Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Флаш метер има ли смисъл
Автор: _zigi_   
Дата:   20-04-13 18:22

Здравейте , гледайки множество видео разпространявано в мрежата с фотографска насоченост на доста от моментите свързани със стробизма се използват флаш метри , въпросът ми е до колко е необходимост и до колко глезотия тази джаджа и стрували си в инвестирането на бюджетно флашметерче. Ще се радвам да чуя мнения на хора снимали с или без тази машинка.
Поздрави !
Стоян .

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: J0R0   
Дата:   20-04-13 18:50

Ако снимаш с 1 светкавица, можеш да определиш експонацията с проба.
Ако използваш 2 светкавици за да нагласиш съотношението между силата на едната и другата ще трябва да направиш няколко проби.
Ако ползваш 3-4 светкавици за да определиш съотношенията между тях ще трябва бая проби, тъй че флаш метъра ще ти спести доста труд.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Джъмбо   
Дата:   20-04-13 19:17

флашметъра не е глезотия
глезотия е за тези които им липсва АБ то на фотографията

инвестицията във флашметър винаги е добра за някой който приема сериозно фотографията

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: pefoto01   
Дата:   20-04-13 19:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   20-04-13 19:34

Познавам студийни фотографи които не ползват флаш метър.. май 80% нямат.

С дигиталната техника, и ако снимаш в малко студио, много бързо става уцелването на светлинната схема.

Флаш метъра е задължителен за рекламните и модните фотографи които често сменят средата.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: _zigi_   
Дата:   20-04-13 19:36

И така за сега съм с една OFF камера светкавица ,но обмислям разширяването на оборудването в това мисля да заложа на флаш метерче нещо бюджетно като това :
http://dx.com/p/omes-f4s-1-9-lcd-light-flash-meter-black-113960

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: pefoto01   
Дата:   20-04-13 20:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Shama   
Дата:   20-04-13 20:23

Автор: pefoto01
Дата: 20-04-13 20:10

Флашметъра е удобна вещ,но ползването му не би подобрило ничии снимки.
-----

[smilie10] Стига бе , как съм се прецакал [smilie3]

J0R0 [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: sky-fan   
Дата:   20-04-13 20:31

Ползвам флашметър от както взех да снимам по сериозно. Това са най-правилното похарчени пари. Има нещо много важно. Флашметъра мери падащата светлина, а апарата мери отразената. Много зависи и на какво мерене си на апарата. Според мен винаги апарата дава недоекспониране. В повечето случаи от 1/3 до 2/3 стопа.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=uI47KqNu2Y4




Публикацията е редактирана (20-04-13 20:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: marto   
Дата:   20-04-13 20:33

Автор: sky-fan
Дата: 20-04-13 20:31
Според мен винаги апарата дава недоекспониране. В повечето случаи от 1/3 до 2/3 стопа.


[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: iasen2   
Дата:   20-04-13 20:57

като ви чета мненията , явно нивото на фотофорума се паднало доста :(
Към автора на темата - всяка стотинка от цената на флашметъра си струва . В ютуб има много неща ,които не са толкова верни , има и правени от много посредствени фотографи , трябва винаги да имаш едно наум .
Най важното предимство на флашметъра е че може да направиш повторяемост на резултатите.
Примерно ако ползваш отражател , веднага може да измериш с колко бленди пада контраста и как ще влияе на сенките .
При подобно следващо снимане ще знаеш , че при контраст примено 2 бленди ще получиш еди каква си сянка , при 1 и 2/3 бленди ще бъде съвсем друга :) .
друго много важно е да знаеш как се променя интензитета на светлинното петно на модификатора на светлина защото то може да бъде неравномерно .
Успех.



Публикацията е редактирана (20-04-13 21:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: CaracolStudio   
Дата:   20-04-13 21:10

Според мен флаш метъра има смисъл както казаха ако снимаш с много сложни светлинни схеми и повечко светки .И аз съм пред същата дилема ,но за сега снимам за кеф и се уча и парите за флашметър ги инвестирах в Бюти Диш и статив тип жираф .КАто снимам малко е дразнещо постоянно да намалям и увеличавам силата на лампите ама се свиква .Един голям за мен фотограф който определено си вади парите с това Joel Grimes казва в един уреок ,че не ползва флашметър и гледа само монитора на апарата .С риск да ме оплюят разбирачите доста псевдо фотографи ползват флаш метър само защото като го сложи пред лицето на модела и като светне моделката си вика еее тоя е профи хахаахах .... Въпреки всичко може би някой ден и аз ще си взема флаш но преди това има други неща преди него .И последно моят съвет е купи си секоник по скъпичък но поне знаеш че е ..Ето го и самият урок на пича много е интересен


https://www.youtube.com/watch?v=Z8m3bm6hC74&list=UUHIRBiAd-PtmNxAcLnGfwog&index=138

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   20-04-13 21:16

няма смисъл. след третото тестово щракане с дигиталката, ще уцелиш експонацията на всяка светлинна схема. (то сякаш променяте нещо като снимате гащи и снимки за документи:).
флаш метъра е задължителен за лентова фотография.
ама като ти се дават парти, дай ги.
и да не забравиш да си купиш и колориметър, та циркът да е пълен.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Chipsy   
Дата:   20-04-13 21:23

Няма никакъв смисъл от флаш-метър при работа с една-две светкавици и цифрово тяло, освен ако не снимаш на филм. Ако не можеш да улучиш светката от втория път няма смисъл изобщо да се занимаваш. Научи как работят свткавиците, кое им определя силата/експонацията и как се снима с тях. С тия $100 по-добре си вземи софт-бокс, бюти или втора светкавица

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   20-04-13 21:25

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: photostoykov   
Дата:   20-04-13 21:33

За да се научи систематично управлението на светлината в студио, флашмерът е задължителен!
Искам да направя едно пояснение, свързано с чистотата на българския език:
- метър (m) е системна единица за измерване на дължина;
- с уредите метър, линия, ролетка, шублер и т.н. се измерва физическата величина дължина;
- уредите за измерване на дадена физическа величина констатират, измерват, отразяват, дори запаметяват моментната, средната или върховата стойност на величината;
- уредът за измерване на напрежение се нарича волтМЕР;
- уредът за измерване на силата на тока - амперМЕР;
- уредът за измерване на електрическа мощност - ватМЕР и т.н.;
- уредът за измерване параметрите на експониране се нарича светлоМЕР;
- в частност, уредът за измерване на импулсно осветление се нарича флашМЕР.
Придобилото популярност название "флашметър" е в резултат на буквалния и неграмотен превод на термина от английски език.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   20-04-13 21:43

@ грамонния,
няма такава дума флашмер.

термомер също няма.. хахаха :)))
има пенкилер фотограф, който може да снима всичко ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: photostoykov   
Дата:   20-04-13 21:52

То няма и градусоМЕР, защото термина meter - уред за измерване се припокрива с мерната единица metre (амер. meter).

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   20-04-13 22:07

.. закъснял си около стотина години с предложенията.
бъди здрав ! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: photostoykov   
Дата:   20-04-13 22:22

Така и не се разпоредихме с Ивана Богорова, Александра Теодорова - Баланъ и Ст. Младенова за тойзи пусти "флаш" пък и "метер"...

"Кой се бои от вестернизъм, да иде да се моли у Боянската църква на черковнославянски! А язе, че продължавам да си хортувам на shop-ски!!!"

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Shama   
Дата:   20-04-13 23:09

Абе, дай да си спорим в името на спора.

Естествено, че в 90%+ може да минеш и без него , а ако си tethered може и в 100% , ако знаеш какво правиш.
Но, ако искаш да се задълбочиш и да контролираш светлината светломера/флашметър е голямо удобство. Дали ще следиш контраста, флеъри, контри, светлинен поток и т.н. светломера ще ти помогне доста.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: _zigi_   
Дата:   20-04-13 23:32

От изписаното до тук ми става ясно ,че е добре да се инвестира в приличен флашметър ,а моите скромни наблюдения във фотографията са че всичко е светлина , останалото са пози и най-накрая е самия апарат. А светломер/флашметър ще ми помогне да упражня до известна степен този контрол.
Поздрави !
Стоян .

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: aldygreen   
Дата:   21-04-13 00:03

photostoykov написа:


> - уредът за измерване на
> напрежение се нарича волтМЕР;
> - уредът за измерване на силата на
> тока - амперМЕР;
> - уредът за измерване на
> електрическа мощност - ватМЕР и
> т.н.;

Да бе, да. Във фотофорума може и да мине, ама иди при електрикаджиите, да ти се посмеят малко...
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: pefoto01   
Дата:   21-04-13 02:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: iasen2   
Дата:   21-04-13 08:09

pefoto01 ,споделям общото мнение на фотографите , които идват при мен да снимат .

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: alsash   
Дата:   21-04-13 08:48

...весела тема....тука luboar кефи [cool] ....все по-весело става тука!

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: iasen2   
Дата:   21-04-13 09:30


https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/526436_426643864094657_199123720_n.jpg



Поздрави към пишещите във темата :)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   21-04-13 09:38

„курвометър” - ( лат. „curvos” „крив” и гр. Metron „мярка”) – уред за измерване дължината на крива линия по карта или план.

източник - "РЕЧНИК НА ЧУЖДИТЕ ДУМИ В БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК" 1971г.

Добро утро на всички ! :)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: danov_b   
Дата:   21-04-13 09:39

Първото нещо,което трябва да си купи всеки,който иска да се занимава сериозно със студийна работа е флашметър.Много скептици по темата,след като си купят флашме(тъ)р почват да говорят по съвсем друг начин и осъзнават какво са пропуснали до момента.Инвестицията си струва всяка стотинка. [smilie24] Моят съвет е купи си ,дори и да е с по-базови функции и да няма много екстри пак ще ти върши чудесна работа и ще ти спести време и нерви.На експериментаторите пожелавам успех.[smilie18]

Shama, Джъмбо , [smilie24] [smilie24] [smilie24]



Публикацията е редактирана (21-04-13 09:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   21-04-13 10:11

за автора на темата.
Докато си купиш флашметър, снимай така:
Имаш един флаш с водещо число 64 при ИСО 100.
Сигурно е на 3 метра от гащите - раздели 64 на 3.
Значи трябва да снимаш на ф22, ама това е твърде свита диафрагма.
Намали силата на флаша на 1/2 - вече стана ф16.
Сложи един чадър отпред за авторитет или за да разпръснеш светлината - каквото избереш;) и отвори диафрагмата на ф8.0 - снимай !
..като си вземеш флашметър - провери ;)
Успех !



Публикацията е редактирана (21-04-13 10:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: _zigi_   
Дата:   21-04-13 11:50

До сега снимам на принципа проба грешка било то с чадър без него с или без спот. Та да видим дали съм разбрал правилно добре описаното в последният пост:
Разделяме водещото число на флаша на отстоянието на обекта от флаша , всичко това при исо 100 ,когато използваме светлинен модификатор (чадър и т.н. ) разделяме на още 2 и получаваме коректната бленда. Аз ползвам светкавица с водещо число 33 и отражателна повърхност поставям предмета на разстояние 3м и би следвало да снимам на бленда 5,6 и да имам коректна експонация на кадъра ,ако съм разбрал правилно ,написаното.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: CaracolStudio   
Дата:   21-04-13 12:11

Най лесно бралте е правиш следните настройки на апарата
ISO100
F8-10
скорост 125-160
auto white balance или го слагаш на flash .
като снимаш в RAW не е проблем

Та аз като направя тези настройки и почвам да гледам лампите как са увеличавам намалям зависи гледам на черен фон модела да е много малко преекспониран . За бял фон обратното за мен там има повече игра докато го направа така че фона да изгори а модела не :)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: photostoykov   
Дата:   21-04-13 12:55

Добре го учите пича да работи с водещото число на светкавицата...[smilie18]
Ама като задобрее, как ще "изчисли" водещото число на Profoto, Broncolor или Elinchom?
Доста занаятчийски методи му предлагате!

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: hotsnail   
Дата:   21-04-13 12:56

Luboar и JORO са много прави.

Ако трябва да резюмирам - много от пишещите компенсират невъзможността си да направят читав кадър с покупка на флаш метър за оправдание. (Справка виж снимките на защитниците на флашметъра. За да не давам конкретни примери на фото некадърност.).

Цифровите апарати показват снимката веднага след щракането. Ако можеш да четеш хистогрмата и познаваш някои базови принципи на това как се редят светкавици, не ти трябва флаш метър. По-добре си вземи OneLight на Зак Ариас ако знаеш английски. Хем е и по-евтино.

Иначе е полезно нещо и аз съм си мислил за флаш метър ама не е оправдана инвестицията. Пък и да си купувам не бих взел китайския.



Публикацията е редактирана (21-04-13 12:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: tzl   
Дата:   21-04-13 13:14

Аз съм работил години без светломер (включително и студийни снимки). В момента работя само със светломер. Никой няма да може да каже кои от снимките в портфолиото ми са без светломер и кои със. Клиентите интересува ли ги? Не. Кое има смисъл? Крайният резултат. Ако е добър, значи нито присъствието нито отсъствието на светломер има значение.

В момента ми трябва. 95% от работата ми е извън студио (тук повечето говорят, че трябвал главно за студийна работа, което не е вярно). В много от случаите клиентите и моделите нямат време да стоят, докато аз правя тестови кадри, затова трябва да съм готов предварително. Когато нямам асистент с мен единственият начин е да си настроя осветлението чрез светломер. Когато дойде клиент/модел, всичко е готово. Най-много да трябва да преместя осветлението встрани, в случай, че не свети в правилната посока.

Скоро имах снимки на скиор като имах възможност да направя само 4 кадъра на спускането. Предварително бях си настроил осветлението и щракнах 4 пъти (1 път на спускане). Нямаше как да се спуска тестово 3-4 пъти и после да направя още 30 кадъра. Времето беше лошо, валеше сняг, и трябваше да се бърза. Скоро снимах в студено време и тъй като моделът беше с дълга рокля в този студ, трябваше всичко да е предварително готово, докато моделът е на топло. Снимките с роклята траеха около 1мин при силен студен вятър. Общо 15-20 кадъра и край. Няма време за зяпане на хистограми, цъкане на копчета, гледане отзад на екранчето.

Ако се снима в условия, когато има време за настройване на нещата, тогава човек може да налучка експонацията без светломер. Като се работи комерсиално или в кратки срокове, нещата изглеждат по различен начин от това да отидеш с приятели и да ги щракнеш някъде (било то навън или в студио), защото имате цял ден на разположение.

Та, ако някой мисли, че снимките му ще станат по-добри със светломер — лъже се. Светломерът е помощник. Това е като вътрешен джоб на сако. Не се вижда през цялото време, но е функционален. Това не означава, че сакото ще изглежда по-зле или по-добре със и без него. Особено ако не работите като фотограф и средствата са ви ограничени, не се заблуждавайте, че нещата ще потръгнат като си вземете светломер.

За хубавите снимки трябва разбиране, а не уред.



Публикацията е редактирана (21-04-13 13:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: hotsnail   
Дата:   21-04-13 13:16

_zigi_ написа:

> До сега снимам на принципа проба
> грешка било то с чадър без него с
> или без спот. Та да видим дали съм
> разбрал правилно добре описаното
> в последният пост:
> Разделяме водещото число на флаша
> на отстоянието на обекта от флаша ,
> всичко това при исо 100 ,когато
> използваме светлинен модификатор
> (чадър и т.н. ) разделяме на още 2 и
> получаваме коректната бленда. Аз
> ползвам светкавица с водещо число
> 33 и отражателна повърхност
> поставям предмета на разстояние 3м
> и би следвало да снимам на бленда
> 5,6 и да имам коректна експонация на
> кадъра ,ако съм разбрал правилно
> ,написаното.

Глупости! Просто си гледай хистограмата и снимките на екрана.

Много често ще искаш да смесиш светлината на светкавиците и дневна светлина, тогава тия сметки са пълна глупост.

Просто се научи да четеш хистограма. После си купи флаш метър ако има нужда и достатъчно пари.

Ако отбираш английски казах ти какво да гледаш. Пък и като приемаш съвети виж снимките. Между Lubuar, JORO и останалите ще забележиш доста осезаема разлика.



Публикацията е редактирана (21-04-13 13:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   21-04-13 14:13

написа:
"...За бял фон обратното за мен там има повече игра докато го направа така че фона да изгори а модела не :) ..."

демек, гледай да не изгориш гащите :)).. шегувам се [smilie24]

Та, простата формула за изчисляване да правилната диафрагма е:
водещото число на светкавицата, делено на разтоянието до гащите = на работната диафрагма.

За отразена/дифузирана светлина се отваря още 1.5 - 2.5 бленда(в зависимост от вида на отражателя).

Тази формула важи за всички светкавици, без значение от марката.

..мисля, че след включването на tzl, темата се изчерпа [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: GenaDP   
Дата:   21-04-13 16:00

Значи,ясно че който се е снабдил с подобна джаджа,ще обвинява останалите в некомпетентност,даже и гащи като снима.....

Напротив. Имам 5-6 броя, но на всички питащи обяснявам, че не им трябва. Ако наистина им се налага да ползват такова нещо, няма да питат.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: GenaDP   
Дата:   21-04-13 16:05

Впрочем, колцина от четящите тук са наясно, че една сива карта може доста сполучливо да замени въпросното устройство?

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   21-04-13 16:13

аз не съм наясно, как сивата карта ще замени флашметъра.
да не би да познава водещото число на светкавиците ? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: iasen2   
Дата:   21-04-13 19:21

luboar , като снимаш сивата карта , ако е правилно експонирна , трябва в конвертора да показва 128.128.128 . Но в 99% от случаите не показва толкова :) така че това си е загуба на време . Ако погледнете снимката дето я постнах можете да видите и сивата карта :)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   21-04-13 19:38

няма време за конвертор. вярвайте на очите си.

П.П
да снимам.. че да анализирам.. и модела/ситуацията да ме чака ?
(гащите ще избягат;)
глупости.
четете писаното от tzl.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: GenaDP   
Дата:   21-04-13 20:28

да снимам.. че да анализирам..

Да бе. Щото със флашметър не се мери и не се анализира. Държиш го в джоба си, и той командва светкавиците...

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   21-04-13 22:40

не знам. аз съм филмов фотограф. разчитам на интуиция и основни познания във Фотография,
128 не ме интересува.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: marrio31   
Дата:   21-04-13 23:44

hotsnail ,като ти чета писанията ми става смешно,ти сигурно още си вярваш ,че всички добри фотографи си качват снимките тук,това отдавна не е така за съжаление,не съди по това че някой няма снимки тук,ще останеш излъган[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: hotsnail   
Дата:   21-04-13 23:59

марио гледам произведенията на тия, дето се пънат, че видите ли иде спасителя и носи флашметър в лявата ръка, а с дясната е стиснал бог никон.....[smilie23] [smilie23]

Иначе за профитата дето ги срам да покажат снимки...ми толко си могат. За кадърния фотограф снимките във форума са безплатна реклама.

Нали знаеш, който може го прави,който не може, има оправдание.



Публикацията е редактирана (22-04-13 00:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: marrio31   
Дата:   22-04-13 00:07

исках да кажа ,че това дето виждаш качено тук,за някой хора нищо не значи,отдавна за съжаление тук се качва почти само плява,не давай генерални оценки по това което виждаш тук,а първо помисли[cool] не давай прибързани оценки за хората[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: bobonai   
Дата:   22-04-13 00:11

Меренето със светломер има само един недостатък, губи се време в суетата за светлината около модела или продукцията. Ако работиш с техника до 2000 лв. можеш да си я амортизираш в проби спокойно и бъди сигурен, че няма да съкратиш време от не меренето.
Второто връло важно условие за работата със светломер е предварителната нагласа и виждане за кадъра в "главата", а светломера да помогне.
Щом питаш, ако си на кантар - купувай! Секоник 358 е верен помощник.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: MikeDimit   
Дата:   22-04-13 00:13

Ох момчета...
И ко става ако светката има компютър??
[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: hotsnail   
Дата:   22-04-13 00:16

изключваме го! [smilie18] [smilie18]

до сега само една светкавица на минолта съм виждал, дето няма ръчен режим.

ПП Марио ако си правят реклама със снимките тука...значи не са избрали добри снимки. Реално има хора тук дето са клиенти на фотографи, според тия снимки по профилите могат да се ориентират. Ако някой е качвал бози ми ...и клиентите му такива ще дойдат. Виж tzl няма снимки ама е сложил адреса на сайта си....отиваш виждаш и ако си правиш сайт на фирмата със снимки на персонала или поне ръководните кадри...кого ще викнеш?



Публикацията е редактирана (22-04-13 00:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: marrio31   
Дата:   22-04-13 00:22

много смешно,а има и такива без снимки[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: hotsnail   
Дата:   22-04-13 00:26

Еми едитнах си поста - tzl е така ама има линк към сайта му. Кубето, валетвитор и бони пък имат снимки тука. Има една фотографка на деца и тя има снимки тука. Петър Тодорински качва, макар и прикрито, ама ако ги харесаш и потърсиш, ще го откриеш.

Та койот може качва. А който не е качил, просто не може. Просто е.

Да ми обясняваш за скрити гении дет' нямат нужда от реклама...ми...няма такъв свят.

Иначе има известни фотографи дето не качват тук ясно е ама те си имат канали за реклама и са решили, че тука нямат клиенти. Така де отказали са се от един доход, явно са им много парите

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: MikeDimit   
Дата:   22-04-13 00:28

[smile]
Ми така пишете. Първо , ако не ви се занимава да настройвате автоматиката на светките, изключете компютърния им режим. Вадете метъра или флашметъра и действайте според както ви е удобно.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: muu   
Дата:   22-04-13 00:33

този въпрос ми напомня за един друг- дето младеж един попита как ще го убедя че трябва да си купи няк'ъв си скъп обектив... и аз му казах че ако е нужно някой друг да му го обяснява - тогава обектива , явно нему не е нужен. иначе щеше да знае че му трябва...
придобиването на техника не разширява познанието, а разширява възможностите... ако имаш знание и потребност, а ти липсва инструмент -то всичко ти е ясно от само себе си. ако ли не -това е излишно харчене на пари...
[beer]

п.с: инак това е основен инструмент за всеки по сериозен практик...

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: marrio31   
Дата:   22-04-13 00:34

аха,или са им много парите,или са им много разбирачите тук[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: aldygreen   
Дата:   22-04-13 01:19

Четох, четох, па се сетих за една приказка "Когато слушаш чужди съвети, вместо свои, правиш чужди грешки". Всеки трябва да се научи да си осмисля работата сам, в това съветите не пречат.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Lighter   
Дата:   22-04-13 11:00

http://www.youtube.com/watch?v=mXxhXofalmE



Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: _zigi_   
Дата:   22-04-13 18:42

Последното обобщи всичко изписано ми се струва и ми даде отговор че за момента нямам нужда от флаш метър

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Chipsy   
Дата:   22-04-13 20:13

Lighter написа:

> http://www.youtube.com/watch?v=mXxhXofalmE

>

Нали не очакваш в рекламен клип на Секоник да те убеждават колко безполезен е флашметърът? [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: bouzan   
Дата:   22-04-13 20:33

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   22-04-13 20:36

тоа последниа, дето се смее, много зле като фотограф :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Canon   
Дата:   23-04-13 00:10

Гражданственост на термините в нета според гугъл:
Флашмер Около 254 000 резултата
Флашметър Около 9 060 резултата
светломер Около 13 600 резултата
светлометър Около 766 резултата

Имам и ползвам флашмери от 28 години. Предимно на Госен.
И сега имам един. Gossen Ascor Electronic Flash Meter. Последния път, когато го използвах, беше преди около 7-8 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: aldygreen   
Дата:   23-04-13 01:09

@Canon

Хехе, по същата логика ЧЛЕНЪТ трябва да е ПРАЗЕН...
Има си общоприет технически език, независимо дали на всички им харесва. Пишещата неграмотност се е ширнала всепобеждаващо в нетя. Това, 4е много пи6ат така, не зна4и, 4е е правилно... Има си и речници, които са за това, да показват правилното изписване на наши и чужди думи. Те са меродавните източници. Ако правя преводи на техническа литература от чужд език, аз трябва да се съобразявам не със схващанията на "широките народни маси", а с правилния технически език тук в България. И винаги съм го правил, когато ми се е налагало.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Canon   
Дата:   23-04-13 10:09

aldygreen
Само че, не речниците изграждат професионалния жаргон, а обратното - те само го отразяват.
Литераторите ли определят какво да използват фотографите в речника си или обратното?
Да използваш случайно израза драсни-пални клечица на професор Балан.

Видно е, че логиката на езиковата форма е еднаква при сродните уреди: светлометър и флашметър или светломер и флашмер.
Независимо дали на теб ти харесва или не, думите са изградени по елементарна логическа схема съществително + глагол.
флаш (светкавица), светло (светлина) и мер (мерене)

Едит п.п.
Основен принцип е дефинирането относно обекта на мерене, дали е относителен или нормиран по някакви стандарти. Термометър (стандартизиран параметър) но и топломер (относителен параметър), колориметър и луксметър (стандартизирани параметри).



Публикацията е редактирана (23-04-13 11:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: compur   
Дата:   23-04-13 12:11

а нещо за глаголните времена няма ли да кажете? все пак темата е за друго... май? [smilie3]

трябва, или не трябва - това е въпросът!

за този, който знае защо му е - трябва!
за този, който се чуди - не му трябва!

а това с парите... производителите най-добре може да го обяснят. останалите сме плащачи!

[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (23-04-13 12:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: photostoykov   
Дата:   23-04-13 12:28

http://www.dynaphos.com/product.php?c=16&sc=0&id=1142


Такова нещо на първо време (някои си остават с него до край).
Имай предвид, че с уреда ще можеш да мериш с успех падаща светлина, за отразена ще трябват до-о-о-ста повече пари!



Публикацията е редактирана (23-04-13 12:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: sky-fan   
Дата:   23-04-13 13:53

С този горния може да се мери и отразена светлина. Дръпва се капачето настрани и така се мери отразена светлина. Единствено контраст май не може, но не съм много сигурен.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: tzl   
Дата:   23-04-13 13:58

Контраст може да се мери с всеки свелотмер, стига да знае човек какво е "контраст".



Публикацията е редактирана (23-04-13 13:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: iasen2   
Дата:   23-04-13 14:01

Както казва GenaDP - трябва да знаеш какво мериш и за какво ти е [smilie5] .
Проф. флашмери имат 5-10 градусова оптика за отразена светлина , с която може да измериш дали ще влезеш в динамичния обхват на апарата , ако знаеш как , разбира се . Иначе се получава типичния за фотофорума "Артъ" , както казваше Еротила . ( Какво стана с този човек , загуби се някъде , много ми липсва )
Успех !

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: sky-fan   
Дата:   23-04-13 15:09

А и контраста зависи много от рефлектора ако е в студио.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Lighter   
Дата:   23-04-13 16:47

sky-fan, контрастът изобщо не зависи от рефлектора, ако е в студио, а от това каква е разликата в интензитетите на рисуващото и запълващото осветление.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: tzl   
Дата:   23-04-13 16:55

Не само рисуващо и запълващо, а изобщо съотношението между светлини и сенки в една сцена. Това може да се измери от кой да е светломер отпреди 20 години и кой да е работещ съвременен. Няма нужда от някакви по-специални средства и "нови модели светломери".

Тези светлини и сенки не винаги зависят от няколко светлинни източника, защото може да имаме само 1 светлинен източник и пак да контролираме контраста (като тук броя и отражателните предмети като светлинен източник). Не винаги има само 1 ключово, само едно рисуващо, само едно запълващо, само една "подсветка" и други такива (на които дори не им знам имената на български).

А за рефлекторите "в студио" не видях смисъл и да коментирам, защото не е коректно твърдение, нито е по темата...

Дори не знам какво повече се говори по тази тема. Стана ясно, че може и със светломер да се правят хубави снимки, може и без. В някои случаи е добър помощник при определени условия.

Авторът на темата направи добър избор, да не си купува още светломер. Аз бих го посъветвал същото ако трябваше да му кажа директно "да" или "не", но писах по-обширно за другите, които биха прочели и са поставени при други обстоятелства.

Ако някой иска да каже нещо друго, да отвори нова тема и там да пише. Не виждам смисъл да се говори за рефлектори, за това дали било светлометър или светломер или каквото да е там.



Публикацията е редактирана (23-04-13 17:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: sky-fan   
Дата:   23-04-13 18:45

Защо обърквате хората. Я сравнете 20 см рефлектор с 50 см рефлектор или с 1м чадър или с 2м софтбокс да видим дали няма разлика в контраста? Отделно зависи и разстоянието на светката до обекта + говорим за 1 светка само.



Публикацията е редактирана (23-04-13 18:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: tzl   
Дата:   23-04-13 19:02

@sky-fan,

Темата е за светломерите. Човекът пита дали да си купи или не. Вече си направи избора.

Ти започна с това че можело да се мери контраст с определен вид светломер, от което автоматично разумният човек си прави извод, че не всички светломери го могат. В случая ти объркваш човека.

Беше достатъчно да замълчиш и да не отговаряш нищо повече или просто да кажеш, че е наистина така или ако не ти е ясно, да попиташ "кое", "как", "защо". Няма нищо лошо в това. Ако те е срам тук, питай някого на лично съобщение (надали ще ти откаже да ти отговори).

Разликата в контраста не идва от рефлекторите, а от източника на светлина. Източникът не е винаги с рефлектор. Може да е бял чаршаф. Ето още едно объркване, че имало значение рефлектора и тези, които още не знаят нищо, ще си помислят, че с чадърче няма да има промяна.

Другото объркване е, че имало значение рефлекторът когато било в "студио". Рефлекторът не си променя характеристиките ако е "извън студио".

Какво е студиото? Студиото е място, където има по-малко околна светлина. Студиото може да са снимки при слаба слънчева светлина или в затворено помещение. Това дали има стени, гранитогрес, паркет, няма никакво значение. Единственото значение е това дали може да се контролира околната светлина достатъчно, за да се свърши дадена работа.

Всичко това го приеми като доброжелателна критика.

Виждам, че си млад още (поне по начина на писане) и си самоуверен. Tрябва да се научиш, че когато бъркаш в нещо е по-похвално да си замълчиш или да си признаеш грешката, отколкото да се опитваш да се самооправдаваш като казваш още неща, които не са по темата (и са неверни) или се опитваш да прикриеш грешката си. Няма лошо да не знаеш нещо. Има лошо да се правиш, че го знаеш. Опитвам се да те предпазя от второто. Ако успея, ще имаш повече успех в този живот.

И да се върнем на темата — светломерът може да измери контраста в дадена сцена, но това ще помогне само на тези, които не само знаят какво е контраст, не само знаят как се измерва, но и знаят как трябва да изглежда и какво търсят. Ако не знаят тези неща и не им трябват особено, защо им е светломер? Просто нека да видят контраста на гърба на фотоапарата си или на монитора и да нагласят нещата според както им е вкуса. А ако не знаят как да ги нагласят? Ето още една причина, че изобщо не са готови за светломер. Тогава нека експериментират или да четат или да се запишат на курс. Едва тогава да мислят за аксесоар, който да им измерва светлината.



Публикацията е редактирана (23-04-13 19:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: sky-fan   
Дата:   23-04-13 19:14

@tzl

Не аз съм този който почна, а фотостойков, който спомена че се мери само падаща светлина. Но да не продължаваме нататък, защото според мен не си напълно прав. В смисъл, че рефлектора е част от контрола на светлината, а именно той (контрола) определя резултата, бил той контраст и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: fotocolor   
Дата:   23-04-13 21:53

Необходимост е.
Най-добре са ти написали Canon,muu,Gena.
Аз също имам,ползвам го наистина рядко.За мен лично има Gossen,Sekonic.
Самата инвестиция си заслужава парите..............но това е моето лично мнение.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »