Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Съвет за пейзажен обектив
Автор: bscsystem   
Дата:   31-05-13 15:42

Здравейте,

Любител съм от около няколко дни и искам да си взема широкоъгълен обектив за пейзажи.

Спрял съм се на Сигма 10-20мм Ф4-5.6 и въпроса ми е това ли е моя обектив спрямо цена/качество.

Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: tziko   
Дата:   31-05-13 15:47

Добре ще е да споделиш, на кво ще го завинтваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: bscsystem   
Дата:   31-05-13 15:48

Канон 600Д.

10х

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: tzl   
Дата:   31-05-13 15:52

Ако не си снимал с широкоъгълни обективи, ще бъдеш много изненадан, когато направиш първите си снимки, защото всичко, което виждаш като красота с очите си ще бъде далеч-далеч в кадъра. По-добре снимай с 35-50мм пейзажи и ако искаш нещо по-широко, то става с по-голям сензор или ако снимаш панорама. Широкоъгълните обективи дават по-широк поглед, но и отдалечават _драстично_ всичко, което попадне в обсега им. Това понякога е полезно, но не винаги.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: io_bs   
Дата:   31-05-13 15:54

Друг вариант (ако не и по-добър) е Токина 11-16мм f/2.8. Малко по-скъпа е, но светлосилата никога не е в повече [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: ivjordan   
Дата:   31-05-13 16:02

Имай предвид, че Сигма-та не е особено остър обектив, когато е отворен на макс и реалните резултати се получават на още по-затворена бленда, примерно на 8, така че обектива си е много тъмен, но визията е умопомрачителна.
Много добър обектив!
Ако Токина-та също е мека на отворено, както пишат по ревютата, не си заслужава допълнителните пари, защото ще я ползваш на затворено, т.е. светлосилата се губи. Все пак, не знам, не съм снимал с нея.
Пейзажите се получават, но задължително трябва да имаш нещо интересно на преден план, иначе се получава ефектът на отдалечаването, за който се спомена по-горе.
Въпреки горните забележки, горещо препоръчвам Сигма-та.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   31-05-13 16:11

За мен лично Токината е по-добрия обектив, сравнен със Сигмата.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: zeromx   
Дата:   31-05-13 16:17

Аз лично скоро взех Tokina 12-24 f/4 и съм страшно доволен!!!



Публикацията е редактирана (31-05-13 16:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: wizarditaly   
Дата:   31-05-13 16:20

Човека иска да снима пейзажи.
Ако няма да снима в затворени пространства обектива е ок.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: Pavlov   
Дата:   31-05-13 16:21

ivjordan написа:

> Ако Токина-та също е мека на
> отворено, както пишат по ревютата,
> не си заслужава допълнителните
> пари, защото ще я ползваш на
> затворено, т.е. светлосилата се
> губи.

Не е мека [smile] .
Имал съм и двата, определено предпочитам Tokina 11-16/2.8. Въпреки по-тесния обхват и по-високата цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: J0R0   
Дата:   31-05-13 16:25

Със Сигма 10-20 съм снимал около година и нещо и много ми хареса.
Дори му написах кратко ревю.
Лично за мен 10-20 на кропка се държи по-добре по отношение на острота и аберации по краищата, отколкото 12-24 на ФФ.
От Токината нямам преки впечатления.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: wizarditaly   
Дата:   31-05-13 16:29

12-24 не е за фф.
14-24 е за фф, но той е друга планета и не може да се прави никакво сравнение.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: nikalas87   
Дата:   31-05-13 16:29

и аз препоръчвам токина 11-16/2.8! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: Pavlov   
Дата:   31-05-13 16:31

J0R0, точно твоето ревю беше причината да си купя Sigma 10-20 [smile] .
Не е лош обектив. Но Tokina 11-16/2.8 е по-добър.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   31-05-13 17:38

Колега, защо не започнеш с 18-55 IS II? След като си фотолюбител от 2-3 дни, утре ще вземеш да решиш, че фотографията все пак не е за тебе и ще останеш изненадан колко трудно може да се отърве човек от излишна техника. Та поснимай известно време с китака и после пак си помисли дали ти трябва друг обектив.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: And   
Дата:   31-05-13 17:58

Снимах с този обектив повече от година, при това не само пейзажи [smile] Повечето снимки(виж EXIF) в профила ми направени с него - много хубаво стъкло!

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: ZENON   
Дата:   31-05-13 18:10

Сигмата е чудесен обектив, който за моя изненада се оказа че криви много малко на 10мм. Също така вероятно просветката е по-особена, но има лек ефект на пол филтър.
За милиметрите си не смятам че не е остър, но както по-горе споменаха на Ф8 вече е в силата си.
За пейзажи (и не само) върши чудесна работа.
Във всеки случай ако човек снима с широко, не мисля че би съжалявал за избора.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: Gecata   
Дата:   31-05-13 18:35

Сигма 10-20 е чудесен обектив, но приложението му в пейзажната фотография е твърде ограничено.
Първо: Защото е ултраширок и "мачка" задния план.
Второ: Защото изисква много добър и ярко изразен преден план.
За пейзажна фотография по добре се насочи към обективи от типа на 24-105/4Л, 70-200/4л или към твърди обективи в диапазона около нормалните и дългофокусните. Така ще си спестиш заблудата, че пейзаж се снима с "много широк" обектив [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: metodiev_martin   
Дата:   31-05-13 20:34

Gecata [smilie24] [smilie24] [smilie24]
Подкрепям всичко казано от него. След ползването на голям брой широки обективи на кроп и фф, установих, че повече от 24мм (приблизително 15 на кроп) не са ми нужни. Имах канонските 10-22, 17-40, 15/17-85 и самянг 14мм (смея да кажа, че в определени ситуации, за пейзажи на фф, ме устройваха и 28-135)
За кроп, най-удачен ми беше 15-85 - универсалният репортажен/туристически/пейзажен обектив.
10-22 си идваше прилично широк на кроп, но с него се разделих доста бързо. 17-85.. ако го намериш за 300-350лв си заслужава за начинаещ. 17-40 - на кропа ми стоеше отвратително. Самянга - много добра машина за кроп и фулфрейм, но е ръчнофокусен. Ефектен за видео и интериор, с гадничко изкривяване за архитектура, за пейзажи - "мачка" всичко на заден фон.
В последно време, с радост снимам пейзажи с твърд 85мм [smilie5]
Преди това, много често залага и на 70-200, до към 150-170мм.
Сега си 24-105 на фф си пукам пейзажи и не мисля за по-широко.
За сигмите, тамроните, токините... има какво да се избере, но като цяло в ниския клас, няма много възможности.
Казват че сигмата 15-30 е добро стъкло, ако го намериш втора ръка, ще ти пасне добре за пейзажи.
Успех в снимането. [smilie24]

PS - с редакцията добавям:
- ако имаш възможност, вземи от някъде да пробваш нещо под 18мм, да добиеш най-обща представа за фокусното разстояние



Публикацията е редактирана (31-05-13 20:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: ilcoin   
Дата:   31-05-13 20:43

Gecata [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]
metodiev_martin [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

За начинаещ фотограф и един китов комплект е достатъчен. Болшинството китови обективи затворени на 8-11 са достатъчно остри за любителско снимане.

По-добре инвестирай във комплект качествени филтри и статив. И пари за пътуване разбира се. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: ZENON   
Дата:   01-06-13 00:38

[URL=http://minus.com/lbkmARwWo8nSXx]
http://i.minus.com/jbkmARwWo8nSXx.jpg

[/URL]

Бихте ли ми казали кое е "смачканото" в този кадър сниман със Сигма 10-20 @10мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: nsirakov   
Дата:   01-06-13 00:43

аз съм се ориентирал към 17-40/4Л.... ама нещо не се предлага в базара

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: j_mironski   
Дата:   01-06-13 06:04

wizarditaly - кой ти каза че 12-24 не за ФФ . Говорим за SIGMA не за Nikkor ако си забелязал
SIGMA 12-24 е един от най-добрите обективи на SIGMA
http://www.photozone.de/canon_eos_ff/676-sigma1224f4556iiff

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   01-06-13 13:37

Tokina 11-16 e според мен избора.
Спомена се Сигма 15-30, доста неудачен избор, имам я, супер запазена бройка като механика и оптика, но е адски шумен, картинката, която вади на 1д марк2Н/50Д е не толкова добра, примерно сравнен с 17-35/2.8-4 (версията със 77мм филтър).
Потврърждавам за Сигма 12-24, може би най-широкия възможен за ФФ, отлично се справя, и на кроп и на ФФ, новата версия е още по-добра. Единствено не ми харесва, че предния оптичен елемент е доста издаден, както при 15-30, и не може да се слагат филтри. Което според мен е почти задължително за пейзажно снимане. Е, има начини,но е трудно.
Според мен лично най-добрия пейзажен обектив за Канон е 14/2.8, за съжаление цената му не е много достъпна за масовия потребител. И той има същите трудности с издаден челен оптичен елемент.
САмянг 14, отличен, единствено, че е ръчнофокусен.
10-20 Сигмата е добър, но има доста случаи на механични повреди.
Може да погледнете, ако има кой да продава и Тамрон 10-24, DI2 версия, мисля за Никон-а да взимам такъв.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвет за пейзажен обектив
Автор: M_D   
Дата:   01-06-13 13:43

@ZENON:
Не е въпросът дали ти "изглежда" смачкано, а как се резултатът се съотнася с това, което виждаш в момента на снимането. Очевидно си виждал дърветата като много по-внушителни в момента на снимането. Единственият начин такава широкоъгълна снимка да изглежда по сходен с реалността начин е да я гледаш от много близо и/или на голям екран.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »