Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: marrio31   
Дата:   22-04-13 00:22

много смешно,а има и такива без снимки[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: hotsnail   
Дата:   22-04-13 00:26

Еми едитнах си поста - tzl е така ама има линк към сайта му. Кубето, валетвитор и бони пък имат снимки тука. Има една фотографка на деца и тя има снимки тука. Петър Тодорински качва, макар и прикрито, ама ако ги харесаш и потърсиш, ще го откриеш.

Та койот може качва. А който не е качил, просто не може. Просто е.

Да ми обясняваш за скрити гении дет' нямат нужда от реклама...ми...няма такъв свят.

Иначе има известни фотографи дето не качват тук ясно е ама те си имат канали за реклама и са решили, че тука нямат клиенти. Така де отказали са се от един доход, явно са им много парите

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: MikeDimit   
Дата:   22-04-13 00:28

[smile]
Ми така пишете. Първо , ако не ви се занимава да настройвате автоматиката на светките, изключете компютърния им режим. Вадете метъра или флашметъра и действайте според както ви е удобно.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: muu   
Дата:   22-04-13 00:33

този въпрос ми напомня за един друг- дето младеж един попита как ще го убедя че трябва да си купи няк'ъв си скъп обектив... и аз му казах че ако е нужно някой друг да му го обяснява - тогава обектива , явно нему не е нужен. иначе щеше да знае че му трябва...
придобиването на техника не разширява познанието, а разширява възможностите... ако имаш знание и потребност, а ти липсва инструмент -то всичко ти е ясно от само себе си. ако ли не -това е излишно харчене на пари...
[beer]

п.с: инак това е основен инструмент за всеки по сериозен практик...

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: marrio31   
Дата:   22-04-13 00:34

аха,или са им много парите,или са им много разбирачите тук[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: aldygreen   
Дата:   22-04-13 01:19

Четох, четох, па се сетих за една приказка "Когато слушаш чужди съвети, вместо свои, правиш чужди грешки". Всеки трябва да се научи да си осмисля работата сам, в това съветите не пречат.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Lighter   
Дата:   22-04-13 11:00

http://www.youtube.com/watch?v=mXxhXofalmE



Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: _zigi_   
Дата:   22-04-13 18:42

Последното обобщи всичко изписано ми се струва и ми даде отговор че за момента нямам нужда от флаш метър

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Chipsy   
Дата:   22-04-13 20:13

Lighter написа:

> http://www.youtube.com/watch?v=mXxhXofalmE

>

Нали не очакваш в рекламен клип на Секоник да те убеждават колко безполезен е флашметърът? [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: bouzan   
Дата:   22-04-13 20:33

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: luboar   
Дата:   22-04-13 20:36

тоа последниа, дето се смее, много зле като фотограф :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Canon   
Дата:   23-04-13 00:10

Гражданственост на термините в нета според гугъл:
Флашмер Около 254 000 резултата
Флашметър Около 9 060 резултата
светломер Около 13 600 резултата
светлометър Около 766 резултата

Имам и ползвам флашмери от 28 години. Предимно на Госен.
И сега имам един. Gossen Ascor Electronic Flash Meter. Последния път, когато го използвах, беше преди около 7-8 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: aldygreen   
Дата:   23-04-13 01:09

@Canon

Хехе, по същата логика ЧЛЕНЪТ трябва да е ПРАЗЕН...
Има си общоприет технически език, независимо дали на всички им харесва. Пишещата неграмотност се е ширнала всепобеждаващо в нетя. Това, 4е много пи6ат така, не зна4и, 4е е правилно... Има си и речници, които са за това, да показват правилното изписване на наши и чужди думи. Те са меродавните източници. Ако правя преводи на техническа литература от чужд език, аз трябва да се съобразявам не със схващанията на "широките народни маси", а с правилния технически език тук в България. И винаги съм го правил, когато ми се е налагало.
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Canon   
Дата:   23-04-13 10:09

aldygreen
Само че, не речниците изграждат професионалния жаргон, а обратното - те само го отразяват.
Литераторите ли определят какво да използват фотографите в речника си или обратното?
Да използваш случайно израза драсни-пални клечица на професор Балан.

Видно е, че логиката на езиковата форма е еднаква при сродните уреди: светлометър и флашметър или светломер и флашмер.
Независимо дали на теб ти харесва или не, думите са изградени по елементарна логическа схема съществително + глагол.
флаш (светкавица), светло (светлина) и мер (мерене)

Едит п.п.
Основен принцип е дефинирането относно обекта на мерене, дали е относителен или нормиран по някакви стандарти. Термометър (стандартизиран параметър) но и топломер (относителен параметър), колориметър и луксметър (стандартизирани параметри).



Публикацията е редактирана (23-04-13 11:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: compur   
Дата:   23-04-13 12:11

а нещо за глаголните времена няма ли да кажете? все пак темата е за друго... май? [smilie3]

трябва, или не трябва - това е въпросът!

за този, който знае защо му е - трябва!
за този, който се чуди - не му трябва!

а това с парите... производителите най-добре може да го обяснят. останалите сме плащачи!

[beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (23-04-13 12:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: photostoykov   
Дата:   23-04-13 12:28

http://www.dynaphos.com/product.php?c=16&sc=0&id=1142


Такова нещо на първо време (някои си остават с него до край).
Имай предвид, че с уреда ще можеш да мериш с успех падаща светлина, за отразена ще трябват до-о-о-ста повече пари!



Публикацията е редактирана (23-04-13 12:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: sky-fan   
Дата:   23-04-13 13:53

С този горния може да се мери и отразена светлина. Дръпва се капачето настрани и така се мери отразена светлина. Единствено контраст май не може, но не съм много сигурен.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: tzl   
Дата:   23-04-13 13:58

Контраст може да се мери с всеки свелотмер, стига да знае човек какво е "контраст".



Публикацията е редактирана (23-04-13 13:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: iasen2   
Дата:   23-04-13 14:01

Както казва GenaDP - трябва да знаеш какво мериш и за какво ти е [smilie5] .
Проф. флашмери имат 5-10 градусова оптика за отразена светлина , с която може да измериш дали ще влезеш в динамичния обхват на апарата , ако знаеш как , разбира се . Иначе се получава типичния за фотофорума "Артъ" , както казваше Еротила . ( Какво стана с този човек , загуби се някъде , много ми липсва )
Успех !

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: sky-fan   
Дата:   23-04-13 15:09

А и контраста зависи много от рефлектора ако е в студио.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: Lighter   
Дата:   23-04-13 16:47

sky-fan, контрастът изобщо не зависи от рефлектора, ако е в студио, а от това каква е разликата в интензитетите на рисуващото и запълващото осветление.

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: tzl   
Дата:   23-04-13 16:55

Не само рисуващо и запълващо, а изобщо съотношението между светлини и сенки в една сцена. Това може да се измери от кой да е светломер отпреди 20 години и кой да е работещ съвременен. Няма нужда от някакви по-специални средства и "нови модели светломери".

Тези светлини и сенки не винаги зависят от няколко светлинни източника, защото може да имаме само 1 светлинен източник и пак да контролираме контраста (като тук броя и отражателните предмети като светлинен източник). Не винаги има само 1 ключово, само едно рисуващо, само едно запълващо, само една "подсветка" и други такива (на които дори не им знам имената на български).

А за рефлекторите "в студио" не видях смисъл и да коментирам, защото не е коректно твърдение, нито е по темата...

Дори не знам какво повече се говори по тази тема. Стана ясно, че може и със светломер да се правят хубави снимки, може и без. В някои случаи е добър помощник при определени условия.

Авторът на темата направи добър избор, да не си купува още светломер. Аз бих го посъветвал същото ако трябваше да му кажа директно "да" или "не", но писах по-обширно за другите, които биха прочели и са поставени при други обстоятелства.

Ако някой иска да каже нещо друго, да отвори нова тема и там да пише. Не виждам смисъл да се говори за рефлектори, за това дали било светлометър или светломер или каквото да е там.



Публикацията е редактирана (23-04-13 17:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: sky-fan   
Дата:   23-04-13 18:45

Защо обърквате хората. Я сравнете 20 см рефлектор с 50 см рефлектор или с 1м чадър или с 2м софтбокс да видим дали няма разлика в контраста? Отделно зависи и разстоянието на светката до обекта + говорим за 1 светка само.



Публикацията е редактирана (23-04-13 18:45)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: tzl   
Дата:   23-04-13 19:02

@sky-fan,

Темата е за светломерите. Човекът пита дали да си купи или не. Вече си направи избора.

Ти започна с това че можело да се мери контраст с определен вид светломер, от което автоматично разумният човек си прави извод, че не всички светломери го могат. В случая ти объркваш човека.

Беше достатъчно да замълчиш и да не отговаряш нищо повече или просто да кажеш, че е наистина така или ако не ти е ясно, да попиташ "кое", "как", "защо". Няма нищо лошо в това. Ако те е срам тук, питай някого на лично съобщение (надали ще ти откаже да ти отговори).

Разликата в контраста не идва от рефлекторите, а от източника на светлина. Източникът не е винаги с рефлектор. Може да е бял чаршаф. Ето още едно объркване, че имало значение рефлектора и тези, които още не знаят нищо, ще си помислят, че с чадърче няма да има промяна.

Другото объркване е, че имало значение рефлекторът когато било в "студио". Рефлекторът не си променя характеристиките ако е "извън студио".

Какво е студиото? Студиото е място, където има по-малко околна светлина. Студиото може да са снимки при слаба слънчева светлина или в затворено помещение. Това дали има стени, гранитогрес, паркет, няма никакво значение. Единственото значение е това дали може да се контролира околната светлина достатъчно, за да се свърши дадена работа.

Всичко това го приеми като доброжелателна критика.

Виждам, че си млад още (поне по начина на писане) и си самоуверен. Tрябва да се научиш, че когато бъркаш в нещо е по-похвално да си замълчиш или да си признаеш грешката, отколкото да се опитваш да се самооправдаваш като казваш още неща, които не са по темата (и са неверни) или се опитваш да прикриеш грешката си. Няма лошо да не знаеш нещо. Има лошо да се правиш, че го знаеш. Опитвам се да те предпазя от второто. Ако успея, ще имаш повече успех в този живот.

И да се върнем на темата — светломерът може да измери контраста в дадена сцена, но това ще помогне само на тези, които не само знаят какво е контраст, не само знаят как се измерва, но и знаят как трябва да изглежда и какво търсят. Ако не знаят тези неща и не им трябват особено, защо им е светломер? Просто нека да видят контраста на гърба на фотоапарата си или на монитора и да нагласят нещата според както им е вкуса. А ако не знаят как да ги нагласят? Ето още една причина, че изобщо не са готови за светломер. Тогава нека експериментират или да четат или да се запишат на курс. Едва тогава да мислят за аксесоар, който да им измерва светлината.



Публикацията е редактирана (23-04-13 19:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Флаш метер има ли смисъл
Автор: sky-fan   
Дата:   23-04-13 19:14

@tzl

Не аз съм този който почна, а фотостойков, който спомена че се мери само падаща светлина. Но да не продължаваме нататък, защото според мен не си напълно прав. В смисъл, че рефлектора е част от контрола на светлината, а именно той (контрола) определя резултата, бил той контраст и т.н.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »