Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Снимки на кръщене с D3100
Автор: Capolavoro   
Дата:   25-06-13 13:20

Предстои ми да снимам кръщенето на племенника ми, но не разполагам с кой знае каква техника (D3100 + kit 18-55 vr). Мисията възможна ли е и ако може малко насоки за настройките. Церемонията ще се проведе в църква Свети Георги в Пловдив.

Знам, че има много теми, някои ги прочетох, други предстои да ги разгледам, но да попитам конкретно за моята техника.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на кръщене с D3100
Автор: a4o90   
Дата:   25-06-13 13:31

Въпросът, зададен по този начин е малко сложен за отговаряне [smile] Хубаво е да се знае:
- Какви са вашите очаквания както и тези на хората, чието кръщене ще снимате. Всеки иска да прави хубави снимки, но това си е доста разтегливо понятие. Съответно:
- Какви са вашите способности и опит с наличната техника?

До тук нищо откъм техническата страна на нещата. Реално според мен D3100 няма някакви специфични ограничения, които да му пречат. Сега ако има някакъв начин да се намери по-светлосилен обектив за събитието.. би било полезно според мен. Ако не се лъжа пак има обективи под наем [smile]
Не съм запознат и как стои въпросът с ползване на светкавица. Лично аз избягвам да ползвам вградената и разчитам на налична светлина. Предполагам че ще се наложи вдигане на исо до към 800-1600, но за снимки 15х10 и за фейсбукЪ това не би трябвало да е проблем :)
Дано съм бил полезен [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на кръщене с D3100
Автор: iasen2   
Дата:   25-06-13 13:33

Имаш 2 варианта в църквата :
1/ взимаш под наем AF-S 35mm/1.8 - включваш на приоритет на блендата ,бланда 1,8-2 , исо - 400,800 , централна точка и гледаш много през визьора къде ти е фокуса . Ако си мераклия може и в RAW да снимаш , знам че новото поколение го мързи но се пробвай .
2/ викаш някой друг да снима :)
Ако си от Русе мога да помогна :)



Публикацията е редактирана (25-06-13 13:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на кръщене с D3100
Автор: emo1   
Дата:   25-06-13 13:57

Една китайска светкавица за 150лв. и си във джаза!


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на кръщене с D3100
Автор: Aleksandr   
Дата:   25-06-13 14:08

Никога не ползвай светкавица в нормалната и сила, ако не искащ да прецакаш атмосферата на събитието. Светкавичката -тази на апаратчето - силно намалена - опитно, в бавен синхрон - на отворена бленда. С два три опита или с няколко - ще налучкаш правилната експозиция.


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на кръщене с D3100
Автор: gushev   
Дата:   25-06-13 14:19

Една китайка,50 мм1.8g,снимаш в NEF(RAW) и после с Lightroom оправяш нещата.Смело се впъскай и ще стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на кръщене с D3100
Автор: slav4cho   
Дата:   25-06-13 14:34

общо взето вдигаш исото толкова,колкото да не се размазват нещата.Стараеш се да използваш естествената светлина,за да е по добра атмосферата в крайните кадри.Ако намериш едно светло обективче ще е от полза,ако ли не,пуцай с този.Светкавицата за църква не е много удачна,а и разконцентрира обстановката.

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на кръщене с D3100
Автор: quazimodo   
Дата:   25-06-13 16:13

Колега, отиваш в църквата щом знаеш коя е, и се срещаш със свещенниците. Разпитваш какво е позволено в тази църква и какво не. Отивайки на тази среща си носиш апарата, но не го размахваш предварително. Ако ти кажат, че всичко[smilie5] е позволено, вадиш апарата и с наличния обектив проверяваш какви данни за скорост ти дава апарата при настройка 35мм и максимално възможната бленда. Ако докарваш скорост 1/80 ще снимаш успешно без размазване от движението на участниците в церемонията. Освен това предварително провери в упътването на апарата какво ИСО разрешава пълния автоматичен режим. Това го пише при светочуствителностите. Предполагам, че е някъде около 800ИСО. С други думи спокойно можеш да заложиш 800ИСО на апарата и да получиш снимки с добро качество. И нещо, което забравих да спомена - добре е да отидеш в църквата по това време, по което ще се проведе събитието, за да си сигурен горе долу, че това са приблизителните условия. И ако успееш да си уредиш светкавица с Е-ТТЛ управление ще си тотално подготвен. Успех в начинанието!

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на кръщене с D3100
Автор: ararat   
Дата:   25-06-13 17:43

Имай предвид, че при снимане на бленда 1.8 с 35мм обектив и Д3100 ДОФ-а ти е ще е:

3 сантиметра, ако апаратът е фокусирал на 1 метър
11 см, ако апаратът е фокусирал на 2 метра
25 см, ако апаратът е фокусирал на 3 метра
71 см, ако апаратът е фокусирал на 5 метра

По този начин ако в един и същ кадър имаш обекти, разположени на да речем:
2.7 метра (човек, дете)
3 метра (свещеник)
3.5 метра (роднина или част от украсата на църквата)

то няма как всички те да са на фокус, ако си фокусирал на 3 метра.

Ако снимаш 35 мм обектив на бленда 1.8 можеш да направиш страхотни снимки, както можеш и страхотно да неудовлетвориш очакванията.

Успех [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на кръщене с D3100
Автор: quazimodo   
Дата:   25-06-13 18:11

Златната бленда от едно време си е 5.6[smile]. Щом колегата има китак, блендата е минимум 4 при ФР=30-31мм - по средата между 24 и 35мм. Тогава при фокусиране на 3м има ДРИП от 2.46 до 3.85, което не е идеално зле. При 5.6 вече ДРИП е от 2.22 до 4.61, което е повече от приемливо. Остава и да се осмели да вдигне ИСО-то до 800-1000[smilie7].

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на кръщене с D3100
Автор: bpavlov   
Дата:   25-06-13 19:23



[smilie10]


ебаси колко много неща не съм знаел

Отговори на това съобщение
 Re: Снимки на кръщене с D3100
Автор: quazimodo   
Дата:   25-06-13 19:30

Ами попивай тогава, колега. Щом си яхнал Д4 сигурно си ползвал и някой лентов НиконФ, та знаеш нещо за 5.6 при 50мм[smilie5].

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »