Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 4/3 обективи на Olympus E-PM2
Автор: Jankoff   
Дата:   19-05-13 15:54

Отдавна се канех да направя тест на няколко от обективите 4/3, които имам, върху безогледалка Olympus, т.е. върху µ4/3. Известно е, че автоматичният фокус на обективите 4/3 е по-бавен с телата EM5 и с различните PEN (с нов и стар сензор). По тази причина дълго се въздържах от купуване на безогледално тяло. Освен PEN1, отскоро имам и E-PM2 - и дойде времето да го пробвам с 4/3 обективите.
Ето класацията ми на по-бърз (по-горе) и и по-бавен (по-долу) автоматичен фокус на четири 4/3 обектива върху E-PM2:

(1) Olympus Zuiko 70-300mm f/4.0-5.6
(2) Olympus Zuiko 11-22mm f/2.8-3.5
(3) Sigma 30mm f/1.4
(4) Olympus Zuiko 12-60mm 1:2.8-4.0

Ще коментирам допълнително. Пробвал съм и други обективи 4/3 върху PEN.

Ако някой има по-добра представа от бързината на фокуса на обективи 4/3 върху µ4/3 тела, моля да сподели впечатления. По този начин ще бъдем полезни едни на други, както и за другите притежатели на такива обективи, които в даден момент биха пожелали да ги използват върху µ4/3 тела.
[shtrak] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: 4/3 обективи на Olympus E-PM2
Автор: Jankoff   
Дата:   20-05-13 11:26

Коментар първо на "победителя" 70-300. Много хубавата новина, че той дава относително бърз фокус на E-PM2 - почти както на E-серията, се помрачава от лошия handling. Както при E-серията, така и с E-PM2 70-300 трябва да се държи с лявата ръка отдолу. Но докато при E-серията дясната ръка е водеща, има здрав захват чрез големия грип и прави контрабаланс на неустойчивата от тежестта на обектива лява ръка, при E-PM2 се налага лявата ръка да е водеща. А тя хем е под тежестта на обектива, хем е лява, хем дясната не може да даде контрабаланс. При работа с визьор нещата малко се подобряват, тъй като поне екранчето и визьорът биват натискани с глава. Решение на проблема може да се намери чрез по-евтиния, но неудобен пистолетен грип с кабел, или чрез този по-скъп, но удобен и универсален. Има надежди за използването на 70-300 върху E-PM2 по този начин - които се подхранват и от поне още два факта: (1) големите зумове за µ4/3 са скъпи и с по-малка светлосила; (2) качеството на снимките на 70-300 е МНОГО по добро с E-PM2, отколкото с E-серията! Мощният сензор си казва думата при дългите фокусни разстояния, когато трябва да се снима при по-неблагоприятни светлинни условия.

Коментар на 12-60. Огромно разочарование! [smilie9] Не са верни срещащите се в Нета твърдения, че 12-60 има приемливо бърз за статични обекти фокус. Мисли и хънтва дълго и мъчително. Положението малко се облекчава при фокусиране с пръст върху touch screen-а - тогава хънтва по-малко, вероятно защото е ограничен около мястото на докосването на пръста.
Коментар на 11-22. Приятна изненада! [cool] Позабавя се, но търпимо, което прави 11-22 използваем на E-PM2, още повече че все едно 11-22 е предимно за ландшафт и аритектура.

Коментар на Sigma 30mm. Бавничко, но може да се изтърпи. Тая Сигма май ще преживее ренесанс - дава чудесни резултати, когато фокусът забие, а с високата си светлосила може да се използва и върху старите PEN-ове.

Пробвал съм и Sigma 24mm f1.8 върху E-PL1. Става за статични обекти. Бавничко, но дава добри резултати. Пробвах и ръчния Samyang 85mm върху E-PM2. Много добри резултати, но трябва човек да се научи да фокусира правилно и по бърз начин.

Като цяло: 4/3 обективите върху E-PM2 не са безнадеждна работа! [cool] Жалко само, че най-важният от тях, 12-60, е наистина трудно използваем.



Публикацията е редактирана (20-05-13 21:46)

Отговори на това съобщение
 Re: 4/3 обективи на Olympus E-PM2
Автор: serjy   
Дата:   20-05-13 14:34

Last year Olympus and Sony signed a partnership that will soon show his first developments in the camera industry. According to trusted sources Olympus will get the new generations of Sony sensors with on sensor phase detection AF for a future high end OMD model. And Sony will use some of the knowledge from Olympus to design a couple of A-mount lenses that will be released in 2014. I think that’s a pretty good news for both companies. Sony sensors are the best on the market and the partnership allows Olympus to get the best from the best without having to stay in line (Nikon and Pentax use Sony sensors too). I am working on the specs of the next generation OMD and from the early bits I got (still unconfirmed) there may be some small surprise and new tech we never had before in Olympus cameras.


Stay tuned on 43rumors!


Отговори на това съобщение
 Re: 4/3 обективи на Olympus E-PM2
Автор: karan4o   
Дата:   20-05-13 15:41

А ние ще го чакаме да го видим това ново Ом-Д [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 4/3 обективи на Olympus E-PM2
Автор: serjy   
Дата:   20-05-13 15:43

сега не знам Джанков кво ще прави, остава без тема за терзания... всичко ще фокусира и снима на пушка [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: 4/3 обективи на Olympus E-PM2
Автор: karan4o   
Дата:   20-05-13 15:51

Аз не виждам, какви са тези терзания.
Имал съм доста обективи за 4/3, ами те не се вързват на м4/3, пък ако ще и да фокусират със светлинна скорост.
Не мога да си представя да ползвам 12-60 или пък камо ли 70-300 за 4/3 на м4/3 и то особено на ПМ серията, която влиза в джоб [smilie11]
За мен това си е странно, но пък други хора му се кефят.
Хора всякакви
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: 4/3 обективи на Olympus E-PM2
Автор: Stenlius   
Дата:   20-05-13 16:32

Е като са налични обективите е хубаво да може да се ползват, макар и големички. :) Едва ли ако се продадат могат да им се вземат и добри пари, които да оправдаят продажбата.

Отговори на това съобщение
 Re: 4/3 обективи на Olympus E-PM2
Автор: djfroggy   
Дата:   20-05-13 16:50

Моите тестове с обективи за 4/3 са правени на Е-П3 и ОМ-Д.
Резултатите са:

Оли 14-42 се държи отлично, леко забавяне и фокуса безпогрешно заковава.

Оли 40-150 тъмната версия-държи се отлично, леко забавяне и фокуса безпогрешно заковава.

Оли 14-54 стария- бавен фокус,колебание,един-два пъти хънтва и може да спре да търси фокус.

Оли 14-54 новия почти идеален фокус, заспива на точното място.

Оли 50/2 доста бавен, на далечни обекти фокусира без грешка, на макро режим доста се мъчи. Но там и без това повече се фокусира на ръка.

Оли 12-60 бавен, хънтва и много често,особено на дългия край не намира фокус.

Оли 70-300 на дългия край също е почти невъзможно да фокусира, освен ако не е на слънце.

Оли 50-200/първа версия/-почти невъзможно да намери фокус на дългия край.

Отговори на това съобщение
 Re: 4/3 обективи на Olympus E-PM2
Автор: karan4o   
Дата:   20-05-13 16:51

http://www.sonyalpharumors.com/sr4-the-400mm-f4-0-lens-will-be-the-first-designed-with-olympus/


Започва се. Сони на Олимпус, Олимпус на Сони...
... да видим, какво ще излезе или пак ще си снимам с Канон, ако Сони прецакат хубавата фирма [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: 4/3 обективи на Olympus E-PM2
Автор: Jankoff   
Дата:   20-05-13 18:10

Описаните от мен обективи са много хубави, а специално 12-60 е уникален по обхвата и светлосилата си сред всички марки. Много ме е яд, че не мога да го използвам на E-PM2.
Далеч сме още от решение, когато видя нов апарат от Е серията с новия сензор и стабилизацията или такъв от µ4/3, който да фокусира добре, чак тогава ще повярвам.

Отговори на това съобщение
 Re: 4/3 обективи на Olympus E-PM2
Автор: dil_stil   
Дата:   20-05-13 20:37

...понеже не видях да е казано по-горе, мога да споделя, че при мен палачинката 25мм изобщо не си говори през преходника с апарата Е PL3, а много го ползвах преди
50мм много бавен...и това ме разочарова
но пък преоткрих 50мм ОМ обектив на 1.8
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: 4/3 обективи на Olympus E-PM2
Автор: serjy   
Дата:   20-05-13 20:41

доста време снимах с е-р1 и 25мм/2.8 с преходника и не съм забелязал да е по-бавна от 20/1.7, примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: 4/3 обективи на Olympus E-PM2
Автор: Jankoff   
Дата:   20-05-13 21:43

Изказаните мнения относно разлики в поведението на различни 4/3 обективи на различни µ4/3 тела съвпада и с моето виждане, че различните 4/3 обективи се държат по различен начин на различните µ4/3 тела. Аз например миналата година използвах много 12-60 на E-PL1. Не беше бърз фокусът, разбира се, но се търпеше - работих с тази комбинация доста.
А въпреки че E-PM2 е много по-нов µ4/3 апарат, с много подобрения и съвсем нов мощен сензор, на него 12-60 определено не се държи добре. Направо е мъка.
Хей, господа от Олимпус, вземете се в ръце и решете проблема!


Отговори на това съобщение
 Re: 4/3 обективи на Olympus E-PM2
Автор: Jankoff   
Дата:   22-05-13 18:34

Update.

djfroggy: "Оли 70-300 на дългия край също е почти невъзможно да фокусира, освен ако не е на слънце."

Във връзка с това твърдение току-що направих тестове при лоши светлинни условия със 70-300 на E-PM2 - и то точно на дългия край.

Много приятна изненада! Много бърз фокус, почти светкавичен! Замислям се яко 70-300 да мине на E-PM2, съответно и за още един E-PM2, който да обслужва ПанаЛайката 25мм. Така ще бъда с 11-22 на E-520, ПанаЛайка 25мм на E-PM2 и 70-300 на E-PM2. Ще се получи страхотна туристическа комбинация.
Всъщност със 70-300 на E-PM2 може да се свикне, въпреки не чак толкова добрия handling, особено като се има предвид, че фокусът ще е добре.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »