да е неинтуитивен сайта на БГ митници.. )
А рискове .. е тук са редовните:
- Има шанс да не важи гаранцията, освен ако не е международна
- Има шанс да се забави/загуби пратката (не че е фатално, просто води до разправии)
Просто трябва да се пресметнат всички допълнителни оскъпявания и да се направи една равносметка дали си струва :) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: Splendente   
Дата:   03-08-13 16:42

Благодаря за информацията. Търсих във форума, но намерих само една тема от 2008 г и се замислих дали вече е актуална. Единият от обективите е във Великобритания. Става дума за цена над 150 паунда.
Добре де, ако от Хонг Конг обективът е изпратен в склад в Англия и от там ми го пуснат до БГ пак ли е облагаем като стока извън ЕС ?

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: Батко   
Дата:   03-08-13 18:23

Избягвай да купуваш от страна извън ЕС!
Избягвай да ползваш междинен куриер, особено ако стоката идва от страна извън ЕС!
Казвам го от опит.
Иначе, навсякъде призовавам канонци да си купуват от чужбина.
За никон и сигма цените са много добри в БГ.
За сони и други нямам впечатления...

Успех и умната! Купувай винаги от големи търговци с положителен рейтинг!

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: benisio   
Дата:   03-08-13 18:27

Здравейте,
поръчвал съм си стар ръчнофокусен обектив от ebay и ми го докараха от габко. Мито не съм плащал, нито ддс, а мисля, че беше 30 лири т.е. над лимита от митниците.



Публикацията е редактирана (03-08-13 19:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: hotsnail   
Дата:   03-08-13 18:35

За Сони в Европа цените са сходни по цяла Европа. В САЩ са подобни ама без ДДС и някоя друга таксичка т.е. 20-30% надолу. От Европа келепира е ако хванеш някоя промоция на Сони, която я има само в някоя страна или често промоциите им за Коледа тръгват по-рано в големите държави като Великобритания и Германия. Аз така си взех А700 за 1500 лева горе долу Ноември месец...след седмица две Декември и тука падна на 1440 примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: a4o90   
Дата:   03-08-13 19:01

benisio, има разлика между ДДС и мито. 30 лири са 75лв, доста под нивото за мито, да не говорим че не казвате дали сте го закупили от Европа или не.

Splendente, да, ще платите ДДС независимо че го пращате първо към Великобритания. Ако толкова лесно се избягваше ДДС, всеки щеше да прави така (казвам го като икономист- любител фотограф) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: mitku   
Дата:   04-08-13 13:03

1. Когато купуваш от ЕС е все едно, че купуваш от съседния блок. Не се дължи нищо допълнително. Всичко се плаща със самата покупка, в страната, от която се купува, чрез таксите, които eBay одържа от продавача... купувача не дължи нищо други извън цената, която плаща.

2. Когато купуваш извън ЕС се дължи ДДС за всичко (цената на стоката + цената на доставката + т.н.), ако е над 30лв. Даже ако е по-висока цената (май беше за над 150лв., но не помня точно, а по-нагоре колегите го казаха) се дължи и мито (май 7%, но зависи от стоката), а и ДДС се дължи и върху митото и върху таксите в митницата. Като има и още 30-40 лв. разни други такси и такси върху таксите (да кажем на банковото гише, където плащаш - такса за митницата, такса върху таксата за банката и ДДС върху всичко). [smilie5]
Аз извън ЕС поръчвам само дребни неща... под 30 лв., за които не се дължи нищо и се получават директно. Иначе трябва да е нещо много "важно", което да си заслужава разправиите и да кажем 1/3 допълнителни разходи.

А няма начин и да поръчаш на адрес на доставчик в Англия да кажем, защото тогава пък ще се дължат такси, мито и ДДС в Англия + разправията някой да свърши тази работа... ТАМ - в Англия. И сам можеш да се сетиш, че никой от фирмата посредник няма да се занимава половин ден в митницата в Англия и да плаща от джоба си твоите задължения. Просто забрави.

Много се чудя как на всеки следващ, който задава подобен въпрос за доставки, все задава и този въпрос за междинна доставка в чужбина... и си мисли, че той пръв се е сетил и е открил топлата вода. То всички преди него, които имат маса повече опит и най-вече митницичарите (които всъщност са най-опитни [smilie3] ) сигурно ядат доматите с колците и никой не би се сетил сигурно за толкова елементарна врътка. [smilie18]
Най-логичното е да се сети човек и, че ако имаше подобни супер елементарни варианти, няма един новобранец да ги открие и всеки друг също се е сетил и за тях... включително и митничарите по света. [smilie3]

Като заключение - пазарувай:
а) от ЕС без ограничение;
б) извън ЕС само дребни стоки с обща цена (с доставката) под 30лв.;
в) извън ЕС по-скъпи неща се пазаруват само ако имаш познат в съответната страна, от която се купува, който да се занимава и да го донесе на ръка... или ако е наистина важно и си заслужава допълнително около 1/3 разходи и разправиите в митниците. [smilie7]



Публикацията е редактирана (04-08-13 13:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: sir_sky   
Дата:   04-08-13 14:41

Какъв кеф е да поръчваш като си в Япония, каквото и от където и да поръчаш, не плащаш нищо повече от цената на продукта, няма ДДС, няма мито, няма тънки сметки :) Също така не ходиш до пощи и митници да го вземаш, ами при всички случаи ти го докарват на адрес, и само си стоиш и си чакаш! [smilie5] та се чудя навсякъде ли е толкоз сложно?

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: compur   
Дата:   04-08-13 17:36

сложно е, защото... не разбираме японски. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: vicking   
Дата:   04-08-13 18:15

В интерес на истината в EBAY цените на фото-техниката, доставяна от Япония са значително по-високи, спрямо ХК, Китай и ЮК

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: sir_sky   
Дата:   04-08-13 20:28

Аа, то японските ясно че са по-скъпи :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: Splendente   
Дата:   05-08-13 09:50

Благодаря на всички за изчерпателните отговори.[smile]

mitku, просто зададох въпрос, защото нямам опит с пазаруването от чужбина. То е ясно, че няма аз да открия топлата вода, но колко по-лесно е да набедиш за тъпак някой, който не познаваш, нали? Благодаря, все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: mitku   
Дата:   05-08-13 13:17

Не съм казвал, че някой е "тъпак". Както казах - всеки задава този въпрос, а ми е странно защо. Но както и да е... успех. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: mimko7   
Дата:   05-08-13 16:43

От мене : ЗАДЪЛЖИТЕЛНО застраховка и куриера с проследяване никога поща . Все пак в България ще идва [smilie25] , през много ръце ще мине . А може и писмо да получиш със стандартен текст ...... " Уведомяваме Ви , че на ваше име се получи пратка от ..... . Цялостта на опаковката е нарушена и съдържанието липсва . За случая сме уведомили компетентните органи и т.н. " тука случаят за тях приключва и ти тръгваш да се оправяш .Не е лесно ( минал съм го този път ). Тогава си казваш струваше ли си ? Много се краде в тази държава .

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: zbonev   
Дата:   05-08-13 18:00

mimko7: Как няма да се краде, като има толкова много гладни хора, едвам свързващи двата края. Тенденцията я виждам да става дори по-назле, сори за песимизма.

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: Splendente   
Дата:   06-08-13 20:39

mimko7, при Габко уж се проследяват пратките. Не се бях замисляла, че може да изчезне обектива някъде по пътя [smilie10] Как и къде се прави тази застраховка?

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: exobexo   
Дата:   06-08-13 21:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: Splendente   
Дата:   07-08-13 22:50

Няма ли да споделиш своите изводи след пресяването? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: mitku   
Дата:   08-08-13 09:22

Най-просто казано - най-изгодно е да пазаруваш от Англия. И да ползваш някоя от многобройните фирми-посредници, за доставка между УК и БГ. Цената за доставка между УК и БГ при почти всички фирми е между 2 и 4 лв. на кг... като изключим Еконт, Спийди и подобни, при които е 10-15 пъти по-висока. Напиши в Гугъл - доставка Англия България и ще ти излязат един вагон подобни фирми (аз например предпочитам CheapTrans - TransSoft), но и Гъбко стават.

Следващият вариант е - от която и да е страна в ЕС, ако продавача доставя директно до БГ (а от някои има вариант пак за посредничещи доставящи фирми, например от Франция и Германия).

И следващите варианти (ако е от страна извън ЕС) вече са "според зависи", само за отделни неща, ако е важно и няма друг начин, както съм описал по-горе. Не е препоръчително, освен ако няма друг вариант.

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: malakar   
Дата:   08-08-13 10:47

Попрочетох нагоре, доста съвети има, не е ясно кои са теоретични и кои са от хора, които реално са пазарували.

Мой личен опит: при поръчка от Хонг Конг на стоки (батери грип, 2 батерии, светкавица) на стойност около 200 лева си ги получих на гише в пощата на 7-я ден (ако имах търпение, може би щяха да ми ги донесат и на адреса). Нямаше митници, ДДС, мита и т.н.

Не казвам, че винаги ще става така, просто споделям преживяване.

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: s_dyakov   
Дата:   08-08-13 11:03

Ако е от ЕУ - позаруваш през Англия - след 1 седмица ти носят пратките тука срещу 2.50 на кг и всичко е наред.

Ако е от извън ЕУ за да не те натоварят с мито и да ти доставят пратката директно у вас:

- само по пощата (без куриери - всички пратки получени през куриери като ЕМС и подобни отиват на митница директно)
- на CN22 декларацията да има обявена ниска стойност.

Пробвал съм го и номера на Амазон и DHL с предплащане на митото по време на покупката но пак има драма защото трябва на DHL да им направиш нотариално заверено пълномощно че да освободят пратката вместо тебе.


Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: Splendente   
Дата:   10-08-13 13:15

Много сте полезни. Страхотно инфо от първа ръка. Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: drsemov   
Дата:   11-08-13 19:38

Здравейте,да напиша и аз едно скромно коментарче.Пазарувам почти всяка седмица фотографски аксесоари от и-бей.Всичките ми поръчки са от Китай с free shipping.Раницата Lowe pro Compu trekker ми излезе около 100 лв върху които не платих нито стотинка.Същото се случва и с филтрите и другите неща които са ми около 50-60 лв.Митото е 10 процента за стоки над 300 лв,поръчани извън ЕС!Коментарите за 30те лв обложени с такси не са верни.Благодаря,успех с пазаруването.

Отговори на това съобщение
 Re: Фототехника от Ebay
Автор: mitku   
Дата:   12-08-13 02:15

Коментарите за 30-те лв. и таксите при доставка извън ЕС са си напълно верни. Но има и някои уговорки, споменати от колегите по-горе.
Ако доставката е през пощата, е въпрос на късмет и често минават "между капките" (зависи дали на съответният митничар му се занимава и дали ще му се стори съмнителна пратката). Но не, че така трябва, а просто защото така се е случило. Т.е. на късмет или на риск (въпрос на гледна точка).
А ако е през някоя от големите фирми за доставка (като DHL и подобни), гарантирано отива на митницата.
Просто има много "ако"-та, а не може да се каже всичко с няколко изречения във форума. И като не си запознат, може да си спестиш разсъжденията кой/колко вярно пише.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »