Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: zeromx   
Дата:   24-07-13 21:57

говоря примерно за hoya uv hd който е 64$ , и какава е разликата м/у него и hoya uv(c) , който е 16$

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: alphatier   
Дата:   24-07-13 22:13

Аз съм на мнението,че какво и да сложиш,ще се влоши качеството,все пак слагаш още едно стъкло отпред,да разбира се,че това от 100лв ще е много по-добре от това за 15лв,но аз лично никога не ползвам Ув филтри,но това си е мой избор,има хора,които веднага след като си вземат обектив и им завинтват отпред.За мен нужната доза предпазливост+сенник са ми били винаги достатъчни и никога не съм имал надраскана челна леща,а съм снимал в гори,поля,протести и тн.Не съм привърженик да си вземеш обектив за 2-3 хиляди лева и да му сложиш Ув филтърче отпред и затова никога не съм го правил,но сега ще има хора,които ще кажат,че много пъти Ув-то ги е спасявало,така че всеки си решава и зависи само от теб.

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: ink   
Дата:   24-07-13 22:24

Най-лесното е да направиш два еднакви кадъра, един с филтър и един без. И сам ще разбереш. Според мен разликата в качеството е пренебрежимо малка, а защитата на обектива е съвсем реална. Особено на обектив за 2-3 хил. лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: ZENON   
Дата:   24-07-13 22:47

В различните ситуации въпросното доп. стъкло ще има различни негативни ефекти. Понякога няма да се забелязва, поняко ще се забелязва. Изобщо не ми е ясно защо зорлем се батисват оптическите качества на добри обективи с филтри от които няма нужда.
Нещо като дистанционно управление увито с найлон. Баси.
И за да си повишат продажбите, великите "консултанти" дават съвети на горките си клиенти да си купят и УВ филтър и вторите им вярват напълно. [smilie7]

alphatier каза каква е истината.

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   24-07-13 22:54

да

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: netizen   
Дата:   24-07-13 23:07

Краткият отговор е - Да!

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: MarinY   
Дата:   24-07-13 23:58

Аз пък да ви кажа, че качествената снимка не се влия от каквото и да си закачил пред обектива. Напротив. Ако е подбрано правилно, качеството ще се повиши. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: ivelin_iliev   
Дата:   25-07-13 00:08

Категорично влошава.

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: uri64   
Дата:   25-07-13 00:50

това пък да сложиш евтин ув филтър на обектив за 2-3 хилядарки е мега "умно"...освен че ще ти влоши качеството ако не е добре почистен при счупване може така хубаво да ти надере челната леща, че няма накъде...най-добрата механична защита е от сенник...ув филтър има смисъл при снимане на филм над 1000 м надморска....къде-къде по-смислен е качественият поляризационен..в него има и защитата от ув..но да се носи непрекъснато филтър с цел защита [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: And   
Дата:   25-07-13 00:51

Виж тук последната снимка.

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: metodiev_martin   
Дата:   25-07-13 01:00

Като гледам, при голяма част от коментиращите, проблемът не е от филтъра ...

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: Джъмбо   
Дата:   25-07-13 09:28

uri64
Дата: 25-07-13 00:50

това пък да сложиш евтин ув филтър на обектив за 2-3 хилядарки е мега "умно"...освен че ще ти влоши качеството ако не е добре почистен при счупване може така хубаво да ти надере челната леща, че няма накъде...най-добрата механична защита е от сенник...ув филтър има смисъл при снимане на филм над 1000 м надморска....къде-къде по-смислен е качественият поляризационен..в него има и защитата от ув..но да се носи непрекъснато филтър с цел защита


юри го е написал абсолютно точно... много "фотографи" смятат, че сенника пази от слънце и се ядосват като е голям (особено на про обективите са доста големи)

филтър се ползва като се снима в екстремни ситуации - някое офроуд състезание или някъде където нещо може да пръсне срещу теб и апарата за останалото снимане просто се маха

а през нощта задължително!

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: hagen   
Дата:   25-07-13 09:28

Няма начин да не се отрази влошаващо! Според мен влошаването е НЕЗНАЧИТЕЛНО и се вижда САМО при 100% кроп. Най-добре е да направиш както те е посъветвал "ИНК" - два еднакви кадъра от статив и после сравняваш. Така ще си изясниш най-добре какъв е влошаващият ефект от филтъра и ще решиш какво да правиш. Аз нямам много скъпи обективи - моите са около хилядарка (малко отгоре, малко отдолу) - затова не мога да кажа как се отразява при скъпите. Ползвам УВ филтър и съм доволен - никак не ми пречи, а пък си чистя лесно обективите от прахоляк и капки по челната леща. Все пак идеалният случай за качество е: БЕЗ филтър.
[shtrak]



Публикацията е редактирана (25-07-13 09:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: zbonev   
Дата:   25-07-13 10:04

При някой конструкции зумове филтъра също и допринася за намаляването натрупването на прашинки зад челната леща [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: klez   
Дата:   25-07-13 10:18

Зависи къде как и кога снимаш....
имах един обектив с що-годе хубав обектив Hoya.
През деня като снимам не съм забелязвал влошаване на качеството
Нощно време когато има ярки светлинки в кадъра съм забелязвал че се появяват на още 1-2 места по кадъра като петна и е доста дразнещо

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: vgramatikov   
Дата:   25-07-13 10:19

Хаха

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: compur   
Дата:   25-07-13 10:28

във всеки обектив има система от оптични стъкла, което означава ли, че повече стъкла (на пътя на светлината) по-лошо качество? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: zeromx   
Дата:   25-07-13 10:48

Значи пройзводителите ни лъжат като казват че висококачествените им филтри не влошават качеството...,говоря за ув филтри..

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: Krassy   
Дата:   25-07-13 10:59

Ох... голямо умуване...

ВСЯКО допълнително стъкло влошава кадъра по минимум ТРИ основни параметъра.
Резолюция, изкривяване, вътрешни/външни допълнителни отражения.

КОЛКОТО е по хубав филтъра, толкова влошаването е по-малко, до незабележимо.
Колкото по калпав обектив имате с по хубав филтър, толкова по няма да го забележите.

Аз съм правил тестове навремето с обектив за 3 бона /24-70/2.8/ и филтър за 300 лева и разлика имаше в детайла мноооого малка, до незабележима, която разлика може да е и от самото снимане.
При снимане на открито с пряка слънчева светлина, дори СЕННИКА не спасява много полежението. Без филтър е по контрасно, но пък ПОЛА го прави по... различно, знаете как действа този филтър, ако ползвате поларизационен. УВ няма сми...

При тестовете ми с евтин за 50 лева филтър, резултатите бяха трагични от моя гледна точка в резолюцията и този обектив...



Публикацията е редактирана (25-07-13 11:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: thumper   
Дата:   25-07-13 11:41

Ползвай филтър само, когато имаш нужда. Ако искаш да си предпазиш обективите (от каквото и да е), винаги слагай сенник и бъди внимателен при снимане. В крайна сметка остават снимките, не техниката.

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: HepBeH_XaMcTep   
Дата:   25-07-13 11:41

Намаля качеството, но тук има другия момент - ако се вреш в разни по-тегави ситуации - пази обектива много по-добре от един сенник.

От няколко години снимам планинско колоездене - завирал съм техниката в какви ли не "нелицеприятни" за челната леща условия.
Зверски прахоляк, хвърчаща към мен кал, чакъл , сняг, дъжд.

В такива сутиации е незаменим. Особено при обективи, без допълнителна защита.

През останалото време е ясно - Секса без капут винаги е по-добър!

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: zeromx   
Дата:   25-07-13 11:56

http://www.amazon.com/77mm-XS-Pro-Clear-Multi-Resistant-Coating/dp/B004OVE188

След много четене избрах този,поне мисля,че най малко ще влоши изображението,гледах и тестове и сравнение на снимки и стигнах до извода че разликата е почти незабележима.
Забравих да кажа че ще го сложа на 24-105L , ще си взема и един за 100mm L macro , мисля че на макрото пък най малко ще видя разлика.
Видях,че повечето са против филтър,но трудно събирах пари за тази техника и мисля,че е добре да я предпазя по възможно най-добрият начин...
Да не говорим,че когато снимам макро,снимам в такива ситуаций,че непрекъснато полепва прах по челната леща и се налага често да бъде чистена,което малко или много повлиява на външния защитен слой...



Публикацията е редактирана (25-07-13 12:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: uri64   
Дата:   25-07-13 12:05

ми давай, слагай на всичко...и не забравяй ако ти потрябват поляризационен, неутрален-градиентен и други, да ги стакнеш всички заедно върху ув-то за още по-голям ефект...като го е казал поетът -революционер - колкото повече, толкова повече [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: zeromx   
Дата:   25-07-13 12:07

Да бее,задължително ще ги Стакна,нямай грижа!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Влошава ли качеството на снимката качествен uv филтър???
Автор: zbonev   
Дата:   25-07-13 12:21

Филтрите излизат най-евтино от ибей. Аз ползвам Кенко / Хоя Про 1 Протектор варианта $30+ / 77мм; ако ти се дават двойно повече пари $60+ / 77 може да вземеш Хоя ХД - по-лесно се почиства от Про 1 и др. УВ за цифров няма смисъл.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »