Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: Jebediah   
Дата:   04-07-13 10:00

Здравейте,

накратко:

в момента разполагам с Nikkor 18-105, и да ви кажа снимам чисто любителски, т.е всичко :) (да количество за сметка на качество, но тръпка какво да правиш :) ). 18-105 го използвам главно когато ми трябва повече широчина, но за жалост ми е доста тъмен и много-много не го използвам, от друга страна не знам как е при вас колеги, но аз лично не го намирам много остър (най-вероятно проблемът е в мен).

Спрял съм се на sigma 17-70 2.8-4, но ми трябва съвет. Поне от това което забелязвам е значително по-остър(може би, благодарение на макро опцията, знам ли) и светъл, точно това което търся, и може би малко по-широк.

Понеже чета все различни мнения за този обектив, според вас подобна смяна оправдава ли си инвестицията, или няма голям смисъл от цялото нещо.

Благодаря ви предварително!

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: lion4e   
Дата:   04-07-13 10:05

Тук не виждам инвестиция, обективите са в един ценови клас.
Ако не прериташ за диапазона 70mm-105mm прави смяната[cool]
Сигмата отнася мазният, тъмен.... никор, малко е по-шумна и бавна от него при фокусиране, но определено е по-добрият от 2 та.

Това е моето мнение, имал съм ги и 2 та, макар и да съм ги ползвал на различни системи!

Успех в начинанеието[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: mihail_radkov   
Дата:   04-07-13 10:08

Аз не бих оправдал тази смяна, печели се само 1мм в широкия край и под един стоп отново в широкия край. Може би идея е да видите Тамрон 17-50/2.8 - при него определено може да се каже че е по-светъл, но вече обхватът е по-ограничен.
Доколкото за остротата, според мен всеки обектив трябва да се провери преди покупка дали ви устройва.

Успех [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: Jebediah   
Дата:   04-07-13 10:30

Ново 20 с този Тамрон, 2.8 по цялата дължина поне на пръв поглед изглежда супер, но като качество какво предлага? гледам е със 100лв по скъп от Сигмата, а пък подобните еквиваленти започват от 1500, което е доста над моят бюджет :(.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: emo1   
Дата:   04-07-13 11:07

Редно е да споменеш модела на апарата (има ли корекция на фокуса), може да има разминаване и от това 18-105 да не ти се вижда остър.
Тамрон 17-50/2.8 смятам че не е лош избор, аз ползвам стабилизираната VC версия, която е по мека от нестабилизираната и съм доволен, трябва задължително да пробваш обектива преди да го купиш.


Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: Jebediah   
Дата:   04-07-13 11:58

Тялото е D5100

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: iasen2   
Дата:   04-07-13 12:01

та нищо не каза за твърдите обективи.............

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: emo1   
Дата:   04-07-13 12:07

По-добре да го почистят и калибрират във Профайлд, 18-105 не е от меките обективи, без корекция на фокуса във тялото е късмет да попаднеш на читав не фирмен обектив.
Новите обективи на Сигма ако не се лъжа имат корекция, ама май излизат от бюджета ти.


Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: Pavlov   
Дата:   04-07-13 12:29

Вземи си един 35/1.8G.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: io_bs   
Дата:   04-07-13 12:40

Покажи ни пълен размер на една мека снимка. От прочетеното си мисля, че проблемът идва от теб. Обективчето е сравнително остро.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: Duffer   
Дата:   04-07-13 12:47

Още един глас в подкрепа на 18-105. Използван на доста дъртото D50 тяло и със значително по-актуалният D7000 - оплаквания от остротата нямам. С уточнението обаче, че говорим за бленди от f/8 до f/11 разбира се.

Лично мнение - идеалният китак за Никон. 18-200 качеството на изработка е по-зле, а 18-300 е на безумна цена.

По повод на светлосилата и във връзка с посоката в която мислиш за ъпгрейд и аз бих те посъветвал: един универсален 35 мм f/1.8 и вече широко ако искаш - потрай още малко Samyang да изкарат техния 10 мм f/2.8.



Публикацията е редактирана (04-07-13 12:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: uzsree   
Дата:   04-07-13 16:14

Aз ще се присъединя към колегите по-горе. Няма смисъл да сменяш един китак със друг. Качеството на снимките ти няма да се различава много. Тамрон 17-50/2.8 е с качеството на Сигмата 17-70. Имах и двата и съм ги сравнявал директно и не открих особени разлики. И при двата ще ти липсват милиметрите до 105. Особено при Тамрона.

По-добре си помисли за нов обектив от друг клас:

- светлосилен зум от класа и типа на 24-70/2.8. Има Сигма, Тамрон и естествено Никон. Никой от тях не е евтин и си преценяш по джоба.

- светлосилен твърд 35мм, 50мм, 85мм. Ще си много доволен от качеството на снимките и на трите. После няма да искаш да си върнеш китака на тялото. Имах 35мм но не ми допадна на моя стил на снимане - нито широк, нито дълъг - и го продадох. 50мм е по универсален за протрети.

- макро обектив - Никони 40мм, 60мм и 105мм. Всичките са много остри и ще си доволен. Стават и за портети и за буболечки и цветенца. Отново няма да искаш да връщаш китака. Много често аз излизам от вкъщи само с Д7000 и 60мм макро.

Така ще си имаш китак за общо снимане и нещо по-специално и по-добро.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: Duffer   
Дата:   04-07-13 16:20

В тая връзка и така както описваш нещата идеалната опция сякаш би бил новия 18-35 мм f/1.8 на Sigma. Ей това е добър, сравнително универсален зум ъпгрейд за китак.

Но още няма достатъчно риъл лайф тестове, които да свидетелстват за качествата на въпросното стъкло, а и цената му е соленичка (макар и не чак толкова колкото очаквах първоначално - Sigma подходиха доста разумно в това отношение).

п.п. А да и още нещо в подкрепа на колегата uzsree. С времето установявам, че зума ме прави мързелив. За това и аз все по-често съзнателно се ограничавам само до един обектив и излизам да снимам само с него.

Това ме принуждава да търся по-гъвкави и креативни решения, да се движа към, встрани и далеч от обекта. Да пробвам различни ъгли.

Изобщо както казват протата "to work the shot". И продължават "ако краката ви не се движат, значи не "работите" достатъчно по кадъра и няма да получите наистина качествен резултат".



Публикацията е редактирана (04-07-13 16:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: Jebediah   
Дата:   04-07-13 17:07

Благодаря ви за отговорите и насоките, ще изчакам за 24-70/2.8 , а между временно ще се опитам да разбера, защо съм така недоволен от 18-105 :).

Мерси ви още веднъж.



Публикацията е редактирана (04-07-13 17:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: Duffer   
Дата:   04-07-13 17:20

Може би ако ни дадеш малко повече инфо по темата и насоки за това какво точно искаш да постигнеш ще има повече полза.

Ако е само до острота - не може да очакваш варио обектив да ти даде идентична острота с твърд нали? Дори мега евтино китайче като никонската 50-ка ще те изненада в това отношение.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: Jebediah   
Дата:   04-07-13 18:11

Да, може би си прав, имам въпросната сачма и явно от нея са ми са се завишили критериите към китака..

Благодаря ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Поредната банална тема за съветно относно обектив
Автор: photoninja   
Дата:   05-07-13 21:36

Моя съвет към автора е да си вземе един Tamron 17-50/2.8 и хем ще има светлосилен, хем достатъчно остър всекидневен варио обектив! Не искам да влизам в излишни спорове, но само един съвет бих дал, ако ще купуваш Sigma задължително прави подробен тест за фокуса (фронт и бек фокус), ако ще да го купуваш от приятел. че не рядко Сигмите имат подобни проблеми с Никон-ските тела!

Успех!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »