Автор: metodiev_martin
Дата: 30-06-13 11:09
Гледам, че много модерно стана в социалните мрежи, всяка група да поставя различни знаци, символи, надписи и всякакви отличителни белези на снимките, които публикува.
Гледам в последно време, популярни станаха групите, събиращи снимки от близкото и далечно минало, на които снимки най-грозно се пляскат всякакви надписи с името на групата, целящи популяризирането на същата от една страна и от друга, предпазването от "кражба", защото видите ли - аз я намери тая снимка е вече е моя собственост.
Защитава ли закона по някакъв начин въпросното посегателство?
Не веднъж, всякакви местни, регионални, та дори и национални медии, намират снимка в "интернет" и решават да сложат надпис БГНЕС (примера от преди седмици със снимка на луната и земята и от долу - снимка БГНЕС). Кой и по какъв начин регулира подобни дейности? Май, че сме безсилни срещу "GOOGLE-> Изображения -> Намерени 2342124 резултата за 0.08 секунди."
В този ред на мисли, досега четох една тема, на един колега, свързана с "Публикуване на снимка и право на личен живот", с конкретно засегнат проблем. Тук вече опираме до липсата на какъвто и да било професионализъм в сферата на репортажната фотография, където всеки що годе нормален има, ако не представа, поне усещане за това - как да пресъздаде едно лице в дадена ситуация, като по този начин запази неговата анонимност и прочие ... В криза ли е българската преса и в частност фотожурналистите? Гледам по събития всякакви щракачи с техника от китак до твърд 300мм на 2.8, но снимки продължават да се крадат... Много се отклоних от заглавието на темата, но нещата са комплексни и все от някъде тръгват споменатите проблеми
Идеи ?
|
|