Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Помогнете с избора на обектив
Автор: Stelcho2   
Дата:   22-04-13 16:22

Здравейте!
Преди няколко дни си взех първият огледалнорефлексен апарат. 500д на канон. Много добри отзиви съм чувал за него, а го намерих в доста добро състояние 2ра ръка.
С китовият обектив 18-55 е. Прави добри снимки на портрети.

Искам да ви попитам как да си определя кой обектив ми трябва на мен и какви са означенията:
28-135mm f/3.5-5.6 IS USM
28-135mm ??
също така буквите и цифрите след основата
f/3.5-5.6 IS USM

това беше първият обектив който ми попадна.
Кои обективи са за снимане на портрети т.е. нещо по-близо и кои за по-широк обхват тип пейзажи.
Искам да си взема 1 обектив за пейзажи, но не съм сигурен към какво да се насоча. Надявам се, че в правилният форум ще ме насочите.
Взех си книга 'първи стъпки във фотографията', но докато стигна до съществото вече искам да имам обектива :))

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: stenlius   
Дата:   22-04-13 16:25

Ако 18-55 е IS - демек стабилизиран, пейзажите си ги снимай с него за начало, на бленди 8 до 11. За портрети си вземи Canon EF 50mm/1.8 II - върви около 150-160 лв втора ръка в базара, за да свикнеш със системата. После ще сменяш с по-добри обективи, когато тези започнат да те ограничават.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   22-04-13 19:07

stenlius[smilie24]! Потърси по сайтовете снимки с тези два обектива и прецени дали ти харесват. Предполагам ти е ясно, че другите 50% от крайния вид на снимката, зависят от уменията ти във фотошоп. Успех в избора!

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: tzl   
Дата:   22-04-13 19:55

...А ако се научиш да снимаш, няма да имаш нужда от фотошоп, освен ако трябва да махнеш някоя пъпчица, която е временно несъвършенство.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: баби-играят-с-теб   
Дата:   22-04-13 19:59

В наше време - фотошопа е 99% от крайния резултат на снимката. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: Stelcho2   
Дата:   22-04-13 23:15

Не ползвам фотошоп, освен ако не снимам някой портрет и трябва да премахна нещо което не му е мястото там. :))

Иначе питането ми като цяло е относно обективите. Как да разбера кой за какво е предназначен? Буквте и цифрите какво означават
28-135mm f/3.5-5.6 IS USM

А относно пейзажите... трябва ми нещо което да лови далечни обекти. Днес се опиах да щракна залеза, но нещо никак не може да стане с тоя обектив. Надявам се с някой по-добър да свърша работата...

Мога да отделя до 350лв за някой 2ра ръка

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: imitev   
Дата:   22-04-13 23:33

28-135 диапазона от фокусни разстояния, които покрива обективът.

3.5 - 5.6 - най-отворените бленди в диапазона на фокалните дължини (3,5 е на 28 мм, 5,6 е на 135 мм)

IS - image stabilization

USM - ultrasonic motor

[urlhttp://macropic.net/Lenses.html

Това, че не си успял да щракнеш залеза, не означава че обективът не става, а че ти не можеш да снимаш с него.

350 лв. за курс по фотография ще ти спестят доста време и излишни разходи в бъдеще.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: Stelcho2   
Дата:   23-04-13 01:10

относно курса.. да септември месец мисля да се запиша за такъв курс.
Иначе все пак съм го снимал, но не както го виждах 1:1

Затова като цяло исках да ми препоръчате някакъв обектив който да го ползвам за пейзажи.
Препоръчаха ми този, но незнам дали няма да сгреща с него
http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=17&cat=64&product=984&show=additional

четох неща които не му подхождат

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: imitev   
Дата:   23-04-13 07:30


За пейзажи китовият 18-55 ще ти свърши работа, поне докато се фотоограмотиш малко...

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: Pavlov   
Дата:   23-04-13 07:42

Stelcho2 написа:

> Препоръчаха ми този, но незнам
> дали няма да сгреща с него
> http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=17&cat=64&product=984&show=additional


Не го купувай, ще сгрешиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: Stelcho2   
Дата:   23-04-13 11:45

А какъв да взема?
Дефакто имам малко понятие от цифровото снимане. Преди бях със сапунерка с много ръчни настройки. Сега огледално рефлексният ми е улеснен от към обикновеното снимане, но пък има страшно много инфо , което трябва да изуча за да стана с 1 левел нагоре :)

Искам да взема някакъв по-добър обектив за пейзажи, тъй като лятото ще си щракам на воля :))

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: kvakioh   
Дата:   23-04-13 11:50

Стойте си с 18-55 и четете.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: nikrr   
Дата:   23-04-13 12:43

Казаха ти - твоя 18-55 си е достатъчно добър за пейзажи. Снимай на 18мм и бленда 6.3 до 11. Поснимай така 5-10 хиляди снимки, тогава ще разбереш сам какво ти трябва. Снимане му е майката. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: chrisnoch   
Дата:   23-04-13 13:00

Stelcho2,
За пейзажи Ви трябва широкоъгълна оптика в диапазона 16-24 мм. На първо време китовият обектив ще ви свърши добра работа, не Ви трябва друг!
Снимайте и четете, четете и снимайте! Много! Очевидно е, че знаете малко, а и практика Ви липсва. Когато снимките Ви започнат почти да не се различават от очакванията Ви за тях, можете да помислите за допълнителни обективи. Тогава ще знаете достатъчно, за да си изберете обектив за портрети, за спорт, за макро и т.н. Ако сам не сте осъзнал нуждата от нов обектив, той със сигурност не Ви трябва!
Не слушайте консултантите в магазините - те само гледат да Ви пробутат нещо. Има и изключения, разбира се, но те са толкова малко, че не си струва да говорим за тях.
Повтарям: снимайте и четете, четете и снимайте! Опитвайте се да разберете ЗАЩО снимките Ви (не) се получават така, както сте ги замислили!
Ако четете английски, мога да Ви изпратя един куп полезни книги (в PDF формат) - пишете ми на Л.С. На български вече също има доста литература. За начало можете да прочетете секция "образователна" в този форум.
Успех! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: ilariana   
Дата:   23-04-13 13:30

Здравейте,първо се извинявам,че нахлувам в чужда тема.дано ми помогнете с мнения:)
Предстои ми да си купя първия ДСЛР,сега видях ето тази оферта
http://www.technomarket.bg/products/09121810/sony-slt-a37k
Аз така или иначе се бях спряла на Sony,чуденето ми е за обектива ,ще снимам децата и торти....
Трябва да избера нещо ужасно бързо на ниска цена,преди мъжа ми изобщо да се е отказал да ми купува каквото и да било [smilie5]
Ще ви бъда ужасно благодарна!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: sauron69   
Дата:   23-04-13 13:46

Ако искаш и нещо по-дълго, се сещам за 3 обектива.
Най-евтиният е Канон 55-250 ИС.
По-скъпото, но не прекалено е 70-200 /4, нестабилизираният вариант- чудесен обектив, напълно заслужаващ парите си. Втора ръка се намира на прилични цени. Само ще трябва да се научич да снимаш без стабилизация, ама не е чак толкова сложно [smilie5]
Перфектният вариант, но тук вече ще трябва да се бръкнеш доста по-дълбоко е 70-200/4 ИС, демек стабилизиран.
Това за мене са трите възможности- евтива, срадно-скъпа и скъпа, за които има смисъл да се огледаш.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   23-04-13 15:05

ilariana, избрания от Вас апарат не е лош, но е окомплектован с твърд 50мм. обектив, който за портрети е добър, но за семейни събирания ще е малко дълъг(ще Ви трябва по-голямо разстояние между вас и обекта, за да влезе в кадър всичко). С други думи ще трябва и нещо от рода на 18-50(55-70), с което да снимате отблизо. Успех с избора!

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: ilariana   
Дата:   23-04-13 15:13

Благодаря,ще го имам в предвид.

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: chrisnoch   
Дата:   24-04-13 01:08

ilariana,
Колегата quazimodo греши - Сони а37 е окомплектован с китов обектив 18-55/3.5-5.6 и струва 799 лв. Има и допълнителна "пакетна" опция с втори обектив 50/1.8, чанта и SD карта, която в сайта е с очевидно сбъркана цена (не може пакета да струва повече от сбора на цените на компонентите).
На първо време е достатъчно да купите основния комплект - Сони а37 + 18-55 обектив = 799 лв. Ще Ви върши чудесна работа за всякакви семейни снимки, че и за други случаи - на практика почти за всичко. [smile]
Като поснимате известно време, сама ще усетите дали имате нужда от други обективи. Дигиталните тела на Сони работят пълноценно и със старите автофокусни обективи на Минолта, които са доста по-евтини (втора ръка) от съвременните аналози, а почти по нищо не им отстъпват. Постепенно ще се ориентирате, няма нужда сега да бързате с допълнителни обективи - няма да Ви избягат!
В момента цената на Сони а37 е изключително атрактивна. Няма друг фотоапарат с подобни характеристики, който в момента може да се купи толкова изгодно.
Не се притеснявайте да питате, ако нещо не Ви е ясно!
Успех! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Помогнете с избора на обектив
Автор: quazimodo   
Дата:   24-04-13 08:07

Съгласен, аз само коментирах посочения линк.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »