Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Съвети за "перфектен" обектив за reverse lens macro
Автор: dikimee   
Дата:   05-05-13 18:25

Здравейте форумчани [beer]
Тъй като пролетта е вече тук (направо си е лято), буболечките вече наизлязоха, а с тях и всички професионални и не чак толкова макро фотографи. Като всеки човек с много време и аз се чудя какво да правя, затова реших да експериментирам с обръщане на обектив върху тялото като лесен начин за постигане на добри увеличения. Няма да питам за "правилния" обектив, тъй като такъв едва ли има, но бих искал да попитам за някои неща, които ме интересуват:

- По мои наблюдения, 50mm обърнат дава приблизително 1:1 увеличение на кроп 1.5 (NEX-5). Колко милиметра ще отговаря на увеличение 2:1 или близко, защото при много големи стойности дефектите на оптиката убиват детайла?
- Доколкото разбрах, фокуса е "фиксиран" където би трябвало да се намира филма/сензора. Това значи ли, че трябва да търся обектив за филмова камера или среден формат, за да имам по-голямо работно разстояние?
- Ако челната леща на обърнатия обектив е по-малка, това ще води ли до по-малко разсеяна светлина, разваляща изображението? Логиката ми (вероятно грешна) е, че колкото по-близка по размер е челната леща до размера на сензора, толкова по-малка част от "остатъка" ще хвърля светлина на места, където не бива. Или нещо подобно [smilie5]
- По-малките милиметри ще дават ли повече DoF при еднаква бленда, както е при нормалната ориентация (50/8 фокусиран на 1 метър дава по-малко DoF от 25/8).

На базата на тези отговори ще си формирам критерии, по които да търся евентуален обектив за снимки на най-дребните буболечки (мравки и по-дребни).

Благодаря за вниманието [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за "перфектен" обектив за reverse lens macro
Автор: PeterPAN   
Дата:   06-05-13 06:51

24, 28mm за по голямо приближение за некса има минолта МД 28мм ма така и не съм го ползвал за макро само 1-2 пъти за проба. най съм доволен от китака с +10Д леща...

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за "перфектен" обектив за reverse lens macro
Автор: simbon4o   
Дата:   06-05-13 12:57

За АФ макро на буби - макро леща(многоелементна!!!) или някой 28мм обектив обърнат пред дълъг зуум около 200мм с АФ :). Това трепе као комбинация. Като цяло темата е доста разисквана... може да потърсиш с търсачката.

Отговори на това съобщение
 Re: Съвети за "перфектен" обектив за reverse lens macro
Автор: aldygreen   
Дата:   06-05-13 13:59

Когато ми е нужно много голямо увеличение - до 4:1, на Canon използвам обърнат китов 18-55/3.5-5.6 IS. Зуумът дава приятната възможност за регулиране на увеличението от 1:2 до 4:1 и промяна на предметното разстояние.

Ето една картинка с него:


http://photo-zona.net/images/user43432/album22828/large/1290292030_kext4133_IMG_3189_ar.jpg



Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »