Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: tzl   
Дата:   25-07-13 12:29

По-добре е без филтри или ако сложиш, да е от стъкло, а не от пластмаса. Пластмасата ще се прояви в "по-особени" случаи, когато примерно светлината идва от <еди какъв си ъгъл> и ще уцели слой, който ще ти промени я контраст, я цвят, я ще има някакви други дреболии.

Моят съвет е да ползваш сенник и да не си купуваш филтри. А и под влошаване на качеството говорим за нещо, което е за сериозна работа. За любителски снимки въпросното "влошено качество" няма да има кой знае какво значение, защото няма да го забележиш освен ако не направиш снимка със и без филтъра и не се вгледаш МНОГО внимателно.

Красиви снимки могат да бъдат направени с много по-лоша техника, отколкото е най-ниския клас DSLR-и модел миналата година. Илюзия е, че такъв филтър ще подобри или влоши драстично една фотография. В много от случаите това е извинението на любителя, че снимките му не са добри (ако трябва да бъда обективен).

Затова по-малко играчки, повече мислене, повече умения и нещата ще се получат добре. А и ще спестите някой лев за излишни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: kvakioh   
Дата:   25-07-13 12:36

На почти всички обективи имам UV филтри, и повечето са качествени,стъклени и основно за предпазване. Единствен недостатък в ползването на филтри, имам впредвид такива, които се завинтват на обективите е, че може да се затегне дотолкова, че да не може да се махне, освен с чупене. Иначе в дестки случаи ме е спасявал филтъра, било то в лошо време или при удар на обектив. Помага, за картината дали я разваля...да, има промяна, но не съм правил някакви тестове.
Иначе филтри като ND, polarizing, warming, cooling, си трябват, но най-вече ако има голям ентусиазъм и тръпка за нещо по-добро като изображение. Сенници не ползвам много, че загубих вече 1-2...

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: zeromx   
Дата:   25-07-13 14:38

А има ли разлика между Uv И Uv-haze filter?

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: aldygreen   
Дата:   25-07-13 14:54

написа:

> На почти всички обективи имам UV
> филтри, и повечето са
> качествени,стъклени и основно за
> предпазване.
> Сенници не ползвам много, че
> загубих вече 1-2...

Не мога да си представя да работя без сенник. Смятам го за задължителен. Не говоря за физическата защита на челната леща. Голият ти филтър отпред почти винаги е добре осветен от някакъв източник на светлина - слънце, лампи, светкавици. Дори и да е най-качествен, при такива условия се забелязват различни отражения или намаляване на контраста.


Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: iivanov   
Дата:   25-07-13 15:01

Аз ползвам такива на всичките си обективи - HOYA HD Filter Protector и нямам оплаквания. Махнах всичките УВ които преди бях сложил вместо протектор.

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: kvakioh   
Дата:   25-07-13 15:28

Сенниците единствено пазят обективите за да минимализират ефекта на отблясъци, lens flare. Иначе при снимане в река, на морето или при дъжд пазят малко. Бива понякога да се ползва, но са трудни понякога за да се държат заедно с обектива. Особено при широките.
Ползвам за повечето обективи Polaroid UV glass, поне знам как ги произвеждат и съм доволен и откъм цена. Иначе като марки са хубави Hoya, B+W, Marumi...
Според мен няма толкова съществен и истински влошаващ ефект филтъра, все пак зависи и качеството и начина на изработка. Неслучайно дори в най-големите и скъпи телеобективи има процеп за drop-in UV, които без съмнение са доста добри и качествени и едва ли се различават много от другите, които се слагат пред обектива.

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: tzl   
Дата:   25-07-13 15:37

Сенниците пазят и като размяташ насам-натам обектива да не е изложена челната леща на показ.

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: kvakioh   
Дата:   25-07-13 15:44

Все още търся начин за "покриване" на вградените в широките обективи сенници с УВ или поне при снимане от статив на cokin тип филтри някакво добро закрепване, но е трудно.

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: hotsnail   
Дата:   25-07-13 15:53

ами то си има филтри за механична защита , просто не се казват UV филтри и нямат качеството да са евтини

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: ZENON   
Дата:   25-07-13 15:58

Вероятно не съм компетентен както повечето тук, но сенниците имат и друга задача. Повишават контраста на изображението при някои обективи. Няма да се впускам в обяснение.
В крайна сметка всеки сам решава дали да си увие дистанционното в найлон или да се събува пред вратата, за да ходи вкъщи бос [smilie7]



Публикацията е редактирана (25-07-13 16:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: J0R0   
Дата:   25-07-13 16:26

Краткият отговор е ДА, влошава качеството.
По-дългият отговор е че в 95% от кадрите няма да забележите това влошаване.
Аз поне няколко пъти съм си изпускал обективите на пясъка с челната леща надолу, (във варианти с и без филтър-протектор).
Да не говорим за пипането с мазни пръсти отпред по челната леща.

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: catandgoddess   
Дата:   25-07-13 17:19

Хубав UV филтър винаги и задължително, за качеството, въпросът е практически без много смисъл, не влошава нищо предвид масовото приложение на снимките... предполагам. При всички случаи скоро копирах А3 и видима разлика няма.

Пукала съм 3 челни лещи и 2 UV филтъра. Забележителното съвпадение е, че спуках филтрите само когато имах филтри...в другите случаи си отидоха лещи[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: chukov   
Дата:   25-07-13 17:20

Защото не си имала сенници

Аз видях надраскана челна леща от счупена HOYA UV

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: catandgoddess   
Дата:   25-07-13 17:24

Имах сенници, винаги, то и мойте случки са едни...[smile]
А какво би станало ако Хоя-та я нямаше ?[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: chukov   
Дата:   25-07-13 17:35

Ами ако беше сенника на мястото си нямаше да се счупи хоята

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: catandgoddess   
Дата:   25-07-13 17:42

аз просто си дадох мнението, защото съм пукала челни лещи винаги със сенници, макари при абсурдни обстоятелства... сенника също е задължителен, ако искаш да си опазиш обектива, в едно с някои други, по- фотографски приложения, но препоръчвам и филтър, предвид незначителната разлика в картината.

лека вечер https://photo-forum.net/joro/emoticons/137.gif



Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: pefoto01   
Дата:   25-07-13 18:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »