Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Чий е кадъра, ако...
Автор: ctpahho   
Дата:   21-05-13 12:23

Джиткаш с приятел/ка, виждаш някъде, нещо, кадър, композиция и си знаеш, че нямаш статив. Обясняваш на човека до теб как да застане, какво да направи, че за да ти се сбъдне кадъра ама нещо не се получава така както го виждаш и вече толкова ти писва, че си правиш настройките на фотоапарата, закарваш човечеца до точното място от което искаш да се случи снимката,, тикваш му в ръцете камерата на точната височина която искаш и му казваш "Изчакай сега аз да отида вместо модел в композицията, от теб се иска само да натиснеш ей това важно копче и Voila!". Съответно заемаш си мястото, човекът те заснема с твоя фотоапарат, с твоите настройки, с твоите указания и кадъра взел, че станал!
Колкото е теоретично, толкова и сигурно се е случвало на почти всеки тук.
В такъв случай, кой е направил снимката и чии са правата?

Хехе [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: darksorrow   
Дата:   21-05-13 12:25

на човека, снимал с камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: Johny_Wilde   
Дата:   21-05-13 12:35

За съжаление найстина са на човека , който е натиснал копчето [smilie8] В такива моменти много хубава и полезна джаджа ми се вижда дистанционният спусък към камерката [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   21-05-13 12:51

Не знам как е законно, но например сега се напускаха снимки в "Голо тяло" от семинара на една рускиня, проведен на срещата в Несебър на сватбените фотографи. Тя си води модела, тя подрежда "снимката", предполагам и обяснява кое и защо и накрая тук се пускат снимки като "авторски". За мен това не е авторство, нищо че всеки сам си е натиснал спусъка на апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: feliz   
Дата:   21-05-13 12:55

като Диди.
може да кажеш, че ти си щракнал, но не и че ти си Автор на снимката.

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: ZED   
Дата:   21-05-13 12:57

Ставаш СЪАВТОР.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: darksorrow   
Дата:   21-05-13 12:57

говорите за етика и за мен сте прави.

пичът пита законово, обаче. (:

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   21-05-13 13:00

В описания случай той ползва жива сила, заместваща дистанционното или статива и самоснимачката [smilie5] При положение, че снимката е и на неговия апарат как "снималия" може да докаже, че е негова? Питам, че се замислих и ми стана интересно и на мен [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: tziko   
Дата:   21-05-13 13:00

Законово кадъра е на този на който е апарата!

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: feliz   
Дата:   21-05-13 13:08

аз пък не видях авторът да пита за законово.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: anjsan   
Дата:   21-05-13 13:20

Творбата е на автора. Пита се кой е автора ....

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: ctpahho   
Дата:   21-05-13 13:29

Значи, в примерния случай, човекът натискащ "спусъка" замества статив и дистанционно. Нищо друго. Обаче е жива, мислеща сила...нищо че нищо от неговата мисъл не е помогнало за кадъра.
Не питам за правна страна, за всяка страна питам щото е интересен казус :)

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: pefoto01   
Дата:   21-05-13 13:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: MikeDimit   
Дата:   21-05-13 13:51

Ползвайте самоснимачката! Те затва са я измислили!!

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: milen4040   
Дата:   21-05-13 16:08

Аз така показвам на 9 годишния ми син как да снима и смятам , че са си негови снимките [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: icikonti   
Дата:   21-05-13 16:49

На ходжата е кадъра[smilie18] .

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: chill   
Дата:   21-05-13 16:52

Законово авторското право е на този, който е измислил композицията и т.н., а не на този, който е извършил някакво механично действие без творчески елемент.

ЗАПСП Чл. 5. Автор е физическото лице, в резултат на чиято творческа дейност е създадено произведение.


Разбира се, на практика може да не е много лесно да се докаже в съда чия е твoрческата дейност.



Публикацията е редактирана (21-05-13 16:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: ANONIMNIQ   
Дата:   21-05-13 17:06

А ако върху кадъра е имало последваща обработка (кроп, корекция на цветовете и т.н.) чий е обработеният кадър, ако композицията и обработката са извършени от различни лица?

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: chill   
Дата:   21-05-13 17:11

Чл. 8. (1) Авторското право върху произведение, създадено от две или повече лица, им принадлежи общо независимо дали произведението е неделимо цяло или се състои от части, които имат самостоятелно значение.


Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: jekopj   
Дата:   21-05-13 17:12

Ами,ако фотографът е взел обектива под наем,а стативът е на негов приятел чий ще е кадъра?[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: chill   
Дата:   21-05-13 17:13

На работодателя, ако не е уговорено друго. [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: bpavlov   
Дата:   21-05-13 18:09


Значи по вашата логика, от концерт не може да има авторска (на фотографа) снимка, защото друг е облякъл певеца, друг го е гримирал, друг хореограф му е казал как да се движи и как да държи микрофона, осветлението е направено от други професионалисти, сцената е подредена пък от съвсем други специалисти...

Същото важи и в модната фотография - 80% от снимката зависи от стилиста и модела, обаче фотографа натиска копчето и той автор.

Ами фотографите, които снимат архитектура и интериор, тяхната заслуга каква е? Една отсечка само...

Та общо взето презюмпцията е, че щом си избрал гледна точка и си направил отсечка, значи си автор.
В крайна сметка в по-голямата чст от фотографията именно тези две неща правят снимката.

Туй е положението.

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: HungryRabbitJumps   
Дата:   21-05-13 18:39

Нещо много сложно ми звучи всичко.
Как се доказва на кой е снимката ? - Роу файла не вършеше ли някаква такава роля ?

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: mutriu   
Дата:   21-05-13 19:01

Интересен въпрос! Чл.5 ЗАПСП постановява "Автор е физическото лице, в резултат на чиято творческа дейност е създадено произведение." Именно тълкуването на израза "в резултат на чиято творческа дейност" ще даде отговор на въпросите на ctpahho, които са два: Кой е направил (технически, във физичен смисъл) и Чии са правата (правен въпрос отвсякъде). В случая, описан от автора на темата, направил снимката е физически щракача, но автор е модела/собственика на апарата, защото първият е бил само оръдие в ръцете на втория по всичики параграфи- от настройките на апарата до поза, ъгъл, място, разстояние и т.н. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Чий е кадъра, ако...
Автор: mutriu   
Дата:   21-05-13 19:07

При снимане на сцена нещата са други- там автор е авторът на снимката, на която е изобразено някакво сценично действие, и толкоз. При модата не бих казал, че има поводи за размисли- авторът е един. Това с 80-те процента не е вярно.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »