Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Филм или дигитално
Автор: Cyclon   
Дата:   12-07-13 00:03

Попаднах на това видео
Дон МакКулин (77 годишен) е с години опит във фотографията, до момента е снимал само на филм, но сега встъпва в дигиталния свят на фотографията.
Реклама на Канон е, аз съм Никонски фен, но видеото, историята е прекрасна.
Приятно гледане, моля не обсъждайте, кой е по- добър, тук марката няма значение.


Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: kvakioh   
Дата:   12-07-13 00:36

Много приятно видео и както винаги се потвърди теорията- снимайте дигитално все едно имате само 24 или 36 кадъра...И се мисли преди да се снима. А преди да се излезе да се снима се чете...

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: kadar   
Дата:   12-07-13 00:37

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: селянина   
Дата:   12-07-13 00:53

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: Posledenzalez   
Дата:   12-07-13 01:58

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: qpalzm   
Дата:   12-07-13 09:48

[smilie24]
Аз съм на филм защото снимам сравнително рядко-няколко пъти в месеца и не смятам че трябва да харча над 1000 лева в този случай.А и филма си има своите предимства.

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: violator   
Дата:   12-07-13 10:09

Какви са предимствата на филма? [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: qpalzm   
Дата:   12-07-13 10:21

Еми визията ако ти харесва,също така динамичният обхват и качеството .С една камерка за 50 лева,заредена с качествен филм,след това прояен правилно може да се изкара качество като ФФ д-слр.Че сега има много недостатъци си е така.

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: turntablism   
Дата:   12-07-13 11:05

Филмът лъха на романтика.. И то яко!



Публикацията е редактирана (12-07-13 11:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: mmjm   
Дата:   12-07-13 11:50

qpalzm, ако говориш за стандартен филм, ми ти си с фулфрейм, т.е. еквивалентния размер на сензорът в цифрова камера трябва да е 24/36 мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: dobrinov   
Дата:   12-07-13 14:03

Единственото предимство на филма е че е скъпо и некачствено удоволствие, като изключим търсенето на някакъв арт елемент от недъзите на филма. Преди 2 месеца си преглеждах стари файлове от ерата на филмовата фотография. Като видях на какво "качество" на картинката сме се възхищавали ми стана тъжно. Говоря за диапозитиви 6х6, 6х7 и 4х5 инча снимани и сканирани с най-добрите камери и скенери за времето си. В момента един Никон Д300 12мр бие дори 4х5 инча от близкото минало което беше върха на сладоледа, да не говорим за дигиталка фулфрейм.

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: turntablism   
Дата:   12-07-13 14:34

Кефа не се описва с технически език :) фотографията не е броене на пиксели и косъмчета в носа на модела... поне според мен..

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: qpalzm   
Дата:   12-07-13 14:43

turntablism -[smilie24]
dobrinov-в грешка си.Снимай някаква висококонтрасна сцена с апарат за 1000 лв и с някакъв филмов апарат и ще видиш каква разлика има в динамичният обхват.

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: Nayden   
Дата:   12-07-13 14:51

Аз снимам цветно с Канон 5Д марк 2.Цифровите кадри ми харесват с по високата разделителна способност и бързината на резултата.Черно-бяло
снимам с Линхоф 10х12 и 13х18 ,а понякога със Зинар с плаки 20х25 см .
При филма ми харесва брилянтността на контура,нуанса на сивото и зърнестата структора,както и по сигурното архивиране.Обичам и двете ,но по - голямо удоволствие ми доставя филма.
Ето и някои снимки от моя саит :

http://photonaydenov.com

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: vga   
Дата:   12-07-13 14:57

Истината е, че с нито един ДСЛР досега не съм имал особено близка връзка. Да ми се приснима с него, с кеф да се разходя, да го нося с мен всеки ден. От това си и патя - счупих 4 апарата досега. Мъкна го, то ми тежи, пречи ми... Затова толкова се радвам на X серия на Fuji - само като го видиш и си казваш "Искам го, искам да е все с мен, да снимам всеки ден с него!". Всеки с предпочитанията си, разбира се де! Има нещо такова и при филма, някаква по-въвличаща свързаност. Откровено, не бих снимал на филм по-малък от 6х6. Качеството на всички нови дигитални камери е приказно!

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: pstoev   
Дата:   12-07-13 15:00

qpalzm [smilie24]
правил съм тестове една сцена с ФФ цифров и лентов, силно обедно слънце-място със сянка и до него светлина.
резултата при ФФ цифров-сянката чернилка, светлината добре
резултата при лентов-и светлината и сянката си бяха екстра!
Проблема при лентата е проявяването и сканирането, за да се получи сериозен резултат при лайка,скана трябва да е на нов барабанен скенер, но при големите формати и мулти скенер върши работа.Зърното е като при цифровите!

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: vga   
Дата:   12-07-13 15:03

pstoev, а как прояви RAW файла от цифровия фул фрейм? Ако ме разбираш какво искам да кажа...

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: pstoev   
Дата:   12-07-13 15:11

с Photoshop, по-добър вариант не знам [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: vga   
Дата:   12-07-13 15:15

Така де, този е достатъчно добър, но твърдиш, че след правилна обработка от фулфрейм дслр светлината е била ок, а сянката черна дупка? Нещо не ми се връзва...

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: pstoev   
Дата:   12-07-13 15:27

без обработка, сурови файлове...
естествено ако направя обработване ще направя и цифровия да е ок, но не това имам предвид!

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: qpalzm   
Дата:   12-07-13 15:31

Аз пък снимам с олимпус мю2-такъв кеф ми става и изобщо не се усеща.Това чудо и колкото кутия цигари и е с стандартен филм.Вади чудесно качество,има си Аф и е водоустойчив.Единственият проблем е че няма ръчни настройки.Понякога като стане по-тъмно и съм с филм 100 исо ми става гадно че неможе да повиша Исото.Също така цената на филма в Бг(или заплатите в случая)са пречка,но аз снимам рядко и изщраквам по 1 филм на месец.За мен това е идеалният апарат.Сравнявал съм го с хай-енд сапуните-отвява ги.

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: M_D   
Дата:   12-07-13 15:42

без обработка, сурови файлове...

Е ти ако гледаш негатива суров без обработка, ще видиш едно нищо. ;)
Безсмислено е да се сравнява необработен файл с обработен филм.

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: LEONIK   
Дата:   12-07-13 15:43

Напоследък бяха публикувани няколко теста, които показват, че някои дигитални камери (напр. Sony F55, Arri Alexa) имат същия динамичен обхват като Kodak Vision 3 - 14 стопа (EV). Твърди се, че новият Red Dragon сензор дори го превъзхожда с цели 4 стопа, но той все още не е тестван задълбочено.
Отдавна се знае, че сензорите шумят по-малко от филма - особено на високо ISO. Някои автори вземат и този факт предвид и въвеждат по-адекватния (според тях) "perceivable dynamic range", който при сензорите е доста по-висок от този на филмовата лента.

Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: pstoev   
Дата:   12-07-13 15:44

ето два примера от протеста, снимани са от горе-долу от една и съща позиция, с 28/1.8 на 1.8
лентата е снимана в ден със силно слънце, цифровата без слънце


http://i.imgur.com/INz36Nd.jpg




http://i.imgur.com/WJPWmCF.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Филм или дигитално
Автор: vga   
Дата:   12-07-13 15:45

Говориме за едно и също, но по различен начин, както си и мислех. Няма такова понятие - без обработка. Дали вградения софтуер ще интерпретира електрическия сигнал или ще го интерпретираш ти във Фотошоп е въпрос на избор. Но не е правилно да кажеш, че кадъра от филма е по-добър, защото не си поискал да използваш плъзгача във Фотошоп. Нима лентата няма обработка? Няма ли значение как ще я проявиш? А как ще я копираш на хартия? И така нататък...

Все тая де, ясно е какво казваме [smile] Цифровото също "става" [smile]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »