Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Въпрос относно авторско право
Автор: Tonyy   
Дата:   13-05-13 20:36

Въпроса ми е такъв.
- Обзавеждам апартамент на клиент и в проекта му предлагам за хола пет фотографии в размер 1.0x1.20 черно бяло в тон с обзавеждането му като му предлагам и темата.В последствие се опитвам да заснема въпросните фотографии но резултата ми е плачевен от към идея.Разбутвам нета за идея и харесвам въпросните фотографии от който само една е в черно бяло останалите четири ги правя от цветни в черно бели и серията става страхотна.Тази седмица ще завърша обекта но днес шефката на жената собственичка дойде да види как е станал апартамента и ме ангажира за проект и на сто процента ще правя и нейния апартамент но много хареса и фотографиите и иска да предложа подобни и за нейния апартамент.Как се процедира в подобен случаи с авторските права защото хората не са случайни а във форума имаше големи разправии относно права така че да си знам.Ако е проблем ще направа мои снимки като копирам идеята на сто процента и така.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: s_l   
Дата:   13-05-13 20:44

Как намери в "нета" снимки, които да разпечаташ 1x1.2м и да изглеждат добре?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: Canon   
Дата:   13-05-13 20:58

Как се процедира в подобен случаи с авторските права
Свързваш се със собственика на правата и се договаряш. Той не е длъжен да ги дава.

Копирането на идея се нарича плагиатство, но правата на конкретната снинмка са си твои. За съжаление на авторите им, идеите не са защитени от ЗАПСП. Като цяло, не се гледа с добро око на плагиатстването с цел лична облага.

Но само за учебни цели, аз дори бих го препоръчал, за да може човек практически да се сблъска с техническите проблеми при лесни на пръв поглед снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   13-05-13 21:02

Питаш за неща, които очевидно самият ти знаеш ...
Както и да е.

Тъй като (ЗАПСП):

Чл. 2. Авторското право върху произведения на литературата, изкуството и науката възниква за автора със създаването на произведението.

Чл. 3. (1) Обект на авторското право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма, като:
....
7. фотографски произведения и произведения, създадени по начин, аналогичен на фотографския;


а също така

Чл. 15. (1) Авторът има право:
1. да реши дали създаденото от него произведение може да бъде разгласено и да определи времето, мястото и начина, по който да стане това, с изключение на обектите по чл. 3, ал. 1, т. 4, 6 и 8, при които това право се уговаря по договор;
2. да иска признаване на неговото авторство върху произведението;
3. да реши дали произведението му да бъде разгласено под псевдоним или анонимно;
4. да иска името му, псевдонима му или друг идентифициращ го авторски знак да бъдат обозначавани по съответния начин при всяко използване на произведението;
5. да иска запазване на целостта на произведението и да се противопоставя на всякакви промени в него, както и на всяко друго действие, което би могло да наруши законните му интереси или личното му достойнство;
6. да променя произведението си, ако с това не се нарушават права, придобити от други лица;
7. на достъп до оригинала на произведението, когато то се намира във владение на друго лице и когато това е необходимо с оглед упражняване на неимуществено или имуществено право, предвидено в този закон;
8. да спре използването на произведението поради промени в убежденията си, с изключение на реализираните произведения на архитектурата, като обезщети за претърпените вреди лицата, които законно са придобили правото да използват произведението.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) Авторът няма право да се противопостави на желанието на собственика на произведението на архитектурата да го разруши, преустрои, надстрои или пристрои, ако това се извършва в съответствие с действащите разпоредби. За уточняване на начина на извършване на промените собственикът на произведението на архитектурата може да подаде искане до организацията по чл. 40, която е длъжна да извърши консултацията.


ти вече си нарушил нечии авторски права.

От друга страна, за плановете ти в последния абзац
(Ако е проблем ще направа мои снимки като копирам идеята на сто процента и така):

Чл. 4. Не са обект на авторското право:
...
2. идеи и концепции;
...



Нарушаването на авторските права си е едно, плагиатството си е друго ...

Обаче, тъй като наистина съм сигурен, че ти си наясно с всичко това, отговори ми на въпроса, който ме гложди :) - защо изобщо пусна тази тема? Търсиш индулгенция за пред самия себе си ли?


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: Tonyy   
Дата:   13-05-13 21:16

Питам защото имам шест дни да ги заменя .И другото авторите не са българи .И другото което е най важно хората не са случайни със сигурност ще ги види и някои които ще им пусне мухата за авторски права. Не ми е проблем да ги заснема аз като копирам темата.Не ми се иска да притеснявам клиентите.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: marchello   
Дата:   13-05-13 21:20

[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   13-05-13 21:26

Верно ли има разлика дали са "случайни" или "не са случайни"?
Ти не нарушаваш закона, защото смяташ че не трябва да се нарушава закона, или не нарушаваш закона когато може да те хванат?
Това за шестте дни не го разбрах - шест дни са ти прекалено малко време, за да се обадиш и да поискаш от авторите разрешение или какво?
Ами ОК, така погледнато плагиатството явно е допустимо :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: Tonyy   
Дата:   13-05-13 21:38

ето такива са фотографиите ,и другите са подобни .Между моята и чуждата почти няма разлика .Но идеята е чужда.



http://prikachi.com/images/466/6186466E.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: Canon   
Дата:   13-05-13 21:50

То в горната няма идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: marchello   
Дата:   13-05-13 21:51

да, няма АВТОРСКА идея ... но все пак, нямаш /моралното/ право да ползваш чужда снимка за твой авторски продукт

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: Canon   
Дата:   13-05-13 21:59

http://shutr.bz/ZVnfsV


Разни камън'е, нищо идейно

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: J0R0   
Дата:   13-05-13 22:03

Аз ли не виждам особена "идея" в подобен вид кадри.
Бъди сигурен, че ако снимаш обли камъни, никой няма да ти повдигне въпрос, че си изплагиатствал "идеята"...
Аз в началото си помислих че иде реч за нещо такова...




или такова

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: Tonyy   
Дата:   13-05-13 22:06

Камъни в голям формат със хубава рамка и на бял латекс стоят страхотно.Харесват ми много повече от много други фотографии. И някак хипнотизират. Не е само мое мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: langel   
Дата:   13-05-13 22:08

Така снимката не стои добре.

Предлагам ти следните идеи, със съответните цени:

1. Завъртане по часовника - 5 лв.
2. Завъртане обратно на часовника - 4,5 лв.
3. Завъртане на 180 гр. - 7 лв.
4. Хоризонтален флип - 1,5 лв.
5. Вертикален флип - 2 лв.
6. Завъртане + флип - 10лв.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: pmartinov   
Дата:   13-05-13 22:13

Зависи...

От полутоновете ,градациите на сивото ,контраста ,ъгъла на светлината ,интензивността и ,гледната точка и подбраните камъни :)

Авторски права при такъв сюжет-мисия невъзможна...


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   14-05-13 07:28

Canon [smilie24] Така си е. Трудно е в този случай да се говори за авторска идея, пък и кой ли е бил първия, който я е реализирал [smile] Вида на кадрите наистина доста променя нещата - то не е и точно плагиатство, все едно почти да наречеш плагиатство използването на тапети на раета, защото някой вече го е правил преди тебе [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно авторско право
Автор: Gecata   
Дата:   14-05-13 08:01

Идеите според българското законодателство не са обект на авторско право! Това може би ти решава проблема от части.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »