Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: shagy   
Дата:   27-05-13 22:00

Намирам линкове в интернет, но английският не ми е майчин...
Някой ще може ли да ми обясни, как в домашни услови да направя въпросни тест - правилно - каква картинка да използвам, на какво разстояние, под какъв ъгъл да сложа картинката и на какво разстояние да е фотоапарата. Предполагам, че с всеки различен обектив позициите на апарата са различни.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: quazimodo   
Дата:   27-05-13 22:24

Най-лесно е с три или пет батерии АА - Редиш ги на 5-6см една от друга и на толкова встрани, т.е. получаваш една диагонална линия от батерии. После фокусираш по средната(за това са нечетно число)и виждаш дали тя е на фокус или предната или задната и така хващаш отклоненията. Обаче според зависи, може да имаш разминаване с фокуса и заради изкуственото осветление. Та най- добре на хубава дневна светлина.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: hotsnail   
Дата:   27-05-13 22:29

Виж сега от моя опит на многогодишни съмнения и понякога реални проблеми с фокуса

Най-важния въпрос е - имаш ли настройка на фокуса т.е. micro focus adjustment на апарата. В зависимост от отгвора чети по-надолу

НЕ - Ако фокуса ти не е точен и снимките са ти размазани, обаче нямаш настройки на фокуса, логичното е иди на сервиз. За да разбереш дали е от апарата или обектива т.е. да избереш какво да носиш в сервиза ще трябва да пробваш с друг обектив как се държи апарата.

ДА - Ако имаш гласене на фокуса, най-грешния вариант е, да го настройваш по разни графики и скали - НЕ РАБОТИ така. Просто АФ системата на ДСЛР-а е ужасяващо сложна и неточна система, дори на 1 метър да цепи косъма, няма да е никак странно на 5 метра да прави ужасяваш бек фокус. Тотална глупост са Аф системите на ДСЛР-ите чисто физически ама горе долу работят. Та ако искаш да си го нагалсиш фокуса иди и го гласи със нещата, които снимаш - мацки, коли, богомолки, залези, покриви или каквото ти е там на душата. Аз 85/1.8 на Д600 така си го гласих 30 минути снимки в парка на бленда 1.8 от близо от далеко и бутам малко нагоре, малко надолу. Това се прави докато горе долу ти хареса резултата на повечето дистанции. При мен не стана 100% перфектен на разстояния над 10 метра, но на по-близо бе доста добре. Ако това не проработи или се окаже че на дадени разстояния е добре на други не или според зависи от зума резултата варира ....хващай пътя към сервиза.

Други глупости дето можеш да направиш в домашни условия, за да си развалиш съня (полза друга няма)

- нареди три батерии АА с възможно по-малки букви изправени в-ху някоя маса в редица на около 20-30 санта една от друга. Снимай ги така че фокуса да е на средната батерия а лявата да речем е по-близо, пък дясната по-далеко. Виж коя се вижда най-ясно. После ако сикаш леко се завърти (или размести батериите) за да увеличиш или намалиш дълбочината на постановката си и пак пробвай. Сменяйразлични зони и т.н.

- може същото като по-горе с три монети по 1 лев. Ако ти е равна масата, те могат да седят спокойно на страничния си ръб/борд.

- Има един куп чартове в мрежата може и тях да пробваш

Има и тъп вариант понякога има добър фокус а после не и после да и пак не. Отговора е....позна ли? ... ИДИ на СЕРВИЗ.

Сега ще кажеш ама едни познати ми казаха да купя еди коя си марка апарат и сервиза е чак на майната си...ами да си беше купил апарат, дето поне има сервиз в България. Много пъти съм писал коя е единствената марка със сервиз ако искаш потърси. За другите много марки най-добре научи немски или английски и направо го засилвай към Германия или Великобритания, може би и Франция и дори Италия стават. Но не и Гърция или Сърбия и т.н.

ПП Сега някой ще спори че ДСЛР-ите имали добри АФ системи, защото не ми се спори с хора дето, не са учили физика ще отговоря от сега - идете и четете, има много писано по мрежата. А ако не можете да четете, не споделяйте неграмотните си попадения.


ППП Преди да хванеш пътя към сервиза, нали си прочел внимателно ръководството на апарата ти и размазаните снимки се дължат единствено и само на лошия фокус на апарата? т.е. скоростта на затвора е била достатъчно висока или си ползвал статив по статичен обект когато е имало проблем с остротата? Ако не си сигурен пусни проблемна снимка в цял размер без обработки да я видим


ПППП За твоя модел апарат неточността на фокуса не неочаквана дори по-скоро е задължителна. От тая марка това е апарата с най-кьопав фокус. Пардон някой по-стари модели са по-зле и от него ама местните талибани никога няма да го признаят, щото снимат в обективи с макс бленда 2.8 и дължини над 135мм и никога не са имали проблем с фокуса



Публикацията е редактирана (27-05-13 22:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: Mogila   
Дата:   27-05-13 22:39

Най-доброто решение е да не се правят такива тестове:) Снимай си и се кефи.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: shagy   
Дата:   27-05-13 22:46

Благодаря ви. Утре на нормална светлина, ще направя теста. 7д има микроаджъсмент. с 50мм на 1.4, мисля че има отклонения на фокуса, но това ще го видя най-добре като направя теста с батериите. Иначе сте прави, че най-ефективно е може би да експериментираш - от + иди си колко до - еди си колко и където стане

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: quazimodo   
Дата:   27-05-13 22:46

Айде-е-е! Ама колегата НЕ ИСКА да си купи СОНИ а ИСКА да си провери обектива. Сега и crisnoch ако се появи, може да раздаваме пуканките[smilie5]!

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: hotsnail   
Дата:   27-05-13 22:51

ами за 50/1.4 питай хора с Канон. Доколкото съм чел от тях точно този обектив е с проблемен Автофокус.

Пак от това дето съм чел от колеги с Канон - 135/2 е обектива дето има добър фокус и невероятна картинка.

Не знам 50/1.8 или сигмата 50/1.4 дали няма да са по-добри.

ПП quazimodo аз не съм споменавал марки. Просто споделям опит. Който иска да гледа марки. За мен единствените апарати с точен фокус са безогледалните без значение марката - Фуджи, Олимпус, сони, Панасоник. Това е. Сони пък имат сервиз в България...Канон не знам къде е по-добре да го прати, със сигурност не и в местния сервиз. Ако не е в Гаранция може и да има някой да се навие да го гледа, а може би и не.


ППП Относно сервизите - понякога едно просто почистване и преглед на апарат и обектив оправят проблема. С А700 и 70-200/4 имах проблем с бек фокус - решението беше (1) почистване на апарата, лека корекция в сервиза, (2) на обектива се оказа че задната леща леко хлопа (разхлабила се), затегнаха я в един сервиз. След това си проработи чудесно. Та дано и при теб така стане.



Публикацията е редактирана (27-05-13 22:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: Canon   
Дата:   27-05-13 22:54

Аре стига с недотепаните тестове с батерийки.
Има си норми и стандарти, снима се на 10x, 20x фокусното разстояние. Използва се милиметрова скала под около 30 градуса, за ориентиране каква е СТЕПЕНТА на грешката, повторяемостта и степента на корекция.
Тази измислица с батерийките (на PDF) ми я пратиха от Сони Германия (???), след като пратих (преди 6-7 години)на Сони България, стандартно снимана мм скала с видими големи отклонения от фокуса на тяла Сони А100 и А350.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: hotsnail   
Дата:   27-05-13 23:04

@Canon дори да ти настроят фокуса на 20х фокусното разстояние на 200х пак може да е тотален боклук както и на 2х. Не са толкоз прости нещата за съжаление. Олимпус имаха един модел е-620 ли или нещо подобно дето имаше по 2 или 4 корекции на всяка точка отделно и пак не е достатъчно. Просто фазовата АФ система се базира на голяма ала балистика и огромни таблици дето описват параметрите на обектива за да може да коригира грешките апарата.

Това с батерийките не е лош вариант и е по-точен от 30-те градуса, които са напълно сбъркани щото вкарваш още неизвестни в системата. А да не говорим за уникалните чартове с успоредни линии...смях..то във всяко ръководство на СЛР от 1986 до сега пише, че не може да фокусира в-ху паралелни линии

Специално за Канонската АФ система на 5д мк2 и 7Д има изписани научни трудове защо не работи. Аз научих един куп неща за оптиката и светлината, като четох някои от тях. Съвсем сериозно и отговорно го казвам. Обаче мотивацията за тия научни трудове е, че АФ-а не работи. Сони не са по-добре между другото, просто са по-редки иначе са точно толкова не добри.

Никон горе долу бяха по-напред, не на послендо място заради турбо ниската резолюция - 12мп сравнени с 22 или 24.... Сега май 5д мк3 и 1Дх са върха на сладоледа...ама то като концептуално е сгрешено. Как да го кажа "колкото и маргаритки да боднеш на едно ако, то пак си мирише кофти"....

Няма дори какво да спорим на тая тема.



Публикацията е редактирана (27-05-13 23:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: Canon   
Дата:   27-05-13 23:26

hotsnail
Изглежда моя 5Д мк2 не е чел тези професорски научни трудове и не знае как да дефокусира/респ. да греши.
Обичайния процент на грешка въс фокуса при мен от тялото и моята работа е под 0.2 %. Това са 2 на снимани 1000 кадъра. Репортажно, външно и студийно.
Осветености от -3 EV do +18EV.

За сметка на това аз и един приятел направихме почти научно изследване и публикувахме маса снимки и методологията, как се прави корекция на Сони А350 (защото и той няма микроаджъстмънт) с механично въртене на трите винта на АФ системата. Без да използваме глупостите с батериите.

Мисля, че ако си ограничиш коментарите до системи, с които ти лично си работил поне година, ще имаш по-малко неточности в коментарите. За сравнение Веско (ПД) е с драстично по-точни изказвания, само на база негов си натрупан опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: Canon   
Дата:   27-05-13 23:35

Това с батерийките не е лош вариант и е по-точен от 30-те градуса, които са напълно сбъркани щото вкарваш още неизвестни в системата.

Аха - по-точен и как аджеба точно ги мериш, като няма скала?
Като мургавите на пазара - тука има (фокус), тука нема (фокус).
А когато е никъде нема (демек е между батерийките)?
Оп, пращаш на сервиза, да заработят и те някой лев.


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: autosvet   
Дата:   27-05-13 23:40

Каноне не разбираш - купуваш си НЕКС с фокусната система на сапунеркя и там няма грешка във фокуса е на цената на 2 снимки дневно де.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: Canon   
Дата:   27-05-13 23:45

autosvet
Посипвам си главата с пепел, което в по-съвременен вариант е:
- Наливам си в устата малко бира.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: hotsnail   
Дата:   28-05-13 00:00

@Canon имал си бол пари дал си. Хубаво че си се научил как да си ползваш апарата...супер. Най-важно е да си харесваш това дето имаш.

За подобни грешки на растежа аз пари не бих дал. За 5д мк3 с кеф бих ги дал, ама ми се види скъп за целите ми и един стар никон прекрасно ме урежда.

Другото го оценявам като спам. Прочети си ръководството на апарата и погледни скалата, дето си снимал и ще разбереш защо от сони не са могли по-адекватно да ти отговорят, без да те обидят.

Има платени скали за калибрация на фокуса - погледни ги, там обекта дето снимаш е равнина успоредна на сензора.


http://spyder.datacolor.com/wp-content/gallery/spyderlenscal_1/spyderlenscal_image_2.jpg



Обаче пак това не върши никаква работа, защото грешките във фокуса зависят от много фактори - тип светлина, разстояние до обекта, фокусно разстояние, наличие на разни текстури по обекта дето фокусираш, фокус шифт на обектива, изкривяване на фокусната повърхност на обектива, отместване на фокусната точка от центъра и т.н. и т.н.. Най-добрия начин да ги видиш всичките тия в действие е точно твоя 5д мк2 със 50/1.4.

Обаче един ПЕН или НЕКС просто нямат подобни проблеми



Публикацията е редактирана (28-05-13 00:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: imitev   
Дата:   28-05-13 00:05


Колкото пъти съм имал съмнения в 40Д + EF 50 1.4 и съм снимал тестови скали винаги са били ОК.

Просто на отворени бленди трябва да се снима без прекадриране, с по-висока скорост и със следящ фокус, за да има фокус...

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: hotsnail   
Дата:   28-05-13 00:19

Другото дето помага и го каза ПД в другата тема - натискай по два пъти фокуса преди да щракнеш. Втория път е много бързо ама често помага с малките грешки.

ПП Иначе със свестен Аф не трябва следене нито много висока скорост. А това че на чартове е точен фокуса е нормално, нали са го калибрирали от канон или сони, те не са идиоти ама го калибрират на чарт не на девойка. [smilie18] [smilie18] Между другото в ръководството на А900 изрично си пише, да не се калибрира фокуса по чартове. (страница 132-а "We recommend that you decide the value under actual shooting conditions" т.е. со чарт не стааа, дори да си гоуем)



Публикацията е редактирана (28-05-13 00:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: hose   
Дата:   28-05-13 00:26

това с батериите и на мен ми се струва вятър работа - нали в крайна сметка гониш малки отклонения, как ще ги видиш с 3 батерии?!

скромния ми опит също така говори че зависи от типа светлина и текстура АФ-то, и то много


хотснейл - сподели малко линкове за всичко това което говориш, ще е интересно за всички

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: alphatier   
Дата:   28-05-13 00:26

Абе накрая ще ви купя на всички по една кофа фокус и ще ви я пратя да си имате [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: hotsnail   
Дата:   28-05-13 00:51

@hose ами канонския профи форум на ДПР чета. Има хора дето много сериозно проучват въпросите на фокуса от неволя. Интересно беше например за фокус шифт-а, че при високия клас на Канон преди две годинки фокуса на 1.4 пили 1.2 е по-точен от колкото на бленда 2 със същия обектив. Потърси focus shift в гугъл има много писано.

Това за двете натискания на полусъединител от проф. Абаджиев го научих и помага.

За батериите и наклонените чартове от личен опит и ходене по мъките с две сигми го научих.

За това че на чартове повечето обективи дето в практиката грешат са доста точни от А700 и 85/1.4 го научих - от статив на добра светлина цепи косъм.

За скоростта, че трябва да е висока осъзнах, като взех NEX-7 и пак с 85/1.4 и провлих една сесия. Мислих, че апарата ми за нищо не става, докато един пич в ДПР ми показа, че снимките са ми перфектно фокусирани, обаче на 1/160 без стабилизация с некс-а и 85/1.4 не стигат да се обере треперенето. Така де 1/250 вече върши работа или ако снимаш със светкавица щото импулса е около 1/1000.

За успоредните линии текстурите и светлината го пише в ръководствата на много апарати - последно в ръководството на Д700 го четох, за пръв път на минолта 5д.

За отклоненията на фокусните системи има много статии на canon.com (!!! за тукашните дезориентирани фенове) и имаше доста подробно изследване на LensRentals

Същия пич от LensRentals Има статия защо има неточности с фазовите АФ системи http://www.lensrentals.com/blog/2010/07/how-autofocus-often-works


Интересно е човек да проечете и статиите от производителите за иновациите в АФ системите. ЗА начало описанието на революционната Аф система на Минолта 7000 . Ако малко се замислиш какво пише и ти става ясно, че АФ системата с фазов фокус е много нагласена работа. За напред с по-високите резолюции, ще трябват нови и нови пачове на нефелната система. Последно като видиш ръководството за А99 (апарата с може би най-иновативна фокусна система в момента) и някак ти е ясно, че се търсят нови опции. (Е тука е общото на Сони и Минолта ако искаш технологиите от утре, те са там, други марки не гледай. Вярно недодялани понякога и не до там стабилни понякога, обаче и разтърсващо добри пак не рядко)

Не съм го виждал новото фуджи Х100s ама явно е голяма крачка напред като скорост и точност едновременно. X-E2 сигурно ще е страхотно. NEX-6 и той е стъпка напред, та сега ми е любопитно следващото поколение NEX, дали ще има приличен следящ фокус комбиниран с безупречна точност.



Публикацията е редактирана (28-05-13 01:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: Canon   
Дата:   28-05-13 01:11

Другото го оценявам като спам. Прочети си ръководството на апарата и погледни скалата, дето си снимал и ще разбереш защо от сони не са могли по-адекватно да ти отговорят, без да те обидят.

Това, че получих тъпанарски отговор от някаква щатна в Сони БГ и нейна препратка към Сони Германия не ме обижда. Толкова и е багажа за момента, има време да влезе в час.

Аз от доста време, поне няколко години, използвам нещо, което Канон отдавна вписват в RAW - METADATA field: Subject distance.
Снимаш на статив, RAW, конвертираш примерно с ACR до JPG, отваряш с безплатния PhotoME и воала!
Разстояние до обекта (Subject distance) = 1.68 m. Вадиш рулетката и мериш до белязката за ниво на образната равнина, вляво на призмата - я, то също е 1.68см (примера е с конкретна снимка при 105мм)

Отварям ДОФ калкулатора:
Subject distance 1.68 m

Depth of field
Near limit 1.65 m
Far limit 1.71 m
Total 0.06 m

In front of subject 0.03 m (49%)
Behind subject 0.03 m (51%)

Аха, ето ти предната и задна граница на ДОФ-а

Ся аз ли съм глупавия, че мога да цепя милиметъра на фокуса или "теста" на Сони Германия с детско-наивна постановка за олигофрени с батерийки и съответно огромна грешка?

И както сам повтаряш само за 50 ф/1.4, ако само един обектив греши, а 50 други типове обективи не грешат, включително по 10 000 - 15 000$ парчето, дали е в тялото е проблема?

Аре, ти хептен за канарчета ни вземаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: hotsnail   
Дата:   28-05-13 01:20

@Canon това е хитро с distance encoder-a. За съжаление при минолта/сони само новите D обективи дават тая информация, дори не съм сигурен дали я има във файловете, вероятно я има. Ще го проверя! Хитро!

То и за никон ми е интересно - сигурно и там го има нали имат умни светкавици. (поне при минолта с умните светкавици са сложили distance encoder на обективите, през далечната 1999-а)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: Canon   
Дата:   28-05-13 01:37

Аз се радвам, че потвърждаваш, че проблемите на фокуса са предимно ЗАУ проблеми. Доста детайлно си ги описал, но да се позоваш на тях като аргумент, че споделени и от други в нета, не е особено коректно. Проблемите с АФ си остават в ЗАУ, независимо англо, испано или българо говорящи са.
Особено стабилизацията. Аз преди няколко години изрично споделих тук за необходимата промяна в правилото при ФФ: фокусно = скорост на снимане, като минимално 2X фокусно = скорост на снимане, без стабилизация или статив. За кропките е според еквивалентното фокусно. Никой не ме чу, после имало било проблеми.

Петър Абаджиев има огромен практически опит [smilie24] и идеята за двойното натискане (препотвърждаване на фокуса) е добра практика. Фактически, и окото се уверява, че няма (или е минимална) разликата между първото и второто фокусиране. Както на практика се снимаше навремето със СЛР с матово стъкло или микропризмен растер. Аз също го практикувам и препоръчвам при спокойна работа.


Аре чао, че от писане ми се стопли бирата.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: Chipsy   
Дата:   28-05-13 01:53

hotsnail написа:

> Интересно беше
> например за фокус шифт-а, че при
> високия клас на Канон преди две
> годинки фокуса на 1.4 пили 1.2 е
> по-точен от колкото на бленда 2 със
> същия обектив. Потърси focus shift в
> гугъл има много писано.

Това при мен е много изразено с 50 1.2L - на 1.2 е мек, на 1.4 - страхотен, на 1.6-2.0 - става ако уцеля фокуса, 2.2 до 2.8 - почти винаги мек, нагоре е супер [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: Canon   
Дата:   28-05-13 02:28

Chipsy
Ходих до магазина и си взех студена бира (постоплената свърши), та да попиша.
Направи си следния тест:
Апарата на статив, фокусиран на дребните букви на вестник на 1 метър от белязката на призмата (отляво на 5Дмк2) - бяла линийка с кръгче в средата. Горе-долу да е фронтално снимането.
Снимаш (фокусираш с един клик) на 1.2 (sRAW, да не ти пълни картата), разфокусираш ръчно и произволно в посока към безкрайност, пак един клик (на 1.2) и снимаш, отново ръчно разфокусираш в посока към близко.... повтаряш го отначало....
Поне 5 теста направи (за приемлива статистика ти трябват поне 100).
Повтори си ги на всички избрани от теб бленди, ако искаш.
Данните за грешката на фикусиране се вадят от записаните стойности в МЕТАДАННИТЕ, доколко се повтарят като числа и съответно колко е девиацията на стойностите, примерно 1.05, 1.10, 1,05, 1.07, 1.07м. Примера е за бек фокус 7.5см +/-2.5см
Отклоненията трябва да са под рамките на ДОФ-а.

beer едит:
фикусиране = фокусиране



Публикацията е редактирана (28-05-13 02:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Как да направим адекватен тест за Front Focus or Back Focus в домашни условия.
Автор: Canon   
Дата:   28-05-13 02:57

focus shift не е фокусен проблем, а ЗАУ проблем.
Фокусирането е винаги на най-отворената бленда на конкретния обектив, освен ако изрично е натиснат репетитора за блендата, което на практика никой не може да прави, защото се блокира АФ - от производителя.
Но опцията лайвю + репетитор за избраната снимачна бленда (ръчно дофокусиране при 10Х увеличение) го решава на 100%. При спокойна работа естествено.
Изкушавам се да цитирам Асахи за четенето на ръководствата.
Но като малко "кампутърджиа" ще предпочета: RTFM!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »