Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: kadans   
Дата:   05-05-13 10:25

Явно всеки си има собствени разбирания за чувствителността и някои производители ти обясняват как снимаш на 3200ИСО, но всъщност реалното е 1600 или дори по-ниско.

Най-честни се оказва, че са Пентакс, моделът им к5мк2 е напълно точен и показва реалното ИСО


https://photo-forum.net/static/site_pics/158/1367738326_k5mk2.jpg



Канон с 5Дмк3 не са съвсем точни, но също са близо:


https://photo-forum.net/static/site_pics/159/1367738246_canon5dmk3.jpg



Никон с Д800 дават по-голямо отклонение и послъгват с от 1/3 до близо 1/2 стоп


https://photo-forum.net/static/site_pics/197/1367738302_d800.jpg



Сони А99 си лъжат откровено с от около 2/3 до близо 1 стоп :


https://photo-forum.net/static/site_pics/159/1367738369_sonya99.jpg



А Олимпус Е-М5 лъжат даже с повече от 1 стоп, т.е. ти мислиш, че снимаш на 1600ИСО, но всъщност си на 750[smilie18]


https://photo-forum.net/static/site_pics/149/1367738349_omd5.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: photostoykov   
Дата:   05-05-13 10:36

Е и какво? Нали получавате правилно експониран кадър?
Това е начин да си избегне появата на шум чрез намаляване усилването в A/D конвертора.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: sasas   
Дата:   05-05-13 10:41

Значи, според този тест, ако имаш 5Дмк3 или Д800, няма значение дали ще снимаш на 50 или на 100 исо...

...или аз не съм разбрал нещо...

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: Panov   
Дата:   05-05-13 11:02

Линковете за какво са , някой ме лъже с тях показват ми това :

404 - Not Found [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-05-13 11:59

Това показва ,че при едни и същи исо сотйности камерите с по-близъка линия до номиналната ще дава по-голяма скорост от дугата ,която е под номиналната линия.

Или с 5д3 на 1600 исо ще имаме скорост като д800 на 2000исо.
Съвсем грубо.

От това се печели и по-сравнителните тестове.

Гледав две камери на 1600 исо тествани ,но се оказва ,че на практика едната е на 1600 исо другата на 800-1000 исо.Констаритраш ,че тази с реални 800 исо шуми по-малко но дефакто за постигането на една и съща скорост същата тря да я изпържиш на 2000 исо.

Обикновено Канон винаги са по-близо до реалните стоиности които показват камерите им от Никон. [smile]
Това в последствие пряко влиае на тествания динамичен обхват и неговото намаляне с вдигането на исо-то.Както и на други стойности.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: kadans   
Дата:   05-05-13 12:11

pd го е обяснил . А линковете не са активни, защото бях качил графиките в профила си и после ги изтрих, за да останат само картинките в темата. Не мога да ги линкна директно от ДХОМАРК, който иска си влиза и гледа от извора:

http://www.dxomark.com/index.php/Cameras/Camera-Sensor-Database/Canon/EOS-5D-Mark-III




Публикацията е редактирана (05-05-13 12:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: atrifonov   
Дата:   05-05-13 12:16

Не се занимавайте с глупости, а снимай

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: kadans   
Дата:   05-05-13 12:36

Защо, интересен факт е, че ако някой ми показва колко му шуми апарата на 1600исо, аз да знам, че всъщност е на 800.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-05-13 12:58

Именно малко шменти капели. Не ,че е кой знае колко важно ако става дума за 1/3 стоп. Но при 2/3-1 стоп вече манипулацията никак не е за пренебрегване.
Аз това си го наричам светлочувствителност на сензора. Просто при 100 исо и еднаква скорост не случайно някой камери преекспонират ,а други недоекспонират. А уж сичко е едно и също.
Практически това има значение само когато разликата е голяма. Ако е вече стоп спокойно можем да го счетем като откровенна лъжа.
Как камера на 1600 исо има чувствителност 800 исо....

После некой изкарва ,че съответната камера е с 1/2 стоп по-добра в шум/сигнал пърформънса си ,а реално може да излезе ,че е 1/3 или 1/2 по-зле.

Но разбира се ,че трябва да се констатира ,че такива случаи няма.
Но при всички случаи фрапантната разлика м/у сензорите понякога излиза ,че всъщност е доста малка и пренебрежима.

Ние гледаме разлика от 1/2 стоп или 2/3 стоп. А излиза ,че реалната разлика е по-малка от 1/3 стоп ,което на практика е пренебрежимо малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: mitku   
Дата:   05-05-13 13:26

С малката разлика, че ПД просто така си говори, защото сега е с Цанон и се опитва да изкара от мухата, слон... с някакви изсмукани от пръстите "изводи". Иначе не е така по производители, а е по-скоро до всеки отделен модел. Т.е. като се разгледат други модели на Пентакс или Цанон, има и с доста сериозни отклонения... и обратното - има и доста по-точни модели на Никон (или Олимпус) (за Сори по-скоро съм скептичен, но и туй си е по-скоро до лични пристрастия [smilie3] ). Отделно и това вероятно зависи и от всяка конкретна бройка на телата... а има и някои, които дори дават обратно отклонение. Така че - просто ЗАУ-то трябва да знае как да си ползва техниката и, че това не е измервателна техника, а тези стойности са по-скоро ориентировъчни и не може много да се генерализира по марки (колкото и на някои форумни "корифеи" да им се ще, за да раздуват подобни теми). Просто си снимайте и не се занимавайте с глупости. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: ссср   
Дата:   05-05-13 13:45

Честито за работещите със светломер. Ако си използваш светломера при зададена бленда и исо то скороста която ще ти дава ще се различава от тази която трябва да бъде ище се получават леко недоекспонирани или преекспонирани кадри. Ти ще се успокояваш ,че така ти се струва или ,че дисплея ти е тъмен или ярък.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: Otvorenia   
Дата:   05-05-13 13:46

Да, определено има значение при тестовете където се сравнявят камери при едно и също исо, а всъщност не е така.
Значи следващият път когато се сравняват водещи камери на еднакво високо ИСО, задължително ще се гледа да са с изравнени скоростти.
В противен случай само се надлъгваме.
Това ми се е случвало и при предишни тестове. Еднакво ИСО, еднакви бленди а различна Скорост. Чудех се тогава а то било прост маркетинг

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-05-13 14:06

Е ние тва отдавна си го знаем. Но наистина не е голям проблем.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: karan4o   
Дата:   05-05-13 14:47

Интересно, че като правих тестове между 5Дм2 и Ом-Д на еднакви бленди и исо, Канонът снимаше на по-висока скорост, но Олито имаше поне половин стоп по-светла картинка и, за да се сравнят при конвертирането трябваше да се бутне експонацията на Ом-Д надолу поне с половин стоп. Та това с реалното исо не влиза много в практиката. Тестовете ги има в началото на темата за снимки с безогледални. Иван_А ги показа и си игра да ги конвертира, и прави, за което му благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: kadans   
Дата:   05-05-13 14:52

По-висока скорост, по-светла картинка - относителни неща са това.
Снима се на ръчен режим, на еднаква скорост и бленда и после се сравняват снимките и хистограмите им. Не ги мислете ДХО за прости.
Иначе са интересни резултатите при динамиката, никоните, пентакса и сонито бият каноните с около 2 бленди.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: Canon   
Дата:   05-05-13 14:55

mitku
за съжаление практиката показва друго.
Грешката се натрупва от всички компоненти в системата, един пример с 1/2 стоп грешка, при най-лошата възможност - в една посока:
Измерване:-1/2 EV
Бленда: -1/2 EV
Скорост: -1/2 EV
Светочувстителност: -1/2 EV
Сумарно: - 2EV. Доста голяма и неприемлива грешка.
Особено, ако е към преекспониране, +2 EV.
Ако си в студио, добави и грешка от светкавиците.

Нормалната и приемлива грешка е +/- 1/6EV на всеки елемент от системата - т.е., до 6 елемента да отклоняват максимално (еднопосочно!) до 1 стоп.



Публикацията е редактирана (05-05-13 14:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: langel   
Дата:   05-05-13 17:37

Sony A99 e с 2/3 стопа по-бавен заради неподвижното си полупрозрачно огледало - част от светлината се отклонява към фокусиращата система, намираща се на мястото на призмата.

Бях го забелязал и го споменах още в първите теми за модела.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: vikitovikito   
Дата:   05-05-13 17:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: serjy   
Дата:   05-05-13 20:40

българина все някой го лъже, НО той е хитрец... нема да го минат леснооо [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: shampoanta   
Дата:   05-05-13 21:59

а админ Бони сега да вземе да напише в платените си похвални статии за сони-то и Оли-то ,че лъжат в ИСО-то и да си посипе главата с прах и пепел [smilie5]
... че някой верно може да повярва в написаното[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: boni   
Дата:   05-05-13 23:42

Shampoanta, аз в моите статии показвам реални снимки в пълен размер:) Но иначе щом казваш си посипвам главата с прах, пепел и сгур даже, въпреки че не съм мерил никога с тестов светломер ИСО[smilie18]
Ако трябва да сме сериозни, това което пишат DXO си е така.
Ще се цитирам какво съм писал за а99/Д800/5Дмк3 .

Автор: boni
Дата: 11-04-13 00:10

Всеки от трите ще ти свърши работа и всеки от трите си има някакви предимства пред другите...
А99
+ уникална стабилизация с всички обективи, особено със светлосилни твърди, които при другите нямат аналог. Позволява ти да правиш интересни комбинации от подвижни и неподвижни обекти при ниска осветеност - примерно на концерт, театър и т.н.
+ на тъмно електронният визьор ти позволява да видиш неща, които не виждаш с просто око
+ електронният дисплей ти позволява да видиш снимката преди да си натиснал спусъка и да коригираш ако има грешка в експозицията.
+ супер точен и лесен за ползване ръчен фокус чрез "пикинг" - няма аналог.
+ въртящ се дисплей - помага за различни гледни точки

(Основните недостатъци на електронния визьор според мен - при ярко слънце зеницата ти е затворена и като погледнеш във визьора трябва време за адаптиране на окото - яркостта е различна, зеницата трябва да се отвори, иначе не се вижда добре. После става обратното...Това натоварва, губи време и дразни. Също така през оптичния визьор фокусираш окото си на реалните предмети, а в електронния трябва да фокусираш във визьора на много близко, което натоварва окото. Също при следене на движещи обекти не може да се сравнява с оптичния. При серийни снимки също. Перфектния вариант според мен е оптичен визьор и лайввю с бърза АФ по втори сензор)

Д800
+ 36мп - най-висока резолюция в тоя клас, някои клиенти ще се впечатлят от по-високата резолюция и от това можеш да спечелиш доста пари. Говоря го от опит.
+ най-добра цена в България
+ по-бърз от А99, по-добре разположени АФ зони и по-използваеми АФ зони
+ оптичният визьор е предимство пред А99 при добра осветеност, когато искаш да снимаш бързо, репортажно и с много движение

5Дмк3
+ лично на мене като усещане, ергономия, бързина и оперативност ми харесва повече от другите 2. Доставя удоволствие при работа.
+ най-добър за репортажно снимане, най-бърз

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-05-13 23:46

Като приложим и наличната оптика Канончето мачка. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: didesignbg   
Дата:   07-05-13 09:08

ISO въобще не е обвързано с роу файл. Статията на дхо както обикновено е вярна, но неизчистена от рекламни послания. Дори и по филмово време беше същото филмите от по 800 исо и нагоре, ставаха такива само след съответно проявяване. Е сега става лесно в конвертора, или направо от процесора на апарата.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: boni   
Дата:   07-05-13 09:24

Напротив, в ДХО всичко е обвързано с RAW файловете, динамика, чувствителност, шум и т.н. Даже и когато се измерва шума и се сравняват камери се прави само в RAW и при изравнен размер на изображението, като се взема предвид и реалното ИСО. Изключително точни са в измерванията си.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой производител колко лъже с ИСО-то
Автор: victory13   
Дата:   07-05-13 09:27

каран4о... тази постановка за исо "теста" ти предполага поне 2 стопа разлика в скоростите... как си ги докарал толкова близо, не знам... но като се сложат обективи, блендите им, може и да намалиш разликата, да...
наскоро тук съфорумец беше "разкрил" разлика в исото на фф и кроп тяло по същата схема [smilie18] [beer]

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »